НАГРАДИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2013

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ'2013


Благодарим на СЪОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ ЦЕНТЪР

БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

ФИЛМАУТОР-20-годишен юбилей!

АМЕРИКАНСКА ФОНДАЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

АРТ ФЕСТ

NFClogo  BNTlogo  FILMAUTHOR logo  AFB logo 

    

ARTFestLogo


БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2013

представляваща за първи път от 2010 година

цялата кинематографична общност:

Съюз на българските филмови дейци, Българска асоциация на кинорежисьорите,

Асоциация на българските оператори, Сдружение на филмовите и телевизионните режисьори, Българска асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи, 

Българска асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков"

Асоциация на филмовите продуценти, Асоциация на българските независими продуценти,

Асоциация на българските филмови продуценти, Асоциация "Академика 21"

обяви на

ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ

излъчвана директно по Канал 1 на БНТ

Вижте Официалната церемония на:

http://bnt.bg/bg/news/view/102133

Сценарист: Деян Статулов

Режисьор: Станислав Терзиев

Водеща: Албена Александрова

Видеоклипове: Мартин Грамадски

С участието на: Сентиментъл Суингърс & Михаил Йосифов секстет

НА 31 МАЙ 2013, 18.30 ЧАСА, В ДОМА НА КИНОТО

най-авторитетните в цял свят награди

присъдени с тайно гласуване

наградите от творци на творци

за постижения в българското кино през 2012

като продължение на културната традиция

на Съюза на българските филмови дейци от 1975 година

За Наградите на ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ 2013

за творчески постижения през 2012 година се състезават:

10 игрални пълнометражни филма, 5 късометражни игрални филма,

2 телевизионни сериала, 2 телевизионни игрални филма (единият късометражен), 23 документални филма и 9 анимационни филма,

имали публичен показ у нас през периода 01.01.2012 – 31.12.2012


Наградата за цялостно творчество

РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ

кинорежисьор


НАЙ-ДОБЪР ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ЦВЕТЪТ НА ХАМЕЛЕОНА"

Сценарист: Владислав Тодоров

Режисьор: Емил Христов

Продуцент: Перипетея Филмс - Буряна Захариева, Владислав Тодоров

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"АЗ СЪМ ТИ", режисьор Петър Попзлатев

"МИГРАЦИЯТА НА ПАЛАМУДА", режисьор Людмил Тодоров


НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

“Парафиненият принц”

Сценарист и режисьор: Павел Веснаков

Продуценти: Моника Балчева, Орлин Руевски

ex aequo

“Скок”

Сценаристи:Кристина Грозева и Петър Вълчанов

Режисьори: Кристина Грозева и Петър Вълчанов

Продуцент:Абраксас Филм, Комар Филм

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

“Жълто куче”, режисьор Мария Николова


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"ЗАГАДКАТА "ВЕДА СЛОВЕНА"

 

Сценарист: Борис Христов

Режисьор: Анри Кулев

Продуцент: Кулев филм продукция

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"КОЙТО ТРЪГНАЛ Е САМ...", режисьор Ралица Димитрова ex aequo

"ПОСЛЕДНАТА ЛИНЕЙКА НА СОФИЯ", режисьор Илиян Метев,

"ЦВЕТАНКА", режисьор Юлиян Табаков


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

"ПИАНИСТЪТ"

Сценаристи: Ася Кованова, Андрей Кулев

Режисьори: Ася Кованова, Андрей Кулев

Продуцент: Кулев филм продукция

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"БАЩА", режисьор Иван Богданов

"ЗАРАДИ МАМА", режисьор Антоанета Четрафилова


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ВИОЛЕТА, ЖОРО И АЗ"

 

Сценарист: Константин Петров

Режисьор: Любомир Попов

Продуцент: БНТ, ПРО Филм БГ

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"ЖЪЛТО КУЧЕ", режисьор Мария Николова


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН СЕРИАЛ

"ПОД ПРИКРИТИЕ"

(Сезон 2: 9 и 12 епизод)

Сценаристи: Ваня Николова, Йордан Банков, Александър Чобанов, Александър Спасов

Режисьор: Виктор Божинов

Продуцент: БНТ, КАМЕРА ООД

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"РЕВОЛЮЦИЯ Z"(Сезон 1: 1 и 4 епизод), режисьор Димитър Гочев

 


НАГРАДИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МАЙСТОРСТВО

ОТ СЕКЦИИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

Режисьор на игрален филм – Петър Попзлатев за "Аз съм Ти"

другите номинации: Емил Христов за "Цветът на хамелеона", Людмил Тодоров за "Миграцията на паламуда"

 Режисьор на документален филм - Ралица Димитрова за "Който тръгнал е сам.."

другите номинации: Иван Георгиев-Гец за "Кратка история на социалистическия реализъм", Илиян Метев за "Последната линейка на София"

Режисьор на анимационен филм - Антоанета Четрафилова за "Заради мама"

другите номинации: Ася Кованова и Андрей Кулев за "Пианистът", Иван Богданов за "Баща"

Сценарист на игрален филм – Владислав Тодоров за "Цветът на хамелеона"

другите номинации: Владимир Ганев, Стефан Коспартов и Мирела Иванова за "Аз съм Ти"; Кристина Николова и Пол Далио за "Вяра, любов и уиски"

Сценарист на документален филм –

Борис Христов за "Загадката "Веда Словена" ex aequo Борислав Колев за "Стоичков",

другите номинации: Светослав Драганов за "Град на мечти", Юлиян Табаков за "Цветанка"

Оригинален сценарий за телевизионен сериал -

Не се присъжда награда

 

Филмова музика - Калин Николов за "Аз съм Ти"

другите номинации: Константин Цеков за "Инкогнита", Митко Щерев за "Пъзел"

Оператор на игрален филм – Александър Станишев за "Вяра, любов и уиски"

другите номинации: Емил Христов за "Аз съм Ти", Рали Ралчев за "Миграцията на паламуда"

 

Оператор на документален филм - Пламен Герасимов за "Който тръгнал е сам..."

другите номинации:

Емил Христов за "Преходни истории" ex aequo   Иван Тонев за "Случайни гости от случаен влак" ex aequo  Ивайло Пенчев за "Кратка история на социалистическия реализъм" ex aequo  Камен Колев за "Разбърканите нишки. Филм за Голо Бърдо";

Светла Ганева за "Загадката “Веда Словена"

Главна женска роля – Жанет Спасова за "Аз съм Ти"

другите номинации: Ирена Милянкова за "Цветът на хамелеона",

Ирмена Чичикова за "Аз съм Ти"

 

Главна мъжка роля – Руши Видинлиев за "Цветът на хамелеона"

другите номинации: Деян Донков за "Аз съм Ти", 

Христо Мутафчиев за "Миграцията на паламуда"

Поддържаща женска роля - Светлана Янчева за "Цветът на хамелеона"

другите номинации: Жана Стоянович за "Аз съм Ти"; Касиел Ноа-Ашер за "Цветът на хамелеона" ex aequo Лидия Инджова за "Вяра, любов и уиски"

Поддържаща мъжка роля - Велко Кънев. посмъртно, за "Миграцията на паламуда"

другите номинации: Георги Кадурин за "Пистолет, куфар и три смърдящи варела",

Руси Чанев за "Цветът на хамелеона"

Филмова сценография - Пролет Георгиева за "Цветът на хамелеона"

другите номинации: Боряна Семерджиева за "Аз съм Ти",

Емил Атанасов за "Миграцията на паламуда"

Художник по костюми – Армавени Стоянова за "Цветът на хамелеона"

другите номинации: Боряна Семерджиева за "Аз съм Ти", Дарина Манченко за "Инкогнита"

Филмов монтаж - Мария Ханджиева за "Стоичков"

другите номинации: Александър Етимов за "Цветът на хамелеона",

Стефан Бояджиев за "Корпус за бързо реагиране", "Преходни истории" и "Кратка история на социалистическия реализъм"

Звукорежисьор - Светлозар Георгиев за "Цветът на хамелеона", "Инкогнита" и "Орбис"

другите номинации: Иван Андреев за "Разбърканите нишки. Филм за Голо Бърдо",

"Град на мечти" и "Скок"

Книга - филмова теория, история и критика - Неда Станимирова за "Кинопроцесът - "замразен временно": Български игрални филми 1950-1970 в документи, спомени, анализи"

Прочетете книгата на: https://docs.google.com/file/d/0B7UmZ0YapsYzb2ZwQ1ZvYnFEWWc/edit?pli=1

другите номинации: Александър Грозев за "Киното в България. Част първа (1897-1956)", Михаил Мелтев за "Кино и електронни медии"

Оперативна филмова критика - Божидар Манов

другите номинации: Геновева Димитрова, Людмила Дякова


НАГРАДИТЕ ЗА РЕЖИСЬОРСКИ ДЕБЮТ

За първи пълнометражен игрален филм - Емил Христов за

"Цветът на хамелеона"

другите номинации: Иво Стайков за "Пъзел",

Кристина Николова за "Вяра, любов и уиски"
 

За дебют в документалното кино - Юлиян Табаков за "Цветанка"

другите номинации: Борислав Колев за "Стоичков",

Илиян Метев за "Последната линейка на София"

За дебют в анимационното кино - Антоанета Четрафилова за "Заради мама"

другите номинации: Велислава Господинова за "Кръвта",

Свилен Димитров за "REW DAY"


ИГРАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. АЗ СЪМ ТИкино филм, 119 мин., 35 мм, 2012

  • по "Роман без заглавие" на Димитър Димов и "Адриана" на Теодора Димова

  • сценарна адаптация и диалози - Владимир Ганев, Стефан Коспартов, Мирела Иванова

  • режисьор - Петър Попзлатев

  • оператор - Емил Христов

  • композитор - Калин Николов

  • звукорежисьори - Александър Симеонов, Камен Атанасов

  • художник-постановчик - Боряна Семерджиева

  • художник по костюми - Боряна Семерджиева

  • монтаж - Мадлен Радичева

  • гл. женски роли - Жанет Спасова, Ирмена Чичикова

  • гл. мъжки роли - Деян Донков, Захари Бахаров

  • поддържащи женски роли - Миляна Ленак, Жана Стоянович

  • поддържащи мъжки роли - Владимир Пенев, Ованес Торосян, Михаил Билалов

  • продуцент - Пост Скриптум-2 - Петър Попзлатев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

2. ВЯРА, ЛЮБОВ И УИСКИ – кино филм, 75 мин., S16, 2012

  • сценаристи - Кристина Николова, Пол Далио

  • режисьор - Кристина Николова (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор - Александър Станишев

  • музика - Lepra de Lux, Svetlyo and the Legends, Panican Whiskar

  • звукорежисьор - Валентин Кирилов

  • художник-постановчик - Сабина Христова

  • художник по костюми - Армавени Стоянова

  • монтаж -  Пол Далио

  • гл. женска роля - Ана Стояновска

  • гл. мъжка роля - Валери Йорданов

  • поддържащи женски роли - Лидия Инджова, Люба Алексиева

  • поддържаща мъжка роля - Явор Бахаров

  • продуцент - Меджик шоп - Георги Николов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ и БНТ

3. INCOGNITA - кино филм, 116 мин., 35 мм, 2012

  • сценаристи (по мотиви от повестта "Бариерата" на Павел Вежинов) -  Михаил Пандурски, Николай Акимов

  • режисьор - Михаил Пандурски

  • оператор - Иво Пейчев

  • композитор -  Константин Цеков

  • звукорежисьор - Светлозар Георгиев

  • художник-постановчик -  Константин К. Джидров

  • художник по костюми -  Дарина Манченко

  • монтаж -  Нина Алтъпармакова

  • гл. женска роля -  Ива Гочева

  • гл. мъжки роли - Георги Стайков, Стефан Данаилов, Наум Шопов

  • поддържащи женски роли - Бойка Велкова, Емилия Радева

  • поддържащи мъжки роли - Валентин Ганев, Стоян Алексиев, Добрин Досев

  • продуцент - Камера ООД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродукция – БНТ, Мариински театър – Санкт Петербург, Русия

4. КОРПУС ЗА БЪРЗО РЕАГИРАНЕ - кино филм, 91 мин., Digital Cinema, 2012

  • сценаристи -  Станислав Дончев, Васко Мавриков

  • режисьор -  Станислав Дончев

  • оператор -  Добромир Николов

  • композитори - Александър Костов, Силдар Борисов

  • звукорежисьор  - Петър Йосифов

  • художник-постановчик - Теодор Томов

  • художник по костюми - Теодора Дончева

  • монтаж -  Стефан Бояджиев

  • гл. женска роля -  Диана Любенова

  • гл. мъжки роли -  Васко Мавриков, Евгени Будинов, Ивелин Найденов, Мариан Вълев, Башар Рахал,

  • поддържащи женски роли - Латинка Петрова, Невена Мандаджиева, Карла Рахал, Златка Димитрова, Теодора Дончева

  • поддържащи мъжки роли - Стойко Пеев, Станислав Пищалов, Светломир Радев, Методи Вълчев

  • продуцент -  ПРО ФИЛМС ООД, ДИНАМИКС АРТС ЕООД, копродукция с ТВ СЕДЕМ АД

5. МИГРАЦИЯТА НА ПАЛАМУДА - кино филм, 85 мин., 35 мм, 2011

  • сценарист - Людмил Тодоров

  • режисьор - Людмил Тодоров 

  • оператор - Рали Ралчев

  • композитор - използвана е готова музика

  • звукорежисьор - Петко Манчев

  • художник-постановчик - Емил Атанасов

  • художник по костюми - Марина Янева

  • монтаж - Нина Алтъпармакова

  • гл. женска роля -

  • гл. мъжки роли - Христо Мутафчиев, Стефан Вълдобрев

  • поддържащи женски роли - Гергана Стоянова, Ирина Първанова

  • поддържащи мъжки роли - Велко Кънев, Владимир Зомбори, Никола Стоянов

  • продуцент - Стоун Фейс, Людмил Тодоров, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

6. ОЩЕ ЕДНА МЕЧТА – кино филм, 89 мин., DIGITAL, 2012

  • сценаристи - Христина Апостолова, Николай Мутафчиев

  • режисьор -  Николай Мутафчиев (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор - Иво Пейчев

  • композитор - Александър Дойчев

  • звукорежисьор - Михаил Дичев

  • художник-постановчик - "ПИСТОЛЕТ"

  • художник по костюми - Соня Калчева

  • монтаж -  Николай Мутафчиев

  • гл. женски роли - Койна Русева, Диляна Попова, Мира Бояджиева, Ирена Тодорова

  • гл. мъжка роля - Моню Монев

  • поддържащи женски роли - Мария Силвестър, Сепиде Барджасте

  • поддържащи мъжки роли - Китодар Тодоров, Деян Донков, Силвестър Силвестров, Владислав Петров, Николай Мутафчиев

  • продуцент - PREMIERstudio, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ и с финансовото съдействие на “Общинска банка” АД

 7.  ПИСТОЛЕТ, КУФАР И ТРИ СМЪРДЯЩИ ВАРЕЛА - кино филм, 95 мин., Digital HD, 2012

  • сценаристи - Георги Костов

  • режисьор - Георги Костов (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор - Георги Райков

  • музика - Funk Busters

  • звукорежисьор -

  • художник-постановчик - Марти Славов

  • художник по костюми - Диана Цветкова

  • монтаж - Александър Етимов

  • гл. женска роля - Рая Пеева

  • гл. мъжки роли - Ивайло Захариев, Пламен Великов

  • поддържащи женски роли - Естер Симеони, Филипа Балдева, Красимира Демирова

  • поддържащи мъжки роли - Тодор Доцев, Георги Кадурин, Иван Савов, Илия Добрев, Теодор Елмазов, Асен Блатечки, Китодар Тодоров, Влади Карамфилов-Въргала

  • продуцент - Media Production - Георги Костов

8. ПЪЗЕЛ – кино филм, 100 мин., цифров, 2012

  • сценарист – Иво Стайков

  • режисьор – Иво Стайков (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор – Емил Топузов

  • композитор  – Митко Щерев

  • звукорежисьори – Ивайло Нацев (муз. оформление-постпродукция), Петър Кралев (звукорежисьор на терен)

  • художник-постановчик – Анастас Янакиев

  • художник по костюми – Кремена Халваджиян

  • монтаж – Иво Стайков, Николай Милтенов, Иво Попов, Стоян Велинов

  • гл. женска роля – Станимира Колева

  • гл. мъжка роля - Асен Блатечки

  • поддържащи женски роли - Валентина Войкова, Петя Силянова, Мария Статулова, Ина Попова, Елизабет Йовчева, Ивет Стайкова

  • поддържащи мъжки роли - Михаил  Мелтев, Свежен Младенов, Максим Генчев, Джоко Росич, Павел Поппандов, Атанас Сребрев, Живко Дюранов, Робърт Янакиев, Ивелин Първов

  • продуцент – Ай Ел Ес филмс ЕООД,  с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, “Телиш”, МОЛ Варна, копродукция – Ню Бояна филм студио, Форуърд пикчърс, БНТ, Елиън уъркс, Просинема, Универ електрик 2, МВМ Интернейшънъл, Студио Бленд, Бест лайт

9. ЦВЕТЪТ НА ХАМЕЛЕОНА - кино филм, 115 мин., 35 мм., 2012

  • сценарист -  Владислав Тодоров

  • режисьор -  Емил Христов (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор -  Крум Родригес

  • музика - New Orchestra Ideas

  • звукорежисьори - Светлозар Георгиев, Пиер-Ив Лавуе

  • художник-постановчик - Пролет Георгиева

  • художник по костюми - Армавени Стоянова

  • монтаж - Александър Етимов

  • гл. женска роля - Ирена Милянкова

  • гл. мъжка роля - Руши Видинлиев

  • поддържащи женски роли - Светлана Янчева, Касиел Ноа-Ашер

  • поддържащи мъжки роли - Деян Донков, Руси Чанев, Самуел Финци, Христо Гърбов

  • продуцент - Перипетея Филмс - Буряна Захариева, Владислав Тодоров, с финансовата подкрепа на  ИА НФЦ, Ню Бояна Филмс Студиос, БНТ, Рестарт – Словения, Фонд 13 века България

10. ЧУЖДЕНЕЦЪТ – кино филм, 98 мин., 16 мм., 2012

  • сценарист - Ники Илиев

  • режисьор - Ники Илиев (първи пълнометражен игрален филм)              

  • оператор - Григор Кумитски

  • композитор - Димитър Величков-Шмидт

  • звукорежисьор - Димитър Величков-Шмидт

  • художник-постановчик - Саня Борисова

  • художник по костюми - Саня Борисова

  • монтаж - Александър Етимов

  • гл. женска роля - Саня Борисова

  • гл. мъжки роли - Любомир Ковачев, Валентин Гошев, Ники Илиев

  • поддържащи женски роли - Катрин Готие, Елен Колева, Жулиета Колева

  • поддържащи мъжки роли - Кристоф Ламбер, Юлиян Ковалевски, Асен Блатечки

  • продуцент - Euro Dialog, MVM International 


КЪСОМЕТРАЖНИТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. БОТЕВ Е ИДИОТ – 8 мин. 51 сек., DSLR, 2012

  • сценарист - Деян Барарев

  • режисьор - Деян Барарев              

  • оператор - Георги Маринов-Гопето

  • композитор - Ангел Симитчиев

  • звукорежисьори - Михайл Пеловски, Мартин Бочев

  • художник-постановчик -

  • художник по костюми -

  • монтаж - Димитър Василeв

  • гл. женска роля - Мая Бабурска

  • гл. мъжка роля - Валентин Стоев

  • поддържащи женски роли -

  • поддържащи мъжки роли -

  • продуцент - Деян Барарев, Илиян Кючуков, Студио ОРФЕЙ

2. ДИВ БУРЕН – 6.28 мин., DSLR CANON 5D, 7D, MOV fils, 2012

  • сценарист - Смилен Савов

  • режисьор - Смилен Савов             

  • оператор - Теодор Стоянов

  • композитор - Ани Свинарова

  • звукорежисьор - Ани Свинарова

  • художник-постановчик - Лили Данчева

  • художник по костюми - Лили Данчева

  • монтаж - Смилен Савов

  • гл. женска роля - Ирмена Чичикова

  • гл. мъжка роля - Калин Яворов

  • поддържаща женска роля - Станислава Коцева

  • поддържащи мъжки роли -

  • продуцент - ASEGA Dream, Смилен А. Савов 

3. ЛЮБОВ? – 12 мин., DV, 2012

  • сценарист - Катерина Зарева

  • режисьор - Красимир Симеонов              

  • оператор - Красимир Симеонов

  • композитор - Иван Динев

  • звукорежисьор - Д-Тракс Студио

  • художник-постановчик -

  • художник по костюми -

  • монтаж - Кая Филмз

  • гл. женска роля - Каролина Хумлова

  • гл. мъжка роля - Боян Симеонов

  • поддържащи женски роли -

  • поддържащи мъжки роли -

  • продуцент - SVIDAS 

4. ПАРАФИНЕНИЯТ ПРИНЦ – 23 мин., HD video,  2012

  • сценарист - Павел Г. Веснаков

  • режисьор - Павел Г. Веснаков              

  • оператор - Орлин Руевски

  • музика - MD Beddah

  • звукорежисьор - Веселин Зографов

  • художник-постановчик - Христо Чуков

  • художници по костюми - Христо Чуков, Анна Андреева

  • монтаж - Павел Г. Веснаков

  • гл. женска роля - Яна Титова

  • гл. мъжки роли - Александър Алексиев, Валери Йорданов

  • поддържащи женски роли -

  • поддържащи мъжки роли - Калоян Пишманов, Александър Кръстев

  • продуцент - Татяна Филмс / Моника Б. Балчева, Орлин Руевски, Павел Г. Веснаков

5. СКОК – 30 мин., HD, 2012

  • сценаристи - Кристина Грозева, Петър Вълчанов

  • режисьори - Кристина Грозева, Петър Вълчанов             

  • оператор - Михаил Боевски

  • композитор - Христо Намлиев

  • звукорежисьор - Иван Андреев

  • художник-постановчик - Ивелина Минева

  • художник по костюми - Ивелина Минева

  • монтаж - Тома Вашаров

  • гл. женска роля - Ани Вълчанова

  • гл. мъжка роля - Стефан Денолюбов

  • поддържащи женски роли -

  • поддържаща мъжка роля - Тодор Танчев

  • продуцент - Абраксас Филм, Комар Филм, с финансовото съдействие на Национален Фонд Култура и Festival Images Vevey Grand Prix Europeen des Premiers Films   


ТЕЛЕВИЗИОННИТЕ СЕРИАЛИ В КОНКУРСА

1. ПОД ПРИКРИТИЕ - тв сериал, Сезон 2: 9 и 12 епизод, по 54 мин., HD,  2012

  • сценаристи на оригинален сценарий -  Ваня Николова, Йордан Банков, Александър Чобанов, Александър Спасов

  • режисьор -  Виктор Божинов

  • оператор -  Радослав Гочев

  • музика -  

  • звукорежисьор -  Михаил Дичев

  • художник-постановчик - Самуил Ганев

  • художник по костюми - Огняна Чалбурова

  • монтаж -  Нина Алтъпармакова

  • гл. женска роля -

  • гл. мъжки роли - Захари Бахаров, Владо Пенев, Ивайло Захариев, Михаил Билалов

  • поддържащи женски роли - Койна Русева, Снежана Макавеева, Теодора Духовникова, Ирена Милянкова

  • поддържащи мъжки роли - Мариан Вълев, Александър Сано, Кирил Ефремов, Венци Янков, Пламен Манасиев, Чочо Попйорданов, Йосиф Шамли

  • продуцент -  КАМЕРА ООД, БНТ  

2. РЕВОЛЮЦИЯ Z - тв сериал, Сезон 1: 1 и 4 епизод, по 45 мин, ARRY D21, 2012

  • сценаристи на оригинален сценарий -  Теодора Василева, Георги Иванов, Невена Горянова, Цонко Бумбалов, Иван Ланджев, Боряна Петкова, Екатерина Цветанова-Христова

  • режисьор - Димитър Гочев

  • оператор - Кирил Паликарски

  • композитор - Ивайло Стефанов

  • звукорежисьор - Ивайло Стефанов

  • художник-постановчик - Людмила Симеонова

  • художник по костюми - Лора Николаева

  • монтаж -  Александра Ненкова

  • гл. женски роли - Джулиа Бочева, Стефка Янорова, Диляна Попова, Людмила Сланева, Силвия Петкова, Карла Рахал

  • гл. мъжки роли - Георги Кадурин, Юлиян Вергов, Никола Стоянов, Иван Тишев, Иван Иванов

  • поддържащи женски роли - Яна Абрашева, Мона Недева

  • поддържащи мъжки роли - Радостин Георгиев, Ясен Русев

  • продуцент -   bTV


ТЕЛЕВИЗИОННИТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. ВИОЛЕТА, ЖОРО И АЗ – тв  филм, 51 мин., HD XDCAM., 2012

  • сценарист - Константин Петров

  • режисьор - Любомир Попов (първи пълнометражен игрален филм)              

  • оператор - Румен Василев

  • композитори - Светлин Къслев, Стоян Петров

  • звукорежисьор - Веселин Зографов

  • художник-постановчик - Антоанета Костова

  • художник по костюми -

  • монтаж -

  • гл. женска роля - София Маринкова

  • гл. мъжки роли - Филип Аврамов, Николай Върбанов

  • поддържащи женски роли -

  • поддържащи мъжки роли -

  • продуцент - БНТ / Про Филм БГ 

2. ЖЪЛТО КУЧЕ – тв филм, късометражен - 27 мин., HDV, 2012

  • сценаристи - Мария Серафимова Николова, Сотир Гелев

  • режисьор - Мария Серафимова Николова             

  • оператор - Войчех Тодоров

  • композитор - Румен Бояджиев-син

  • звукорежисьор - Валентин Кирилов

  • художник-постановчик - Сотир Гелев

  • художник по костюми - Адрияна Найденова

  • монтаж - Мария Серафимова Николова

  • гл. женски роли - Силвия Петкова, Савако Мори

  • гл. мъжка роля - Стефан Щерев

  • поддържаща женска роля - Силвия Лулчева

  • поддържащи мъжки роли - Красимир Доков, Явор Гигов

  • продуцент - БНТ, Филмово студио ГЕКОН


ДОКУМЕНТАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. ГРАД НА МЕЧТИ – 80 мин., digital HD , 2012

  • сценарист - Светослав Драганов

  • режисьор - Светослав Драганов

  • оператор - Петко Гюлчев

  • звукорежисьор - Иван Андреев

  • монтаж - Петър Гълов

  • продуцент – ИЗОГРАФ ЕООД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, БНТ

2. ДЯВОЛИИТЕ НА ЙОСИФ - 52 мин., DVCAM, 2012

  • сценарист - Галина Кралева

  • режисьор - Галина Кралева

  • оператор - Александър Лазаров

  • звукорежисьор - Михаил Михайлов

  • монтаж - Мария Ханджиева, Камен Гаврилов

  • продуцент - БЛУ БОКС ПРОДУКШЪНС, с финансовото съдействие на Столична община програма “Култура” и Народен театър “Иван Вазов”

3. ЗАГАДКАТА "ВЕДА СЛОВЕНА" - 57 мин., HD, 2012

  • сценарист - Борис Христов

  • режисьор - Анри Кулев

  • оператор - Светла Ганева

  • композитор - Любомир Денев

  • звукорежисьор - Ивайло Янев

  • монтаж - Бойка Попова

  • с участието на - Камен Донев, Стоян Алексиев, Емил Калев, Любомир Петкашев

  • продуцент - Кулев филм продукция ООД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

4. КАМЕННОТО СЪКРОВИЩЕ ОТ МЕЗДРА - 26 мин. 30 сек,, FULL HD, SDHC card-memory, 2012

  • сценарист - Красимир Стефанов

  • режисьор - Искрен Красимиров

  • оператор - Искрен Красимиров

  • музика - Академика Орфика

  • звукорежисьор -

  • монтаж - Искрен Красимиров

  • продуцент - NeW School ProductionZ, Искрен Красимиров, с финансовото съдействие но община Мездра, Иван Аспарухов

5. КОЙ СИ ТИ, КАКВО ПРАВИШ ТУК – 65 мин., DV CAM, 2011

  • сценарист - Антон Гутев   

  • режисьор - Антон Гутев   

  • оператор - Антон Гутев 

  • звукорежисьор - Антон Гутев

  • монтаж - Антон Гутев 

  • продуцент - Антон Гутев   

6. КОЙТО ТРЪГНАЛ Е САМ... – 74 мин., HD, 2012

  • сценаристи - Мария Ландова, Ралица Димитрова

  • режисьор - Ралица Димитрова

  • оператор - Пламен Герасимов

  • музикално оформление - Мариана Вълканова

  • звукорежисьори - Александър Симеонов, Иван Андреев

  • монтаж - Ралица Димитрова

  • продуцент - Б Плюс Филм – Пламен Герасимов, с финансовото съдействие на Програма МЕДИА за развитие

7. КРАТКА ИСТОРИЯ НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКИЯ РЕАЛИЗЪМ – 65 мин., DIGITAL BETACAM, 2012

  • сценарист - Иван Георгиев-Гец

  • режисьор - Иван Георгиев-Гец

  • оператор - Ивайло Пенчев

  • музикално оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор - Стоян Стоянов

  • монтаж - Стефан Бояджиев

  • продуцент - СИНЕМАК ООД, с финансовата подкрепа ИА НФЦ, копродукция с БНТ

8. КУСТУРИЦА. БАЛКАНСКИ ХУЛИГАН 60 мин., mini DV, 2012

  • сценаристи - Георги Тошев, Явор Веселинов

  • режисьори - Георги Тошев, Явор Веселинов

  • оператори - Румен Василев, Виктор Попов

  • композитор - Емилиян Гацов - Елби

  • звукорежисьор - Владислав Бояджиев

  • монтаж - Явор Веселинов

  • продуцент - Шорткът Прадъкшънс, с финансовото съдействие на bTV Media Group

9. МАЙКА НА СВЯТАТА НАДЕЖДА – 26 мин., DVD, 2012     

  • сценарист - Ваня Трингова

  • режисьор - Ваня Трингова

  • оператор - Йонко Влашки

  • композитор - Любомир Вичев

  • звукорежисьор -

  • художник-постановчик - Станимир Видев

  • монтаж - Станимир Навущанов

  • продуцент - Jane, с финансовото съдействие на  Renovabis

10. НАДБЯГВАНЕ С ВРЕМЕТО – 27 мин., HDV, 2012

  • сценарист - Мая Вапцарова

  • режисьор - Мая Вапцарова

  • оператор - Евгени Коевски 

  • звукорежисьор -

  • монтаж - Мадлен Радичева

  • продуцент - ЕТ “ИСИ – Евгений Трифонов”, с финансовото съдействие на община Крумовград

11. ОЛЕГ ТЯНКОВ - ХУДОЖНИКЪТ ЖИВОПИСЕЦ – 23 мин., mini DV, 2012

  • сценарист - Олег Тянков

  • режисьор - Владимир Андонов

  • оператор - Владимир Андонов

  • композитор - Мехо Пузич

  • звукорежисьори - Мариана Вълканова, Валерия Попова

  • монтаж - Владимир Андонов

  • продуцент - Владимир Андонов

12. ПАМЕТНИКА И НЕГОВИЯ БРАТ – 83 мин., HDCAM, 2012

  • сценарист - Тамара Пещерска

  • режисьор - Тамара Пещерска (дебют)

  • оператор - Андрей Рашев

  • звукорежисьор -

  • монтаж - Светлана Кирилова

  • продуцент - Васил Барков, БНТ,  с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

13. ПОСЛЕДНАТА ЛИНЕЙКА НА СОФИЯ – 75 мин., HD, 2012

  • сценарист - Илиян Метев

  • режисьор - Илиян Метев (дебют)

  • оператор - Илиян Метев

  • звукорежисьор - Том Кърк

  • монтаж - Илиян Метев, Бетина Ип

  • продуцент - СИА ЕАД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, ARTE, WDR

14. ПРАВИЛАТА НА ЕРГЕНСКИЯ ЖИВОТ – 79 мин., HD, 2011

  • сценарист - Тонислав Христов

  • режисьор - Тонислав Христов

  • оператор - Петер Флинкенберг

  • композитор - Петър Дундаков

  • звукорежисьор - Анне Толкинен

  • монтаж - Йоона Лухивуори

  • продуцент - Каарле Ахо /Making Movies Oy/, Мартичка Божилова /АГИТПРОП/, копродукция – БНТ,  с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, в сътрудничество с Финландска филмова фондация, YLE 1 /Финландия/, Промоционален център за аудиовизуална култура на Финландия AVEK, NRK /Норвегия/, Скандинавски кино-и телевизионен фонд

15. ПРЕХОДНИ ИСТОРИИ – 52 мин., HDV, 2012

  • сценарист - Асен Владимиров

  • режисьор - Елдора Трайкова

  • оператор - Емил Христов

  • музикално оформление - Мариана Вълканова

  • звукорежисьор - Георги Цветков

  • монтаж - Стефан Бояджиев

  • продуцент - Про Филм – Асен Владимиров, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

16. РАЗБЪРКАНИТЕ НИШКИ. ФИЛМ ЗА ГОЛО БЪРДО – 45 мин., DVC pro, 2012

  • сценарист - Веселка Тончева

  • режисьор - Екатерина Минкова

  • оператор - Камен Колев

  • музика – автентични фолклорни изпълнения на жители от Голо Бърдо - Албания

  • звукорежисьор - Иван Андреев

  • звукооператор - Юлиан Димитров

  • монтаж - Екатерина Минкова

  • продуцент - KAYA vision/Камен Колев, с финансовото съдействие на Фонд “Научни изследвания” - МОМН

17. СЕКЦИЯ 59 – 27 мин., HD, 2012

  • сценаристи - Анна Стоева, Давид Джамбазов

  • режисьори - Анна Стоева (дебют), Давид Джамбазов

  • оператори - Делян Георгиев, Давид Джамбазов

  • звукорежисьор - Иван Андреев

  • монтаж - Давид Джамбазов

  • продуцент - Tanuki films, с финансовото съдействие на БНТ

18. СЛУЧАЙНИ ГОСТИ ОТ СЛУЧАЕН ВЛАК – 58 мин., Beta Sp, Mini DV, 2012

  • сценарист - Антоний Дончев

  • режисьор - Антоний Дончев

  • оператор - Иван Тонев

  • музика - Чайковски, Шостакович, Морфеси

  • звукорежисьор - Георги Цветков

  • монтаж - Огнян Иванов

  • продуцент - Про Филм – Асен Владимиров, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

19. СТОИЧКОВ – 90 мин., HD.CAM, CINEFORM-RAW, HDV, PAI ARHIVE, 2012

  • сценарист - Борислав Колев

  • режисьор - Борислав Колев (дебют)

  • оператор - Григор Кумитски

  • музикално оформление - Мариана Вълканова

  • звукорежисьор - Момчил Божков

  • монтаж - Мария Ханджиева

  • продуцент - Камера ООД, БНТ, Спектакъл ООД, Koh-I-Noor България, с финансовата подкрепата на ИА НФЦ, с финансовото съдействие на Първа инвестиционна банка АД 

20. ХЛЯБ ОТ БОГА. БОГОВЕ ОТ ГЛИНА – 17 мин., SD, mini DV tape, 2011

  • сценарист - Красимир Стефанов

  • режисьор - Искрен Красимиров

  • оператор - Искрен Красимиров

  • звукорежисьор -

  • монтаж - Искрен Красимиров

  • продуцент - NeW School ProductionZ, Искрен Красимиров, с финансовото съдействие на община Враца

21. ЦВЕТАНКА – 66 мин., HD, 2012

  • сценарист - Юлиян Табаков

  • режисьор - Юлиян Табаков (дебют)

  • оператор - Адам Нилсон

  • композитор - Рикард Борггард

  • звукорежисьор - Валерия Попова

  • монтаж - Нина Алтъпармакова, Адам Нилсон, Юлиян Табако, Йохан Сьодерберг  

  • продуцент - Мортен Нилсен, Мартичка Божилова, копродукция – ГНУ Филм /Швеция/, АГИТПРОП /България/, SVT, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Шведски филмов институт, Swedish Arts Grant Committee 

22. ЦЕНАТА НА ДЪЛГОЛЕТИЕТО – 30 мин., HD betaCAM, 2012

  • сценаристи - Златимир Коларов, Валентина Фиданова-Коларова 

  • режисьор - Валентина Фиданова-Коларова

  • оператор - Мартин Димитров

  • 3 D анимация - Красимир Воденичарски

  • звукорежисьор - Мариана Вълканова

  • художник-постановчик - Здравко Маринов

  • монтаж - Валентина Фиданова-Коларова, Красимир Воденичарски

  • продуцент - KLMN EOOD, с финансовото съдействие на ASTRA ZENEKA  

23. ШИЩЕВЕЦКО ПОЛЕ – 31 мин., HDTV, 2012

  • сценаристи - Владислав Севов, Лука Станчев

  • режисьор - Владислав Севов

  • оператор - Борислав Василев

  • композитор - Еленко Гешев

  • звукорежисьор -

  • монтаж - Владислав Севов

  • продуцент - НБТ – Георги Гергов, Паулина Търновалийска 


АНИМАЦИОННИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. АКВАРИУМ - МАЛКИ ТРАНСФОРМАЦИИ – 11 мин., BETACAM Msp,  2012

  • сценаристи - Настимир Цачев, Борис Клисурски

  • режисьор - Борис Клисурски

  • оператор -

  • композитор – Константин Цеков

  • звукорежисьор - Наталия Гюрова

  • художник-постановчик - Борис Клисурски

  • монтаж -  Наталия Гюрова

  • продуцент - НАГУАЛ – Настимир Цачев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

2. БАЩА – 16.30 мин., дигитален, 35 мм, 2012

  • сценаристи - Иван Богданов, Фил Мълой

  • режисьори - Иван Богданов (водещ режисьор), Аспарух Петров, Дмитрий Ягодин, Росица Ралева, Мориц Майерхофер, Велко Попович

  • оператор -            

  • композитор - Петър Дундаков

  • звукорежисьор -

  • художник-постановчици -

  • монтаж - Иван Богданов

  • гл. мъжка роля – Харалампи Аничкин

  • продуцент - Компот Колектив ООД /България/ - Мария Станишева, копродукция – Бонобо студио /Хърватска/ - Ваня Андриевич, Айкеч продъкшънс /Германия/ - Кристиян Мюлер, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Фондация Робърт Бош /Награда за копродукция между Германия и Източна Европа/ , Хърватски Аудио-Визиуален Център

3. ГРУБО – 5 мин, 35 мм/DCP/HDV, 2012

  • сценарист - Венелин Велчев

  • режисьор - Венелин Велчев

  • оператор -

  • композитор - Христо Йоцов

  • звукорежисьор - Павел Болярски

  • художник-постановчик - Венелин Велчев

  • монтаж - Венелин Велчев

  • продуцент - Венелин Анимация ЕООД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

4. ЗАРАДИ МАМА – 12 мин. 17 сек., дигитален формат- 1920:1080 – Full HD, QuickTimeFile Apple Pro Res 422, 2012

  • сценарист - Антоанета Четрафилова

  • режисьор - Антоанета Четрафилова (дебют)

  • оператор -  

  • художник - Крикор Саркисян

  • визуално развитие и постпродукция - Мина Милева

  • композитор - Емилиян Гацов

  • аниматори - Антоанета Четрафилова, Орлин Николов 

  • композитинг и визуални ефекти – Орлин Николов, Стефан Вичев, Мина Милева                        

  • монтаж - Донка Иванова

  • звукови ефекти – Мариана Вълканова, Емилиян Гацов

  • мишунг – Иван Андреев

  • текст – Жани Ковачева

  • глас зад кадър – Весела Казакова

  • продуцент - Мина Милева, Весела Казакова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

5. КРЪВТА – 6 мин., digital, 2012

  • сценарист - Велислава Господинова

  • режисьор - Велислава Господинова (дебют)

  • оператор -

  • музика - група Smallman

  • звукорежисьор - Момчил Божков

  • художник-постановчик - Велислава Господинова

  • монтаж - Велислава Господинова

  • продуцент - ГЕОПОЛИ ООД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

6. ОРБИС – 9 мин., HDTV, 2012

  • сценарист - Сотир Гелев

  • режисьори - Сотир Гелев, Алекс Филипов

  • оператор - Сотир Гелев      

  • композитор - Румен Бояджиев-син

  • звукорежисьор - Светлозар Георгиев

  • художник-постановчици - Сотир Гелев, Пенко Гелев

  • монтаж - Мария Николова

  • продуцент - Филмово студио ГЕКОН – Пенко Гелев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

7. ПИАНИСТЪТ – 10 мин., DCP, 2012

  • сценаристи - Ася Кованова, Андрей Кулев

  • режисьори - Ася Кованова, Андрей Кулев

  • оператор -     

  • композитор - Петър Дундаков

  • звукорежисьор - Владислав Бояджиев

  • художник-постановчик - Ася Кованова

  • монтаж - Ася Кованова

  • продуцент - Кулев филм продукция ООД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

8. ПИЛЕТА – 1 мин. 13 сек., HDTV, 2012

  • сценарист - Сотир Гелев

  • режисьор - Сотир Гелев

  • оператор - Сотир Гелев    

  • композитор -

  • звукорежисьор - Мария Серафимова Николова

  • художник-постановчик - Сотир Гелев

  • монтаж - Мария Николова

  • продуцент - Филмово студио ГЕКОН – Пенко Гелев

9. REW DAY - 6 мин. 40 сек., дигитален, 2012

  • сценарист - Свилен Димитров

  • режисьор - Свилен Димитров (дебют)

  • аниматори - Свилен Димитров, Ники Николов, Пламен Иванов, Анна Славкова

  • оператор -   

  • композитор - Петко Манчев

  • звукорежисьор - Екатерина Миткова

  • художник-постановчик -

  • монтаж - Ники Николов, Свилен Димитров

  • продуцент - Мирамар Филм - Георги Димитров, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ