НАГРАДИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2014

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ'2014


Благодарим на СЪОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ ЦЕНТЪР

БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

АМЕРИКАНСКА ФОНДАЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

ТЕАТЪР "БЪЛГАРСКА АРМИЯ"

АРТ ФЕСТ

NFClogo    BNTlogo    AFB logo    Teather.Armia 

     

ARTFestLogo

БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2014

 

която от 2010 година представлява

цялата кинематографична общност

по силата на подписано Споразумение

за участие на всички кинопрофесионалисти

в процедурата по награждаването между

Съюза на българските филмови дейци 

и Българската асоциация на кинорежисьорите, Асоциацията на българските оператори, Сдружението на филмовите и телевизионните режисьори, Българската асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи,  Българската асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков",Асоциацията на филмовите продуценти, Асоциацията на българските независими продуценти, Асоциацията на българските филмови продуценти и Асоциация "Академика 21"

обяви на

ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ

6 юни 2014

В театър "българска армия"

излъчвана директно по Канал 1 на БНТ

Вижте ОФИЦИАЛНАТА ЦЕРЕМОНИЯ на:

http://bnt.bg/predavanyia/sa-obshteniya/tseremoniya-po-vra-chvane-nagradite-na-ba-lgarskata-filmova-akademiya

най-авторитетните в цял свят награди

присъждани с тайно гласуване

наградите от творци на творци

за постижения в българското кино през 2013

в продължение на културната традиция

на Съюза на българските филмови дейци от 1975 година

За Наградите на ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ 2014

за творчески постижения през 2013 година се състезаваха:

15 игрални - 5 пълнометражни , 6 късометражни, 4 телевизионни сериала

26 документални филма

6 анимационни филма

имали публичен показ в периода 01.01.2013 – 31.12.2013


Наградата за цялостно творчество

СТЕФАН ДАНАИЛОВ

актьор


НАЙ-ДОБЪР ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ОТЧУЖДЕНИЕ"

Сценаристи: Милко Лазаров, Китодар Тодоров, Георги Тенев

Режисьор: Милко Лазаров

Продуцент: БНТ/РЕД КАРПЕТ

 

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"ВИЛА РОЗА", реж. Мартин Макариев

Продуцент: КАМЕРА ООД – Димитър Гочев, ФОРУЪРД ПИКЧЪРС,

ПРОМОТИС, ДРИЙМ ТИЙМ, БАНД ОФ ФРЕНДС,

асоциирани продуценти – Цветелина Войнова, Александър Здравков

"ДЖУЛАЙ", реж. Кирил Станков

Продуцент: ГАЛА ФИЛМ – Галина Тонева, Кирил Кирилов


НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ЧЕСТ"

Сценаристи: Павел Г. Веснаков, Ваня Райнова

Режисьор: Павел Г. Веснаков

Продуцент:ПОРТОКАЛ – Ваня Райнова

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"БЕЗ ЗАГЛАВИЕ", реж. Иван Москов, Игор Христов

Продуцент: КИНОЦЕНТЪР СОФИЯ - Евгений Михайлов

"Контражур", реж. Калоян Патерков, Вал Тодоров

Продуцент: ДЕМИУРГИЯ И КОМАР ФИЛМ


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

За тази категория в конкурса не е подаден филм


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН СЕРИАЛ

"ЧЕТВЪРТА ВЛАСТ"

Сезон 1: 6 и 12 епизод

Сценаристи - Александър Чобанов, Александър Спасов, Йордан Банков,

 Ваня Николова, Емил Андреев, Димитър Коцев- Шошо, Стоян Радев,

Велислава Попова, Росен Босев

Режисьори:Стоян Радев, Димитър Коцев-Шошо

Продуцент: БНТ/СПОТЛАЙТ

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"ПОД ПРИКРИТИЕ" - Сезон 3: 3 и 11 епизод, реж. Виктор Божинов, Зоран Петровски

Продуцент: БНТ/КАМЕРА ООД

"РЕВОЛЮЦИЯ Z"- Сезон 2: 1 и 12 епизод, реж. Зоран Петровски, Цветодар Марков

Продуцент: bTV/КАМЕРА ООД


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"ВАПЦАРОВ. ПЕТ РАЗКАЗА ЗА ЕДИН РАЗСТРЕЛ"

Сценарист: Ивайла Александрова

Режисьор: Костадин Бонев

Продуцент: ТРИВИУМ ФИЛМС -  Костадин Бонев

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕРНОМОРСКИ ПИРАТИ", реж. Светослав Стоянов

 Продуцент: АГИТПРОП-Мартичка Божилова

"ХЛЯБ И ЗРЕЛИЩА",  реж. Георги Стоев-Джеки

Продуцент: KUGAN 2 - Георги Стоев-Джеки


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

"ДЖУНГЛА ПОД ПРОЗОРЕЦА"

Сценарист: Иван Веселинов

Режисьор: Иван Веселинов

Продуцент:АТРАКТ ФИЛМ - Румен Баросов

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"ДЕН КАТО ДЕН", реж. Господин Неделчев-Дидо

 Продуцент: ДАЛИЯ-53

"NON STOP", реж. Андрей Цветков

Продуцент: АНДРО ФИЛМ - Андрей Цветков


НАГРАДИТЕ ЗА РЕЖИСЬОРСКИ ДЕБЮТ

Наградите се връчват от

Американска фондация за България

За първи пълнометражен игрален филм

Милко Лазаров за "Отчуждение"

Другите номинации: Кирил Станков за "Джулай";

Константин Буров за "Отрова за мишки"

За дебют в документалното кино

Светослав Стоянов за "Последните черноморски пирати"

Другите номинации: Нина  Пехливанова и Петя Накова за "Ром Кихот";

Павел Павлов за "Едуард Захариев. Живот 24 кадъра в секунда"

За дебют в анимационното кино

Пламен Николов за "Нощта на бухала"


НАГРАДИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МАЙСТОРСТВО

В 10-те СЕКЦИИ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

Режисьор на игрален филм – Милко Лазаров за "Отчуждение"

Другите номинации: Вал Тодоров за "България, тази вечна ерес"; Мартин Макариев за "Вила Роза"

 

Режисьор на документален филм - Костадин Бонев за "Вапцаров. Пет разказа един разстрел" ex aequo Светослав Стоянов за "Последните черноморски пирати"

Другите номинации: Георги Стоев-Джеки за "Хляб и зрелища"; Здравко Драгнев за "Духове в старите къщи на София" ex aequo Мина Милева, Весела Казакова за "Чичо Тони, тримата глупаци и ДС"

Режисьор на анимационен филм - Господин Неделчев-Дидо за "Ден като ден"

Другите номинации: Анна Харалампиева за "Екзистенция"; Иван Веселинов

за "Джунгла под прозореца"

Сценарист на игрален филм –  Венцислав Василев за "Отрова за мишки"

Другите номинации: Кирил Станков за "Джулай";

Милко Лазаров, Китодар Тодоров и Георги Тенев за "Отчуждение"

Сценарист на документален филм – Христо Илиев-Чарли за "Духове в старите къщи на София"

Другите номинации: Ивайла Александрова за "Вапцаров. Пет разказа за един разстрел";

Христо Илиев-Чарли за "Хляб и зрелища"

Оригинален сценарий за телевизионен сериал - Сценарният екип на "Четвърта власт"

Другите номинации: Сценарният екип на "Под прикритие";

Сценарният екип на "Революция Z"

 

Филмова музика - Борис Карадимчев за "Ден като ден"

Другите номинации: Васил Георгиев-Кръпката  за „Джулай” ex aequo Кирил Дончев и Митко Щерев за „Едуард Захариев. Живот 24 кадъра в секунда” ex aequo Николай Иванов - ОМ за „В търсене на прабитие”, „Вапцаров. Пет разказа за един разстрел” и „Галин или споменът не губи давност”; 

Виктор Стоянов за „Вила „Роза” и „Четвърта власт”

 

Оператор на игрален филм – Рали Ралчев за "Джулай"

Другите номинации: Кирил Проданов и Михаил Боевски за "България, тази вечна ерес"

 Оператор на документален филм - Орлин Руевски и Иван Николов за "Последните черноморски пирати"

Другите номинации: Константин Занков за "Вапцаров. Пет разказа за един разстрел";

Пламен Герасимов за "Аз съм домашен ученик"

 

Главна женска роля – Лидия Инджова за „Вила Роза” ex aequo

Параскева Джукелова  за ”Джулай”

Другите номинации: Ани Бакалова за "Чест";

Касиел Ноа Ашер за ”Джулай” ex aequo Яна Титова за ”Джулай”

 

Главна мъжка роля – Пламен Манасиев за „Вила „Роза”

Другите номинации: Калин Врачански за ”Вила „Роза” ex aequo  

Михаил Билалов за ”Под прикритие”; Михаил Мутафов за ”Чест”

Поддържаща женска роля - Светлана Янчева за "Чест"

Другите номинации: Анастасия Неделчева за "Четвърта власт";

Миленита за "Под прикритие"

Поддържаща мъжка роля - Димитър Терзиев за „Джулай” и за „Отрова за мишки"

Другите номинации: Александър Сано за „Под прикритие” ex aequo Китодар Тодоров за „Отчуждение” ex aequo Ованес Торосян за „Отчуждение” ex aequo Юлиян Вергов за „Революция Z”;

Велизар Бинев за "Четвърта власт" ex aequo Владимир Пенев за „Четвърта власт”

Филмова сценография - Лилиана Данчева за ”Вила Роза” и „Четвърта власт”

ex aequo Пролет Георгиева за „Четвърта власт”

Другите номинации: Майя Бужашка за „Отрова за мишки”; Самуил Ганев за „Под прикритие”

Художник по костюми – Анна Гелинова за „Четвърта власт”

 Другите номинации: Галина Хаджикотева за „Отрова за мишки”;

Огняна Чалбурова за ”Под прикритие”

 

Филмов монтаж - Веселка Кирякова за „Отчуждение”

 Другите номинации: Александра Ненкова за „Фамилията”;

Костадин Костадинов-Фози за „Джулай”

Звукорежисьор - Георги Пенков-Джони за „Духове в старите къщи на София”, „Дъждовен ден” и „Хляб и зрелища”

Другите номинации: Александър Симеонов за „Аз съм домашен ученик”,

„Отчуждение” и „Чичо Тони, Тримата глупаци и ДС”;

Ивайло Янев за „Накаран да замлъкне – Писателят Георги Марков и убийството с чадър”

и „Фърчи, о друже. Одеса в българското духовно възраждане”

Книга - филмова теория, история и критика - Красимир Крумов за „Поетика на българското кино”

Другите номинации: Ингеборг Братоева за „Българското кино: от „Калин Орелът”

до „Мисия Лондон” и за „Европейско кино – глобално и локално”

 

Оперативна филмова критика - Надежда Маринчевска

Другите номинации: Геновева Димитрова; Павлина Желева


ИГРАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. БЪЛГАРИЯ, ТАЗИ ВЕЧНА ЕРЕСкино филм, 128  мин., HD, 2013

  • сценарист - Вал Тодоров

  • режисьор - Вал Тодоров (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператори - Кирил Проданов, Михаил Боевски

  • композитори - Митко Льолев, Котарашки

  • звукорежисьор - Ясен Велчев

  • монтаж - Вал Тодоров

  • гл. женска роля - Тезджан Ферад

  • гл. мъжки роли - Калоян Патерков, Иво Желев

  • поддържаща мъжка роля - Йордан Данчев

  • продуцент - Демиургия - Вал Тодоров

2. ВИЛА РОЗА – кино филм, 120 мин., 5 K Digital, 2013

  • сценарист - Борислав Захариев

  • режисьор - Мартин Макариев (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор - Иван Вацов

  • композитор - Виктор Стоянов

  • звукорежисьор - Димитър Русев

  • художник-постановчик - Лилиана Данчева

  • художник по костюми - Персиан

  • монтаж -  Никола Миленов

  • гл. женски роли - Лидия Инджова, Елена Петрова

  • гл. мъжка роля - Калин Врачански, Пламен Манасиев, Дейвид Чоукачи

  • продуцент - КАМЕРА ООД – Димитър Гочев, ФОРУЪРД ПИКЧЪРС, ПРОМОТИС, ДРИЙМ ТИЙМ, БАНД ОФ ФРЕНДС, асоциирани продуценти – Цветелина Войнова, Александър Здравков

3. ДЖУЛАЙ - кино филм, 110 мин., DCP HD, 2012-2013

  • сценарист Кирил Станков

  • режисьор - Кирил Станков (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор - Рали Ралчев

  • композитор -  Васил Георгиев - Кръпката

  • звукорежисьор - Димитър Русев

  • художник-постановчик -  Росица Бакева

  • художник по костюми - Анна Гелинова

  • монтаж -  Костадин Костадинов - Фози

  • гл. женски роли - Параскева Джукелова, Касиел Ноа Ашер, Яна Титова

  • гл. мъжки роли - Ованес Торосян, Филип Аврамов, Ицхак Финци

  • поддържаща женска роля - Полин Лалова

  • поддържащи мъжки роли - Димитър Терзиев, Кирил Ефремов, Стефан А. Щерев

  • продуцент - ГАЛА ФИЛМ – Галина Тонева, Кирил Кирилов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, БНТ, Програма МЕДИА

4. ОТРОВА ЗА МИШКИ - кино филм, 90 мин., 35 мм, 2013

  • сценарист -  Венцислав Василев

  • режисьор -  Константин Буров (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор -  Красимир Андонов

  • композитор - Валерия Крачунова

  • звукорежисьор  - Валерия Крачунова

  • художник-постановчик - Майя Бужашка

  • художник по костюми - Галина Хаджикотева

  • монтаж - Нина Алтъпармакова 

  • гл. женска роля -  Лора Декова

  • гл. мъжки роли -  Николай Йовин, Бисер Маринов, Петър Генков, Иван Панайотов

  • поддържащи мъжки роли - Димитър Терзиев

  • продуцент - БУЛФИЛМ – Андрей Алтъпармаков, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

5. ОТЧУЖДЕНИЕ - кино филм, 77 мин., 16 мм, 2013

  • сценаристи - Милко Лазаров, Китодар Тодоров, Георги Тенев

  • режисьор - Милко Лазаров (първи пълнометражен игрален филм) 

  • оператор - Калоян Божилов

  • звукорежисьор - Александър Симеонов, Ивайло Янев

  • художник-постановчик - Ванина Гелева

  • художник по костюми - Ива Денчева

  • монтаж - Веселка Кирякова

  • гл. женска роля - Мариана Жикич

  • гл. мъжка роля - Христос Стергиоглу

  • поддържащи женски роли - Ива Огнянова, Неда Искренова, Дора Маркова

  • поддържащи мъжки роли - Ованес Торосян, Китодар Тодоров

  • продуцент - БНТ/ РЕД КАРПЕТ


КЪСОМЕТРАЖНИТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. БЕЗ ЗАГЛАВИЕ – 20 мин., HD, 2013

  • сценарист - Иван Москов

  • режисьори - Иван Москов, Игор Христов              

  • оператор - Светослав Михайлов

  • композитори - Арабел Караян, Климент Дичев

  • звукорежисьор - Климент Дичев

  • художник-постановчик - Сабина Христова

  • художник по костюми - Кирил Захариев

  • монтаж - Ерве Шнайд

  • гл. женска роля - Леда Стоилова

  • гл. мъжка роля - Иван Бърнев

  • поддържащи женски роли - Йорданка Йовева, Мая Новоселска

  • поддържаща мъжка роля - Ягодин Викторович

  • продуцент - КИНОЦЕНТЪР СОФИЯ, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция с АРС ДИДЖИТАЛ, КАМЕРА

2. КОНТРАЖУР – 29 мин., HD, 2013

  • сценарист - Вал Тодоров

  • режисьори - Калоян Патерков, Вал Тодоров             

  • оператор - Михаил Боевски

  • композитори - Ghostnote, Котарашки

  • звукорежисьор - Иван Андреев

  • монтаж - Вал Тодоров

  • гл. женска роля - Силвия Станоева

  • гл. мъжки роли - Иво Желев, Пламен Манасиев

  • продуцент - ДЕМИУРГИЯ, КОМАР ФИЛМ 

3. КОСМОС – 15 мин., HD, 2013

  • сценарист - Лиза Боева

  • режисьор - Лиза Боева              

  • оператор - Лиза Боева

  • композитор - Ицко Финци

  • звукорежисьор - Валя Попова

  • художник-постановчик - Лиза Боева

  • художник по костюми - Лиза Боева

  • монтаж - Лиза Боева

  • гл. женска роля - Ида Финци

  • гл. мъжка роля - Ицко Финци

  • продуцент - ФИЛИЗИ 33 – Ицко Финци 

4. ОПАСНО БЛИЗО – 16 мин. 15 сек., HD,  2013

  • сценарист - Любо Йончев

  • режисьор - Любо Йончев              

  • оператор - Младен Минев

  • композитор - Александър Костов

  • звукорежисьор - Любо Киров

  • художник-постановчик - Ивайло Пеев

  • художник по костюми - Ася Атанасова

  • монтаж - Любо Киров

  • гл. женска роля - Дика Аратлъкова

  • гл. мъжка роля - Ивайло Драгиев

  • поддържаща женска роля - Ася Атанасова

  • продуцент - CRYSTAL FRAME

5. SUNLESS – 14 мин. 40 сек, HD, 2013

  • сценарист - Тео Чепилов

  • режисьор - Тео Чепилов         

  • оператор - Тео Чепилов

  • композитор - Валери Шолевски

  • звукорежисьор - Веселин Зографов

  • художник-постановчик -Марина Червенкова

  • художник по костюми - Марина Червенкова

  • монтаж - Бохос Топакбасян

  • гл. женска роля -

  • гл. мъжки роли - Китодар Тодоров, Малин Кръстев, Любомир Вълчев 

  • поддържащи женски роли -

  • поддържаща мъжка роля - Кирил Христов

  • продуцент - Борислав Пенчев, с финансовата подкрепа на фестивала In The Palace

6. ЧЕСТ – 30 мин., HD, 2013

  • сценаристи - Павел Г. Веснаков, Ваня Райнова

  • режисьор - Павел Г. Веснаков         

  • оператор - Орлин Руевски

  • звукорежисьор - Веселин Зографов

  • художник-постановчици - Николай Златанов, Митко Златанов

  • художници по костюми - Николай Златанов, Митко Златанов

  • монтаж - Карен Тоне

  • гл. женска роля - Ани Бакалова

  • гл. мъжки роли - Михаил Мутафов, Александър Алексиев 

  • поддържаща женска роля - Светлана Янчева

  • поддържаща мъжка роля - Калоян Пишманов

  • продуцент - ПОРТОКАЛ – Ваня Райнова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Културен център „Двореца” – Балчик


ТЕЛЕВИЗИОННИТЕ СЕРИАЛИ В КОНКУРСА

1. ПОД ПРИКРИТИЕ - тв сериал, Сезон 3: 3 и 11 епизод, по 54 мин., HD,  2013

  • сценаристи на оригинален сценарий -  Александър Чобанов, Александър Спасов, Ваня Щерева, Владимир Полеганов, Валентина Ангелова, Станимир Великов

  • режисьори -  Виктор Божинов, Зоран Петровски

  • оператори -  Радослав Гочев, Александър Станишев, Антон Огнянов

  • звукорежисьор - Светлозар Георгиев

  • художник-постановчик - Самуил Ганев

  • художник по костюми - Огняна Чалбурова

  • монтаж -  Чавдар Варийски

  • гл. женски роли - Миленита, Снежана Макавеева, Лилия Маравиля

  • гл. мъжки роли - Ивайло Захариев, Владимир Пенев, Михаил Билалов, Захари Бахаров

  • поддържащи женски роли - Цветана Манева, Теодора Духовникова, Дария Симеонава

  • поддържащи мъжки роли - Мариан Вълев, Александър Сано, Йосиф Шамли, Пламен Манасиев

  • продуцент -  БНТ;  копродукция с КАМЕРА ООД 

2. РЕВОЛЮЦИЯ Z - тв сериал, Сезон 2: 1 и 12 епизод, по 45 мин, ARRY, 2013

  • сценаристи на оригинален сценарий -  Теодора Маркова (гл. сценарист), Невена Горянова, Георги Иванов, Боряна Петкова, Екатерина Цветанова-Христова

  • режисьори - Зоран Петровски, Цветодар Марков

  • оператори - Кирил Паликарски, Радослав Гочев

  • композитор - Мишо Дичев

  • звукорежисьор - Мишо Дичев

  • художник-постановчик - Людмила Симеонова

  • художници по костюми - Силвия Митовска, Радостина Клинкова

  • монтаж -  Мария Ханджиева

  • гл. женска роля - Джулиа Бочева

  • гл. мъжки роли - Никола Стоянов, Иван Тишев, Иван Иванов

  • поддържащи женски роли - – Стефка Янорова, Диляна Попова, Силвия Петкова, Яна Абрашева

  • поддържащи мъжки роли - Георги Кадурин, Юлиян Вергов

  • продуцент - bTV, изп. продуцент - КАМЕРА ООД

3. ФАМИЛИЯТА - тв сериал, Сезон 2: 1 и 14 епизод, по 45 мин, ARRY, 2013

  • сценаристи на оригинален сценарий -  Теодора Маркова (гл. сценарист), Невена Горянова, Георги Иванов, Боряна Петкова, Екатерина Цветанова-Христова

  • режисьор - Димитър Гочев

  • оператор - Григор Кумитски

  • композитор - Мишо Дичев

  • звукорежисьор - Мишо Дичев

  • художник-постановчик - Людмила Симеонова

  • художници по костюми - Соня Калчева, Весела Матанова

  • монтаж - Александра Ненкова

  • гл. женски роли - Цветана Манева, Ваня Цветкова, Яна Маринова, Деси Бакърджиева

  • гл. мъжки роли – Стефан Данаилов, Асен Блатечки, Иво Аръков, Даниел Владимиров

  • поддържаща женска роля - Радина Кърджилова

  • поддържаща мъжка роля - Антоний Аргиров

  • продуцент - bTV, изп. продуцент - КАМЕРА ООД

4. ЧЕТВЪРТА ВЛАСТ - тв сериал, Сезон 1: 6 и 12 епизод, по 54 мин, HD, 2013

  • сценаристи на оригинален сценарий - Александър Чобанов, Александър Спасов, Йордан Банков, Ваня Николова, Емил Андреев, Димитър Коцев- Шошо, Стоян Радев, Велислава Попова, Росен Босев

  • режисьори - Стоян Радев, Димитър Коцев-Шошо

  • оператори - Антон Бакарски, Владимир Михайлов

  • композитор - Виктор Стоянов

  • звукорежисьор - Пиер-Ив Лавуе

  • художник-постановчици - Пролет Георгиева, Лилиана Данчева

  • художник по костюми - Анна Гелинова

  • монтаж - Зорица Коцева

  • гл. женски роли - Мила Парушева, Снежина Петрова, Светлана Янчева, Десислава Моралес, Анна Пападополу, Александра Василева

  • гл. мъжки роли – Атанас Атанасов, Деян Донков, Ивайло Герасков, Христо Шопов, Михаил Билалов, Христо Петков

  • поддържащи женски роли - Лилия Гелева, Анастасия Неделчева

  • поддържащи мъжки роли - Самюел Финци, Велизар Бинев, Вежен Велчовски, Владимир Пенев

  • продуцент - БНТ; изп. продуцент – СПОТЛАЙТ – Найо Тицин


ДОКУМЕНТАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. АЗ СЪМ ДОМАШЕН УЧЕНИК – 50 мин., HD, 2013

  • сценарист - Ралица Димитрова

  • режисьор - Ралица Димитрова

  • оператор - Пламен Герасимов

  • музикално оформление - Мариана Вълканова

  • звукорежисьор - Александър Симеонов

  • продуцент–  Б ПЛЮС ФИЛМ – Пламен Герасимов; копродукция с ПИК АУДИО, СИГНАЛ КОМПЛЕКТ, БНТ

2. БОТЕВ ОТ ГОЛГОТА КЪМ СВОБОДА - 27 мин., HDCam-SDHC card, 2013

  • сценарист - Красимир Стефанов

  • режисьор - Искрен Красимиров

  • оператор - Искрен Красимиров

  • композитор - Бойчо Димов

  • звукорежисьор - Люба Филипова

  • художник-постановчик - Илиана Минковска

  • художник по костюмите - Илиана Минковска

  • монтаж - Искрен Красимиров

  • с участието на - Александър Владимиров, Филип Филипов

  • продуцент - NEW SCHOOL PRODUCTIONS – Искрен Красимиров, с финансовата подкрепа на АЕЦ-Козлодуй, Община Враца

3. ВАПЦАРОВ. ПЕТ РАЗКАЗА ЗА ЕДИН РАЗСТРЕЛ - 70 мин., HD, 2013

  • сценарист - Ивайла Александрова

  • режисьор - Костадин Бонев

  • оператор - Константин Занков

  • композитор - Николай Иванов - ОМ

  • звукорежисьор - Валентин Кирилов

  • монтаж - Тома Вашаров

  • със специалното участие на - Цветана Манева

  • продуцент - ТРИВИУМ ФИЛМС – Костадин Бонев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция с БНТ, АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД

4. В ТЪРСЕНЕ НА СПИСАРЕВСКИ - 60 мин., HDV, 2013

  • сценарист - Адела Пеева

  • режисьор - Адела Пеева

  • оператори - Калоян Божилов, Димитър Скобелев

  • звукорежисьор - Иван Андреев

  • художник-постановчик - Георги Тодоров

  • монтаж - Калоян Николов

  • продуцент - АДЕЛА МЕДИЯ – Адела Пеева, Слободан Милованович, с финансовата подкрепа на БНТ, ИА НФЦ, Столична община – Програма „Култура”, Програма МЕДИА на ЕС

5. В ТЪРСЕНЕ НА ПРАБИТИЕ – 83 мин., HD, 2013

  • сценаристи - Николай Иванов - ОМ , Иван Иванов   

  • режисьори - Николай Иванов - ОМ , Иван Иванов (дебют)   

  • оператор - Николай Иванов - ОМ

  • композитор - Николай Иванов - ОМ  

  • звукорежисьори - Иван Иванов, Николай Иванов - ОМ

  • монтаж - Иван Иванов 

  • продуцент - NIVANI Films   

6. ГАЛИН ИЛИ СПОМЕНЪТ НЕ ГУБИ ДАВНОСТ – 68 мин., HD cards ALEKXA, 2013

  • сценарист - Константин Занков

  • режисьор - Константин Занков

  • оператор - Георги Николов

  • композитор - Николай Иванов

  • звукорежисьори - Благомир Алексиев, Георги Цветков

  • монтаж - Юлиан Минков

  • продуцент - МАДЖИК ШОП – Георги Николов, с финансовата подкрепа на Столична община - Програма „Култура”

7. ДА РАЗКРИЕШ САЛОМЕ – 57 мин., HDV, 2013

  • сценарист - Найо Тицин

  • режисьор - Найо Тицин

  • оператор - Найо Тицин

  • музика – Рихард Щраус

  • звукорежисьор - Владислав Бояджиев

  • монтаж - Найо Тицин

  • с участието на - Александрина Пендачанска

  • продуцент - СПОТЛАЙТ - Найо Тицин

8. ДУХОВЕ В СТАРИТЕ КЪЩИ НА СОФИЯ62 мин., цифров, 2013

  • сценарист - Христо Илиев-Чарли

  • режисьор Здравко Драгнев

  • оператори - Пламен Гелинов, Цветан Драгнев

  • звукорежисьор - Георги Пенков-Джони

  • художник-постановчик - Надежда Илиева

  • монтаж - Цветан Драгнев

  • с участието на - Ицко Финци

  • продуцент - ГЛОБУС ФИЛМ ВИДЕО – Христо Илиев-Чарли, с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Култура”

9. ДУХЪТ НА СЕВТ – 38 мин., HDV, 2013     

  • сценарист - Васил Ганев

  • режисьор - Васил Ганев (дебют)

  • оператор - Васил Ганев

  • монтаж - Васил Ганев

  • продуцент - Васил Ганев

10. ДЪЖДОВЕН ДЕН – 78 мин., DVCam -1280 х 720, 2013

  • сценарист - Андрей Чертов

  • режисьор - Андрей Чертов (дебют)

  • оператор - Андрей Чертов 

  • звукорежисьор - Георги Пенков - Джони

  • монтаж - Андрей Чертов

  • с участието на - Огнян Видев, Милчо Левиев, Ибряма, Мая Новоселска

  • продуцент - А.М. СТУДИО – Андрей Чертов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

11.  ЕДУРАД ЗАХАРИЕВ. ЖИВОТ 24 КАДЪРА В СЕКУНДА – 52 мин., Full HD, 2013

  • сценарист - Петър Топалов

  • режисьор - Павел Павлов (дебют)

  • оператор - Гео Иванов

  • композитори - Кирил Дончев, Митко Щерев

  • звукорежисьор - Владимир Калоянов

  • монтаж - Мадлен Радичева

  • продуцент - АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД– Александър Донев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

12. ЖИВОТ В ТРИ БЪЛГАРИИ - ПЕТКО БОЧАРОВ – 54 мин., DVC Pro, 2013

  • сценарист - Валентин Измирлиев

  • режисьор - Станислава Калчева

  • оператори - Иван Тонев, Ярослав Ячев

  • музикално оформление - Мариана Вълканова

  • звукорежисьор - Ивайло Янев

  • монтаж - Светослав Владимиров

  • продуцент - КОРУНД-Х - Христо Христов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

13. ЗЛАТНАТА ЦЪРКВА НА ЦАР СИМЕОН – 28 мин. 20 сек., HD, 9/16, 2013

  • сценарист - Елена Димитрова

  • режисьор - Румен Смилевски

  • оператор - Румен Смилевски

  • звукорежисьор - Евгени Петракиев

  • монтаж - Орлин Бъкличаров

  • продуцент - ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ – СОФИЯ, с финансовата подкрепа на ТТЛ – Любен Тенев

14. КРЪСТЬО САРАФОВ - ПРЕД ТЕАТРАЛНАТА МАСКА И ЗАД НЕЯ – 27 мин., DIGITAL BETACAM, 2013

  • сценарист - Иван Георгиев

  • режисьор - Иван Георгиев

  • оператор - Ивайло Пенчев

  • музикално оформление - Радослав Илиев

  • художник-постановчик - Мирослав Маринов

  • художник по костюми - Боряна Семерджиева

  • звукорежисьор - Стоян Стоянов

  • монтаж - Радослав Илиев

  • гл. мъжка роля - Иван Петрушинов

  • подържащи мъжки роли - Веселин Мезеклиев, Иван Георгиев, Ивайло Пенчев, Иван Михов

  • продуцент - БНТ, изп. продуцент CINEMAQ – Ивайло Пенчев, Иван Георгиев, Стоян Стоянов

15. ЛЯТОТО НА МОНА ЛИЗА – 36 мин., HD, 2013

  • сценарист - Лиза Боева

  • режисьор - Лиза Боева (дебют)

  • оператор - Лиза Боева

  • звукорежисьор - Валя Попова

  • монтаж - Лиза Боева

  • с участието на - Ицко Финци

  • продуцент - ФИЛИЗИ 33 – Ицко Финци, с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания”, НБУ

16. НАКАРАН ДА ЗАМЛЪКНЕ - ПИСАТЕЛЯТ ГЕОРГИ МАРКОВ И УБИЙСТВОТО С ЧАДЪР – 93 мин., Full HD, 2013

  • сценарист - Клаус Дексел

  • режисьор - Клаус Дексел

  • оператор - Оливер Закс

  • композитор - Андреас Хелмле

  • музикално оформление - Мариана Вълканова

  • звукорежисьор - Ивайло Янев

  • монтаж - Мики Йоани, Петър Топалов

  • продуцент - АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД – Александър Донев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, FFF Бавария ; копродукция с  Клаус Дексел Филм, ТВ продукцион, Мамоко Ентъртейнмънт и със сътрудничеството на ZDF/Arte

17. ОРКЕСТЪРЪТ НА СОФИЯ – 80 мин., HD, 2013

  • сценарист - Хелия Чавдарова

  • режисьор - Росен Елезов

  • оператор - Цветан Недков

  • звукорежисьор - Иво Стефанов

  • монтаж - Мариета Чуковска, Ясен Харалампиев

  • продуцент - ХЕРОС ВИЖЪН – Росен Елезов, с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Култура”; копродукция с БНТ

18. ПАТРИАРХЪТ НА ПРАВОТО – 30 мин., DVC Pro, 2013

  • сценаристи - Анна Мельова, Васил Чобанов

  • режисьор - Пламен Николов

  • оператор - Георги Маринов

  • композитор - Веселин Зографов

  • звукорежисьор - Станимир Чернев

  • монтаж - Станимир Чернев

  • продуцент - ТРАВЪЛ МЕДИА ГРУП, БНТ

19. ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕРНОМОРСКИ ПИРАТИ – 72 мин., HD, 2013

  • сценарист - Ваня Райнова

  • режисьор - Светослав Стоянов (дебют)

  • оператори - Орлин Руевски, Иван Николов

  • звукорежисьор - Момчил Божков, СБФЗ

  • монтаж - Петър Маринов

  • продуцент - АГИТПРОП – Мартичка Божилова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Програма МЕДИА на ЕС,  Knowledge Network Corporation, Национален фонд „Култура”

20. РАЗКАЗИ ОТ ВОЙНАТА – 4 х 25 мин., P2 HD1080 50i, 2013

  • сценарист - Николай Чадаров

  • режисьор - Николай Чадаров

  • оператор - Юли Кривошиев

  • музика и озвучаване - Досю Амуджев

  • монтаж - Николай Петров

  • продуцент - TV 7, News 7 – медийна група 

21. РОМ КИХОТ – 62 мин., Full HD, 2013

  • сценаристи - Петя Накова, Нина Пехливанова

  • режисьори - Нина Пехливанова (дебют), Петя Накова (дебют)

  • оператор - Димитър Костов

  • композитор - Мартин Любенов

  • звукорежисьор - Георги Цветков

  • монтаж - Елица Узунова

  • продуцент - АРС ДИДЖИТАЛ СТУДИО – Иван Тонев, Благомир Алексиев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

22. ТЕ ОТЛИТАТ – 40 мин., HD видео, 2013

  • сценарист - Огнян Стателов

  • режисьор - Симеон Цончев

  • оператори - Симеон Цончев, Ивайло Дончев

  • композитори - Мая Попова, Филип С. Филипов

  • звукорежисьор - Мая Попова

  • монтаж - Симеон Цончев  

  • продуцент - МОНО КОЛЕКТИВ, БЪЛГАРСКО ДРУЖЕСТВО ЗА ЗАЩИТА НА ПТИЦИТЕ, с финансовата подкрепа на Фондация Америка за България 

23. УЛИЦА "МОСКОВСКА" – 54 мин., HD video, 2013

  • сценаристи - Иванка Гезенко 

  • режисьор - Галина Кралева

  • оператор - Александър Лазаров

  • звукорежисьор - Михаил Михайлов

  • монтаж - Методи Златанов

  • продуцент - БЛУ БОКС ПРОДУКШЪНС, с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Култура”

24. ФЪРЧИ, О ДРУЖЕ. ОДЕСА В БЪЛГАРСКОТО ДУХОВНО ВЪЗРАЖДАНЕ – 51 мин., Full HD, 2013

  • сценарист - Юрий Дачев

  • режисьор - Юрий Дачев (дебют)

  • оператор - Симеон Киров

  • звукорежисьор - Ивайло Янев

  • монтаж - Павел Павлов, Петър Топалов

  • продуцент - АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД – Александър Донев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ 

25. ХЛЯБ И ЗРЕЛИЩА – 54 мин., цифров, 2013

  • сценарист - Христо Илиев-Чарли

  • режисьор - Георги Стоев-Джеки

  • оператор - Тони Стоев

  • звукорежисьор - Георги Пенков-Джони

  • монтаж - Кольо Бошнаков  

  • продуцент - КUGAN 2 – Георги Стоев-Джеки, с финансовата  подкрепа на ИА НФЦ

26. ЧИЧО ТОНИ, ТРИМАТА ГЛУПАЦИ И ДС – 81 мин., дигитален, 2013

  • сценаристи - Мина Милева, Весела Казакова

  • режисьори - Мина Милева (дебют), Весела Казакова (дебют)

  • оператори - Пламен Гелинов, Василена Горанова

  • композитор - Емилиян Гацов

  • звукорежисьор - Александър Симеонов

  • художник-постановчик - Мина Милева 

  • монтаж - Донка Иванова 

  • продуцент - АКТИВИСТ 38 – Мина Милева, Весела Казакова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция с – БНТ 


АНИМАЦИОННИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. ДЕН КАТО ДЕН 7 мин. 50 сек., дигитален,  2013

  • сценарист - Мая Неделчева

  • режисьор - Господин Неделчев-Дидо

  • оператор - Илия Данчев

  • композитор – Борис Карадимчев

  • звукорежисьор - Валери Костов

  • художник-постановчик - Господин Неделчев-Дидо

  • монтаж -  Диана Захариева

  • продуцент - ДАЛИЯ-53, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

2. ДЖУНГЛА ПОД ПРОЗОРЕЦА 12 мин., DSP, 2013

  • сценарист - Иван Веселинов

  • режисьор - Иван Веселинов    

  • композитор - Александър Рибицов

  • художник-постановчик - Иван Веселинов

  • монтаж - Севина Иванова

  • продуцент - АТРАКТ ФИЛМ, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

3. ЕКЗИСТЕНЦИЯ – 6 мин, DCP, 2013

  • сценарист - Христо Харалампиев

  • режисьор - Анна Харалампиева

  • продуцент - БИ ЕЙ ВИ ТОПС, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

4. NON STOP 2 мин. 30 сек., цифров, 2013

  • сценаристи - Биляна Иванова, Андрей Цветков

  • режисьор - Андрей Цветков

  • оператор - Биляна Иванова 

  • композитор - Александър Рибицов

  • музикално оформление - Александър Рибицов 

  • художник-постановчик - Андрей Цветков 

  • продуцент - АНДРО ФИЛМ – Андрей Цветков, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

5. НОЩТА НА БУХАЛА – 5 мин., DCP / FULL HD, 2013

  • сценарист - Пламен Николов

  • режисьор - Пламен Николов (дебют)

  • композитор - Алън Мурхауз

  • художник-постановчик - Пламен Николов

  • продуцент - ЕН ФИЛМС ПРОДАКШЪНС, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

6. ОБСЕБВАНЕ 6 мин. 15 сек., mp4, 2013

  • сценарист - Стоян Дуков

  • режисьор - Стоян Дуков

  • оператор - Марина Русинова      

  • музика - Астер Пиацола

  • художник-постановчик - Стоян Дуков

  • продуцент - ТРИКСИ – Стоян Дуков, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ