Номинации на БФА за 2016

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ'2016


Благодарим на СЪОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ ЦЕНТЪР

БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

ФИЛМАУТОР

АМЕРИКАНСКА ФОНДАЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

АРТ ФЕСТ

NFClogo  BNTlogo  FILMAUTHOR logo  AFB logo 

    

ARTFestLogo

 


БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2016

представляваща за първи път от 2010 година

цялата кинематографична общност:

Съюз на българските филмови дейци, Българска асоциация на кинорежисьорите,

Асоциация на българските оператори, Сдружение на филмовите и телевизионните режисьори, Българска асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи, 

Българска асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков"

Асоциация на филмовите продуценти, Асоциация на българските независими продуценти,

Асоциация на българските филмови продуценти, Асоциация "Академика 21"

ще обяви на

ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ

излъчвана директно по Канал 1 на БНТ

най-авторитетните в цял свят награди

присъдени с тайно гласуване

наградите от творци на творци

за постижения в българското кино през 2015

като продължение на културната традиция

на Съюза на българските филмови дейци от 1975 година

***

ПРОГРАМАТА НА ПРОЖЕКЦИИТЕ В ДОМА НА КИНОТО

НА ФИЛМИТЕ В КОНКУРСА

САМО ЗА ЧЛЕНОВЕТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ 2016:

http://www.filmmakersbg.org/Programa-FA-2016.htm


За Наградите на БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2016

за творчески постижения през 2015 година

се състезават 58 филма:

14 пълнометражни игрални филма, 11 късометражни игрални филма,

1 телевизионен игрален филм, 23 документални филма,

9 анимационни филма,

с първи публичен показ в периода 01.01.2015 – 31.12.2015


Наградата за цялостно творчество

?


Всички номинации са по азбучен ред


НАЙ-ДОБЪР ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

?

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

?


НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

?

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

?


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

?

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

?


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН СЕРИАЛ

За тази категория в конкурса не е подаден сериал


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

?

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

?


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

?

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

?


НАГРАДИТЕ ЗА РЕЖИСЬОРСКИ ДЕБЮТ

За първи пълнометражен игрален филм ?

другите номинации: ?
За дебют в документалното кино ?

другите номинации: ?

За дебют в анимационното кино ?

другите номинации: ?


НАГРАДИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МАЙСТОРСТВО

ОТ СЕКЦИИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

Режисьор на игрален филм – ?

другите номинации: ?

 Режисьор на документален филм - ?

другите номинации: ?

Режисьор на анимационен филм ?

другите номинации: ?

Сценарист на игрален филм – ?

другите номинации: ?

Сценарист на документален филм – ?

другите номинации: ?

Оригинален сценарий за телевизионен сериал - ?

другите номинации: ?

 Филмова музика - ?

другите номинации: ?

Оператор на игрален филм – ?

другите номинации: ?

 Оператор на документален филм - ?

другите номинации: ?

Главна женска роля – ?

другите номинации: ?

 Главна мъжка роля – ?

другите номинации: ?

Поддържаща женска роля - ?

другите номинации: ?

Поддържаща мъжка роля - ?

другите номинации: ?

Филмова сценография - ?

другите номинации: ?

Художник по костюми – ?

другите номинации: ?

Филмов монтаж - ?

другите номинации: ?

Звукорежисьор - ?

другите номинации:

Книга - филмова теория, история и критика - ?

другите номинации: ?

Оперативна филмова критика - ?

другите номинации: ?


ИГРАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. 11-ТИ „А” – 84 мин., HD – 2880х1620 Ps; 4:4:4 RGB

  • сценарист – Николай Колев

  • режисьор – Михаела Комитова (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор – Емил Топузов

  • композитори – Свилен Начев, Венцислав Лалев

  • звукорежисьор – Светлозар Георгиев

  • художник-постановчик – Боряна Минчева

  • художник по костюми – Диана Цветкова

  • монтаж – Георги Костов

  •  гл. женска роля – Яна Маринова

  • гл. мъжки роли – Николай Сотиров, Башар Рахал

  • поддържащи женски роли – Ралица Паскалева, Дария Симеонова, Бойка Велкова

  • поддържащи мъжки роли – Станислав Яневски, Стефан Попов

  • продуцент – КОРУНД-Х ЕООД – Христо Христов; копродукция – Аудиовидео „Орфей”, Ню Бояна Филм, Меджик шоп; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

2. ДОКАТО АЯ СПЕШЕ – 89 мин., DCP, 2015

  • сценарист – Цветодар Марков  

  • режисьор – Цветодар Марков

  • оператор – Кирил Паликарски

  • композитор – Теодосий Спасов

  • звукорежисьор – Валентин Кирилов

  • художник-постановчик – Людмила Симеонова

  • художници по костюми – Адриана Найденова, Кирил Наумов

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • гл. мъжка роля – Стефан Денолюбов

  • поддържащи женски роли – Ирини Жамбонас, Станка Калчева

  • поддържащи мъжки роли – Емил Емилов, Георги Кадурин, Юлиан Вергов

  • продуцент – ФИЛМАРК – Христиан Ночев; копродукция – Аудиовидео „Орфей” ЕАД, Меджик шоп, ФилмСаунд, Булфилм, Консепт, КТ Филм и Медия; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

3. ДОСИЕТО ПЕТРОВ – 93 мин., ARRI Alexa дигитално 2K видео, 2015

  • сценаристи – Георги Балабанов, Жан-Клод Кариер

  • режисьор – Георги Балабанов

  • оператор – Стефан Иванов

  • композитор – Марио Шнайдер, Корнелиус Ренц

  • звукорежисьор – Себастиян Шмит

  • художник-постановчик – Анна Боянова

  • художник по костюми – Елена Иванова

  • монтаж – Мария Ханджиева, Весела Марчевски

  • гл. женска роля – Анджела Недялкова

  • гл. мъжки роли – Михаил Билалов, Христо Шопов

  • поддържащи женски роли – Ани Пападопулу, Радина Кърджилова, Цветана Манева

  • поддържащи мъжки роли – Георги Новаков, Богдан Глишев, Йосиф Шамли, Деян Донков, Малин Кръстев

  • продуцент – КАМЕРА ООД – Димитър Гочев; копродукция - „Ostlicht Filmproduktion” – Германия и „ARSAM International” – Франция, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, ЕВРОИМАЖ и на МDM Фонд – Лайпциг /Германия/

4. ДЯКОНЪ ЛЕВСКИЙ – 129 мин., Digital Cinema 2K, 2015

  • сценарист – Максим Генчев

  • режисьор – Максим Генчев

  • оператор – Христо Генков

  • композитор – Исихия

  • звукорежисьори  – Димитър Русев, Петър Кралев

  • художник-постановчик – Николай Нинов

  • художник по костюми – Николай Нинов

  • монтаж – Максим Генчев

  • гл. мъжки роли – Веселин Плачков, Симеон Филипов

  • поддържащи женски роли – Деляна Добрева

  • поддържащи мъжки роли – Максим Генчев, Николай Сотиров, Ивайло Аспарухов, Стоян Цветков

  • продуцент – АМРИТА АРТ ООД – д-р Златина Филипова

5. ЖАЖДА – 90 мин., дигитална камера Alexa, 2015

  • сценаристи – Светослав Овчаров, Светла Цоцоркова, Венцислав Василев

  • режисьор – Светла Цоцоркова (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор –  Веселин Христов

  • композитор – Христо Намлиев

  • звукорежисьор – Момчил Божков

  • художник-постановчик –  Георги Тодоров

  • художници по костюми – Елена Стоянова, Антоанета Костова

  • монтаж – Нина Алтъпармакова, Светла Цоцоркова

  • гл. женски роли – Моника Найденова, Светла Янчева

  • гл. мъжки роли – Александър Бенев, Васил Михайлов, Ивайло Христов

  • поддържащи мъжки роли – Стефан Мавродиев, Иван Бърнев

  • продуцент –  ФРОНТ ФИЛМ – Надежда Косева, Светла Цоцоркова; копродукция – ОМЕГА ФИЛМС; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ и на Програма МЕДИЯ на ЕС

6. ЖЕНАТА НА МОЯ ЖИВОТ – 103 мин., 35 mm / 2K Digital, 2015.

  • сценаристи –  Али Талиб, Антоний Дончев

  • режисьор – Антоний Дончев (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор – Иван Тонев

  • композитор – Владимир Джамбазов

  • звукорежисьор – Благомир Алексиев

  • художник-постановчици –  Драгомир Ганев, Виктория Динева

  • художник по костюми – Кристина Томова

  • монтаж –  Огнян Иванов

  • гл. женска роля – Виолета Марковска

  • гл. мъжка роля –  Соран Ебрахим

  • поддържащи женски роли – Кристина Христова Николова, Силвия Петкова

  • поддържащи мъжки роли –  Михаил Билалов, Селим Акгюл

  • продуцент – АРС ООД /ARS Digital Studio/– Иван Тонев; копродукция – Шахуан Идрис /”Хауина”/, Ирак/Северен Кюрдистан, Димитър Николов /”КТ Филм и Медия”/, Македония, Петер Велчов /”Петер филм продъкшънс/, Румъния; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Mecedonian  Film Agency и БНТ

7. ИМАЛО ЕДНО ВРЕМЕ ЕДИН УЕСТЪРН – 97 мин., HD CAM, 2015

  • сценаристи – Андрей Паунов, Борис Десподов

  • режисьор – Борис Десподов (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор – Джими Гимферер

  • композитор – Флориан Ерлбек

  • звукорежисьор – Момчил Божков

  • художник-постановчик – Фернандо Контрерас Диаз

  • художник по костюми – Диана Паскалиева

  • монтаж – Винсент Асман 

  • гл. женски роли – Диана Паскалиева, Клаудия Кардинале

  • гл. мъжки роли – Францеск Гаридо, Алекс Брендемюл

  • поддържащи женски роли – Лаура Конехеро, София Станимирова

  • поддържащи мъжки роли – Пепе Фонда

  • продуцент – АРТХАУС БЛОКБАСТЪРС ЕООД – Борис Десподов; копродукция – БНТ, Аудиовидео „Орфей” ЕАД; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ 

8. КАРЪЦИ – 96 мин., HD ДИСК, 2015 

  • сценарист –  Ивайло Христов

  • режисьор –  Ивайло Христов

  • оператор – Емил Христов

  • композитор – Кирил Дончев

  • звукорежисьор – Светлозар Георгиев

  • художник-постановчик Мира Каланова

  • художник по костюми – Марина Янева

  • монтаж – Тома Вашаров

  • гл. женска роля– Елена Телбис

  • гл. мъжки роли – Ованес Торосян

  • поддържащи женски роли – Кристина Янева, Рут Рафаилова, Йована Йорданова

  • поддържащи мъжки роли – Деян Донков, Георги Гоцин, Пламен Димов, Дарий Чавдаров, Драгомир Драганов, Ивайло Драганов, Николай Йовин, Ненчо Илчев, Стоян Алексиев

  • продуцент – ПРО ФИЛМ – Асен Владимиров; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ         

9. ПРЕЛЮБОДЕЯНИЕ – 77 мин., SI-Silicone Imagine, 2K Digital, 2015

  • сценаристи  – Явор Веселинов, Естер Симеони

  • режисьор – Явор Веселинов (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор – Росен Даскалов-Тичър

  • композитори  – Емилиян Гацов-Елби, Свилен Начев, Венцислав Лалев

  • звукорежисьор – Димитър Величков-Шмидт

  • художник-постановчик – Тита Димова

  • художник по костюми – Тита Димова

  • монтаж – Явор Веселинов

  • гл. женски роли – Лидия Инджова, Полин Лалова

  • гл. мъжки роли – Ованес Торосян, Владимир Пенев

  • поддържащи женски роли – Касиел Ноа Ашер

  • продукция – TEACH. CO PRODUCTION COMPANY – Явор Веселинов, с финансовата подкрепа на Столична Община, Dream Team Films, НБУ, The Chouchkov Brothers, Gala Film, Post Scriptum 2, V&M Studio, Purle Rain

10. ПРОКУРОРЪТ, ЗАЩИТНИКЪТ, БАЩАТА И НЕГОВИЯТ СИН – 102 мин., дигитален, 2015

  • сценарист – Иглика Трифонова

  • режисьор – Иглика Трифонова

  • оператор – Рали Ралчев

  • композитор – Теодосий Спасов

  • звукорежисьор – Андреас Биглер /Австрия/

  • художник-постановчик – Юбер Пуй /Белгия/

  • художник по костюми – Елена Стоянова

  • монтаж – Тома Вашаров

  • гл. женска роля – Ромен Боранже /Франция/

  • гл. мъжки роли – Самюел Фрьолер /Швеция/, Изудин Байрович /Босна § Херцеговина/

  • поддържащи женски роли – Нермина Лукач /Швеция/

  • поддържащи мъжки роли – Ованес Торосян

  • продуцент – КЛАС ФИЛМ – Росица Вълканова; копродукция - Filmlance International, Phanta Vision; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ и на БНТ

11. СЕМЕЙНИ РЕЛИКВИ – 120 мин., HD, 2015

  • сценарист – Иван Черкелов

  • режисьор – Иван Черкелов

  • оператор – Рали Ралчев

  • звукорежисьори – Екатерина Иванова, Александър Бъчваров

  • художник-постановчик – Георги Тодоров-Жози

  • художник по костюми – Кристина Томова

  • монтаж – Зорица Коцева

  • гл. женски роли – Жана Караиванова, Глория Петкова

  • гл. мъжки роли – Андрей Андреев, Блаже Димитров, Александър Бенев

  • поддържащи мъжки роли – Венци Занков, Александър Трифонов

  • продуцент – ГАЛА ФИЛМ – Галина Тонева, Кирил Кирилов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ и на Програма МЕДИЯ на ЕС

12. С ЛИЦЕ НАДОЛУ – 105 мин., Camera Arri Alexa Plus, Negative Format SxSPro, ProRes 4:4:4 /source format/, 2015

  • сценаристи – Камен Калев, Емануел Коркол

  • режисьор – Камен Калев

  • оператор – Юлиан Атанасов

  • композитори – Раф Кьонен, Калоян Димитров

  • звукорежисьор – Гием Донзел

  • художник-постановчик – Северина Стоянова

  • художник по костюми – Кристина Томова

  • монтаж – Кзавие Сирвен

  • гл. женска роля – Сехер Небиева

  • гл. мъжка роля – Мелвил Пупо

  • поддържащи женски роли – Лидия Колева, Айлин Яй, Надежда Илиева

  • поддържащи мъжки роли – Сунай Сюлейман, Атанас Асенов

  • продуцент – WATERFRONT, копродукция - LE PACTE, LEFT FIELD VENTURES; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, на СНС, на CINE+, на EURIMAGE, и на Федерация Валоня - Белгия

13. СНЯГ – 80 мин., HD, 2015

  • сценарист – Венцислав Василев

  • режисьор – Венцислав Василев (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор – Димитър Костов

  • композитор – Калоян Димитров

  • звукорежисьор – Артьом Мостовой

  • художник-постановчик – Илиан Христов

  • художник по костюми – Диана Паскалиева

  • монтаж – Венцислав Василев

  • гл. мъжки роли – Пламен Великов, Ованес Торосян, Владимир Ямненко, Красимир Доков

  • поддържаща женска роля – Ивана Папазова

  • поддържаща мъжка роля – Константин Асенов /детето/

  • продуцент – 100 FILM; копродукция – Magic Mount - Васил Барков, Националната Филмотека на Украйна - Данил Вулицкий, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

14. СЪБИРАЧ НА ТРУПОВЕ – 111 мин., HD, 2015

  • сценарий – Марин Дамянов                      

  • режисьор – Димитър Димитров (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор – Борис Славков

  • композитор – Георги Стрезов

  • звукорежисьор – Благомир Алексиев

  • художник-постановчик – Ирена Муратова

  • художник по костюми – Айсидора Зайднер

  • монтаж – Виктория Радославова

  • гл. женскa роля – Теодора Духовникова

  • гл. мъжки роли – Стоян Радев, Стефан Щерев

  • поддържаща женска роля – Лидия Инджова

  • поддържащи мъжка роля – Михаил Билалов

  • продукция – МЕДЖИК ШОП ЕООД – Георги Николов; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ


КЪСОМЕТРАЖНИТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. EAT ME! – 21 мин., 4К, 2015

  • сценарист – Илина Перянова

  • режисьор – Илина Перянова

  • оператор – Александър Крумов

  • композитор – Емелина Горчева

  • звукорежисьор – Валентин Кирилов

  • художник-постановчик – Мариана Перянова-Ягама

  • художник по костюми – Мариана Перянова-Ягама

  • монтаж – Асен Соколов

  • гл. женска роля – Луиза Григорова

  • гл. мъжка роля– Найджъл Барбър

  • поддържащи женски роли – София Георгиева, Диляна Спасова, Лилия Христова, Йоана Иванова

  • поддържащи мъжки роли – Ивайло Драганов, Искрен Петков, Елиан Аройо, Борислав Христов

  • продуцент  – UGA-BUGA ART COLLECTIVE – Илина Перянова, CROSSROAD PICTURES – Александър Крумов, Сдружение „ЩИПКА” – Янчо Михайлов, Деян Барарев, Фондация „ЛАБИРИНТ” – Мариана Перянова-Ягама; копродукция – НДК – Пламена Гиргинова; с финансовата подкрепа на Heinrich Boll Foundation, Екологично сдружение „ За Земята”, Американска фондация за България

2. ЗЕВС –  30 мин., 4K RAW, 2015

  • сценаристи  – Павел Г. Веснаков, Моника Балчева

  • режисьор – Павел Г. Веснаков

  • оператор – Орлин Руевски

  • композитор – Ролф Тиекьопфер

  • звукорежисьор – Веселин Зографов

  • художник-постановчик – Сабина Христова

  • художник по костюми – Велика Прахова

  • монтаж –  Карен Тонне

  • гл. мъжки роли – Александър Алексиев, Валери Йорданов             

  • поддържаща женска роля – Яна Титова

  • подддържеща мъжка роля – Деян Донков

  • продуцент – МУВИМЕНТО ООД – Моника Балчева, Орлин Руевски; копродукция – Хайматхафен филм – Себастиан Вайланд, Кнут Ягер /Германия; с финансовата подкрепа на Фондация „Робърт Бош” и на ИА НФЦ

3. КАК ДА НАДЕБЕЛЕЕМ ЗДРАВОСЛОВНО – 21 мин. 26 сек., Alexa-digital, 2015

  • сценаристи – Кеворк Асланян, Георги Мерджанов

  • режисьор – Кеворк Асланян 

  • оператор –  Борис Славков

  • композитор – Жулиен Диас

  • звукорежисьор – Михаил Дичев

  • художник- постановчик – Ванина Гелева

  • художник по костюми – Армавени Стоянова

  • монтаж – Кеворк Асланян

  • гл. мъжки роли – Ованес Торосян, Петьо Цеков

  • поддържащи женски роли – Кети Райкова, Цветомира Даскалова, Людмила Даскалова, Анна Топалова, Светлана Петрова

  • поддържащи мъжки роли – Иван Матев, Димитър Кацаров, Иван Хаджийски, Давид Торосян, Тома Вашаров

  • продуцент – РЕВЮ ФИЛМС – Тома Вашаров, Анна Стоева; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

4. КОЛЕДА – 16 мин. 43 сек., HD Digital, 2015

  • сценаристи –  Иван Кулеков, Борислав Колев

  • режисьор –  Борислав Колев

  • оператор –  Емил Христов

  • композитор – Николай Иванов ОM

  • звукорежисьор –  Александър Симеонов; бум – Валери Методиев

  • художник-постановчик – Георги Тодоров-Жози

  • художник по костюми – Боряна Семерджиева

  • монтаж –  Кеворк Асланян

  • гл. женска роля –  Мариана Крумова

  • гл. мъжка роля – Румен Трайков

  • поддържащи женски роли – Станислава Николова, Екатерина Стоянова

  • продуцент –  ЧУЧКОВ БРАДЪРС – Борислав Чучков, Виктор Чучков, Ирена Даскалова, СИФ 309, ФИЛМ МЮЗИК; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

5. МАГАЗИН „ОБИЧАМ ТЕ” – 29 мин. 4K RAW, 2015

  • сценарист – Пламен Николов

  • режисьор – Пламен Николов

  • оператор – Георги Маринов

  • композитор – Ясен Обретенов

  • художник-постановчик – Стефан Дорич

  • художник по костюми – Радина Балабанова

  • монтаж – Мариета Чуковска

  • гл. женски роли – Велислава Кирилова

  • гл. мъжка роля – Тони Карабашев

  • поддържащи мъжки роли – Владислав Виолинов, Андон Райчев

  • продуцент – МАЧ ФРЕЙМ СТУДИО ООД; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

6. НОЩНИ СВЕТЛИНИ И БЯГАЩИ РИБИ – 30 мин., Sony F3 Digital, 2015

  • сценарист – Петър Русев

  • режисьори – Петър Русев

  • оператор –  Кирил Проданов

  • композитор – Данко Йорданов

  • звукорежисьор – Благомир Алексиев

  • художник- постановчик – Дария Николова

  • художник по костюми – Мария Василева

  • монтаж – Диана Йончева

  • гл. женска роля – Рая Пеева 

  • гл. мъжка роля –  Михаил Сървански

  • поддържащи женски роли – Станка Калчева, Силвия Петкова

  • поддържащи мъжки роли – Радо Владимиров, Живко Ботев

  • продуцент – АРС ООД /ARS Digital Studio/ - Иван Тонев, Galant Vision – Петър Русев, с финансовата подкрепа на Община „Дупница”

7. ПАДАЩА ЗВЕЗДА   - 28 мин., Digital 2K, 2015

  • сценаристи – Ясен Генадиев, Любо Йончев

  • режисьор – Любо Йончев

  • оператор – Дамян Димитров

  • композитор – Александър Костов

  • звукорежисьор – Димитър Русев

  • художник-постановчик – Христина Дякова

  • художник по костюми – Христина Дякова

  • монтаж – Любо Киров

  • гл. женска роля – Стефка Янорова

  • гл. мъжка роля – Стефан Попов

  • поддържаща женска роля – Калия Каменова

  • продуцент – CRYSTAL FRAME Ltd. (България) – Любо Йончев, Любо Киров, копродукция: MITO PRODUCTION Srl. (Италия) – Carola Jessica de Lucia; с финансовата подкрепа на Global Films, Фондация „Идел”, Jameson, Cinemaq, Нов Български университет, Студия „Време”, Nu Boyana Film Studios, Bark Media, Master Frame Studio

8. ПОДАРЪКЪТ  - 17 мин., HDV, 2015

  • сценарист – Теодора Симеонова

  • режисьор – Силвия Пешева

  • оператор – Камен Колев

  • композитор – Анна Бо

  • звукорежисьор – Борис Траянов

  • монтаж – Силвия Пешева

  • гл. женска роля -  Маргарита Хлебарова

  • гл. мъжки роли – Явор Борисов, Георг Йорданов

  • продуцент – СИЛВЪРС ФИЛМ – Силвия Пешева; с финасовата подкрепа на Община „Дупница”, оперативна програма „Регионално развитие”

9. СИНЪТ – 29 мин., Digital, 2015

  • сценаристи – Деян Енев, Христо Симеонов

  • режисьор – Христо Симеонов

  • оператор – Веселин Христов

  • звукорежисьор – Веселин Зографов

  • художник- постановчик – Ивелина Минева

  • монтаж – Джонатан Хайделбергер

  • гл. мъжка роля – Александър Емилов

  • поддържаща женска роля – Ивелина Стефанова

  • поддържаща мъжка роля – Борислав Русев

  • продуцент – ТРИВИУМ ФИЛМС – Костадин Бонев; копродукция – Литъл Уинг, Аудиовидео „Орфей”, Концерт студио; с финансовата подкрепа на  ИА НФЦ и на Фондация „Америка за България”

10. СМС ДО МАМА – 19 мин., FULL HD, 2015

  • сценарист – Калоян Патерков

  • режисьор – Калоян Патерков

  • оператор – Кирил Проданов

  • звукорежисьор – Веселин Зографов

  • художник-постановчик – Дария Николова

  • художник по костюми – Мария Василева

  • монтаж – Ивайло Пенчев

  • гл. женска роля – Меглена Караламбова

  • гл. мъжка роля – Марин Янев

  • поддържащи женски роли – Лиза Боева, Цвети Войнова

  • продуцент – Сдружение “ЩИПКА” – Янчо Михайлов, Валентина Божичкова; с финансовата подкрепа на Община „Дупница”

11. СОЛВЕЙГ – 14 мин. , 4K RAW, 2015

  • сценарист – Яна Титова

  • режисьор – Яна Титова

  • оператор – Адриана Янкулова

  • звукорежисьор – Веселин Зографов

  • художник-постановчик – Валя Стоянова

  • художник по костюми – Валя Стоянова

  • монтаж – Бохос Топакбашиян

  • гл. женска роля – Радина Боршош

  • продуцент – АРТИШОК – Мирослав Боршош; с финансовата подкрепа на Фондация „Пигмалион” и на Plovdiv Together 2019


ТЕЛЕВИЗИОННИТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. БАРТЕР – 97 мин., 2K Digital, 2015

  • сценаристи – Юрий Дачев, Атанас Киряков

  • режисьор – Атанас Киряков

  • оператор – Иван Тонев

  • композитор – Теодосий Спасов

  • звукорежисьори – Георги Цветков, Благомир Алексиев

  • художник-постановчик – Георги Тодоров-Жози

  • художник по костюми – Кристина Томова

  • монтаж – Огнян Иванов

  • гл. женска роля – Татяна Лолова

  • гл. мъжка роля – Филип Аврамов

  • поддържащи женски роли – Койна Русева

  • поддържащи мъжки роли – Михаил Мутафов, Антонио Николов, Калин Вельов, Владимир Пенев, Васил Димитров

  • продуцент – БНТ, АРС ООД /ARS Digital Studio/ – Иван Тонев; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ


ДОКУМЕНТАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. АГРЕСИЯТА –  101 мин., HD, 2015

  • сценаристи – Анна Петкова, Калина Андролова

  • режисьор – Анна Петкова

  • оператор – Христо Ковачев

  • композитор – Ценко Минкин

  • звукорежисьор – Борис Чакъров

  • монтаж – Малин Арнаутски

  • продуцент – ГАЛА филм – Галина Тонева, Кирил Кирилов; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

2. БОТЕВ – В СЯНКАТА НА ПАМЕТНИКА – 61 мин.,. HD, 2015

  • сценарист – Марин Дамянов

  • режисьор – Жезко Давидов

  • оператор – Емил Топузов

  • художник-постановчик – Айсидора Зайднер

  • художник по костюми – Айсидора Зайднер

  • монтаж – Малин Арнаутски

  • гл. мъжка роля – Веселин Анчев

  • продуцент – МЕДЖИК ШОП ЕООД – Георги Николов; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

3. ВАСИЛ ГЕНДОВ – МИТ И РЕАЛНОСТ – 61 мин., HD CAM, 2015

  • сценарист – Александър Грозев

  • режисьор – Илия Костов

  • оператор – Ярослав Ячев

  • композитор – Валентин Стамов

  • звукорежисьор – Борис Драганов

  • монтаж – Благой Димитров

  • гл. женска роля – Николина Харизанова

  • гл. мъжки роли – Велизар Величков-Визо, Роберт Янакиев, Стефан Попов

  • поддържащи мъжки роли – Красимир Динев

  • продуцент – НИКИ-И – Илия Костов; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

4. ВСИЧКО…ПОЧТИ –  74 мин., HD, 2015.

  • сценарист – Тамара Пещерска

  • режисьор –  Валерий Крисенко  (режисьорски дебют в документалното кино)

  • оператор –  Александър Крумов

  • звукорежисьор – Валентин Кирилов

  • монтаж –  Светлана Кирилова

  • продуцент –  МАДЖИК МАУНТ ЕООД – Васил Барков, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

5. ЖИВОТЪТ Е БЕЗКРАЕН ТАНЦ – 87 мин., HD, 2015

  • сценарист – Андре Шандел

  • режисьор –  Андре Шандел

  • оператор –  Гео Иванов

  • композитор – Михаил Йосифов

  • звукорежисьор – Пиер-Ив Лавуе

  • монтаж –  Зорица Коцева

  • изпълнители на главни женски роли - Десислава Андонова, Андрония Попова, Вера Шандел

  • изпълнители на главни мъжки роли - Михаил Йосифов, Велислав Стоянов, Димитър Шанов

  • продуцент – ФАБРИКАТА ООД - Вера Шандел и ЛУН БЛУ ФИЛМ - Серж Кесетемон, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Програма Култура на Столична община и на БНТ

6. ЗЕЛЕНА МЕЧТА – 50 мин., HDV, 2015

  • сценарист – Мая Йоцова

  • режисьор – Мая Йоцова

  • оператор – Мая Йоцова

  • композитори – Брига, Райън Бътлър

  • монтаж – Мая Йоцова

  • продуцент – МАЯ ЙОЦОВА; с финансовата подкрепа на Канадски Арт Център и на  ИндиГоГо кампания

7. ЗНАЕШ ЛИ, БЕДНИ МИ РИБАРЮ… – 53 мин., 720x576 PAL, 2015                                 

  • сценарист – Георги Ингилизов

  • режисьор – Христо Димитров-Хиндо

  • оператор – Христо Димитров-Хиндо

  • композитор – Добри Христов, фолклорни песни

  • монтаж – Христо Димитров-Хиндо, Веселин Трендафилов

  • продуцент – ХИНДО ДИМИТРОВ-ХИНДО; с финансовата подкрепа на Община „Бургас”

8. ИВАН, ТАЛАНТЪТ И ДЕЦАТА – 29 мин., FULL HD, 2015

  • сценарист – Елена Димитрова

  • режисьор – Анастас Джидров

  • оператор – Славчо Димитров

  • звукорежисьор – Евгени Петракев

  • монтаж – Евгени Петракев

  • продуцент -  ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ – СОФИЯ – Елена Димитрова

9. ИЗВЕСТНИЯТ НЕПОЗНАТ – 70 мин.; HD видео, 2015

  • сценаристи – Светослав Овчаров, Петър Стоянович

  • режисьор – Светослав Овчаров

  • оператор – Веселин Христов

  • музика – В.А.Моцарт - Концерт за валдхорна и оркестър № 4; изпълнители – Габриела Томова – валдхорна, Зорница Гетова - пиано

  • звукорежисьор – Валерия Попова

  • художник-постановчик – Мира Каланова

  • художник по костюми – Мира Каланова

  • монтаж – Светослав Овчаров

  • продуцент – ОМЕГА ФИЛМС ООД; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, БНТ и на ДА „Архиви“

10. ИСТОРИЯ НА РЕВМАТОЛОГИЯТА В БЪЛГАРИЯ – 30 мин., HD-ХDCAM, 2015

  • сценарист – Златимир Коларов

  • режисьор – Валентина Фиданова - Коларова

  • оператор – Симеон Григоров

  • звукорежисьор – Мариана Вълканова

  • монтаж – Симеон Григоров

  • продуцент – МЛН ООД София; с финансовата подкрепа на Българско научно дружество по ревматология

11. КЕЙМБРИДЖ – 64 мин., HD ДИСК, 2015

  • сценарист –  Асен Владимиров

  • режисьор – Елдора Трайкова

  • оператор –  Емил Христов

  • композитор - Вивалди

  • музикално оформление –  Мариана Вълканова

  • звукорежисьори – Юри Цолов, Георги Цветков

  • монтаж – Стефан Бояджиев

  • продуцент –  ПРО ФИЛМ – Асен Владимиров; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

12. МЕЧТА ПО ЗАПАДА – 60 мин., HD, 2015

  • сценарист – Тонислав Христов, по идея на Борис Десподов

  • режисьор – Тонислав Христов

  • оператор – Орлин Руевски

  • композитор – Петър Дундаков

  • звукорежисьор – Веселин Зографов

  • монтаж – Николай Хартмани

  • продуцент – СОУЛ ФУУД ЕООД – Тонислав Христов; Ерко Лютинеен /Финландия/, Таня Георгиева /Германия/; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ и на YLE - Финландска Национална Телевизия

13. НАРОДЕН ДОМ НА ТЕРОРА – 60 мин., Pro Res 422 HQ, 2015

  • сценарист – Стойчо Шишков

  • режисьор – Стойчо Шишков

  • оператор – Мартин Димитров

  • композитор – Ценко Минкин

  • звукорежисьор – Климент Филев

  • художник-постановчик – Лъчезар Иванов

  • монтаж – Тони Тодоров

  • продуцент – СИЯНА ФИЛМ 2000 – Стойчо Шишков, ПРО ФИЛМ БГ – Тони Тодоров; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

14. ОПИТ ЗА БИОГРАФИЯ НА ЛИЦЕТО „Х” – 104 мин., дигитален, 2015

  • сценарист – Васил Живков

  • режисьор – Васил Живков

  • оператори – Емил Христов, Орлин Руевски

  • музикално оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Благомир Алексиев

  • монтаж – Тома Вашаров, Кристиан Костов

  • продуцент – КЛАС ФИЛМ – Росица Вълканова; копродукция – Ревю Филмс, БНТ; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

15. ПРЕЗ СЪЛЗИ – 70 мин., HD, 2015

  • сценарист – Светла Христова

  • режисьор – Станимир Трифонов

  • оператор – Кирил Проданов

  • композитор – Георги Стрезов

  • звукорежисьори – Иван Андреев, Александър Симеонов

  • монтаж – Нина Алтъпармакова 

  • продуцент – ИНКОМС ПРОДЖЕКТ – Пламен Йорданов; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

16. ПРИКАЗКИ ОТ БАЛКАНИТЕ – 81 мин., HD, 2015

  • сценаристи – Влади Киров, Михаил Мелтев, Мария Ханджиева

  • режисьор – Михаил Мелтев

  • оператор – Емил Пенев

  • звукорежисьори/звуков дизайн  – Мариана Вълканова, Иван Андреев

  • монтаж – Мария Ханджиева

  • продуцент – МЕЛТИАН ЕООД – Михаил Мелтев; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ 

17. ПЪТЯТ НА БУКВИТЕ – 84 мин., видео HD, 2015

  • сценаристи –  Десислава Найденова, Ралица Димитрова

  • режисьор – Ралица Димитрова

  • оператор –  Пламен Герасимов

  • звукорежисьори – Александър Симеонов, Марияна Вълканова, Стефан Македонски             

  • монтаж –  Ралица Димитрова, Мариета Чуковска

  • продуцент –  Б ПЛЮС ФИЛМ ЕООД – Пламен Герасимов; копродуценти – НДК, ПИК АУДИО ЕООД; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ;

18. С ГЛАВА В СТЕНАТА – 54 мин., Video Full HD, 2015

  • сценарист – Велислава Дърева 

  • режисьор –  Антони Цонев (режисьорски дебют в документалното кино)

  • оператор – Делян Георгиев

  • композитор – Петър Радевски  

  • звукорежисьор – Веселин Зографов

  • монтаж –  Петър Топалов

  • продуцент –  ВЕТРОГОН-БГ ЕООД – Павел Павлов, Ивайло Коцев; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Фул Муун Улф ЕООД, Аудиовидео „Орфей” ЕАД и БНТ

19. САЛТО МОРТАЛЕ – 80 мин., Full HD, 2015

  • сценарист – Борислав Колев

  • режисьор – Борислав Колев

  • оператор – Пламен Герасимов

  • композитор – Николай Иванов ОМ

  • звукорежисьор – Александър Симеонов

  • монтаж – Мирослав Гайдошик

  • продуцент – ПРОЖЕКТОР ЕООД – Мария Ландова, Борислав Колев; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ  

20. СВЕТЛИНА ОТ СЕНКИ – ПРЕЗ ОБЕКТИВА НА ИВО ХАДЖИМИШЕВ – 57 мин., дигитален, 2015. 

  • сценарист – Христо Илиев-Чарли

  • режисьор – Христо Илиев-Чарли

  • оператор – Пламен Гелинов

  • композитор – Петър Ралчев

  • звукорежисьор – Борис Траянов

  • художник-постановчик – Надежда Илиева

  • художник по костюми – Надежда Илиева

  • монтаж – Никола Бошнаков

  • продуцент – ГЛОБУС ФИЛМ ВИДЕО ЕООД – Христо Илиев-Чарли; с финансовата подкрепа на Дирекция „Култура” към Столична община

21. СЛЕДВАЩА СПИРКА – КИНО „ОДЕОН” – 69 мин., XDCAM /4:2:2 1080х1920, 25р/, 2015

  • сценарист – Боряна Матеева

  • режисьор – Екатерина Минкова

  • оператор – Борислав Георгиев

  • композитор – Асен Аврамов

  • звукорежисьор  – Иван Андреев

  • художник-постановчик – Боряна Зафирова

  • монтаж – Екатерина Минкова

  • продуцент - СТУДИО 24 ЕООД; с финансовата подкрепа на Програма „Култура” на Столична община, НДК, Американска фондация за България и БНТ

22. СТРАНИЦИ ОТ ВОЕННИТЕ ФОТОАРХИВИ – 6 тв серии по 27 мин., Full HD, 2015

  • сценарист – Таня Тамахкярова

  • режисьор – Веселин Тамахкяров

  • оператори – Цветомир Ташков, Борислав Василев            

  • композитори – Лудвиг ван Бетовен, Едвард Григ, Фредерик Шопен

  • звукорежисьор – Марияна Пенчева

  • монтаж – Марияна Пенчева

  • продуцент – ВОЕНЕН ТЕЛЕВИЗИОНЕН КАНАЛ

23. СТЪПКИ В ОГЪНЯ  - 50 мин., 3D stereo HD, 2015

  • сценарист – Андрей Хадживасилев

  • гл. режисьор –  Андрей Хадживасилев (режисьорски дебют в документалното кино)

  • съ-режисьор  - Мелъди Гилбърт

  • оператор – Божидар Симеонов

  • композитор – Георги Стрезов

  • звукорежисьор – Симеон Сомлев

  • монтаж – Васил Даскалов

  • продукция – REVIVE VISION – Андрей Хадживасилев; с финансовата подкрепа на Община „Царево”


АНИМАЦИОННИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. ВЪРТОКРЪГ  - 5 мин. 15 сек., Quicktime.mov, 2015

  • сценарист – Мирослав Мирчев

  • режисьор – Мирослав Мирчев (режисьорски дебют в анимационното кино) 

  • оператор – Мирослав Мирчев

  • композитор – Константин Цеков

  • звукорежисьор – Наталия Гюрова

  • художник-постановчик – Мирослав Мирчев

  • монтаж – Мирослав Мирчев

  • продуцент – НАГУАЛ – Настимир Цачев; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

2. ЗАПИСКИ НА ЧУДОВИЩЕТО – 6 мин. 50 сек., Digital file, 2015

  • сценарист –  Дилян Еленков

  • режисьор  –  Димитър Димитров - Анимитер

  • композитор –  Константин Кучев

  • звукорежисьор – Димитър Димитров - Анимитер

  • художник-постановчик – Димитър Димитров - Анимитер

  • монтаж – Димитър Димитров - Анимитер

  • гл. мъжки роли – Константин Кучев

  • продуцент –  METAMORFOZA-N EOOD

3. ЛЮБОВ С ПРЕВАЛЯВАНИЯ – 6 мин. 50 сек., DCP, 2015  

  • сценарист – Христо Ганев

  • режисьори – Ася Кованова, Андрей Кулев

  • композитор – Петър Дундаков

  • звукорежисьор – Владислав Бояджиев

  • художник-постановчик – Андрей Кулев

  • монтаж – Ася Кованова

  • продуцент – КУЛЕВ ФИЛМ ПРОДУКЦИЯ – Анри Кулев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

4. МЕТАМОРФОЗА – 7 мин. 11 сек., дигитален, 2015

  • сценарист – Слав Бакалов

  • режисьор – Андрей Цветков

  • композитор – Александър Рибицов

  • художник-постановчик – Андрей Цветков

  • монтаж – Андрей Цветков

  • продуцент – АНДРО ФИЛМ – Андрей Цветков, с финансовото подкрепа на ИА НФЦ

5. НОВИЯТ ЖИВОТ НА АРТАЙДА – 56 мин., Quicktime.mov, 2015

  • сценарист – Цветомира Николова

  • режисьор – Цветомира Николова

  • оператор – Емил Пенев

  • композитор – Божидар Петков

  • звукорежисьор – Наталия Гюрова

  • художник-постановчик – Цветомира Николова                             

  • монтаж – Наталия Гюрова

  • продуцент –  НАГУАЛ – Настимир Цачев; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

6. ПУК – 75 мин., DCP, 2015

  • сценарист – Валери Петров    

  • режисьор – Анри Кулев

  • композитор – Любомир Денев

  • звукорежисьори – Ивайло Янев, Румяна Стоянова

  • художник-постановчик – Анри Кулев

  • супервайзър на анимацията: Анна Харалампиева

  • монтаж – Бойка Попова

  • гл. мъжкa роля – Стоян Алексиев

  • поддържащи женски роли – Ивет Минковска /Лили на сушата/, Елица Черкезова /Лили под водата/

  • продуцент – ФРЕЙМ ПРОДАКШЪНС, копродукция - „Камера“, „Шибуя продъкшънс“ – Монако, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

7. САМО МОЯ – 7 мин. 30 сек., 4K HDD, 2015

  • сценарист – Йоана Атанасова

  • режисьор –   Йоана Атанасова (режисьорски дебют в анимационното кино) 

  • композитор – Любомир Денев - младши

  • звукорежисьор – Алексанъдр Симеонов

  • художник-постановчик –  Йоана Атанасова

  • монтаж – Йоана Атанасова

  • продуцент – ГЕОПОЛИ ООД – Павлина Желева; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

8. TERRAFORMING –  10 мин. 28 сек., Quicktime.mov, 2015

  • сценарист – Йовко Коларов

  • режисьори – Йовко Коларов, Настимир Цачев

  • оператор – Йовко Коларов

  • композитор – Рамзи Херкулес

  • звукорежисьор – Йовко Коларов

  • художник-постановчик – Йовко Коларов

  • монтаж – Йовко Коларов

  • продуцент – НАГУАЛ – Настимир Цачев; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

9. ЩРИХ И СТИХ – 22 мин. 5 сек., дигитален, 2015 – 6 филма, част от общ проект

  • сценаристи – Георги Господинов, Димитър Воев, Калоян Праматаров, Дилян Еленков 

  • режисьори – Иван Богданов, Борис Праматаров (режисьорски дебют в анимационното кино с „Постиндъстриал”) Дмитрий Ягодин, Аспарух Петров, Милен Витанов, Борис Десподов

  • анимация – Далибор Райнингер, Борис Десподов, Менди Гускенс, Борис Праматаров, Аспарух Петров, Атанас Филипов, Дмитрий Ягодин

  • композитори – Петър Дундаков, Андреа Мартиньони, Венсан Мазманян, Николай Михайлов, Самюел Покро

  • звукорежисьори – Петър Дундаков, Андреа Мартиньони, Венсан Мазманян, Николай Михайлов, Самюел Покро

  • художник-постановчици – Иван Богданов, Борис Праматаров, Дмитрий Ягодин, Аспарух Петров, Милен Витанов, Борис Десподов

  • продуцент – КОМПОТ КОЛЕКТИВ ООД – Весела Данчева; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ