НАГРАДИ НА СБФД И НА ИА "НФЦ" 2008

ГОДИШНИ НАГРАДИ

ЗА БЪЛГАРСКО ФИЛМОВО ИЗКУСТВО

НА СБФД И НА ИА "НФЦ" ЗА 2008


Благодарим на

МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА, БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ И НА НАЦИОНАЛНИЯ ДВОРЕЦ НА КУЛТУРАТА

Благодарим на

НАШИТЕ ПАРТНЬОРИ И СПОНСОРИ:

NO MAN'S LAND - ВИНАРИЯ "ДАМЯНИЦА"

и РЕСТОРАНТ "SKY PLAZA"


По традиция годишните награди на Съюза на българските филмови дейци

са най-престижното и значително събитие

за творците на българското кино от 1975 година насам

Годишните награди за българско филмово изкуство през 2008,

 като подготовка за присъждането им през следващата година за 2009

от българската ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ,

(регистрирана от СБФД, но представляваща цялата кинематографична общност),

се присъдиха общо от

Съюза на филмовите дейци и

Изпълнителна агенция "Национален филмов център"

За “Наградите на СБФД” и ИА “Национален филмов център”за 2008 година

се състезаваха 18 игрални, 15 документални и 5 анимационни филма

(включително сериали – игрални и документални),

имали публичен показ у нас през периода 01.01.2008 – 31.12.2008 и

създадени с финансовата подкрепа на ИА “Национален филмов център”,

от Българската национална телевизия и частни продуценти.

Наградите на СБФД и ИА "НФЦ" за 2008 бяха раздадени на официална церемония, предавана директно по Българската национална телевизия на 30 юли 2009, в зала 2 на Националния дворец на културата


Наградата за цялостно творчество се присъди

на КИНОРЕЖИСЬОРА НИКОЛА КОРАБОВ



НАЙ-ДОБЪР ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ДЗИФТ"

Сценарист Владислав Тодоров;режисьор Явор Гърдев

Продуценти: МИРАМАР ФИЛМ, с подкрепата на ИА "НФЦ" и БНТ

ДРУГИТЕ ДВЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ ГИЛДИИ

"ЕДИНСТВЕНАТА ЛЮБОВНА ИСТОРИЯ, КОЯТО ХЕМИНГУЕЙ НЕ ОПИСА" на Светослав Овчаров

"СВЕТЪТ Е ГОЛЯМ И СПАСЕНИЕ ДЕБНЕ ОТВСЯКЪДЕ"

на Стефан Командарев


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"КОРИДОР # 8"

Сценарист и режисьор Борис Десподов

Продуценти: АГИТПРОП с подкрепата на ИА НФЦ, Програма MEDIA на Европейския съюз и Швейцарската агенция за коопериране и развитие (SDC), в сътрудничество

с YLE Co-productions (Финландия) и TSR (Швейцария)
 

ДРУГИТЕ ДВЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ ГИЛДИИ

"АВАНТЮРАТА ХАМЛЕТ" на Грек Роуч и Ивайло Дикански

"ОТЕЛО" на Иван Младенов


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

"МУХАТА"

Сценарист Правда Делекова; режисьор Господин Неделчев

Продуцент: ЕТ Дидо филм, с подкрепата на ИА НФЦ

ДРУГИТЕ ДВЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ ГИЛДИИ

"АЛО, ТАКСИ"на Иван Веселинов

"ЗАЕДНО" на Калина Дечева


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ВОЕНЕН КОРЕСПОНДЕНТ"

Сценарист Влади Киров; режисьор Костадин Бонев

Продуценти: БНТ, ГАЛА ФИЛМ, с подкрепата на ИА "НФЦ"

ДРУГИТЕ ДВЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ ГИЛДИИ

"ВЪТРЕШЕН ГЛАС" на Милена Андонова

"ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА ЕДИН АРЛЕКИН" на Иван Ничев


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН

ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"МАРГО И ПРИЯТЕЛИ"

Сценарист и режисьор Иван Росенов

Продуценти: БНТ, изп. прод. Боно Бонев – МЕТА Б

ДРУГИТЕ ДВЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ ГИЛДИИ

"БЪЛГАРСКИ ХРОНИКИ" на Дочо Боджаков и Дамян Петров

"МЕЖДУ МАСКИТЕ" на Огнян Гелинов


НАГРАДИТЕ ПО ПРОФЕСИИ, ПРИСЪДЕНИ С ТАЙНО ГЛАСУВАНЕ ОТ ГИЛДИИТЕ

Режисьор на игрален филм – Светослав Овчаров

за "Единствената любовна история, която Хемингуей не описа";

другите 2 номинации: Андрей Слабаков за "Хиндемит" и Явор Гърдев за "Дзифт"

Режисьор на документален филм - Иван Младенов за "Отело"

другите 2 номинации: Борис Десподов за "Коридор # 8" и Иван Росинов за "Марго и приятели"

Режисьор на анимационен филм - Калина Дечева за "Заедно"

другите 2 номинации: Ана Харалампиева за "Папагалски залъгалки Япония" и

Цветомира Николова за "Папагалски залъгалки Австралия"

Литературен сценарий – Владислав Тодоров за "Дзифт";

другите 2 номинации: Светослав Овчаров за "Единствената любовна история, която Хемингуей не описа" и Стефан Командарев, Душан Милич, Илия Троянов и Юри Дачев

за "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде"

Филмова музика - Кирил Дончев за "А днес накъде" и "Български хроники"

другите 2 номинации: Божидар Петков за "Единствената любовна история, която Хемингуей не описа" и Стефан Димитров за "Приключенията на един Арлекин"

Оператор на игрален филм – Емил Христов за "Дзифт"

другите 2 номинации: Крум Родригес за "Прогноза" и Огнян Калайджиев за

"Единствената любовна история, която Хемингуей не описа"

Оператор на документален филм - Борис Мисирков и Георги Богданов за "Коридор # 8"

другите 2 номинации: Иван Варимезов за "Български хроники",

Георги Христов за "Отело" ex equo с Йордан Йорданов за "Вежди"

Най-добра женска роля – Ернестина Шинова в "Хиндемит"

другите 2 номинации:Гергана Плетньова в "Единствената любовна история, която Хемингуей не описа" и Теодора Духовникова в "Прогноза"

Най-добра мъжка роля – Захари Бахаров в "Дзифт"

другите 2 номинации: Деян Донков в "Хиндемит" и Михаил Мутафов в "Дзифт"

Най-добра поддържаща женска роля - Гергана Плетньова във "Военен кореспондент"

другите 2 номинации: Людмила Чешмеджиева в "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" и

Елена Стефанова във "Военен кореспондент"

Най-добра поддържаща мъжка роля - Петър Слабаков в "Хиндемит"

другите 2 номинации: Валентин Танев в "Хиндемит" и

Николай Урумов в "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде"

Филмова сценография - Боряна Семерджиева за

"Единствената любовна история, която Хемингуей не описа"

Художник по костюми – Боряна Семерджиева за "Хиндемит" и "Военен кореспондент"

Филмов монтаж - Кеворк Асланян за "Дзифт"

Звукорежисьор – Валентин Кирилов за "Военен кореспондент", "Вътрешен глас"

и "Приключенията на един Арлекин"

Филмова теория - Владимир Игнатовски за книгите "Картини от светлина" и "Времепространство"  

Оперативна филмова критика - Людмила Дякова


НАГРАДИТЕ ЗА ДЕБЮТ

В игралното кино - на Кристина Грозева за "Птици божии"

В документалното кино - на Иван Пантелеев за "Homo Ludens"

В анимационното кино - на Калина Дечева за "Заедно"


18-ТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ – ПЪЛНОМЕТРАЖНИ И НОВЕЛИ,

ВКЛЮЧИТЕЛНО ТЕЛЕВИЗИОННИ - В КОНКУРСА ЗА 2008

1. “А ДНЕС НАКЪДЕ” – 90 мин., 35 мм, 2007

-          сценаристи – Георги Данаилов, Рангел Вълчанов

-          режисьор – Рангел Вълчанов

-          оператор – Радослав Спасов

-          композитор – Кирил Дончев

-          звукорежисьор – Александър Симеонов

-          художник-постановчик – арх. Ирина Стойчева

-          художник по костюми – Красимира Врингова

-          монтаж – Мария Ханджиева

-          в ролите: Албена Ставрева, Ани Вълчанова, Антоанета Станчева, Генади Николов, Георги Енчев, Георги Стайков, Димитър Горанов, Елена Арсова-Павлов, Илиана Китанова, Константин Трендефилов, Красимира Демирова, Мариана Миланова, Михаил Билалов, Николай Ишков, Николай Урумов, Огнян Купенов, Петър Попйорданов, Робин Кафалиев, Светозар Кокаланов, Стефка Йорданова-Celesttiani, Теодор Елмазов, Теодора Бойнова-Роси, Цветана Мирчева, Рангел Вълчанов

-          продукция – АРТ ФЕСТ – Стефан Китанов, БНТ, БОЯНА ФИЛМ, КАМЕРА – Димитър Гочев, ИШКОВ – Николай Ишков, ОДАВИЖЪН – Петър Одажиев, НФЦ

2. “ВОЕНЕН КОРЕСПОНДЕНТ” – 85 мин., Betacam, 2008

-          сценарист – Влади Киров

-          режисьор – Костадин Бонев

-          оператор – Константин Занков

-          композитор – Николай Иванов

-          звукорежисьор – Валентин Кирилов

-          художник-постановчик – Георги Тодоров

-          художник по костюми – Боряна Семерджиева

-          монтаж – Юлиян Минков

-          в ролите: главни- Пенко Господинов, Антоний Аргиров, Ирини Жамбонас, поддържащи – Гергана Плетньова, Йоана Буковска, Елена Стефанова, Пламен Масларов

-          продукция – БНТ, изп. прод. - ГАЛА ФИЛМ – Галина Тонева, НФЦ

3. “ВСИЧКО ЗА ТЕБ” –  20 мин., 35 мм, 2008

-          сценарист – Радослав Парушев

-          режисьор – Тома Вашаров

-          оператор – Антон Бакарски

-          композитор – Косьо Кацарски, група Блуба Лу

-          звукорежисьор – Иван Андреев

-          художник-постановчик – Деяна Бонева

-          художник по костюми – Лили Данчева

-          монтаж – Тома Вашаров

-          в ролите: главни – Уляна Чан, Пламен Димитров, поддържащи- Пенко Русев, Ованес Торосян, Алексанър Гончаров

-          продукция –ФК ДВЕ И ПОЛОВИНА, СТУДИО ВРЕМЕ, ДОЛИ МЕДИЯ СТУДИО, НФЦ

 4. “ВЪТРЕШЕН ГЛАС” – 85 мин., Betacam, 2008

-          сценарист – Красимир Крумов

-          режисьор – Милена Андонова

-          оператор – Иван Тонев

-          композитор – Константин Цеков

-          звукорежисьор – Валентин Кирилов

-          художник-постановчик – Георги Тодоров

-          художник по костюми – Елена Зайкова

-          монтаж – Светлана Кирилова

-          в ролите: главни – Цветан Алексиев, Ангелина Славова, поддържащи – Димитър Терзиев, Невена Мандаджиева, Цветана Гълъбова, Цветомира Христова, Мирослава Гоговска

-          продукция – БНТ, ФС “ВРЕМЕ”, НФЦ

5. “ГЕРАЦИТЕ” – 92 мин., XDCAM EX 1080, 16: 9 progressive-scan 1080p HD video at frames per second, 48kHz audio

-          сценарист – Максим Генчев

-          режисьор – Максим Генчев / дебют /

-          оператор – Добромир Николов

-          композитор – Филип Павов

-          звукорежисьор – Камен Танов

-          художник-постановчик – Мая Евгениева

-          художник по костюми – Мая Евгениева

-          монтаж – Максим Генчев

-          в ролите: главни - Максим Генчев, Десислава Чутуркова, Николай Генчев, поддържащи – Светлана Генова, Симеон Алексиев, Райчо Василев, Лазар Радков, Роберт Янакиев, Виктория Костова, Десислава Ковачева, Матей Максимов, Антоанета Методиева, Виктор Досев

-          продукция –  gMАХ – Десислава Ковачева

6. “ДЗИФТ” – 92 мин., 35 мм, 2008

-          сценарист – Владислав Тодоров

-          режисьор – Явор Гърдев / дебют /

-          оператор – Емил Христов

-          композитор – Калин Николов

-          звукорежисьор -

-          художник-постановчик – Никола Тороманов

-          художник по костюми – Даниела Олег Ляхова

-          монтаж – Кеворк Асланян

-          в ролите: Захари Бахаров, Таня Илиева, Владимир Пенев, Михаил Мутафов, Джоко Росич, Иван Бърнев, Снежина Петрова, Христо Петков, Бойка Велкова, Анастасия Лютова, Светлана Янчева

-          продукция – МУЛТФИЛМ / МИРАМАР ФИЛМ – Георги Димитров, Илиян Джевелеков, Матей Константинов, НФЦ, БНТ

 7. “ЕДИНСТВЕНАТА ЛЮБОВНА ИСТОРИЯ, КОЯТО ХЕМИНГУЕЙ НЕ ОПИСА” – 89 мин., 35 мм, 2008 г.

-          сценарист – Светослав Овчаров

-          режисьор – Светослав Овчаров

-          оператор – Огнян Калайджиев

-          композитор – Божидар Петков

-          звукорежисьори – Александър Бъчваров, Валя Крачунова, Ивайло Нацев

-          художник постановчик – Боряна Семерджиева

-          художник  по костюми – Елена Стоянова

-          монтаж – Светослав Овчаров, Нина Алтъпармакова

-          в ролите: главни – Крис Хайслър, Гергана Плетньова, Руси Чанев; поддържащи – Иван Бърнев, Малин Кръстев, Стефан Мавродиев, Касиел Ноа Ашер, Цветана Манева

-          продукция – ПРОФИЛМ – Асен Владимиров, ОМЕГА ФИЛМС – Дико Михов, Светослав Овчаров, Теодор Василев, НФЦ, БНТ  

8. “ЛЮДМИЛ И РУСЛАНА” – тв сериал – 6 х 27 мин., Digital Betacam, 2008

-          сценарист – Пенчо Ковачев

-          режисьор – Мариана Евстатиева – Биолчева

-          оператор – Емил Христов

-          композитор – Александър Михайлов

-          звукорежисьор – Юри Хинов

-          художник-постановчик – Мирослав Маринов

-          художник по костюми – Боряна Семерджиева

-          монтаж – Бойка Попова

-          в ролите: Стефка Янорова, Константин Цанев, Веселин Калановски, Юлиян Вергов, Елена Петрова, Яна Мариножа, Веселин Ранков

-          продукция – БНТ, изп. прод. Пламен Йорданов – ИНКОМС ПРОДЖЕКТ

9. “ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА ЕДИН АРЛЕКИН” – тв сериал – 4 х 54 мин., 2008

-          сценаристи – Юрий Дачев, Иван Ничев

-          режисьор – Иван Ничев

-          оператор – Георги Николов

-          композитор – Стефан Димитров

-          звукорежисьор – Валентин Кирилов

-          художник-постановчик

-          художник по костюми – Айсидора Зайднер

-          в ролите: Тодор Колев, Николай Николаев, Елена Кънева, Татяна Лолова, Георги Мамалев, Никола Анастасов, Огнян Голев, Лидия Инджова, Петър Добрев, Илия Цоцин, Светла Иванова, Нина Арнаудова, Елена Райнова, Александър Морфов, Даниел Димов, Кирил Костов, Деян Донков, Башар Рахал, Стоян Алексиев, Добрин Досев, Николай Урумов, Валентин Танев, Вихър Стойчев, Светослав Пеев, Иван Тенев, Мариана Миланова, Людмила Станева,София Бобчева, Еми Стамболова, Моника Бабикер, Александър Дойнов, Пламен Сираков, Калин Арсов, Васко Чушев, Деян Ангелов, Дарин Ангелов, Стефан Спасов, Николай Георгиев

-          продукция – БНТ, изп. прод. Христо Христов – КОРУНД – Х

10. “ПЛАН ЗА ОТМЪЩЕНИЕ” – 25 мин., 35 мм., 2008

-          сценаристи – Венцислав Василев, Константин Буров

-          режисьор – Константин Буров / дебют /

-          оператор –  Красимир Андонов

-          композитор – Михаил Йосифов

-          звукорежисьори – Иван Андреев, Валерия Попова

-          художник- постановчик – Борис Нешев

-          художник по костюми –  Борис Нешев

-          монтаж – Нина Алтъпармакова

-          в ролите: главни- Пенко Господинов, Георги Керменски, поддържащи-  Пламен Сираков, Мария Статулова, Георги Кадурин, Диана Досева

-          продукция – БУЛФИЛМ – Андрей Алтъпармаков, НФЦ

11. “ПОСЛЕДНОТО ПЪТУВАНЕ” – 54 мин., Betacam, 2008

-          сценаристи – Мария Станкова, Васил Барков

-          режисьор – Васил Барков

-          оператор – Мартин Димитров

-          композитор – Николай Иванов

-          звукорежисьор – Юри Хинов

-          художник – постановчик – Георги Тодоров

-          художници по костюми – Бойка Златина, Калина Терзиева

-          монтаж – Гергана Златанова

-          в ролите: Васил Михайлов, Васил Банов, Евелина Борисова, Аделина Георгиева, Георги Велизаров

-          продукция – ARS DIGITAL STUDIO, БНТ, НФЦ, изп. прод. – Иван Тонев - АРС

12. “ПОСРЕДНИКЪТ” – 25 мин., 35 мм, 2008

-          сценарист – Драгомир Шолев

-          режисьор – Драгомир Шолев

-          оператор – Ненад Бороевич

-          звукорежисьор – Никола Ненов

-          художник-постановчик – Владислав Илиев

-          художник по костюми

-          монтаж

-          в ролите: Койна Русева, Деян Донков, Александър Марков, Йорданка Кузманова

-          продукция – ДРАГОМИР ШОЛЕВ, НФЦ

13. “ПРЕСЛЕДВАЧЪТ” – 54 мин., супер 16 мм, Digital Betacam, 2008

-          сценарист – Димитър Стоянович

-          режисьор – Лъчезар Аврамов /дебют/

-          оператор – Стефан Куцаров

-          композитор – Стефан Димитров

-          звукорежисьор – Юри Хинов

-          художник-постановчик – Мирослав Маринов

-          художник по костюми – Вержиния Додова

-          монтаж – Светлана Кирилова

-          в ролите: главни – Владимир Пенев, поддържащи – Ивайло Христов, Васил Банов, Николай Сотиров, Албена Ставрева

-          продукция – БНТ, НФЦ, изп. прод. Пламен Йорданов – ИНКОМС ПРОДЖЕКТ

14. “ПРОГНОЗА” – 102 мин., 35 мм, 2008

-          сценаристи – Зорница София, Емил Бонев, Алексей Кожухаров

-          режисьор – Зорница София

-          оператор – Крум Родригес

-          композитор – Румен Тосков, музика от Godsmack, Ifran, Bluba Lu, Bonga

-          звукорежисьор – Александър Бъчваров

-          художник-постановчик – Сабина Христова

-          художник по костюми – Сандра Клинчева

-          монтаж – Александър Етимов

-          в ролите: главни  – Теодора Духовникова, Крешимир Микич, поддържащи – Асен Блатечки, Деян Славчев-Део, Юлиан Вергов, Стефан А. Щерев, Калина Станчева

-          продукция – БУЛГАР БИЙТС – Мила Кирова, Николай Киров, Зорница София, НЮ БОЯНА ФИЛМ, БНТ, НФЦ, Програма МЕДИА

15. “ПТИЦИ БОЖИИ” – 30 мин., 35 мм., 2008

-          сценаристи – Петър Вълчанов, Кристина Грозева

-          режисьор – Кристина Грозева /дебют /

-          оператори – Крум Родригес, Юлиян Атанасов

-          композитор – Христо Намлиев

-          звукорежисьор – Йвайло Нацев

-          художник-постановчик – Ванина Гелева

-          художник по костюми – Ванина Гелева

-          монтаж – Петър Вълчанов, Валерия Ушева

-          в ролите: главни – Ан Фърбанк, Илка Зафирова, поддържащи – Йорданка Ангелова, Тодор Танчев, Стефан Мавродиев

-          продукция – ТРИКИТРИ – Цанко Василев, НФЦ

16. “СВЕТЪТ Е ГОЛЯМ И СПАСЕНИЕ ДЕБНЕ ОТВСЯКЪДЕ” – 105 мин., 35 мм, 2008

-          сценаристи – Стефан Командарев, Душан Милич, Илия Троянов, Юрий Дачев

-          режисьор – Стефан Командарев

-          оператор – Емил Христов

-          композитор – Стефан Вълдобрев

-          звукорежисьор -

-          художник-постановчик – Анастас Янакиев

-          художник по костюми – Марта Миронска

-          монтаж – Нина Алтъпармакова

-          в ролите: Мики Манойлович, Карло Любек, Христо Мутафчиев, Ани Пападопулу, Людмила Чешмеджиева, Николай Урумов, Благовест Мутафчиев, Васил Василев-Зуека, Стефан Вълдобрев, Хайнц-Йозеф Браун, Георги Кадурин, Павел Поппандов, Добрин Досев, Александър Дойнов, Напшугар Форго, Дорка Грилус, Мерай Улген

-          продукция – РФФ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ /България/, ПАЛАС ФИЛМ /Германия/, ИНФОРГ СТУДИО /Унгария/, ВЕРТИГО/ЕМОУШЪНФИЛМ /Словения/, БНТ, НФЦ, MDM-MITTELDEUTSCHE MEDIENFOERDERUNG /Лайпциг, Германия/, EURIMAGES, MEDIENBOARD BERLIN-BRANDENBURG /Берлин, Германия/, GERMAN FEDERAL FILM FUND /Германия/, HUNGARIAN MOTION PICTURE PUBLIC FOUNDATION /Унгария/, SLOVENIAN FILM FUND /Словения/

17. “ФУТБОЛНИ ХАМЕЛЕОНИ” – 75 мин., видео PRO-50, 2008

-          сценарист – Стойчо Шишков

-          режисьор – Стойчо Шишков / дебют /

-          оператор – Радослав Гиновски

-          композитори – Румен Бояджиев, Румен Бояджиев-син

-          звукорежисьор – Климент Филев

-          художник-постановчик – Лъчезар Иванов

-          монтаж – Юлиан Минков

-          в ролите: главни – Стойко Пеев, поддържащи – Владимир Колев, Димитър Живков, Васил Петров, Александър Иванов, Тихомир Благоев, Николай Димитров, Любомир Георгиев, Веселин Захариев, Стела Иванова

-          продукция - СИЯНА ФИЛМ 2000, НФЦ, БНТ

18. “ХИНДЕМИТ” – 100 мин., 35 мм, 2007

-          сценарист – Андрей Слабаков

-          режисьор – Андрей Слабаков

-          оператори – Димитър Гочев, Ненад Бороевич

-          композитор /музикално оформление/ -

-          звукорежисьори – Александър Бъчваров, Александър Симеонов, Кирил-Петрушев-Бъсти

-          художник-постановчици – Ванина Гелева, Виктор Андреев, Анастас Янакиев, Димо Костадинов

-          художник по костюми – Боряна Семерджиева

-          монтаж – Милен Козов

-          в ролите: главни – Ернестина Шинова, Деян Донков, поддържащи – Петър Слабаков, Валентин Танев, Тончо Токмакчиев, Милен Кръстев, Антоанета Добрева-Нети, Валентин Ганев, Иван Павлов, Бойка Велкова, Койна Русева, Стефка Янорава, Линда Русева, Магърдич Халваджян, Юлиян Вергов, Добрин Векилов-Дони

-          продукция – А.С. ФИЛМ – Андрей Слабаков, КАМЕРА – Димитър Гочев, НФЦ, БНТ


15-ТЕ ДОКУМЕНТАЛНИ И НАУЧНОПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ В КОНКУРСА

 

1. “АВАНТЮРАТА ХАМЛЕТ” – 81мин., 2008

-         сценарист – Станислав Семерджиев

-         режисьори – Грег Роуч, Ивайло Дикански

-         музика – Марк Сноу, Пол Йоме, Strings

-         режисьор-хореограф – Александър Тот

-         гл. оператор – Емил Трифонов

-         оператори – Красимир Андонов, Симеон Симов

-         сценограф/художник аниматор – Георги Димитров

-         художник по костюми – Александър Тот, Диана Тошкова, Мария

     Блажева

-         звук/мишунг – Огнян Кьосевски, Ивайло Дикански

-         монтаж – Росица Илиева, Ивайло Дикански, Теодор Симеонов

-         продукция – Станислав Семерджиев, НФЦ , изп. прод. Таня Богомилова

2. “БЪЛГАРСКИ ХРОНИКИ” – тв сериал – 5 х 54 мин., DVC Pro 50, 2008

-         сценарист – Стефан Цанев

-         режисьори – Дочо Боджаков, Дамян Петров

-         оператор – Иван Варимезов

-         композитор – Кирил Дончев

-         звукорежисьор – Александър Симеонов

-         художник-постановчик – Мирослав Маринов

-         художници по костюми – Боряна Семерджиева, Нели Пекарева

-         монтаж – Бойка Попова

-         продукция – БНТ, изп. прод. Пламен Йорданов – ИНКОМС ПРОДЖЕКТ

3. “ВЕДОМОСТ” – 54 мин., 2008

-         сценаристи – Васил Добревски, Ваня Гезенко

-         режисьор – Пламен Масларов

-         оператор – Цветан Недков

-         музикално оформление – Румяна Цинцарска

-         звукорежисьор – Боян Ковачев

-         монтаж – студия Синемак

-         продукция – СИНЕМАК, НФЦ

4. “ВЕЖДИ” – 54 мин., Betacam, 2008

-         сценарист – Васил Минчев

-         режисьор – Васил Минчев

-         оператор – Йордан Йорданов

-         музикално оформление – Мариана Вълканова

-         звукорежисьор – Мариана Вълканова, Екатерина Иванова

-         монтаж – Ани Стоянова

-         продукция – БНТ, изп. прод. Галина Тонева – ГАЛА ФИЛМ

5. “ГРУПАТА” – 54 мин., 2008

-         сценарист – Станислава Калчева

-         режисьор – Станислава Калчева

-         оператор – Иван Тонев

-         музикално оформление – Мариана Вълканова

-         звукорежисьор – Благомир Алексиев

-         монтаж – Огнян Иванов

-         продукция – БНТ, изп. прод. Иван Тонев – АРС

6. “КОРИДОР  # 8” – 74 мин., HDCam / Digital Betacam, 2008  

-         сценарист и режисьор – Борис Десподов /дебют/

-         оператори – Борис Мисирков, Георги Богданов

-         композитор – Петър Дундаков

-         звукорежисьор – Момчил Божков

-         монтаж – Борис Десподов, Гергана Златанова

-         продукция – АГИТПРОП – Мартичка Божилова; НФЦ, Програма Медиа, SDC

7. “МАРГО И ПРИЯТЕЛИ” – 54 мин., 2007

-         сценарист – Иван Росенов

-         режисьор – Иван Росенов

-         оператор – Михаил Георгиев

-         музикално оформление – Мариана Вълканова

-         звукорежисьор – Мартин Захариeв

-         монтаж – Ани Стоянова, Бойка Попова

-         продукция – БНТ, изп. прод. Боно Бонев – МЕТА Б

8. “МЕЖДУ МАСКИТЕ” – 54 мин., DVC Pro 25, 2008

      -        сценарист и режисьор - Огнян Гелинов

      -        оператор – Бойко Калев

      -        музикално оформление – Мариана Вълканова

      -        звукорежисьор – Валерия Попова

      -        монтаж – Мария Ханджиева

      -        художник – Емил Шмидт

-             -        продукция – БНТ, изп.продуцент Иван Павлов - АРТ 47

9. “НОЩ В СОФИЯ” – 54 мин., Digital Betacam, 2008

-         сценарист – Геновева Димитрова

-         режисьор – Станислава Калчева

-         оператор – Иван Тонев

-         музикално оформление – Асен Аврамов

-         звукорежисьор – Благомир Алексиев

-         монтаж – Огнян Иванов

-         продукция – ARS DIGITAL STUDIO – Благомир Алексиев, НФЦ

10. “ПОСЛЕДНАТА СВОБОДА” – 58 мин., Betacam SP, 2008

-         сценаристи – Росен Елезов, Тошо Пейков

-         режисьор – Росен Елезов

-         оператор – Росен Елезов

-         композитор – Константин Цеков

-         звукорежисьор – Росен Елезов

-         монтаж – Мариета Чуковска

-         продукция – Тошо Пейков – ДНВ “ОБОРИЩЕ”

11. “ПРЕДИСТОРИЯТА: БОГОВЕ И ПОКЛОННИЦИ” – тв сериал – 6 х 27 мин., 2008

-         сценаристи – Невена Андонова, Атанас Димитров

-         режисьор – Атанас Димитров

-         оператор

-         композитор /музикално оформление/ -

-         звукорежисьор

-         монтаж

-         продукция – БНТ, изп. прод. Невена Андонова - ПРОВЕНТУС

12. “ОТЕЛО” – 50 мин., Betаcam SP, 2008

-         сценарист и режисьор – Иван Младенов

-         оператор – Георги Христов

-         звукорежисьор – Христо Бояджиев

-         монтаж – Христо Бояджиев

-         продукция – ИВАН МЛАДЕНОВ, НФЦ, M SAT

13. “СРЕЩУ ТЕЧЕНИЕТО” – 75 мин., HDV, 2008

-         сценарист – Златина Русева

-         режисьор – Златина Русева

-         оператори – Пламен Герасимов, Филип Гилберт /Франция/, Юрислав Чарийски

-         звукорежисьори – Борис Траянов, Георги Пенков, Румен Спасов

-         монтаж – Стефан Бояджиев, Мариета Чуковска

-         продукция – ПАЛИМПСЕСТ, GOOD and BED NEWS /Белгия/, АРТ ФЕСТ, БНТ, НФЦ

14. “ТРИМА МЪЖЕ КРАЙ ВОДАТА” – 54 мин., DVC Pro, 2008

-         сценарист – Ралица Димитрова

-         режисьор – Ралица Димитрова

-         оператор – Пламен Герасимов

-         композитор – Георги Дончев

-         звукорежисьор – Владимир Калоянов

-         монтаж – Бойка Попова, Мариета Чуковска

-         продукция – БНТ, изп. прод. Пламен Герасимов - Б ПЛЮС ФИЛМ

15. HOMO LUDENS” – 63 мин., HD 16:9, 2008

-         сценарист и режисьор – Иван Пантелеев /дебют/

-         оператор – Йенс Харант

-         композитор – Георги Велев

-         звукорежисьор – Владислав Бояджиев, Йордан Томов /на терен/,

-         монтаж – Зорица Коцева

-         с участието на: Димитър Гочев, Иван Пантелеев, Алмут Зилхер, Самуел Финци, Волфрам Кох, Маргит Бендокат и др.

-         продукция – БНТ, ЧУЧКОВ БРАДЪРС, изп. прод. – Борислав Чучков, Виктор Чучков-син


5-ТЕ АНИМАЦИОННИ ФИЛМА В КОНКУРСА

1. “АЛО, ТАКСИ” – 5 мин. 18 сек., 35 мм, 2008

-         сценарист – Иван Веселинов

-         режисьор – Иван Веселинов

-         художник – Иван Веселинов

-         аниматор – Витко Боянов

-         музикално оформление – Мариана Вълканова

-         монтаж – Севина Иванова

-         продукция – КОТА ПЛЮС 1, НФЦ

 2. “ЗАЕДНО” -  6 мин.30 сек., 35 мм, 2008

-         сценарист – Калина Дечева

-         режисьор – Калина Дечева /дебют/

-         художник – Калина Дечева

-         аниматор – Калина Дечева

-         композитор – Веселин Караатанасов

-         монтаж- Калина Дечева

-         продукция – МАРИНА ФИЛМ, КРЕАТИВ ЦЕНТЪР, НФЦ

 3. “МУХАТА” – 8 мин. 50 сек., 35 мм, 2008

-         сценарист – Правда Далекова

-         режисьор – Господин Неделчев

-         художник – Господин Неделчев

-         аниматори – Господин Неделчев, Димитър Димитров

-         композитор – Борис Карадимчев

-         монтаж – Диана Захариева

-         продукция – ДИДО ФИЛМ, НФЦ

 4. “ПАПАГАЛСКИ ЗАЛЪГАЛКИ” – Betacam, 2008

Първи епизод – “АВСТРАЛИЯ” –  4 мин. 50 сек.

-         сценарист – Цветомира Николова

-         режисьор – Цветомира Николова

-         художник – Цветомира Николова

-         аниматори – Тони Чатрафилова, Ценка Куюмджиева, Борис Клисурски

-         композитор – Румен Цонев

-         монтаж – Наталия Гюрова

-         продукция – ВИЗАР ПРОДУКЦИЯ, НФЦ

Втори епизод – “ЯПОНИЯ” – 4 мин. 50 сек.

-         сценарист – Цветомира Николова

-         режисьор – Анна Харалампиева

-         художник – Анна Харалампиева

-         аниматори – Петър Яндов, Вержиния Иванова, Росица Яндова

-         композитор – Румен Цонев

-         монтаж – Наталия Гюрова

-         продукция – ВИЗАР ПРОДУКЦИЯ, НФЦ

 

5. “ЩАСТЛИВО ПЛАВАНЕ” – 10 мин., DVD, 2008

-         сценарист – Владимир Шомов

-         режисьор – Владимир Шомов

-         художник – Владимир Шомов

-         аниматор – Владимир Шомов

-         композитор – Борис Карадимчев

-         продукция – СПЕКТЪР 92, НФЦ

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ