The FILM ACADEMY' 2013 awards for 2012

BULGARIAN FILM ACADEMY' 2013


THANKS TO OUR PARTNERS:

NATIONAL FILM CENTRE  

BULGARIAN NATIONAL TELEVISION

FILMAUTOR - 2Oth JUBILEE

AMERICAN FOUNDATION FOR BULGARIA

ART FEST

NFClogo  BNTlogo  FILMAUTHOR logo  AFB logo 

    

ARTFestLogo


 

OFFICIAL CEREMONY - 31st OF MAY 2013

See it:

 http://bnt.bg/bg/news/view/102133

Script writer - Deyan Statulov

Director - Stanislav Terziev

Leading actress - Albena Alexandrova

Video clips - Martin Gramadski

Music

Sentimental Swingers & Mihail Yossifov Sextet

 


THE BULGARIAN FILM ACADEMY 2013

representing from 2010

the whole film community:

Union of Bulgarian Film Makers,

Bulgarian Association of Film Directors,

 Association of Bulgarian Film Cameramen, Association of Film and TV directors,

Bulgarian Association of Film, TV and Radio Script Writers,

Bulgarian Association of Independent Cartoon Animation Artist, Association of Film Producers,

Association of Bulgarian Independent Producers, Association of Bulgarian Film Producers, Association "Academic 21"

awarded

the most prestigious prizes for film art achievements in 2012

continuing the cultural tradition established in 1975

by the Union of Bulgarian Film Makers

In the competition took part 10 long features, 5 short features, 2 TV serials, 2 TV feature films, 23 documentaries and 9 cartoons

publicly shown in the period 01.01.2012 – 31.12.2012


the award FOR Lifelong Achievement

RANGEL VULCHANOV

film director


BEST FEATURE FILM

"THE COLOR OF THE CHAMELEON"

Script writer: Vladislav Todorov

 Director – Emil Hristov

Producer –Peripeteia Films - Buryana Zaharieva & Vladislav Todorov

 


THE OTHER NOMINEES

“I AM YOU", director Peter Popzlatev

"MIGRATION OF THE BELTED BONITO", director Lyudmil Todorov


BEST SHORT FEATURE FILM

"JUMP"

Script writers: Petar Valchanov and Kristina Grozeva

 Directors – Petar Valchanov and Kristina Grozeva

Producers –Abraxas Film and Komar Film

ex aequo

"THE PARAFFIN PRINCE"

Script writer: Pavel Vesnakov

 Director – Pavel Vesnakov

Producers –Monika Balcheva and Orlin Ruevski


THE OTHER NOMINEE

 

"YELLOW DOG", director Maria Nikolova


BEST DOCUMENTARY

"the MYSTERY "VEDA SLOVENA"

Script writer – Boris Hristov

Director – Anri Kulev

Producer - KULEV Film Production


THE OTHER NOMINEES

"HE WHO TRAVELS ALONE", director Ralitsa Dimitrova ex aequo

"SOFIA' S LAST AMBULANCE", director Iliyan Metev;

"TZVETANKA", director Youlian Tabakov


 BEST ANIMATION

"THE PIANO PLAYER"

Script writers – Asya Kovanova and Andrey Kulev

Directors Asya Kovanova and Andrey Kulev

Producer – KULEV Film Production



THE OTHER NOMINEES

"FATHER”, director Ivan Bogdanov

"BECAUSE OF MUM", director Antoaneta Chetrafilova 


 BEST TV FEATURE FILM

“VIOLETA, ZHORO AND ME" 

Script writer – Konstantin Petrov

Director - Lyubomir Popov

Producers - Bulgarian National Television, PRO Films BG


THE OTHER NOMINEE

"YELLOW DOG", director Maria Nikolova


BEST TV SERIAL

"UNDERCOVER"

 (Season 2)

Script writers - Vania Nikolova, Iordan Bankov, Aleksandar Chobanov, Aleksandar Spasov

 Director: Victor Bojinov

Producers - Bulgarian National Television, CAMERA


THE OTHER NOMINEE

"REVOLUTION Z", director Dimitar Gochev


THE OTHER AWARDS

Best director of feature film

Petar Popzlatev for “I AM YOU”

The other nominees: Emil Hristov for “The Color of the Chameleon” and

Lyudmil Todorov  for "Migration of the Belted Bonito"

Best director of documentary

Ralitsa Dimitrova for "HE WHO TRAVELS ALONE”

The other nominees:Ivan Georgiev Gets for "Concise History of Socialist Realism" and 

Iliyan Metev for “Sofia's Last Ambulance”

Best director of animation

Antoaneta Chetrafilova for "Because of Mum"

The other nominees: Asya Kovanova and Andrey Kulev for "The Piano Player" and

Ivan Bogdanov for “Father”

Best script for feature film

Vladislav Todorov for "The Color of the Chameleon"

The other nominees: Vladimir Ganev, Stefan Kospartov and Mirela Ivanova for "I am You" and

Kristina Nikolova and Paul Dalio  for “Faith. Love and Whisky”

Best script for documentary film

Boris Hristov for "The Mystery of "Veda Slovena"ex aequo

Borislav Kolev for "Stoichkov"

The other nominees: Svetoslav Draganov for "City of Dreams" and Youlian Tabakov for "Tzvetanka"

Best film music

Kalin Nikolov for “I am You”

The other nominees: Konstantin Tsekov for “Incognita” and Mitko Shterev for "Puzzle”

Best cameramen, feature film

Alexander Stanishev for "Faith, Love and Whisky"

The other nominees: Emil Hristov for "I am You" and Rali Ralchev for "Migration of the Belted Bonito"

Best cameraman, documentary film

Plamen Gerasimov for "He Who Travels Alone"

The other nominees: Emil Hristov for "Transition Stories" ex aequo Ivan Tonev for „Random Guests from a Passing Train" ex aequo Ivaylo Penchev for "Concise History of Socialist Realism" ex aequo Kamen Kolev for "Stirred Treads of  Golloborda"; Svetla Ganeva for "The Mystery of "Veda Slovena"

Best actress

Zhanet Spasova in "I am You"

The other nominees: Irena Milyankova in "The Color of Chameleon" and Irmena Chichikova in “I am You”

Best actor

RUSHI VIDINLIEV in "The Color of Chameleon"

The other nominees: Deyan Donkov in "I am You" and Hristo Mutafchiev in "Migration of the Belted Bonito"

Best supporting actress

SVETLANA YANCHEVA in "The Color of Chameleon” 

The other nominees: Zana Stojanovich in “I am You”;

Kasiel Noah Asher in "The Color of  Chameleon" ex aequo Lidia Indzhova in "Faith, Love and Whisky"

Best supporting actor

VELKO KANEV - posthumously - in "Migration of the Belted Bonito"

The other nominees: Georgi Kadurin in “Pistol, Suitcase and Three Stinking Barrels” and

Rusi Chanev in "The Color of Chameleon"

Best art direction

PROLET GEORGIEVA for “The Color of Chameleon”

The other nominees: Boryana Semerdjieva  for "I am You" and Emil Atanasov for "Migration of the Belted Bonito"

Best costume design

ARMAVENI STOYANOVA for “The Color of Chameleon 

The other nominees: Boryana Semerdjieva for "I am You” and  Darina Manchenko for "Incognita"

Best editing

MARIA HANDJIEVA for "Stoichkov”

The other nominees: Alexander Etimov for "The Color of Chameleon" and Stefan Boiyadjiev for "Rapid Reaction Corps", "Transition Stories" and "Concise History of Socialist Realism"

Best sound

SVETLOZAR GEORGIEV for "The Color of Chameleon", "Incognita" and “Orbis”

The other nominees: Ivan Andreev for "Jump", "Stirred Treads of  Golloborda" and "Town of Dreams"

Book on cinema

NEDA STANIMIROVA for “The Cinema Process - "frozen temporarily": Bulgarian Feature films 1950 - 1970 in Documents, Memories and Analyses."

The other nominees: Alexander Grozev for “The Cinema in Bulgaria. Part 1 (1897 - 1956) and Characteristics of the Television Management” and Mihail Meltev for "Cinema and Electronic Media"

Best film critic

BOJIDAR MANOV 

The other nominees: Genoveva Dimitrova and Ludmila Dyakova


FIRST FILM AWARDS

Feature

EMIL HRISTOV for "The Color of Chameleon”

The other nominees: Ivo Staikov for “Puzzle" and Kristina Nikolova for "Faith, Love and Whisky"

Documentary

Youlian Tabakov for “"Tzvetanka”

The other nominees: Borislav Kolev for "Stoichkov" and Iliyan Metev for "Sofia's Last Ambulance"

Animation

Antoaneta Chetrafilova for "Because of Mum"

The other nominees: Velislava Gospodinova for "Blood" and Svilen Dimitrov for "REW DAY"

BULGARIAN FILM ACADEMY AWARDS

BULGARIAN FILM ACADEMY

THE UNION OF BULGARIAN FILM MAKERS

 patented in 2009 the label FILM ACADEMY

WITH THE PARTNERS:

NATIONAL FILM CENTRE

BULGARIAN NATIONAL TELEVISION

FILMAUTOR

THEATER BULGARIAN ARMY

ART FEST

AMERICAN FOUNDATION FOR BULGARIA

 

NFClogo BNTlogo FILMAUTHOR logo
Teather.Armia AFB logo ARTFestLogo

UBFM - BULGARIAN FILM ACADEMY

represents from 2010

the whole film community on the ground of Agreement between:

Union of Bulgarian Film Makers

Bulgarian Association of Film Directors, Association of Bulgarian Film Cameramen,

Association of Film and TV directors, Bulgarian Association of Film, TV and Radio Script Writers,

Bulgarian Association of Independent Cartoon Animation Artist,

Association of Film Producers, Association of Bulgarian Independent Producers,

Association of Bulgarian Film Producers, Association "Academic 21"

thus continuing the cultural tradition established in 1975

by the Union of Bulgarian Film Makers

with the Annual awards

for achievements in film art for cinema and TV



The Award

for

Lifelong Achievement

Best Films

Best Professional achievements in cinema

bfa.awards

Author of the plastic art - Alexander Diakov

FILM ACADEMY' 2015 AWARDS

FOR BEST ACHIEVEMENTS IN FILM ART IN 2014

 

40 years JUBILEE of the Awards

_________________________________________

_______________________________________________

THE UNION OF BULGARIAN FILM MAKERS' AWARDS

     

The Statuettes awarded during the years from 1975 till 2008 for best achievements in features, documentaries and cartoons both for cinema and TV as well as for film theory and film criticism

 

bfa.awards.2    bfa.awards.3