Bulgaria 728x90

НАГРАДИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2015

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

 

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ'2015

40-ГОДИШЕН юбилей НА

наградите

на

Съюза на българските филмови дейци

 

регистрирал патентно марката ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ през 2009

съответстващо на Националните филмови академии в Европейския съюз

80 ГОДИНИ СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ

100 ГОДИНИ БЪЛГАРСКО КИНО



Благодарим на партньорите НА

ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ ЦЕНТЪР

БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

ФИЛМАУТОР

ТЕАТЪР "БЪЛГАРСКА АРМИЯ"

АМЕРИКАНСКА ФОНДАЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

АРТ ФЕСТ

NFClogo BNTlogo FILMAUTHOR logo Teather.Armia AFB logo

   

ARTFestLogo


БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ, която от 2010 г. представлява цялата кинематографична общност по силата на подписано Споразумение за участие на всички кинопрофесионалисти в процедурата по награждаването между Съюза на българските филмови дейци и Българската асоциация на кинорежисьорите, Асоциацията на българските оператори, Сдружението на филмовите и телевизионните режисьори, Българската асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи,  Българската асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков",Асоциацията на филмовите продуценти, Асоциацията на българските независими продуценти, Асоциацията на българските филмови продуценти и Асоциация "Академика 21" обяви на официална церемония на 9 юни 2015 г. в  Театър "Българска армия"излъчвана по Канал 1 на БНТ най-авторитетните награди, присъждани с тайно гласуване от всички членове на Националните филмови академии в ЕС - наградите от творци на творци за творчески постижения в българското кино през 2014 г.

 

За Наградите на БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2015 за творчески постижения през 2014 г. се състезаваха: 19 игрални филма: 8 пълнометражни, 9 късометражни, 2 тв сериала, 23 документални филма, 7 анимационни филма.


Наградата за цялостно творчество

ГЕОРГИ ДЮЛГЕРОВ

кинорежисьор


Всички номинации са по азбучен ред


НАЙ-ДОБЪР ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"УРОК" 

Сценаристи: Петър Вълчанов, Кристина Грозева

Режисьори: Кристина Грозева, Петър Вълчанов

Продуцент:АБРАКСАС ФИЛМ в копродукция с ГРААЛ ФИЛМС, Литъл Уинг Пръдакшънс, Скрийнинг Имоушънс, с финансовата подкрепа на ZDF/Das kleine Fernsehspiel, АМЕРИКАНСКА ФОНДАЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ,

Централен кооперативен съюз

 

 

    НОМИНАЦИИ ЗА НАЙ-ДОБЪР ИГРАЛЕН ФИЛМ:

 

 

"ПОТЪВАНЕТО НА СОЗОПОЛ"

сценаристи – Ина Вълчанова, Костадин Бонев

режисьор - Костадин Бонев , продуцент – БЪРЪ ФИЛМ – Георги Балкански, Владимир Андреев; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция – МЕДЖИК ШОП, ЕТ Попов, Ей енд Джи Грип, БНТ

 

"СЪДИЛИЩЕТО",  реж. Стефан Командарев

Продуцент: АРГО ФИЛМ ЕООД Стефан Командарев, Катя Тричкова; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция: Александър Рис, Кристине Хаупт – „Нойе Медио-полис филм продакшън“, Германия; Борис Т. Матич – „Пропелер филм“, Хърватия; Владимир Анастасов, Ангела Несторовска – „Сектор Филм“, Македония; БНТ, CinePostproduction, Германия; Поли Генчева – „Тара трий пикчърс“ ЕООД, Христофор Божилов – „Филммейкър”, Mitteldeutsche Medienforderung (MDM), Германия; Евроимаж, Хърватски аудио-визуален център; Medienboard Berlin Brandenburg (MBM), Германия; German Federal Film Fund (DFFF), Германия; Македонски филмов фонд; Програма МЕДИА на ЕС


НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ПАРКИНГ"

 

Сценарист: Ивайло Минов

Режисьор: Ивайло Минов

Продуцент: МОРНИНГ ГЛОРИ ФИЛМ – Стела Павлова; копродукция – Стефани Бретъртън, Христофор Божилов, Орлин Руевски, с публично финансиране чрез IndieGoGo

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ:

 

 

"ЖЕНАТА ОТ ФАРА", реж. Ана Китанова

Продуцент: АРТ ФЕСТ Стефан Китанов, копродукция – Виктор Чучков-син, Борислав Чучков,

Георги Иванов,, SEE CN, Американска фондация за България, в партньорство с „Полихт”,

„Magic Shop”, Cinemotion, АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД

 

 

"ТРИ ДНИ В САРАЕВО", реж. Николай Тодоров

Продуцент: СКРИЙНИНГ ИМОУШЪНС – Поли Ангелова, Елена Мошолова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция - КОНТРАСТ ФИЛМС, НЮ БОЯНА ФИЛМ, КЦБ - СИНЕЛАБ


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

За тази категория в конкурса не е подаден филм


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН СЕРИАЛ

"НА ГРАНИЦАТА"

Сценарист: Димитър Стоянович

Режисьор: Станимир Трифонов

Продуцент: БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН СЕРИАЛ:

"ПОД ПРИКРИТИЕ" - Сезон 4: Епизод 10, Епизод 11,  реж. Виктор Божинов

Продуцент: БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ; копродукция - КАМЕРА ООД


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"ДЪЛГИЯТ ПЪТ КЪМ ДОМА"

Сценаристи: Юрий Дачев, Татяна Ничева, Боряна Пунчева

Режисьор: Боряна Пунчева

Продуцент: СИНЕМАСКОП – Иван Ничев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 

 

 НОМИНАЦИИ ЗА НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ:

 

"ГРАЖДАНИНЪТ КИНО", реж. Коста Биков

Продуцент: АРС ООД - Иван Тонев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродукция с БНТ

 

"ДИМИТЪР ШИШМАНОВ. ЗА РАЗМИШЛЕНИЕ", реж. Ралица Димитрова

Продуцент: ГЕОПОЛИ ФИЛМ ЕООД – Павлина Желева, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

"КАК СЪРДЕЛ НАПРАВИ РЕМОНТ"

Сценаристи: Радостина Нейкова, Георги Мерджанов

Режисьори: Радостина Нейкова,София Илиева

Продуцент: АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД – Александър Донев,

с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 

 НОМИНАЦИИ ЗА НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ:

 

"ЛОКВА", реж. Вера Донева

Продуцент: НАГУАЛ – Настимир Цачев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 

"ЯНУАРИ", реж. Стоян Дуков

Продуцент: TRICKSY – Стоян Дуков, с финансовата подкрепа на ИА НФ

 

НАГРАДА ЗА ПЪРВИ ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ФИЛМ: Кристина Грозева, Петър Вълчинов за "Урок"

НОМИНАЦИИ ЗА ПЪРВИ ПЪЛНОМЕТРЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ: Захари Паунов за "Омбре", Майя Виткова за "Виктория"

 

НАГРАДА ЗА ПЪРВИ ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ: Диана Захариева Захариева за "Три свещи"

НОМИНАЦИИ ЗА ПЪРВИ ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ: Диана Иванова за "Чуй", Иван Георгиев за "Македония - последният проект на Коминтерна"

НАГРАДА ЗА ПЪРВИ АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ: Вера Донева за "Локва"

НОМИНАЦИИ ЗА ПЪРВИ АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ: Кирил Иванов за "Разлики", Петър Топалов за "Танцът на Инана"

 

НАГРАДИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МАЙСТОРСТВО  НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ:

 

Режисьор на игрален филм – Кристина Грозева, Петър Вълчанов за "УРОК"

Номинации: Георги Дюлгеров за "Буферна зона",

Стефан Командарев за "Съдилището"

 

Режисьор на документален филм - Боряна Пунчева за "Дългият път към дома"

Номинации: Коста Биков за "Гражданинът Кино"

Ралица Димитрова за "Димитър Шишманов. За размишление"

 

Режисьор на анимационен филм - Радостина Нейкова, София Илиева за "Как Сърдел направи ремонт"

Номинации: Георги Димитров, Свилен Димитров за "Вълшебният сладкиш на лелка Брелка";

Стоян Дуков за "Януари"

 

Сценарист на игрален филм –  Марин Дамянов, Емил Спахийски,Стефан Командарев за "Съдилището"

 

Номинации: Ина Вълчанова, Костадин Бонев за "Потъването на Созопол";

Кристина Грозева, Петър Вълчанов за "Урок"

 

Сценарист на документален филм – Юрий Дачев, Татяна НИЧЕВА, Боряна Пунчева за "Дългият път към дома"

Номинации: Борис Христов за "Книга на мълчанието";

Влади Киров за "Поучителната история за живота на братя Прошек"

 

Оригинален сценарий за телевизионен сериал - Димитър Стоянович за "На границата"

Номинации: Александър Спасов, Борислав Захариев, Владимир Полеганов за  "Под прикритие" - Епизод 10 и 11, Сезон 4

 

Филмова музика - Калоян Димитров за "Виктория"

Номинации: Георги Стрезов за "На границата" и "Жената от фара";

Николай Иванов за "Потъването на Созопол"

 

Оператор на игрален филм – Красимир Андонов за "Съдилището"

Номинации: Крум Родригес за "Виктория" и за "Урок";

Цветан Недков за "На границата"

 

Оператор на документален филм - Цветан Недков за "Дългият път към дома"

Номинации: Димитър Неделчев, Борис Тодоров за "Три свещи";

Пламен Герасимов за "Димитър Шишманов. За размишление"

 

Главна женска роля – Маргита Гошева за "Урок" и "Три дни в Сараево"

Номинации: Ирмена Чичикова за "Виктория";

Стефка Янорова за "Буферна зона" и "Омбре"

 

Главна мъжка роля – Руси Чанев за "Буферна зона"

Номинации: Асен Блатечки за "Съдилището";

Деян Донков за "Потъването на Созопол" ex aequo Ованес Торосян за "Съдилището"

 

Поддържаща женска роля - Параскева Джукелова за "Съдилището" ex aequo

Светлана Янчева за "Потъването на Созопол"

Номинации: Мариана Крумова за "Виктория"

Снежина Петрова за "Буферна зона"

 

Поддържаща мъжка роля - Веселин Мезеклиев за "Потъването на Созопол"

Номинации: Ивайло Христов за "Буферна зона";

Стефан Денолюбов за "Урок"

 

Филмова сценография - Ванина Гелева за "Буферна зона" и за "Урок"

Номинации: Георги Тодоров-Жози за „Потъването на Созопол”,

Надежда Илиева за „Димитър Шишманов. За размишление”

 

Художник по костюми – Боряна Семерджиева за „Потъването на Созопол”

  Номинации: Адрияна Найденова за "На границата";

Соня Деспотова за "Омбре"

 

Филмов монтаж - Тома Вашаров за "Потъването на Созопол"

  Номинации: Александър Етимов за "Живи легенди";

Малин Арнаудски, Чавдар Варийски за "Дългият път към дома"

 

Звукорежисьор - Александър Симеонов за "Омбре" и "На  границата"

Номинации: Ивайло Нацев за „Буферна зона”;

Иван Андреев за „Художникът и времето” и  за „На границата”

 

Книга - филмова теория, история и критика - Марияна Лазарова за „Кентавърът от Албион. Традиции и техните трансформации в британското игрално кино от 90-те години на 20 век”

Номинации: Ивайло Христов за "Актьорът в киното",

Петя Александрова за "Преходни истории за култура и комуникации"

 

Оперативна филмова критика - проф. Вера Найденова - за големия й принос

Номинации: Андроника Мартонова, Геновева Димитрова



ИГРАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. БУФЕРНА ЗОНА – кино филм, 126 мин., дигитална камера ALEXA, 2014

  • сценарист – Георги Дюлгеров

  • режисьор – ГеоргиДюлгеров

  • оператор – Георги Челебиев

  • композитори – Мира Искърова, Христо Намлиев

  • звукорежисьор – Ивайло Нацев

  • художник-постановчик – Ванина Гелева

  • художник по костюми – Дориана Кебеджиева

  • монтаж – Антония Милчева

  • гл. женска роля – Стефка Янорова

  • гл. мъжка роля – Руси Чанев

  • поддържащи женски роли – Розалия Абгарян, Христина Иванова, Снежина Петрова

  • поддържащи мъжки роли – Тигран Торосян, Ивайло Христов

  • продуцент – ФРОНТ ФИЛМ – Надежда Косева, Светла Цоцоркова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция – НЮ БОЯНА ФИЛМ СТУДИО, БНТ, АУДИО ВИДЕО „ОРФЕЙ”

 2. ВИКТОРИЯ – кино филм, 155 мин., ARRI ALEXA, 2014

  • сценарист – Майя Виткова

  • режисьор – Майя Виткова (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор - Крум Родригес

  • композитор – Калоян Димитров

  • звукорежисьор – Камен Атанасов

  • художник-постановчик – Рин Ямамура

  • художник по костюми – Красимира Врингова

  • монтаж – Александър Етимов

  • гл. женски роли – Ирмена Чичикова, Дария Виткова, Калина Виткова

  • гл. мъжки роли – Димо Димов, Георги Спасов

  • поддържащи женски роли – Мариана Крумова, Анастасия Ингилизова, Катерина Ангелова

  • поддържащи мъжки роли – Светослав Драганов, Иво Карамански, Симеон Цолов

  • продуцент – ВИКТОРИЯ ФИЛМС – Майя Виткова, копродукция – Румъния МАНДРАГОРА Анка Пуйо, с финансовата подкрепа на програма МЕДИА на ЕС, ВИЕНА ФИЛМ ФОНД, ИА НФЦ

  3. ЖИВИ ЛЕГЕНДИ кино филм, 100 мин., ARRI ALEXA, 2014

  • сценаристи –  Ники Илиев, Николай Василевски, Саня Борисова - Илиева

  • режисьор – Ники Илиев

  • оператор – Григор Кумитски

  • композитори – Борислав Бояджиев-Борче, Румен Бояджиев-син

  • звукорежисьор – Йоанна Паспаланова-Йоко

  • художник-постановчик Евгени Генчев

  • художник по костюми – Катя Лозанова

  • монтаж – Александър Етимов

  • гл. женска роля – Саня Борисова - Илиева

  • гл. мъжки роли –  Орлин Павлов, Ники Илиев, Димо Алексиев, Любомир Ковачев

  • поддържащи женски роли – Яна Маринова, Анна-Мария Гюзелева

  • поддържащи мъжки роли – Микеле Плачидо, Георги Кадурин, Стефан Щерев

  • продуцент –   ЕВРО ДИАЛОГ ООД – Ники Илиев, Бойко Илиев, Ян Янев; копродукция с bTV Studios

 4. КОРПУС ЗА БЪРЗО РЕАГИРАНЕ 2: ЯДРЕНА ЗАПЛАХАкино филм, 96 мин., RED, 2014

  • сценаристи –  Станислав Дончев, Васко Мавриков

  • режисьор – Станислав Дончев

  • оператор – Добромир Николов

  • композитор – Александър Костов

  • звукорежисьори – Петко Манчев, Екатерина Иванова

  • художник-постановчик – Тони Петров

  • художници по костюми – Нели Пекарева, Юлия Бабунска

  • монтаж – Стефан Бояджиев

  • гл. женски роли – Диана Любенова, Ралица Паскалева

  • гл. мъжки роли – Васко Мавриков, Евгени Будинов, Ивелин Найденов, Башар Рахал, Китодар Тодоров

  • поддържащи женски роли – Диди Живкова, Златка Димитрова

  • поддържащи мъжки роли –  Филип Делански, Тери Рандъл, Христо Мицков

  • продуцент – ДИНАМИК АРТС, ИНДИ ФИЛМ, ПРО ФИЛМС; копродукция – МОНТЕ МЮЗИК, ТВ 7

 5. ОМБРЕ – кино филм, 104 мин., DCP, 2014

  • сценарист – Емил Тонев

  • режисьор – Захари Паунов (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор – Иван Вацов

  • композитор – Петър Георгиев-Пешето

  • звукорежисьор – Александър Симеонов

  • художник-постановчик – Ирена Муратова

  • художник по костюми – Соня Деспотова

  • монтаж – Александър Колев, Захари Паунов

  • гл. женска роля – Стефка Янорова

  • гл. мъжки роли – Валери Йорданов, Иван Ранков, Любомир Бъчваров

  • поддържаща женска роля – Диана Костова

  • поддържащи мъжки роли – Калин Вельов, Димитър Димитров, Емил Тонев, Антонио Димитриевски,

  • Бисер Маринов, Борислав Стоилов, Димитър Терзиев

  • продуцент – НАК-ЗАК ВИЖЪН ООД - Атанас Маринов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 6. ПОТЪВАНЕТО НА СОЗОПОЛкино филм, 100 мин., ARRI ALEXA, 2014

  • сценаристи – Ина Вълчанова, Костадин Бонев

  • режисьор – Костадин Бонев

  • оператор – Константин Занков

  • композитор – Николай Иванов; песен „Плачеш ли” Васил Гюров, група РЕВЮ

  • звукорежисьор – Валентин Кирилов

  • художник-постановчик – Георги Тодоров–Жози

  • художник по костюми – Боряна Семерджиева

  • монтаж – Тома Вашаров

  • гл. женска роля – Снежина Петрова

  • гл. мъжка роля – Деян Донков

  • поддържащи женски роли – Светлана Янчева, Биляна Казакова, Петя Силянова

  • поддържащи мъжки роли – Стефан Вълдобрев, Васил Гюров, Веселин Мезеклиев, Леонид Йовчев

  • продуцент – БЪРЪ ФИЛМ – Георги Балкански, Владимир Андреев; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция – МЕДЖИК ШОП, ЕТ Попов, Ей енд Джи Грип, БНТ

 7. СЪДИЛИЩЕТО - кино филм, 107 мин., ARRY ALEXA 2K, 2014                                                           

  • сценаристи – Марин Дамянов, Емил Спахийски, Стефан Командарев

  • режисьор – Стефан Командарев

  • оператор – Красимир Андонов

  • композитор – Стефан Вълдобрев

  • звукорежисьор – Matthias Schwab

  • художник-постановчик – Росица Бакева

  • художник по костюми – Елена Стоянова

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • гл. мъжки роли – Асен Блатечки, Ованес Торосян, Мики Манойлович

  • поддържащи женски роли – Ина Николова, Параскева Джукелова

  • поддържащи мъжки роли – Васил Василев-Зуека, Мето Йовановски

  • продуцент - АРГО ФИЛМ ЕООД Стефан Командарев, Катя Тричкова; с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция: Александър Рис, Кристине Хаупт – „Нойе Медио-полис филм продакшън“, Германия; Борис Т. Матич – „Пропелер филм“, Хърватия; Владимир Анастасов, Ангела Несторовска – „Сектор Филм“, Македония; БНТ, CinePostproduction, Германия; Поли Генчева – „Тара трий пикчърс“ ЕООД, Христофор Божилов – „Филммейкър”, Mitteldeutsche Medienforderung (MDM), Германия; Евроимаж, Хърватски аудио-визуален център; Medienboard Berlin Brandenburg (MBM), Германия; German Federal Film Fund (DFFF), Германия; Македонски филмов фонд; Програма МЕДИА на ЕС.

8. УРОК – кино филм, 105 мин., HD, 2014

  • сценаристи – Петър Вълчанов, Кристина Грозева

  • режисьори – Кристина Грозева, Петър Вълчанов (първи пълнометражен игрален филм)

  • оператор – Крум Родригес

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • художник-постановчик – Ванина Гелева

  • художник по костюми – Кристина Томова

  • монтаж – Петър Вълчанов

  • гл. женска роля – Маргита Гошева

  • гл. мъжки роли – Иван Бърнев

  • поддържащи женски роли – Андрея Тодорова, Поли Ангелова, Милена Илиева, Иванка Братоева

  • поддържащи мъжки роли – Стефан Денoлюбов, Иван Савов, Христофор Недков, Борис Дойчинов, Николай Тодоров

  • продуцент – АБРАКСАС ФИЛМ в копродукция с ГРААЛ ФИЛМС, Литъл Уинг Пръдакшънс, Скрийнинг Имоушънс, с финансовата подкрепа на ZDF/Das kleine Fernsehspiel, АМЕРИКАНСКА ФОНДАЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ, Централен кооперативен съюз


КЪСОМЕТРАЖНИТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. ЖЕНАТА ОТ ФАРА – 22 мин., HD, 2014

  • сценаристи – Ясен Василев, Ана Китанова

  • режисьор – Ана Китанова

  • оператор – Веселин Апостолов

  • музика – Георги Стрезов

  • звукорежисьор – Веселин Зографов

  • художник- постановчици – Катрин Стоичкова, Евелина Величкова

  • художник по костюми – Наталия Андреева

  • монтаж – Бохос Топакбашиян

  • гл. женска роля – Снежина Петрова

  • гл. мъжка роля – Ованес Торосян

  • поддържащи женски роли – Любов Любчева, Ана Вълчанова

  • поддържащи мъжки роли – Велизар Бинев, Тигран Торосян

  • продуцент – АРТ ФЕСТ Стефан Китанов, копродукция – Виктор Чучков-син, Борислав Чучков, Георги Иванов,, SEE CN, Американска фондация за България, в партньорство с „Полихт”, „Magic Shop”, Cinemotion, АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД

 2. КАИН – 26 мин., HD, 2014

  • сценарист – Любо Йончев

  • режисьор – Любо Йончев

  • оператор – Стефан Калъпов

  • композитор – Александър Костов

  • звукорежисьор – Явор Лазаров

  • художник- постановчик – Христина Дякова

  • художник по костюми – Христина Дякова

  • монтаж – Любо Киров

  • гл. мъжка роля – Алекс Иванов

  • поддържащи женски роли – Александрина Янкова, Станислава Атанасова, Ивета-Луис, Контрерас, Даниела Филипова

  • поддържащи мъжки роли – Виктор Андреев, Калоян Минев, Филип Иванов, Теодор Тодоров, Осман Юсеин, Ангел Маринов, Смилен Савов

  • продуцент – CRYSTAL FRAME – Любо Йончев, Любо Киров

 3. КОЛЕДЕН ТРИПТИХ – 27 мин., HD Cam, 2014

  • сценарист –  Калин Терзийски

  • режисьор – Искрен Красимиров

  • оператор – Ангел Димитров

  • музика – MACROPHONE

  • звукорежисьор – Трифон Трифонов

  • художник-постановчик – Вени Русинкова

  • художник по костюми – Андриан Хаджидосев

  • монтаж – Искрен Красимиров, Ангел Димитров

  • гл. женска роля – Анна-Мария Чернева

  • гл. мъжки роли – Китодар Тодоров, Костадин Султов

  • поддържащи женски роли – Марина Колева, Кристина Александрова

  • поддържащи мъжки роли – Аврам Раклеов, Светлин Христов, Явор Зехиров

  • продуцент - NEW SCHOOL PRODUCTIONS – Искрен Красимиров

 4. ОКОТО НА БРАХМА – 10 мин. и 40 сек., видео, 2014 

  • сценарист –  Петър Топалов

  • режисьор –  Диана Павлова

  • оператор –  Делян Георгиев

  • композитор – Димитър Величков

  • звукорежисьор – Владимир Калоянов

  • художник-постановчик – Лидия Маринова

  • художник по костюми – Лидия Маринова

  • монтаж – Ивайло Коцев

  • гл. мъжки роли – Георги Иванов, Теодор Иванов

  • поддържаща женска роля – Илияна Коджабашева

  • поддържаща мъжка роли – Юлиян Гочев

  • продуцент – АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

5. ПАРКИНГ - 18 мин. и 56 сек., HD Cam, 2014

  • сценарист – Ивайло Минов

  • режисьор – Ивайло Минов

  • оператор – Орлин Руевски

  • композитор – Калоян Димитров

  • звукорежисьори – Веселин Зографов, Михаил Пеловски

  • художник-постановчик – Северина Стоянова

  • художник по костюми – Станислава Янакиева

  • монтаж – Александър Етимов

  • гл. женска роля – Жорета Николова

  • гл. мъжки роли – Валентин Ганев, Стефан Вълдобрев

  • поддържащи женски роли – Нина Боянова, Грета Русева

  • поддържаща мъжка роля – Валентин Маринов –Пело

  • продуцент - МОРНИНГ ГЛОРИ ФИЛМ – Стела Павлова; копродукция – Стефани Бретъртън, Христофор Божилов, Орлин Руевски, с публично финансиране чрез IndieGoGo

6. СИНОР - 9 мин. и 54 сек., дигитален 4К, 2014

  • сценаристи – Стругацки нови /Пламен Георгиев, Георги Антонов/

  • режисьор – Пламен Георгиев

  • оператор – Николай Керезов

  • звукорежисьор – LP Studio /Мартин Бочев

  • художник-постановчик – Иванита Тошева

  • художник по костюми – Иванита Тошева

  • монтаж – Валентин Атанасов

  • гл. мъжка роля – Георги Антонов

  • поддържащи женски роли – Десислава Николова, Ралица Иванчева

  • поддържащи мъжки роли – Алек Атанасов, Пламен Георгиев, Ангел Машов

  • продуцент – АПОСТАТ ФИЛМ

7. СИРИН - 16 мин. и 34 сек., FULL HD, 2014

  • сценаристи – Крум Янков, Кателина Кънчева

  • режисьори – Крум Янков, Кателина Кънчева

  • оператор – Делян Георгиев

  • композитор – Делян Георгиев

  • звукорежисьор – Рино Христов

  • монтаж – Крум Янков, Кателина Кънчева

  • гл. женска роля – Кателина Кънчева

  • гл. мъжка роля –  Милен Пушников

  • продуцент – Крум Янков

8. СТЕРЕО ЛЮБОВ – 9 мин., 2К, 2014

  • сценарист – Мартин Илиев

  • режисьор – Мартин Илиев

  • оператор – Мартин Балкански

  • музика – Moby, Bjorn Lynne

  • звукорежисьор – Мартин Бочев, LP Studio

  • художник-постановчик – Яна Криспин

  • художник по костюми – Яна Криспин

  • монтаж – Мартин Илиев

  • гл. женска роля – Василена Гецкова

  • гл. мъжка роля – Дарин Ангелов

  • поддържаща мъжка роля – Китодар Тодоров

  • продуцент – УОНДЪРЛЕНД ЕООД – Мария Методиева

9. ТРИ ДНИ В САРАЕВО - 50 мин., 35 мм, 2014

  • сценарист  – Николай Тодоров

  • режисьор –  Николай Тодоров

  • оператор – Кирил Проданов

  • композитор – Христо Намлиев

  • звукорежисьор – Андреас Хилдебрандт

  • художник-постановчик – Елена Стоянова

  • художник по костюми – Елена Стоянова

  • монтаж – Кръстан Пушкаров

  • гл. женски роли – Маргита Гошева, Милиана Ленак

  • поддържащи мъжки роли – Драган Шувак, Сенад Башич

  • продуцент – СКРИЙНИНГ ИМОУШЪНС – Поли Ангелова, Елена Мошолова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция - КОНТРАСТ ФИЛМС, НЮ БОЯНА ФИЛМ, КЦБ - СИНЕЛАБ


ТЕЛЕВИЗИОННИТЕ СЕРИАЛИ В КОНКУРСА

1. НА ГРАНИЦАТА - Епизод 1 – 54 мин., Епизод 3 – 54 мин, HD,  2014

  • сценарист – Димитър Стоянович

  • режисьор – Станимир Трифонов

  • оператор – Цветан Недков

  • композитор – Георги Стрезов

  • звукорежисьори  – Иван Андреев, Александър Симеонов

  • художник-постановчик – Боряна Семерджиева

  • художник по костюми – Адрияна Найденова

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • гл. мъжки роли – Димо Алексиев, Мартин Димитров, Борис Луканов, Валентин Танев

  • поддържащи женски роли – Илияна Коджабашева, Росица Обрешкова, Полина Недкова

  • поддържащи мъжки роли – Николай Урумов, Асен Данков, Дарин Ангелов, Борис Кашев, Михаил Петров, Асен Левов, Иван Панев, Вельо Горанов, Иван Джамбазов

  • продуцент – БНТ

 2. ПОД ПРИКРИТИЕ Сезон 4, Епизод 10 – 54 мин., Епизод 11– 54 мин., HD, 2014

  • сценаристи  – на Епизод 10: Александър Спасов и Владимир Полеганов, на Епизод 11: Александър Спасов и Борислав Захариев

  • режисьор – Виктор Божинов на Епизоди  10 и 11

  • оператор – Радослав Гочев на Епизоди  10 и 11

  • звукорежисьори – Александър Симеонов, Светлозар Георгиев

  • художник-постановчици – Петър Пеев, Самуил Ганев

  • художници по костюми – Лиляна Данчева, Христина Крумова

  • монтаж –  Нина Алтъпармакова

  • гл. женски роли – Иоана Темелкова, Лилия Маравиля, Снежана Макавеева

  • гл. мъжки роли – Михаил Билалов, Владимир Пенев, Ивайло Захариев, Захари Бахаров, Мартин Захариев, Мариан Вълев

  • поддържащи женски роли –  Бойка Велкова, Милена Николова-Миленита

  • поддържащи мъжки роли – Мехмет Юлай, Йосиф Шамли, Пламен Менасиев, Явор Бахаров, Бойко Кръстанов, Кирил Ефремов, Любен Кънев, Мартин Смочевски

  • продуцент – БНТ; копродукция - КАМЕРА ООД


ДОКУМЕНТАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. БОРИС III – ЗАГАДЪЧНАТА СМЪРТ НА ЦАРЯ – 50 мин., Panasonic P2 HD, 2014

  • сценарист – Николай Чадаров

  • режисьор – Николай Чадаров

  • оператор – Иван Китанов

  • монтаж – Николай Петров

  • продуцент – TV 7

2. БЪЛГАРИЯ – ЗЕМЯ НА ТРИ ПИСМЕНОСТИ – 38 мин., HD, 2014

  • сценарист – Елена Димитрова

  • режисьор –  Анастас Джидров

  • оператор –  Румен Смилевски

  • композитори – Михаил Шишков – баща и син

  • звукорежисьор – Евгени Петракиев

  • монтаж –  Евгени Петракиев

  • продуцент –  ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ – София - Елена Димитрова, с финансовата подкрепа на Балкан Медиа

3. ГЛАСЪТ, КОЙТО МОЛИ БОГА ЗА БЪЛГАРИЯ -  68 мин., HD, 2014

  • сценаристи - Невена Коралова, Петя Тетевенска

  • режисьор –  Росен Елезов

  • оператор – Пламен Герасимов

  • звукорежисьор – Пламен Кацарски

  • монтаж – Цветан Юруков

  • продуцент – БНТ 1 – Петя Тетевенска, с финансовата подкрепа на БНТ

4. ГРАЖДАНИНЪТ КИНО – 81 мин., HDV, 2014

  • сценарист – Коста Биков 

  • режисьор –  Коста Биков

  • оператор – Иван Тонев  

  • звукорежисьори – Георги Цветков, Благомир Алексиев

  • монтаж –  Милена Павлова

  • продуцент –  АРС ООД - Иван Тонев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродукция с БНТ

5. ДА ОТМЕНИШ ПРЕДНАЧЕРТАНОТО  – 29 мин., HD CAM, 2014

  • сценаристи – Златимир Коларов, Ивайло Търнев

  • режисьор – Валентина Фиданова-Коларова

  • оператори – Симеон Григоров, Камен Колев

  • звукорежисьор – Мариана Вълканова

  • монтаж – Валентина Фиданова–Коларова

  • продуцент  – МЛН ФИЛМ ООД

6. ДИМИТЪР ШИШМАНОВ. ЗА РАЗМИШЛЕНИЕ – 60 мин., HD, 2014

  • сценаристи – Елена Михайловска, Константина Гуляшка

  • режисьор – Ралица Димитрова

  • оператор – Пламен Герасимов

  • музикално оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Александър Симеонов

  • художник–постановчик – Надежда Илиева

  • художник по костюми – Нели Пекарева

  • монтаж – Ралица Димитрова

  • гл. мъжки роли – Атанас Атанасов, Михаил Краевски /глас зад кадър/

  • поддържаща женска роля – Ангелина Славова /глас зад кадър/

  • продуцент –  ГЕОПОЛИ ФИЛМ ЕООД – Павлина Желева, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

7. ДИСЕКЦИЯ - 28 мин. и 26 сек., FHD, 2014

  • сценарист – Николай Акимов

  • режисьор – Красимир Симеонов

  • оператор – Пламен Гелинов

  • музикален оформител – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор  - Ивайло Янев

  • монтаж – Тодор Велев

  • продуцент – ФИЛМОВА СТУДИЯ „ВРЕМЕ”

8. ДУХ И МАТЕРИЯ – 90 мин., HD, 2014

  • сценарист – Невелина Попова, Григор Григоров

  • режисьор – Михаил Венков

  • оператор – Милена Стойчева, Огнян Гелинов, Марин Градинаров

  • музикално оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Георги Цветков

  • монтаж – Илчо Димитров

  • продуцент „Фаворит вижън“ ООД - Чавдар Гагов

9. ДЪЛГИЯТ ПЪТ КЪМ ДОМА – 70 мин., HD, 2014

  • сценаристи – Юрий Дачев, Татяна Ничева, Боряна Пунчева

  • режисьор – Боряна Пунчева

  • оператор – Цветан Недков

  • звукорежисьор – Светлозар Георгиев, Sound Special Studio

  • монтаж – Малин Арнаудски, Чавдар Варийски

  • продуцент – СИНЕМАСКОП – Иван Ничев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

10. ЖИВОТ НА КРЪСТОПЪТ – 27 мин., HD CAM, 2014

  • сценарист – Красимир Стефанов

  • режисьор – Искрен Красимиров

  • оператор – Ангел Димитров

  • композитори – Бойчо Димитров, Валентин Вълчев

  • звукорежисьор – Мирослав Гетов

  • художник-постановчик – Илиана Минковска

  • художник по костюми – Юли Пухалски

  • монтаж – Искрен Красимиров

  • гл. мъжка роля – Костадин Султов

  • поддържащи женски роли – Анета Гергова, Росица Кузманова

  • поддържащи мъжки роли – Иван Аспарухов, Стоян Добрев, Тодор Лилов, Тошко Цондашки

  • продуцент – NEW SCHOOL PRODUCTIONS – Искрен Красимиров, с финансовата подкрепа на Община Мездра

11. ЗЛАТНОТО СЪРЦЕ НА СОФИЯ – 67 мин., VIDEO HDV, 2014

  • сценарист – Горан Благоев

  • режисьори – Найо Тицин, Горан Благоев

  • оператор – Иван Обрейков

  • звукорежисьори – Йордан Томов, Владислав Бояджиев

  • монтаж – Найо Тицин

  • продуцент  – БНТ, СПОТЛАЙТ – Найо Тицин, с финансовата подкрепа на Програма „Култура” на Столичната община и Първа инвестиционна банка

12. КНИГА НА МЪЛЧАНИЕТО – 49 мин., HD, 2014

  • сценарист –  Борис Христов

  • режисьор – Анри Кулев

  • оператор –  Светла Ганева

  • композитор – Любомир Денев

  • звукорежисьор – Борис Траянов   

  • монтаж – Бойка Попова

  • продуцент  – АТРАКТ ФИЛМ – Румен Баросов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

13. ЛОРД  БЪНДИ ОТ СОФИЯ – 85 мин., видео, 2014

  • сценаристи – Боряна Матеева, Константин Петров

  • режисьор – Иван Трайков

  • оператор – Емил Пенев

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • монтаж – Тома Вашаров

  • продуценти – ТРИСТАН ФИЛМ, ЕТ - Здравко Ватев, БНТ, с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Култура”         

14. МАКЕДОНИЯ – ПОСЛЕДНИЯТ ПРОЕКТ НА КОМИНТЕРНА – I част 54 мин., II част 49 мин., XD CAM, 2014

  • сценарист – Иван Георгиев

  • режисьор – Иван Георгиев (режисьорски дебют в документалното кино)

  • оператор – Борис Пинтев

  • композитори – Илия Илиев, Георги Стрезов

  • монтаж – New Age Studio

  • продуцент – bTV MEDIA GROUP – Венелин Петков, Гена Трайкова

15. МЪРТВИТЕ ОТВАРЯТ ОЧИТЕ НА ЖИВИТЕ – 87 мин., дигитален, 2014

  • сценарист - Станислава Калчева

  • режисьор – Станислава Калчева

  • оператор – Красимир Андонов

  • музикален оформител – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Ивайло Янев

  • монтаж – Йосиф Кокончев

  • продуцент  – „Корунд–Х“ ЕООД – Христо Христов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

16. НАВЪТРЕ В КАМЪКА - 56 мин., HD CAM, 2014

  • сценаристи –  Златимир Коларов, Валентина Фиданова-Коларова

  • режисьор –  Валентина Фиданова-Коларова

  • оператор – Мартин Димитров

  • композитор  - Христо Граматиков

  • звукорежисьор – Мариана Вълканова

  • художник-постановчик – Здравко Маринов

  • художник по костюми – Галина Маринова

  • монтаж – Мартин Димитров

  • продуцент –  МЛН ООД, БНТ

17. ОТМЪЩЕНИЕТО. ДЪЛГАТА СЯНКА НА ДС – 75 мин., HDV, 2014

  • сценарист - Атанас Киряков

  • режисьор – Атанас Киряков

  • оператор – Иван Тонев

  • звукорежисьори – Георги Цветков, Благомир Алексиев

  • монтаж – Огнян Иванов

  • продуцент – АРС ООД - Иван Тонев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

18. ПОУЧИТЕЛНАТА ИСТОРИЯ ЗА ЖИВОТА НА БРАТЯ ПРОШЕК – 55 мин., HDTV, 2014

  • сценарист – Влади Киров

  • режисьор – Любомир Халачев

  • оператор – Емил Пенев

  • звукорежисьор – Борис Траянов

  • художник-постановчик – Борис Нешев

  • монтаж – Донка Иванова

  • продуцент – КАДИАК ФИЛМ – Любомир Халачев, с финансовата подкрепа на  ИА НФЦ

19. ТРИ СВЕЩИ – 75 мин., видео, 2014

  • сценаристи – Диана Захариева, Господин Неделчев

  • режисьор – Диана Захариева (режисьорски дебют в документалното кино)

  • оператори – Димитър Неделчев, Борис Тодоров

  • композитор – Борис Карадимчев

  • монтаж – Диана Захариева, Евгения Тасева

  • продуцент – ДИДОФИЛМ – Господин Неделчев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

20. ХУДОЖНИКЪТ И ВРЕМЕТО – 45 мин., видео,  2014

  • сценарист – Даниела Лазарова

  • режисьор – Иван Трайков

  • оператор – Емил Пенев

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • монтаж – Иван Трайков

  • продуцент  – ТРИСТАН ФИЛМ, с финансовата подкрепа на Столична община Програма „Култура”

21. ЧУЙ – 76 мин., HD, 2014 

  • сценарист – Диана Иванова

  • режисьор – Диана Иванова (режисьорски дебют в документалното кино) 

  • оператор – Светла Нейкова

  • композитор – Петър Дундаков

  • звукорежисьори – Иван Андреев, Александър Симеонов

  • монтаж – Светла Нейкова

  • продуцент – АКТИНК - Албена Ковачева, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ; копродукция – Филмова студия „ВРЕМЕ”, БНТ, КОВЕКС, ПИК АУДИО, ФИЛМ РЕНТАЛ, БНР

22. ЦВЕТОВЕТЕ НА ГЛАСА – 88 мин., HD, 2014

  • сценарист – Хелия Чавдарова

  • режисьор – Росен Елезов

  • оператор – Цветан Недков

  • продуцент – ЕТ ВАИК, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Министерство на културата и туризма на Турция; копродукция - Визуал Метод – Великобритания, ХЕРОС ВИЖЪН, ВЕТРОГОН БГ

23. ЩАСТЛИВ СЪМ – 27 мин., HD, 2014

  • сценаристи – Мария Ландова, Ралица Димитрова

  • режисьор – Ралица Димитрова

  • оператор – Пламен Герасимов

  • продуцент – БНТ


АНИМАЦИОННИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

1. ВЪЛШЕБНИЯТ СЛАДКИШ НА ЛЕЛКА БРЕЛКА – 10 мин., 2D/3D, 2014

  • сценаристи – Момчил Николов, Нели Димитрова, Свилен Димитров,

  • по мотиви от приказката „Вълшебният сладкиш на лелка Брелка” на Христо Стамболиев

  • режисьори – Георги Димитров, Свилен Димитров

  • композитор – Петко Манчев

  • звукорежисьори – Петко Манчев, Екатерина Миткова

  • аниматори – Ники Николов, Веселин Дочев–VEDO, Николай Начев,

  • Свилен Димитров, Анна Славкова, Пламен Иванов

  • продуцент – МУЛТФИЛМ – Илиян Джевелеков, Матей Константинов, Георги Димитров, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 2. ЗВЕЗДНИЯТ ТЪРГОВЕЦ – 80 мин., компютърна анимация DCP, 2014

  • сценарист – Светлин Кърлов

  • режисьор  – Светлин Кърлов

  • оператор – Светлин Кърлов

  • композитор – Александър Костов

  • звукорежисьор – Светлин Кърлов

  • художник-постановчик – Светлин Кърлов

  • художник по костюми – Светлин Кърлов

  • монтаж – Светлин Кърлов

  • гл. женска роля – Вера Кирилова /глас/

  • гл. мъжка роля – Никола Боев /гласът на Понко/

  • поддържащи мъжка роля – Кирил Кирилов /глас/

  • продуцент – ТИМ ФИЛМ – Светлин Кърлов, Деница Лавчиева

 3. КАК СЪРДЕЛ НАПРАВИ РЕМОНТ – 8 мин. и 30 сек., уникална смесена техника- шити изрезки от плат и анимация под камера, 2014

  • сценаристи – Радостина Нейкова, Георги Мерджанов, по едноименния разказ на Георги Мерджанов

  • режисьори – Радостина Нейкова, София Илиева

  • оператор – Веселин Христов

  • композитор – Петко Манчев

  • звукорежисьор – Петко Манчев

  • художник-постановчици – Радостина Нейкова, София Илиева, Лиляна Стоянова

  • продуцент – АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД – Александър Донев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 4. ЛОКВА / Puddle – 6 мин., PRO-REZ 442, 2014

  • сценарист – Вера Донева

  • режисьор – Вера Донева (режисьорски дебют в анимационното кино)   

  • оператор – Настимир Цачев

  • композитор – Константин Цеков

  • звукорежисьор – Наталия Гюрова

  • художник-постановчик – Настимир Цачев                             

  • монтаж – Настимир Цачев

  • продуцент –  НАГУАЛ – Настимир Цачев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 5. РАЗЛИКИ – 5 мин., дигитален, 2014

  • сценарист – Кирил Иванов

  • режисьор – Кирил Иванов (режисьорски дебют в анимационното кино)  

  • оператор – Кирил Иванов

  • композитор – Стамен Янев

  • художник-постановчик - Кирил Иванов

  • монтаж – Кирил Иванов

  • продуцент – СПЕКТЪР ЕООД – Васил Мареков, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 6. ТАНЦЪТ НА ИНАНА – 12 мин., видео, 2014

  • сценарист – Петър Топалов

  • режисьор –   Петър Топалов (режисьорски дебют в анимационното кино)

  • композитори – Георги Терзийски, Ивайло Стефанов, Димитър Величков

  • звукорежисьор – Владимир Калоянов

  • художник-постановчик – Петър Топалов

  • монтаж – Павел Павлов

  • продуцент – ФУЛ МУУН УЛФ ЕООД – Павел Павлов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, АУДИОВИДЕО ОРФЕЙ ЕАД

 7. ЯНУАРИ – 7 мин., DCP, 2014

  • сценарист – Боян Биолчев

  • режисьор – Стоян Дуков 

  • оператор – Марина Русинова

  • композитор – Александър Рибицов

  • звукорежисьор – Биляна Иванова

  • художник-постановчик – Стоян Дуков

  • аниматор – Красимир Иванов

  • монтаж – Марина Русинова

  • продуцент – TRICKSY – Стоян Дуков, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ

Bulgaria 240x400