НАГРАДИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2010

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ' 2010


БЛАГОДАРИМ НА НАШИЯ ГЕНЕРАЛЕН СПОНСОР

Благодарим на СЪОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ ЦЕНТЪР

БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

НАЦИОНАЛНИЯ ДВОРЕЦ НА КУЛТУРАТА

АРТ ФЕСТ

       

Благодарим на

"КАМЕРА" ООД

РЕСТОРАНТ "SKY PLAZA"

Любомир Йончев, най-младия кинорежисьор в СБФД, и на IVKO DESIGN

за безвъзмездно отпечатаните сертификати за участие в конкурса

БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ

представляваща за първи път от 2010 година

цялата кинематографична общност:

Съюз на българските филмови дейци, Българска асоциация на кинорежисьорите,

Асоциация на българските оператори, Сдружение на филмовите и телевизионните режисьори, Българска асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи, 

Българска асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков"

Асоциация на филмовите продуценти, Асоциация на българските независими продуценти,

Асоциация на българските филмови продуценти, Асоциация "Академика 21"

присъди на

ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ

Вижте Официалната церемония на:

http://bnt.bg/bg/news/view/32897/bylgarskata_filmova_akademija_vrychi_godishnite_si_nagradi

14 ЮЛИ 2010, В ЗАЛА 2 НА НДК

най-авторитетните в цял свят награди

наградите от творци на творци

за постижения в българското кино през 2009

като продължение на културната традиция

на Съюза на българските филмови дейци от 1975 година

За Наградите на ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ за 2009 година се състезаваха:

 11 игрални, 26 документални и научнопопулярни и 5 анимационни филма,

имали публичен показ у нас през периода 01.01.2009 – 31.12.2009


Наградата за цялостно творчество

ЮЛИЙ СТОЯНОВ

кинодокументалист


НАЙ-ДОБЪР ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ИЗТОЧНИ ПИЕСИ"

Сценарист и режисьор: Камен Калев

Продуцент: УОТЪРФРОНТ ФИЛМ ООД, Камен Калев и Стефан Пирьов

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"РАЦИ", режисьор  Иван Черкелов

"КОЗЕЛЪТ", режисьор Георги Дюлгеров


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"СРЕЩИ С ИРЕЧЕК"

Сценаристи: Юлий Стоянов и Асен Владимиров

Режисьори:Юлий Стоянов и Асен Владимиров

Продуцент: ПРО ФИЛМ - Асен Владимиров, с подкрепата на ИА НФЦ
 

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"ЕВРОПОЛИС, ГРАДЪТ НА ДЕЛТАТА", режисьор Костадин Бонев

"ГРАДЪТ НА ЖЕНИТЕ "БАДАНТЕ", режисьор Стефан Командарев


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

"АННА БЛУМЕ"

Сценаристи: Весела Данчева и Ебеле Окоуе

Режисьор: Весела Данчева

Продуценти: ФИНФИЛМ - Весела Данчева (BG) и Ебеле Окоуе (DE)

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"ЛИНИЯТА", режисьор Андрей Кулев

"ФЕЛИНИЧИТА", режисьор Андрей Цветков


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ХЪШОВЕ"

Сценаристи: Александър Морфов и Илиян Симеонов

Режисьор: Александър Морфов

Продуценти: БНТ, КАМЕРА ООД, копродукция с ИА "НФЦ"

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"БРАТЪТ НА ОХЛЮВА", режисьор Иван Панев

"РУТ", режисьор Владимир Шишков


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН

ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"45  ГРАДУСА ПО АЗАРЯН"

Сценарист и режисьор: Лилия Абаджиева

Продуценти: БНТ и КЛАС ЕООД

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"АСЕН ПЕЙКОВ - БЪЛГАРИНЪТ ОТ РИМ", режисьор Мария Траянова

"БИОГРАФИЯТА НА ЕДНА СНИМКА", режисьор Любомир Халачев


НАГРАДИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МАЙСТОРСТВО

ОТ СЕКЦИИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

Режисьор на игрален филм – Камен Калев за "Източни пиеси";

другите номинации: Иван Черкелов за "Раци" и Георги Дюлгеров за "Козелът"

Режисьор на документален филм - Юлий Стоянов за "Срещи с Иречек"

другите номинации: Андрей Алтъпармаков за "Заложници" и "Имигранти"

 и Костадин Бонев за "Европолис, градът на Делтата"

Режисьор на анимационен филм - Андрей Цветков за "Фелиничита"

другите номинации: Весела Данчева за "Анна Блуме" и Иван Цонов за "Еднопосочно движение"

Литературен сценарий – Влади Киров за "Европолис, градът на Делтата";

другите номинации: Марин Дамянов и Цветан Ангелов за "Братът на охлюва"  и Иван Черкелов за "Раци"

Филмова музика - Румен Бояджиев-син за "Братът на охлюва"

другите номинации: Кирил Дончев за "Срещи с Иречек"

и Теодосий Спасов за "Омагьосан от морето"

Оператор на игрален филм – Андрей Чертов за "Похищението"

другите номинации: Рали Ралчев за "Раци" и Емил Пенев за "Похищението" ex equo

с Радослав Спасов за "Козелът"

Оператор на документален филм - Ивайло Кузов за "For Sale"

другите номинации: Мартин Димитров за "Един изстрел" и

Антон Бакарски за "Градът на жените "баданте"

Най-добра женска роля – Весела Казакова в "Prima Primavera"

другите номинации: Саадет Изил Аксой в "Източни пиеси"

и Анджела Родел в "Козелът" ex equo с Рут Николова в "Рут"

Най-добра мъжка роля – Валери Йорданов в "Раци" и "Хъшове"

другите номинации: Христо Христов в "Източни пиеси" (посмъртно) и Филип Аврамов в "Раци"

Най-добра поддържаща женска роля - Слава Дойчева в "Раци"

другите номинации: Йоана Буковска в "Братът на охлюва" и

Пламена Гетова в "Рут"

Най-добра поддържаща мъжка роля - Джоко Росич в "Prima Primavera"

другите номинации: Ованес Торосян в "Източни пиеси" и Николай Урумов в "Раци" и в "Хъшове"

Филмова сценография - Анастас Янакиев за "Похищението"

Художник по костюми – Айсидора Зайднер за "Братът на охлюва"

другите номинации: Дориана Кебеджиева за "Раци"

Филмов монтаж - Нина Алтъпармакова

за "Заложници", "Имигранти", "Градът на жените "баданте" и "Ловен парк"

Звукорежисьор – Юри Хинов за "Братът на охлюва"

другите номинации: Момчил Божков за "Биографията на една снимка" и "Ловен парк" ex equo

със Светлозар Георгиев за "Похищението",

и Валерия Попова за "Заложници", "Имигранти" и "For Sale"  

Книга - Филмова теория и критика - Галина Генчева за "Български филми, том 3"

другите номинации: Петър Кърджилов за "Светлопис за Илинден"

и Радостина Нейкова за "Комиксът на съвременния екран"

Оперативна филмова критика - Петя Александрова

другите номинации: Антония Ковачева и Геновева Димитрова


НАГРАДИТЕ ЗА ДЕБЮТ

В игралното кино - на Камен Калев за "Източни пиеси"

Другите номинации: Любомир Младенов за "Ловен парк"  и Владо Шишков за "Рут"

В документалното кино - на Лилия Абаджиева за "45 градуса по Азарян"

Другите номинации: Давид Джамбазов за "Хорото на мъртвите"

и Александър Донев за "Борис Делчев - живот и дневник"

В анимационното кино - на Светлин Кърлов за "Чипоноско"


11-ТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ – ПЪЛНОМЕТРАЖНИ И НОВЕЛИ,

ВКЛЮЧИТЕЛНО ТЕЛЕВИЗИОННИ - В КОНКУРСА

1. БРАТЪТ НА ОХЛЮВА - 54 мин., тв филм, DVC PRO, 2009

  • сценаристи – Цветан Ангелов, Марин Дамянов

  • режисьор – Иван Панев (дебют)

  • оператор – Иван Варимезов

  • композитор – Румен Бояджиев-син

  • звукорежисьор – Юри Хинов

  • художник-постановчик – Лъчезар Иванов

  • художник по костюми – Айсидора Зайднер

  • монтаж – Бойка Попова

  • в ролите: главни  – Лилия Инджова, Веселин Анчев, Боян Младенов, поддържащи  – Йоана Буковска, Красимир Доков, Любен Чаталов

  • продуцент – БНТ, КОРУНА –Х  ЕООД 

            

2. ДЪРВОТО - 52 мин., тв филм, цифрово видео Quicktime, 2009

  • сценарист – Светлин Кърлов

  • режисьор – Светлин Кърлов (дебют)

  • оператор – Живко Гиргинов

  • композитор – Калин Ананиев

  • звукорежисьор – Калин Ананиев

  • художник-постановчик – Светлин Кърлов

  • художник по костюми – Светла Георгиева

  • монтаж – визуални ефекти – Светлин Кърлов

  • в ролите: главни  –  Светла Георгиева, Цветан Сотиров, поддържащи– Христо Церовски

  • продуцент – ТИМ ФИЛМ – Светлин Кърлов

3. ИЗТОЧНИ ПИЕСИ - 89 мин., игрален филм – дигитален носител, 2009

  • сценарист – Камен Калев

  • режисьор – Камен Калев (дебют)

  • оператор – Юлиан Атанасов

  • композитор – Жан Пол Уол

  • звукорежисьор – Момчил Божков

  • реквизитор – Мартин Славов

  • монтаж – Камен Калев, Стефан Пирьов, Йоханес Пинтер

  • в ролите: главни  –  Саадет Изил Аксой, Христо Христов, поддържащи -  Николина Янчева, Ованес Торосян

  • продуцент – УОТЪРФРОНТ ФИЛМ ООД, Камен Калев и Стефан Пирьов

4. КОЗЕЛЪТ - 112 мин., игрален филм по новелата на Йордан Радичков, 35 мм, 2009

  • сценаристи – Кристин Димитрова, Георги Дюлгеров

  • режисьор – Георги Дюлгеров

  • оператор – Радослав Спасов

  • композитори – Мира Искърова, Христо Намлиев

  • звукорежисьори – Момчил Божков, Ивайло Нацев

  • художник-постановчик – Ванина Гелева

  • художник по костюми – Елена Стоянова

  • монтаж – Георги Дюлгеров

  • в ролите: главни   – Анджела Родел, Иван Бърнев, поддържащи – Любов Любчева, Красимир Доков, Иван Савов

  • продуцент - БЪРЪ ФИЛМ - Георги Балкански, Владимир Андреев, в копродукция с БНТ и Ню Бояна Филмс Студиос, с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

5. ЛОВЕН ПАРК - 75 мин., игрален филм HDV, 2009

  • сценарист – Любомир Младенов

  • режисьор – Любомир Младенов (дебют)

  • оператори – Антон Бакарски, Георги Челебиев

  • звукорежисьор – Момчил Божков

  • монтаж – Нина Алтъпармакова, Любомир Младенов

  • в ролите: главни –  Елена Димитрова, Христо Петков, поддържащи – Мина Костадинова

  • продуцент – ФРОНТ ФИЛМ – Светла Цоцоркова, Надежда Косева , ЧУЧКОВ БРАДЪРС – Борислав и Виктор Чучкови

6. ПОХИЩЕНИЕТО - 90 мин., игрален филм, 35 мм, 2009

  • сценарист – Боян Биолчев

  • режисьор – Пламен Масларов (не желае да участва в конкурса за Награда за режисура) 

  • главен оператор – Андрей Чертов

  • оператор - Емил Пенев

  • композитори – Светльо Витков, Венци Мицов

  • звукорежисьор – Светлозар Георгиев

  • художник-постановчик – Анастас Янакиев

  • монтаж – Анни Стоянова

  • в ролите: главни –  Юлия Пересилд, Иван Радоев, Валентин Ганев

  • продуцент – ЛЪКИ – Пламен Масларов, с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

7. PRIMA PRIMAVERA - 90 мин, игрален филм, 35 мм, 2009

  • сценаристи – Пол Соламон, Ендре Хюлес, Янош Еделени, Мария Станкова

  • режисьор – Янош Еделени

  • оператор – Тибор Мате

  • композитор – Патрик Хейвс

  • звукорежисьор – Тамош Шаба

  • художник-постановчик – Ванина Гелева

  • художник по костюми – Ина Христова

  • монтаж – Кароли Жалай

  • в ролите: главни – Весела Казакова, Андор Лукач, поддържащи – Еникьо Бьорсьок, Джоко Росич, Антъни Камерлинг

  • продуцент – копродукция между Унгария и България, Великобритания & Холандия - ЕВРОФИЛМ СТУДИО, ГЕОПОЛИ, ВИТА НОВА ФИЛМС, РИБА ФИЛМ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ

8. РАЦИ - 108 мин., игрален филм, 35 мм, 2009

  • сценарист – Иван Черкелов

  • режисьор – Иван Черкелов

  • оператор – Рали Ралчев

  • звукорежисьор – Александър Бъчваров

  • художник-постановчик – Ванина Гелева

  • художник по костюми – Дориана Кебеджиева

  • монтаж – Зорица Коцева

  • в ролите: главни –  Филип Аврамов, Валери Йорданов,  поддържащи – Слава Дойчева, Николай Урумов, Рангел Вълчанов, Красимир Доков

  • продуцент – КЛАС ФИЛМ – Росица Вълканова, с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

9. РУТ - 52 мин., тв филм, Digital Betacam, 2009

  • сценаристи – Мария Станкова, Владо Шишков

  • режисьор – Владо Шишков (дебют)

  • оператор – Диан Загорчинов

  • композитор – Владимир Ампов –Графа

  • звукорежисьор – Петко Манчев

  • художник-постановчик – Ивайло Христов

  • художник по  костюми – Марина Янева

  • монтаж – Нина Алтъпармакова, Христина Брайкова

  • в ролите: главни – Рут Николова, Ивайло Христов, поддържащи – Мила Парушева, Гергана Стоянова, Пламена Гетова, Васил Михайлов, Велко Кънев, Милен Миланов

  • продуцент – БНТ, КРОССПОЙНТ ООД

10. ТЕ ЧАКАТ... - 12 мин., игрален филм, Mini DV, 2009

  • сценарист – Любомир Йончев

  • режисьор – Любомир Йончев (дебют)

  • оператор – Калоян Николов

  • композитор – Роман Михайлов

  • звукорежисьори – Димитър Събев, Диана Чернева

  • монтаж – Любомир Йончев, Антонио Илиев

  • в ролите: главни – Любомир Йончев, Виктор Андонов, Веселин Цанев, поддържащи – Диана Чернева, Калин Сърменов, Димитър Ивайлов

  • продуцент – Любомир Йончев

11.  ХЪШОВЕ - 4 тв серии по 54 мин., Digital Betacam, 2009

  • сценаристи – Александър Морфов, Илиян Симеонов

  • режисьор – Александър Морфов

  • оператори – Димитър Гочев, Александър Станишев

  • композитор – Мартин Любенов

  • в ролите: главни – Рени Врангова, Валери Йорданов, Руси Чанев, Петър Попйорданов, Христо Мутафчиев, Валентин Ганев, Валентин Танев, Деян Донков, поддържащи – Пламен Пеев, Евгени Будинов, Дарин Ангелов, Деян Ангелов, Даниел Ангелов, Филип Аврамов, Николай Урумов, Стоян Алексиев, Димитър Рачков

  • продуцент – БНТ, КАМЕРА ООД, копродукция с ИА „НФЦ”


26-ТЕ ДОКУМЕНТАЛНИ И НАУЧНОПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ

В КОНКУРСА

  

1. АСЕН ПЕЙКОВ – БЪЛГАРИНЪТ ОТ РИМ - 54 мин., тв филм Digital Betacam, 2009

  • сценарист – Емилия Савчева

  • режисьор – Мария Траянова

  • оператор – Цветан Недков

  • продуцент – БНТ, Министерство на културата

2.  БЕДСТВИЕ - 40 мин., тв филм DVD, 2009

  • сценарист – Момчил Йончев

  • режисьор – Момчил Йончев

  • продукция – Момчил Йончев

3. БИОГРАФИЯ НА ЕДНА СНИМКА - 55 мин., тв филм Betacam SP, 2009

  • сценарист – Влади Киров

  • режисьор – Любомир Халачев

  • оператор – Емил Пенев

  • музикално оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Момчил Божков

  • художник – постановчик – Борис Нешев

  • монтаж – Донка Иванова

  • продуцент – КАДИАК ФИЛМ ООД – Любомир Халачев, с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

4. БЯЛАТА ЛЯСТОВИЦА - 29 мин., кино-филм, DVC PRO, 2009

  • сценарист – Златимир Коларов

  • режисьор – Валентина Фиданова - Коларова

  • оператор – Иван Узунов

  • музикално оформление – Мариана Вълканова

  • художник-постановчик – Здравко Маринов

  • монтаж – Иван Узунов

  • изпълнителка на женска роля  – Бистра Тупарова

  • продуцент – Пациентска асоциация АПРЕЗ – София

5. БОРИС ДЕЛЧЕВ – ЖИВОТ И ДНЕВНИК - 54 мин., кино-филм Betacam SP, 2009

  • сценаристи – Александър Донев, Марияна Фъркова

  • режисьори – Александър Донев, Владислав Кодев

  • оператор – Владислав Кодев

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • монтаж – Мария Ханджиева

  • продуцент – Филмова студия “ВРЕМЕ”, БНТ, СТОЛИЧНА ОБЩИНА

6.  ВЕЛИКИЯТ ТЕНОР ОТ ТРАКИЯ - 35 мин. тв филм DV, 2009

  • сценарист – Елена Димитрова

  • режисьор – Румен Смилевски

  • оператор – Румен Смилевски

  • звукорежисьор – Орлин Бъкличаров

  • монтаж – Орлин Бъкличаров 

  • продуцент – ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ-СОФИЯ (IFS-SOFIA)

7.  ВИТОША, МОЯ ЛЮБОВ - 30 мин., тв филм – DV, 2009

  • сценарист – Огнян Стателов

  • режисьор – Анастас Джидров (дебют)

  • оператор – Славчо Димитров

  • звукорежисьор – Орлин Бъкличаров

  • монтаж – Орлин Бъкличаров

  • продуцент – ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ-СОФИЯ (IFS-SOEIA)

8.  ВЪГЛИЩАРИ - 55 мин., кино-филм – Betacam SP, 2009

  • сценарист – Огнян Гелинов

  • режисьор – Огнян Гелинов

  • оператор – Бойко Калев

  • музикално оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • монтаж – Мария Ханджиева

  • продуцент – АКТ ПИК – Иван Павлов, с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

9.  ГРАДЪТ НА ЖЕНИТЕ “БАДАНТЕ” - 56 мин., кино-филм – HD, 2009

  • сценарист – Диана Иванова

  • режисьор – Стефан Командарев

  • оператор – Антон Бакарски

  • звукорежисьор – Благомир Алексиев

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • продуцент – АРГО ФИЛМ – Стефан Командарев с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

10. ГЬОЧ - 51 мин., кино- филм – дигитален носител, 2009

  • сценарист – Даниела Горчева

  • режисьори - Ирина Недева и Андрей Гетов

  • оператор – Любен Бързаков

  • композитор – Карапотеш

  • звукорежисьор - Марияна Вълканова

  • продуцент – Център за култура и дебат „ЧЕРВЕНАТА КЪЩА”

11. ЕВРОПОЛИС, ГРАДЪТ НА ДЕЛТАТА - 80 мин., кино-филм - HDV, 2009

  • сценарист – Влади Киров

  • режисьор – Костадин Бонев

  • оператори – Константин Занков, Димитър Митов

  • композитор – Николай Иванов

  • звукорежисьор – Ерик Шпицер

  • монтаж – Тома Вашаров

  • продуцент – ДВЕ И ПОЛОВИНА – Пенко Русев с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

12. ЕДИН ИЗСТРЕЛ - 60 мин., кино и тв филм – Betacam, 2009

  • сценарист – Васил Барков

  • режисьор – Васил Барков

  • оператор – Мартин Димитров

  • монтаж – Огнян Иванов, Светослав Владимиров

  • продуцент – ЕТ МАДЖИК- МАУНД – Васил Барков с финансовата подкрепа на ИА„НФЦ”

13. ЗАЛОЖНИЦИ - 72 мин., кино-филм -  Betacam DG, 2009

  • сценарист – Велислава Дърева

  • режисьор – Андрей Алтъпармаков

  • оператор – Стефан Алтъпармаков

  • композитор – Силвана Гълъбова

  • звукорежисьор – Валерия Попова

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • продуцент – ВСЕКИ ДЕН, АРТИШОК – Мирослав Боршош с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

14. ЗДРАВЕЙ, ПАПУА! - 57 мин., научнопопулярен филм – HDV, 2009

  • сценарист – Марио Марков

  • режисьор – Марио Марков

  • оператори – Цветан Марков, Михаил Янакиев

  • звукорежисьор – Славчо Димитров

  • монтаж – Ина Маркова

  • продуцент – ФИЛМОВА АГЕНЦИЯ „СИНИС”

15. ИМИГРАНТИ - 75 мин., кинофилм – Betacam SP, 2009

  • сценарист – Андрей Алтъпармаков

  • режисьор – Андрей Алтъпармаков

  • оператор – Антон Бакарски

  • композитори – Михаил Йосифов, Светлана Гълъбова

  • звукорежисьор – Валерия Попова

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • продуцент – БУЛФИЛМ ЕООД – Андрей Алтъпармаков с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

16. ИМА МАГИЯ! – МАГЬОСНИЦИ ОТ ВСИЧКИ СТРАНИ, НЕ ИЗЧЕЗВАЙТЕ! - 59 мин., тв филм DVC PRO 50, 2009

  • сценаристи – Петя Тетевенска, Мария Чернева

  • режисьори – Дамян Петров, Светлозар Гагов

  • оператори – Александър Станишев, Димитър Гочев, Ненад Бороевич

  • звукорежисьори – Ивайло Янев, Румяна Стоянова

  • монтаж – Малин Арнаутски

  • продуцент – Чавдар Стоянов Стоянов

17. КРАЙ РАЗЛОМА - 32 мин., тв филм DVD, 2009

  • сценарист – Момчил Йончев

  • режисьор – Момчил Йончев

  • продуцент -  Момчил Йончев

18. КУБА Е МУЗИКА - 45 мин., кино-филм – FULL HD, 2009

  • сценарист – Матей Константинов

  • режисьор – Илиян Джевелеков

  • оператори – Орлин Руевски, Крум Родригес

  • звукорежисьор – Петко Манчев

  • художник-постановчик – Георги Димитров

  • монтаж – Александра Фучанска

  • продуцент – МИРАМАР ФИЛМ с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

19. ОМАГЬОСАН ОТ МОРЕТО - 58 мин., кино-филм – дигитален, 2009

  • сценарист – Атанас Киряков

  • режисьор – Атанас Киряков

  • оператор – Димитър Митов

  • композитор – Теодосий Спасов

  • звукорежисьор – Богомил Алексиев

  • монтаж – Огнян Иванов

  • продуцент – АРТ 47 ЕООД – Иван Павлов с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

20. ОТРАЖЕНИЕТО ЗНАЕ ПОВЕЧЕ - 37 мин., тв филм DV, 2009

  • сценарист – Елена Димитрова

  • режисьор – Анастас Джидров

  • оператор – Славчо Димитров

  • звукорежисьор – Орлин Бъкличаров

  • монтаж – Орлин Бъкличаров

  • продуцент – ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ-СОФИЯ (IFS-SOFIA)

21. ПОКРИВИТЕ НА ПЕКИН - 90 мин., кино-филм – дигитален, 2009

  • сценарист – Константина Гуляшка

  • режисьор – Константина Гуляшка

  • оператор – Людмил Христов

  • монтаж – Лъчезар Петров

  • продуцент – НБУ

22. СКАЛИТЕ ПРОГОВАРЯТ - 34 мин., тв филм – DV, 2009

  • продуцент – ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ-СОФИЯ (IFS-SOFIA)

  • сценарист – Елена Димитрова

  • режисьор-оператор – Румен Смилевски

  • оператор – Славчо Димитров

  • музикално оформление – Мариана Вълканова

  • монтаж – Зина Начева

  • продуцент – ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ-СОФИЯ (IFS-SOFIA)

23. СРЕЩИ С ИРЕЧЕК - 87 мин., кино-филм DV CAM, 2009

  • сценаристи – Юли Стоянов, Асен Владимиров

  • режисьори – Юли Стоянов, Асен Владимиров

  • оператор – Стефан Бояджиев

  • композитор – Кирил Дончев

  • звукорежисьори – Георги Цветков, Благомир Алексиев

  • монтаж – Радосвета Петрова

  • изпълнител на мъжка роля – Ицхак Финци

  • продуцент – ПРО ФИЛМ – Асен Владимиров с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

24. FOR SALE - 87 мин., кино-филм DVC PRO, 2009

  • сценарист – Юлия Кънчева

  • режисьор – Юлия Кънчева

  • оператор – Ивайло Кузов

  • звукорежисьор – Валерия Попова

  • монтаж – Юлия Кънчева

  • продуцент – Филмова студия “ВРЕМЕ” с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

25.   45 ГРАДУСА ПО АЗАРЯН - 54 мин., тв филм Digital Betacam, 2009

  • сценарист – Лилия Абаджиева

  • режисьор – Лилия Абаджиева (дебют)

  • оператори – Пламен Сомов, Рали Ралчев

  • музикално оформление – Лилия Абаджиева

  • звукорежисьор – Борислав Траянов

  • монтаж – Явор Веселинов

  • продуцент – БНТ, КЛАС ЕООД

26. ХОРОТО НА МЪРТВИТЕ - 28 мин., кино-филм HD, 2009

  • сценарист – Стефан Джамбазов

  • режисьори – Давид Джамбазов (дебют), Стефан Джамбазов

  • оператор – Цветан Недков

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • монтаж – Давид Джамбазов

  • продуцент – Филмова студия “ВРЕМЕ


5-ТЕ АНИМАЦИОННИ ФИЛМА В КОНКУРСА

1. АННА БЛУМЕ - 9 мин. 2 сек., кино-филм – дигитално / 2D компютърна анимация, 2009

  • сценаристи – Весела Данчева, Ебеле Окоуе

  • режисьор – Весела Данчева

  • художник-постановчик – Иван Богданов

  • аниматор – Ебеле Окоуе

  • композитор – Петър Дундаков

  • звукорежисьор – Емил Илиев

  • монтаж – Иван Богданов

  • глас – Андрония Попова (Рони)

  • продуцент – ФИНФИЛМ – Весела Данчева (BG), Ебеле Окойе (DE)

2.  ЕДНОПОСОЧНО ДВИЖЕНИЕ - 6 мин., кино-филм – Betacam SP, 2009

  • сценарист – Станислав Стратиев

  • режисьор – Иван Цонов

  • художник-постановчик – Иван Цонов       

  • оператор – Венцислав Фотев

  • композитор – Пламен Цветанов

  • звукорежисьор – Иван Цонов

  • монтаж – Иван Цонов

  • продуцент – А. С. Филм – Андрей Слабаков, с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”  

3.  ЛИНИЯТА - 3 мин. 59 сек., кино-филм – Betacam SP, 2009

  • сценарист - Румен Баросов

  • режисьор – Андрей Кулев

  • художник –постановчик - Андрей Кулев

  • композитор – Петър Дундаков

  • звукорежисьор - Владислав Бояджиев

  • монтаж – Ася Кованова

  • продуцент – АТРАКТ ФИЛМ, с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

4. ФЕЛИНИЧИТА - 12 мин. 22 сек., кино-филм – 35 mm,  Betacam SP, DVD, 2009

  • сценаристи – Биляна Иванова, Андрей Цветков

  • режисьор – Андрей Цветков

  • художник-постановчик – Андрей Цветков

  • оператор – Биляна Иванова

  • композитор – Александър Рибицов

  • звукорежисьор – Джони Пенков

  • художник – Андрей Цветков

  • анимация – Андрей Цветков

  • монтаж – Биляна Иванова

  • продуцент – ЕТ ТРИКСИ, ПРИЯТЕЛИ И ПЕТКО – Андрей Цветков, с финансовата подкрепа на ИА „НФЦ”

  5. ЧИПОНОСКО - 6 мин., кино и тв филм – цифрово видео Quicktime, 2009

  • сценарист – Светлин Кърлов

  • режисьор – Светлин Кърлов (дебют)

  • художник-постановчик – Светлин Кърлов

  • оператор – Светлин Кърлов

  • композитор – Калин Ананиев

  • звукорежисьор – Калин Ананиев

  • художник по костюми – Светла Георгиева

  • монтаж – Светлин Кърлов

  • продуцент – ТИМ ФИЛМ – Светлин Кърлов

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ