НАГРАДИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2017

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2017


Благодарим на СЪОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ ЦЕНТЪР

БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

ТЕАТЪР "БЪЛГАРСКА АРМИЯ"

АРТ ФЕСТ

NFClogo    BNTlogo         Teather.Armia 

     

ARTFestLogo

БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2017

която от 2010 година представлява цялата кинематографична общност по силата на подписано споразумение за участие на всички кинопрофесионалисти в процедурата по награждаването между Съюза на българските филмови дейци и Българската асоциация на кинорежисьорите, Асоциацията на българските оператори, Сдружението на филмовите и телевизионните режисьори, Българската асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи,  Българската асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков", Асоциацията на филмовите продуценти, Асоциацията на българските независими продуценти, Асоциацията на българските филмови продуценти и Асоциация "Академика 21" 

обяви на ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ  на 26 юни 2017 г. в театър "Българска армия", излъчвана директно по Канал 1 на БНТ своите ежегодни награди за постижения в българското кино през 2016 г.  Наградите на БФА са своеобразно продължение на отличията присъждани от Съюза на филмовите дейци от 1975 г.

За Наградите на  Българската филмова академия 2017 се състезаваха: 9 игрални пълнометражни филма, 22 документални филма, 10 късометражни филма и 12 анимационни филма. 

 


Наградата за цялостно творчество

ЛЮДМИЛ СТАЙКОВ

режисьор


НАЙ-ДОБЪР ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"СПОМЕН ЗА СТРАХА"

Сценарист: Красимир Крумов-Грец

Режисьор: Иван Павлов

Продуцент: АРТ- 47 - Марияна Павлова

 

НОМИНАЦИИ  В КАТЕГОРИЯ "НАЙ-ДОБЪР ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ФИЛМ":

 

"БЕЗБОГ", реж. Ралица Петрова

Продуцент: КЛАС ФИЛМ - Росица Вълканова

 

"СЛАВА", реж. Кристина Грозева, Петър Вълчанов

Продуцент: АБРАКСАС ФИЛМ – Кристина Грозева


НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ДРЕХИ"

Сценарист: Веселин Бойдев

Режисьор: Веселин Бойден

Продуцент:  КОНТРАСТ ФИЛМС – Катя Тричкова

 

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ  В КАТЕГОРИЯ  "НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ":

"КУЧЕ", реж. Владимир Петев

Продуцент: АБРАКСАС ФИЛМС - Петър Вълчанов

 

"НА ЧЕРВЕНО", реж. Тома Вашаров

Продуцент: РЕВО ФИЛМС - Тома Вашаров


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН  СЕРИАЛ

За тази категория в конкурса е подаден само един филм


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"ОТ КРЕМОНА ДО КРЕМОНА", режисьор: Мария Аверина, продуцент: АГИТПРОП -  Мартичка Божилова

 

 ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ В КАТЕГОРИЯ "НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ":

"КНИЖАРЯТ", реж. Катрин Бернщайн, Асен Владимиров, продуцент: ПРО ФИЛМ - Асен Владимиров, Les Films de l'Aqueduc - Нико ди Биаз

 "ПОЩАЛЬОНЪТ",  реж. Тонислав Христов, продуцент: СОУЛ ФУУД - Андреа Станоева


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

"ПЪТУВАЩА СТРАНА" , режисьори: Весела Данчева, Иван Богданов, продуцент: КОМПОТ КОЛЕКТИВ - Весела Данчева 

 ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ В КАТЕГОРИЯ "НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ":

"КАК СЕ СКАРАХА ОРИСНИЦИТЕ", реж. Анна Харалампиева, продуцент: КУЛЕВ ФИЛМ ПРОДУКЦИЯ - Анри Кулев

"ЗООТРОП", реж. Сотир Гелев, продуцент: Студио ГЕККОН - Пенко Гелев


НАЙ-ДОБЪР ДЕБЮТЕН ФИЛМ

"ХРИСТО", режисьори: Григор Лефтеров, Тодор Мацанов, продуцент: ЛЕМА ФИЛМ - Григор Лефтеров, Тодор Мацанов

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ В КАТЕГОРИЯ "НАЙ-ДОБЪР ДЕБЮТЕН ФИЛМ"

"БЕЗБОГ", реж. Ралица Петрова, продуцент: КЛАС ФИЛМ - Росица Вълканова

"ПУСТИНЯЦИ", реж. Цветан Драгнев, продуцент: ГАЛА ФИЛМ - Галина Тонева, Кирил Кирилов


НАГРАДИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МАЙСТОРСТВО В 13-те КАТЕГОРИИ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ:

 

РЕЖИСУРА /за всички видове кино/ – Иван Павлов за "Спомен за страха"

Другите номинации в категория "режисура": Ралица Петрова за "Безбог"; Кристина Грозева, Петър Вълчанов за "Слава"

 

СЦЕНАРИЙ /за всички видове кино/ - Красимир Крумов-Грец за "Спомен за страха"

Другите номинации в категория "сценарий": Григор Лефтеров за "Христо";

 Кристина Грозева, Петър Вълчанов, Дечо Таралежков за "Слава"

 

ФИЛМОВА МУЗИКА /за всички видове кино/ - Божидар Петков за "Спомен за страхан"

Другите номинации в категория "филмова музика":  Виктор Чучков-баща за "Пеещите обувки"; Петър Дундаков за "Пощальонът" 

 

ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО /за всички видове кино/ –  Светла Ганева за "Спомен за страха"

Другите номинации в категория "операторско майсторство": Веселин Христов за "Пеещите обувки" и "Дрехи"; Крум Родригес за "Безбог" и "Слава"

 

НАЙ-ДОБРА ГЛАВНА ЖЕНСКА РОЛЯ – Маргита Гошева за "Слава"

Другите номинации в категория "най-добра женска роля": Ирена Иванова за "Безбог"; Рая Пеева за "Пеещите обувки"

 

НАЙ-ДОБРА ГЛАВНА МЪЖКА РОЛЯ – Димитър Николов за "Христо"

Другите номинации в категория "най-добра главна мъжка роля": Ивайло Христов за "Спомен за страха"; Стефан Денолюбов за "Слава"  

 

НАЙ-ДОБРА ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ - Пламена Гетова за "Летовници"

Другите номинации в категория "най-добра поддържаща женска роля": Йорданка Стефанова за "Спомен за страха", Радена Вълканова за "Маймуна"

 

НАЙ-ДОБРА ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ - Димитър Крумов за "Христо"

Другите номинации в категория "най-добра поддържаща мъжка роля": Ованес Торосян за "Спомен за страха"; Филип Аврамов за "Летовници"  

 

ФИЛМОВА СЦЕНОГРАФИЯ - Анастас Янакиев за "Спомен за страха" 

Другите номинации в категория "филмова сценография": Ванина Гелева за "Слава" и "Безбог"; Северина Стоянова за "Маймуна" и "Пеещите обувки"

ХУДОЖНИК ПО КОСТЮМИ – Боряна Семерджиева за "Летовници"

 Другите номинации в категория "художник по костюми": Анна Боянова за "Христо"; Соня Десподова, Ани Луканова за "Спомен за страха"

 

ФИЛМОВ МОНТАЖ - Мария Ханджиева за „Спомен за страха”

 Другите номинации в категория "филмов монтаж": Виктория Радославова за "Христо", "Куче"; Стефан Бояджиев за "Летовници", "Блян за щастие"

 ЗВУКОРЕЖИСЬОР - Момчил Божков за "Летовници", "От Кремона до Кремона", "Пощальонът"

Другите номинации в категория "звукорежисьор": Борис Драганов за „Спомен за страха”, Иван Андреев за "Слава", "Пеещите обувки", "От признателните потомци"

 

ФИЛМОВА ТЕОРИЯ И КРИТИКА - Националната филмотека за Васил Гендов - "Трънливият път на българския филм", Жана Гендова - "Това, което се премълчава в историята на българския филм"

Другите номинации в категория "филмова теория и критика": Невелина Попова за "Драматургичното пространство на анимацията"; Петър Кърджилов за "Озарения в полите на Витоша. Летопис на ранното кино в София (1896-1915)  


ИГРАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

БЕЗБОГ – 99 мин., 35 мм, 2016
сценарист – Ралица Петрова
режисьор – Ралица Петрова /режисьорски дебют/
оператор – Крум Родригес а.б.о., Чейс Ървин c.s.c.
звукорежисьор – Питър Албрехтсен
художник-постановчик – Ванина Гелева
художник по костюми – Ванина Гелева
монтаж – Донка Иванова, Ралица Петрова
гл. женска роля – Ирена Иванова
гл. мъжка роля – Иван Налбантов
поддържаща мъжка роля – Александър Трифонов
продукция – „КЛАС Филм”, „Сноуглоуб”, „Алкатраз филмс & Филм Фактори”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”, Датски филмов институт, Torino Film Lab., Euroimage, Le Groupe Quest, CineLink Restart Award, Women in Film FF

ЛЕТОВНИЦИ – 121 мин., HD Apple ProRes 4444, 2016
сценаристи – Ивайло Пенчев, Божан Петров, Весел Цанков
режисьор – Ивайло Пенчев
оператор – Христо Бакалов
композитор – Георги Стрезов
звуков дизайн – Момчил Божков
художник-постановчик – Мирослав Маринов
художници по костюми – Боряна Семерджиева
монтаж – Стефан Бояджиев
гл. женска роля – Анета Сотирова, София Бобчева, Милена Аврамова, Елица Григорова
гл. мъжка роля – Китодар Тодоров, Станимир Гъмов, Васил Банов
поддържаща женска роля - Пламена Гетова, Раиса Полякова
поддържаща мъжка роля – Филип Аврамовр Ивайло Драгиев, Свежен Младенов
продукция – „Урбан медия” ЕООД
с финансовата подкрепа на – ИА „Национален филмов център”

МАЙМУНА –93 мин., дигитален носител, 2016
сценаристи – Димитър Коцев-Шошо, Иван Марков
режисьор – Димитър Коцев-Шошо
оператор – Александър Станишев
композитор – Виктор Стоянов
звукорежисьор – Ненко Милев
художник-постановчик – Северина Стоянова
художник по костюми – Мина Кайе
монтаж – Зорица Коцева
гл. женска роля – Александра Костова, Радина Боршош
гл. мъжка роля – Юлиан Вергов, Леонид Йовчев
поддържаща женска роля – Радена Вълканова, Ана Пападополу
поддържаща мъжка роля – Николай Дончев, Станимир Гъмов, Валентин Ганев
продукция – „Спотлайт” ООД, копродукция - Нова ТВ, „Консепт Студио”, „Ветрогон”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

МОЕТО СЪРЦЕ Е ОКТОПОД ИЛИ БАЩА МИ НА БРЕГА НА ЧЕРНОТО МОРЕ – 112 мин., digital, 2016
сценарист – Безмер Багрянов, Нено Белчев
режисьор – Нено Белчев
оператор – Нено Белчев
композитор – Мартин Евстатиев
звукорежисьор – Мартин Евстатиев
монтаж – Нено Белчев
поддържаща женска роля – Цонка Белчева, Павлина Младенова, Ирена Димитрова, Полина Милчева, Мариана Шиеверска, Елен Сабатини, Милка Юдова
поддържаща мъжка роля – Павел Шанов, Нено Белчев, Петър Атанасов, Радул, Белчо Белчев, Петър Костадинов, Румен Рашев, Алекси Иванов, Пламен Димитров, Иван Бараков, Калин Белчев, Красимир К. Костов, Якуб Шиеверски
продукция – „Видеохолика” – Нено Белчев

НА ПЕДЯ ОТ ЗЕМЯТА – 114 мин., дигитален носител, 2.39 scope, 2016
сценарист – Максим Генчев
режисьор – Максим Генчев
оператор – Христо Генков
композитор – Мартин Любенов
звукорежисьори – Димитър Русев, Петър Кралев
художник-постановчик – Николай Нинов
художник по костюми – Николай Нинов
монтаж – Максим Генчев
гл. женска роля – Десислава Чутуркова
гл. мъжка роля – Симеон Филипов, Цветомир Ангелов-Цуки
поддържаща женска роля – Златка Керемедчиева
поддържаща мъжка роля – Евгени Будинов, Ивайло Аспарухов, Цветомир Нечев, Матей Генчев
продукция – „Амрита арт” ЕООД
с финансовата подкрепа на частно лице – д-р Златина Филипова

ПЕЕЩИТЕ ОБУВКИ – 141 мин., digital, 2016
сценарист – Радослав Спасов, Георги Данаилов
режисьор – Радослав Спасов
оператор – Веселин Христов
композитор – Виктор Чучков
звукорежисьори – Иван Андреев, Благомир Алексиев
художник-постановчик – Северина Стоянова
художник по костюми – Боряна Стефанова - Буря
монтаж – Силвия Кацарска
гл. женска роля – Киара Столарски, Донна Бангьозова, Рая Пеева, Ернестина Шинова
гл. мъжка роля – Александър Иванов, Юлиян Петров, Борислав Чучков, Александър Алексиев
поддържаща женска роля – Силвия Петкова, Диана Костова
поддържаща мъжка роля – Христо Петков, Стефан А. Щерев, Стоян Алексиев, Кръстьо Лафазанов
продукция – МЕНКЛИПС ЕООД, Гергана Станкова и „Канина филм”, Радослав Спасов в копродукция с „Дрийм Тийм Филмс” и „Дрийм Тийм Прадакшънс”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”, Програма „Култура” на Столична община, Българска национална телевизия, Национален дворец на културата

СЛАВА – 101 мин., HD, 2016
сценаристи – Кристина Грозева, Петър Вълчанов, Дечо Таралежков
режисьори – Кристина Грозева, Петър Вълчанов
оператор – Крум Родригес
композитор – Христо Намлиев
звукорежисьор – Иван Андреев
художник-постановчик – Ванина Гелева
художници по костюми – Кристина Томова
монтаж – Петър Вълчанов
гл. женска роля – Маргита Гошева
гл. мъжка роля – Стефан Денолюбов
поддържаща женска роля – Мира Искърова, Ана Братоева
поддържаща мъжка роля – Китодар Тодоров, Милко Лазаров, Иван Савов, Георги Стаменов
продукция – „Абраксас филм” /Кристина Грозева/, копродукция – „Граал филмс” /Константина Ставриану/, „Скрийнинг имоушънс” /Поли Ангелова/, „Апория филмуъркс” /Ралица Петрова/, „Ред карпет” /Веселка Кирякова/
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”, Българска национална телевизия, Гръцки филмов център, Централен кооперативен съюз

СПОМЕН ЗА СТРАХА – 80 мин., Sony HD, 2016
сценарист – Красимир Крумов-Грец
режисьор – Иван Павлов
оператор – Светла Ганева
композитор – Божидар Петков
звукорежисьор – Борис Драганов
художник-постановчик – Анастас Янакиев
художник по костюми – Соня Деспотова, Ани Луканова
монтаж – Мария Ханджиева
гл. женска роля - Стефка Янорова
гл. мъжка роля - Ивайло Христов
поддържаща женска роля – Йорданка Стефанова
поддържаща мъжка роля – Ованес Торосян
продукция – ART47 – Марияна Павлова
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”, „Долимедия студио” ЕООД, „Аудиовидео Орфей”

ХРИСТО – 99 мин., 2K digital, 2016
сценарист – Григор Лефтеров
режисьор – Григор Лефтеров, Тодор Мацанов /режисьорски дебют/
оператор – Ненад Бороевич
звукорежисьор – Мартин Бочев
художник-постановчик – Анна Боянова
художник по костюми – Анна Боянова
монтаж – Виктория Радославова
гл. мъжка роля – Димитър Николов
поддържаща мъжка роля – Димитър Крумов
продукция – ЛЕМА ФИЛМ – Григор Лефтеров, Тодор Мацанов
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”, Българската национална телевизия, „Дрийм Тийм Прадакшънс”, „Про Синема”, „Студио Бленд”, „Бон Марин”, „Ел Пи Студио”


КЪСОМЕТРАЖНИТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ В КОНКУРСА

ВЪЛЧА СЮИТА – 13 мин. 40 сек., Digital DCP, 2016
сценарист – Стефан Тенев
режисьор – Стефан Тенев /режисьорски дебют/
оператор – Георги Райков
композитор – Александър Карагьозов
звукорежисьор – „Доли медия студио” ООД
художник-постановчик – Ирена Муратова
художник по костюми – Диляна Иванова
монтаж – Бохос Топакбашиян
гл. женска роля – Анастасия Левордашка
гл. мъжка роля – Александър Хегедюш, Валентин Гошев, Калин Вельов, Петър Македонски, Ивайло Данаилов
продукция – „Нак-зак вижън” ООД
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

ДРЕХИ – 23 мин., HD, 2016
сценарист – Веселин Бойдев
режисьор – Веселин Бойдев /режисьорски дебют/
оператор – Веселин Христов
композитор – Владо Ковачев
звукорежисьор – Иван Андреев
художник- постановчик – Лили Атила Джагарова
художник по костюми – Лили Атила Джагарова
монтаж – Стоян Велинов
гл. мъжка роля – Филип Аврамов, Димитър Николов
поддържаща женска роля – Нели Монеджикова
продукция – „Контраст филмс” ЕООД
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

ЖЕНАТА – 30 мин. 44 сек., HD, 2016
сценарист – Маргарита Божилова-Андонова
режисьор – Маргарита Божилова-Андонова /режисьорски дебют/
оператор – Красимир Андонов
композитор – Валерия Крачунова
звукорежисьор – Валерия Крачунова
художник-постановчик – Маргарита Божилова-Андонова
художник по костюми – Маргарита Божилова-Андонова
монтаж – Аманда Санчес
гл. женска роля – Маргарита Божилова-Андонова
гл. мъжка роля – Александър Калинов
поддържаща женска роля – Благовеста Митева, Моника Каранедева, Божана Мановска, Ива Лапатова, Янита Кирова
поддържаща мъжка роля - Иван Маринов, Александър Калинов, Ясен Попов
продукция – Full Frame Studio Ltd.
с финансовата подкрепа на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, Център за семиотични и културни изследвания

КОЛКО СИ ХУБАВ – 17 мин. и 31 сек., HD digital, 2016
сценарист – Александър Мануилов
режисьор – Христо Порязов /режисьорски дебют/
оператор – Ивайло Палейков
композитор – Милена Иванова, Стоян Ганев
звукорежисьор – Куньо Станев
художник-постановчик – Антоанета Костова
художник по костюми – Антоанета Костова
монтаж – Христо Порязов, Александър Марков
гл. женска роля – Милена Станоевич
гл. мъжка роля – Роберт Радев, Данаил Обретенов
поддържаща женска роля – Моника Ярабанова, Криста Алексиева, Ели Ненковска
поддържаща мъжка роля – Иван Дойчев, Александър Дойчев, Христо Славов, Веселин Тодоров
продукция – Красимир Порязов, Белана Средкова, Михаил Баликов
с финансовата подкрепа на Национален дворец на културата

КУЧЕ – 24 мин. и 10 сек., Sony F3 – HD, 2016
сценаристи – Владимир Петев и Гийом Проценко
режисьор – Владимир Петев /режисьорски дебют/
оператор – Борис Славков
звукорежисьор – Иван Андреев
художник-постановчик – Ванина Гелева
художник по костюми – Ванина Гелева
монтаж – Виктория Радославова
гл. женска роля – Деляна Хаджиянкова
гл. мъжка роля – Делян Илиев
поддържаща женска роля – Станислава Николова, Ирина Андреева
поддържаща мъжка роля – Иван Савов, Стефан Денолюбов, Юлиян Петров
продукция – „Абраксас Филм” ООД в копродукция с „Пик Аудио” ООД, „Ветрогон-БГ” ООД и „Райт солюшънс” ООД с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

ЛУКСОЗНА СМЪРТ – 9 мин., Nikon D5300, 2016
сценарист – Маркус Седжи, Ники Станчев
режисьор – Ники Станчев
оператор – Татяна Ганчева
композитор – Милен Апостолов
звукорежисьор – Александър Иванов
художник по костюми – Виолета Камендилайт
монтаж – Александър Анди
гл. женска роля – Савина Седжи
поддържаща женска роля - Бориса Петрова
поддържаща мъжка роля – Маркус Седжи
продукция – Маркус Седжи, Савина Седжи

НА ЧЕРВЕНО – 21 мин., Alexa Digital, 2016
сценаристи – Тома Вашаров, Виктор Десов
режисьор – Тома Вашаров
оператор – Мартин Балкански
композитор – Тома Вашаров
звукорежисьори – Хървое Раднич, Иван Андреев
художник-постановчик – Елена Стоянова
художник по костюми – Елена Стоянова
монтаж – Владимир Гойун, Тома Вашаров
гл.женска роля - Пламена Гетова
гл. мъжка роля – Цветан Даскалов
поддържаща женска роля – Жанет Йовчева
поддържаща мъжка роля – Вълчо Камарашев, Николай Върбанов, Явор Борисов, Борис Кашев, Георги Сиркатов
продукция – Рево филмс ЕООД, Electica d.o.o. – Хърватия, Чучков брадърс, Пик Аудио, Макайвър продакшънс/Тома Вашаров, Иван Келава, Анна Стоева
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

ПРЕДИ ДА ЗАСПЯ – 28 мин. и 33 сек., 2К (ARRI Alexa), 2016
сценарист – Димитър Сарджев
режисьор – Николай Тодоров
оператор – Кирил Проданов
композитор – Христо Намлиев
звукорежисьор – Иван Андреев
художник-постановчик – Елена Стоянова
художник по костюми – Елена Стоянова
монтаж – Николай Тодоров
гл. женска роля – Лора Николаева
гл. мъжка роля – Димитър Николов
поддържаща мъжка роля – Леонид Йовчев
продукция – „Скрийнинг Имоушънс” ООД
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център” и на Американската фондация за България

РАЗГОВОР С АЛ – 9 мин. и 19 сек., RED Scarlet, 2016
сценарист – Димитър Стафидов
режисьор – Димитър Стафидов /режисьорски дебют/
оператор – Теодор Фичев
композитор – Александър Костов
звукорежисьор – Димитър Стафидов, Росен Павлов
художник-постановчик – Димитър Стафидов
художник по костюми – Ива Денчева
монтаж – Димитър Стафидов
гл. мъжка роля – Георги Шопов, Георги Налджиев
продукция – Димитър Стафидов
с финансовата подкрепа на NU Boyana Studios

1000 ГОДИНИ ЖИВОТ– 29 мин., Full HD, 2016
сценарист – Крум Янков
режисьор – Крум Янков /режисьорски дебют/
оператор – Делян Георгиев
композитор – произведения на В. А. Моцарт
звукорежисьор – Николай Илиев
художник по костюми – Vintage.bg
монтаж – Крум Янков
гл. женска роля – Кателина Кънчева
гл. мъжка роля – Тигран Торосян
продукция – K&K Films


ДОКУМЕНТАЛНИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

БЛЯН ЗА ЩАСТИЕ – 52 мин., Digital, 2016

сценаристи – Теодора Дончева, Елица Гоцева
режисьор – Станислав Дончев
оператор – Мартин Димитров
композитор – Александър Костов
звукорежисьор – Екатерина Иванова
художник-постановчик – Боряна Минчева
художник по костюми – Диана Цветкова
монтаж – Стефан Бояджиев
продукция – „Корунд – Х” – Христо Христов
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

БОЙНИТЕ МАРШОВЕ НА БЪЛГАРИЯ – 48 мин., HD, 2016
сценаристи – Красимир Узунов, Любомир Халачев
режисьор – Любомир Халачев
оператор – Емил Пенев
звукорежисьор – Борис Траянов
монтаж – Донка Иванова
продукция – „Кадиак филм”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

БОРОВЕЦ 120– 45 мин., видео, 2016

сценарист – Методи Манченко, Жоро Торнев
режисьор – Жоро Торнев
оператори – Николай Спасов, Жоро Торнев
композитор – Жоро Торнев, „Аудио Блокс”
монтаж – Жоро Торнев
продукция – „Спорт и Медия”
с финансовата подкрепа на „БОРОСПОРТ”

ВЛАСТЕЛИНИ НА ОБЛАЦИТЕ– 32 мин., видео, 2016

сценарист – Мира Добрева, Жоро Торнев
режисьор – Жоро Торнев
оператори – Тодор Пандурски, Ивайло Станев, Жоро Торнев, Валентин Даневски, Ханк Шима
композитор – Жоро Торнев
монтаж – Жоро Торнев
продукция – „Миралор” ЕООД
с финансовата подкрепа на „СТРОЙПРОЕКТ”

В ОГЛЕДАЛОТО – 77 мин., HD, 2016

сценарист – Юлия Кънчева
режисьор – Юлия Кънчева
оператор – Пламен Гелинов
звукорежисьор – Мариана Вълканова
монтаж – Тодор Велев
продукция – „КОТА + 1” – Правда Котова
с финансовата подкрепа на Българската национална телевизия

 ГЛАСОВЕ ОТ ХОЛОЦЕНА – 80 мин., Full HD, 2016
сценаристи – Хелия Чавдарова, Силва Хачерян
режисьор – Росен Елезов
оператор – Цветан Недков
звукорежисьор – Иво Стефанов
монтаж – Ясен Харалампиев
продукция – „Херос Вижън”
с финансовата подкрепа на Програма „Култура” на Столична община

ДОБРО УТРО, КАПИТАНЕ! – 64 мин., Canon L710, 2016

сценарист – Христо Илиев-Чарли
режисьор – Георги Стоев-Джеки
оператор – Антон Стоев
звукорежисьор – Екатерина Иванова
монтаж – Никола Бошнаков
продукция – Георги Стоев-Джеки
с финансовата подкрепа на ИА «Национален филмов център»

ДЪГА – РАЗКАЗИ В КАРТИНКИ – 77 мин., Full HDTV, 2016

сценаристи – Мария Николова, Сотир Гелев
режисьор – Мария Николова
оператор – Войчех Тодоров
звукорежисьор – Благой Димитров
художник-постановчик – Сотир Гелев
анимация и ефекти – Сотир Гелев
монтаж – Мария Николова
гл. мъжка роля - Леонид Йовчев
продукция – Филмово и анимационно студио „ФОРХЕНДС” в копродукция „ГЕККОН”
с финансовата подкрепа на Програма «Култура» на Столична община

ЕПОХА – 37 мин., HD Digital video, 2016

сценарист – Мая Вапцарова

режисьор – Мая Вапцарова

оператор – Евгени Коевски, Живко Морянов, Мишо Георгиев
звукорежисьор – Димитър Величков
монтаж – Мадлен Радичева
диктор - Георги Златарев
продукция – „Аудиовидео Орфей”, Александър Донев
с финансовата подкрепа на ВВМУ „Висше военно морско училище”

ЗВЯРЪТ Е ОЩЕ ЖИВ – 90 мин., Full HD 1920/1080, 2016
сценаристи – Мина Милева, Весела Казакова
режисьори – Мина Милева, Весела Казакова
оператори – Али Кроуфорд, Пламен Гелинов, Димитър Костов
анимация – Мина Милева
композитор – Емилиян Гацов-Елби
звукорежисьор – Георги Маринов
монтаж – Донка Иванова
гл. женска роля – Весела Казакова
гл. мъжка роля – Руси Чанев
продукция – „Активист 38” ООД
с финансовата подкрепа на подпрограма МЕДИА на Програма „Творческа Европа”, ИА „Национален филмов център”, копродукция с Българската национална телевизия

ИСТОРИИ КАТО НА КИНО – 70 мин., digital, 2016

сценарист – Милена Петрова
режисьор – Атанас Христосков
оператор – Георги Маринов
композитор – Валентин Стамов
звукорежисьор – Добромир Христосков
монтаж – Атанас Христосков
продукция – „Инвижън филм студио” ЕООД – Атанас Христосков
с финансовата подкрепа на Програма «Култура» на Столична община

КНИЖАРЯТ – 51 мин., 16 mm, 2016

сценаристи – Катрин Бернщайн, Асен Владимиров
режисьори – Катрин Бернщайн, Асен Владимиров
оператор – Жером Колен
композитор – Лоран дьо Гаспери
звукорежисьор – Жан Лабе
художник-постановчик – Пролет Георгиева, Вероник Барнеу
художник по костюми – Лили Данчева, Мари Роспаб
монтаж – Ан Сурио
с участието на – Касиел Ноа Ашер, Луиза Григорова, Ксавие Базен
продукция – „Профилм” /България/, копродукция с Les Films de l’Aqueduc /Франция/ - Нико ди Биаз
с финансовата подкрепа на ИА «Национален филмов център» и от френска страна Mouvment, Histoire, Francer Televisions

ОКОТО НА МИНОТАВЪРА – 45 мин., Full HD, 2016

сценарист – Мария Ландова
режисьор – Борислав Колев
оператор – Пламен Герасимов
звукорежисьор – Александър Симеонов
композитор – Николай Иванов ОМ
монтаж – Мирослав Гайдошик
продукция – „Прожектор” ЕООД – Мария Ландова
с финансовата подкрепа на Програма «Култура» на Столична община

ОТ КРЕМОНА ДО КРЕМОНА – 75 мин., HD, 2016
сценарист – Мария Аверина
режисьор – Мария Аверина
оператори – Борис Мисирков, Георги Богданов
звукорежисьор – Момчил Божков
режисьор по монтажа – Нина Алтъпармакова
монтаж – Аманда Весела Санчес Донова
продукция – „АГИТПРОП” – Мартичка Божилова, копродукция – „Видеоманте” – Ерика Барбиани
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”, „Творческа Европа” – Програма МЕДИА

ОТ ПРИЗНАТЕЛНИТЕ ПОТОМЦИ – 54 мин., HD video, 2016

сценарист – Димитър Стоянович
режисьор – Стефан Командарев
оператор – Веселин Христов
звукорежисьор – Иван Андреев
монтаж – Нина Алтъпармакова
гл. мъжка роля - Георги Шопов
продукция – „Арго филм” ЕООД
с финансовата подкрепа на ИА «Национален филмов център»

ПОЕТЪТ ИВАН ПЕЙЧЕВ, ЕДИН НЕВЕРОЯТЕН ГЛАДИАТОР – 52 мин., HD video, 2016

сценарист – Марияна Фъркова
режисьор – Александър Донев
оператор – Николай Илиев
звукорежисьор – Пламен Кацарски
монтаж – Александър Ковачев
диктор - Руси Чанев
продукция – Дирекция „Информация” на БНТ, Петя Тетевенска

ПОНЕ ЗА МИГ ДА ПОЛЕТЯ – 102 мин., VIDEO HD, 2016
сценарист – Влади Киров
режисьор – Галина Кралева
оператор – Светла Ганева
звукорежисьор – Борис Траянов
монтаж – Бойка Попова
продукция – „Кулев филм продукция”, копродукция – НДК, студио „Орфей”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

ПОЩАЛЬОНЪТ – 82 мин., HD, 2016

сценарист – Тонислав Христов, Любомир Цветков
режисьор – Тонислав Христов
оператор – Орлин Руевски
композитор – Петър Дундаков
звукорежисьор – Момчил Божков
монтаж – Николай Хартман, Тонислав Христов
продукция – „Соул Фууд” /България/ - Андреа Станоева, Тонислав Христов, копродукция с „Мейкинг Мувис” /Финландия/ - Карле Ахо
с финансовата подкрепа на Българската национална телевизия, Финландска национална телевизия, YLE, Финландски филмов фонд

ПРОШКА – 30 мин., HD, 2016

сценарист – Ваня Жекова, Стефан Чернев
режисьор – Ваня Жекова /режисьорски дебют/
оператор – Румен Колев, Стефан Чернев
монтаж – Стефан Чернев
продукция – „Вита Старт” ООД

ПРИЗВАНИЕ АКТРИСА – 54 мин., HD, 2016
сценарист – Олга Маркова
режисьор – Валентина Фиданова-Коларова
оператор – Божидар Димов
звукорежисьор – Димитър Величков
монтаж – Валентина Фиданова-Коларова
продукция – ЕТ „ВАИК”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център” и „Филмарк”

ПУСТИНЯЦИ – 66 мин., HD, 2016

сценарист – Христо Илиев-Чарли
режисьор – Цветан Драгнев /режисьорски дебют/
оператор – Пламен Гелинов
звукорежисьор – Джони Пенков
монтаж – Цветан Драгнев
продукция – „Гала Филм”

ПЪТЯТ КЪМ ТИВА – 52 мин., HD, 2016

сценарист – Николай Василев
режисьор – Николай Василев
оператор – Борислав Георгиев
монтаж – Николай Василев
продукция – Дирекция „Програма” - БНТ


 АМАЦИОННИТЕ ФИЛМИ В КОНКУРСА

БАРИЕРАТА – 5 мин., 2016
сценарист – Фико Фиков
режисьор – Фико Фиков
композитор – Светлозар Георгиев
звукорежисьор – Светлозар Георгиев
художник и аниматор – Фико Фиков
монтаж – Мирослав Милев
продукция – „Арт 47”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

ЗООТРОП – 100 мин., дигитално оптическо заснемане (2К) + 3D, 2016
сценарист – Сотир Гелев
режисьор – Сотир Гелев
композитор – Румен Бояджиев-син
звукорежисьори – Светлозар Георгиев, Валентин Кирилов
художник-постановчик – Пенко Гелев, Сотир Гелев
дизайн на макетите на декорите – Сотир Гелев
художник на моделите – Пенко Гелев
монтаж – Мария Николова, Юлия Накова
с участието на Явор Гигов, Румен Гаванозов, Адрияна Найденова
продукция – филмово и анимационно студио „ГЕККОН” в копродукция с „ФОРХЕНДС”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

КАК СЕ СКАРАХА ОРИСНИЦИТЕ – 12 мин., video, HD, 2016
сценарист – Цветомира Николова
режисьор – Анна Харалампиева
аниматори – Вергиния Иванова, Анна Харалампиева
звукорежисьор – Наталия Гюрова
художник-постановчик – Анна Харалампиева
монтаж – Наталия Гюрова
с участието на Петя Силянова
продукция – „Кулев филм продукция” – Анри Кулев
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

МАЛОУМНОТО ДЕТЕ – 01 мин., digital file, 2016

сценарист – Дилян Еленков
режисьор – Димитър Димитров-Animiter
композитор – Димитър Димитров-Animiter
звукорежисьор – Димитър Димитров-Animiter
монтаж – Димитър Димитров-Animiter
с участието на Димитър Димитров-Animiter
продукция – „Метаморфоза – Н” ЕООД

МОМЧЕТО И ДЪРВОТО – 6 мин., HD, 2016
сценарист – Анна Николова
режисьор – Анна Николова /режисьорски дебют/
композитор – Александър Костов
художник-постановчик – Йордан Бранковски
анимация и монтаж – Николай Димитров
декори – Борис Митев
продукция – ЕТ „ВАИК”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център” и Аудиовидео „Орфей”

МАЙКИ – 18 мин., HD video, 2016
сценарист – Любомир Йотов
режисьор – Любомир Йотов
композитор – Мартин Любенов
звукорежисьор – Ивайло Янев
художник-постановчик – Любомир Йотов
монтаж – Петър Топалов
с участието на Валентин Ганев
продукция – Аудиовидео „Орфей”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

МЪНИЧКА – 5 мин. и 48 сек., video, 2016
сценарист – Милена Симеонова
режисьор – Милена Симеонова /режисьорски дебют/
композитор – Панко Запрянов
звукорежисьор – Любомир Гошев
художник-постановчик – Милена Симеонова
монтаж – Милена Симеонова
продукция – „Атракт филм” – Румен Баросов
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

НЯМА НАЧИН – 8 мин., DCP, 2K, 2016
сценаристи – Ася Кованова, Иван Стоянович
режисьор – Иван Стоянович /режисьорски дебют/
композитор – Петър Дундаков
звукорежисьор – Владислав Бояджиев
художник-постановчик - Иван Стоянович
монтаж – Ася Кованова
продукция – „Кулев филм продукция” – Анри Кулев
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

ПЪТУВАЩА СТРАНА – 13 мин. и 40 сек., Digital, 2016
сценаристи –Иван Богданов, Весела Данчева
режисьор – Весела Данчева, Иван Богданов
композитор – Петър Дундаков
звукорежисьор – Андреа Мартиньони
художник-постановчик – Росица Ралева
монтаж – Иван Богданов
продукция – „Компот колектив”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център” и Хърватския аудио-визиуален център

РАЙСКА ЯБЪЛКА – 10 мин., Sony HD, 2016
сценарист – Васил Сотиров
режисьор – Владимир Шомов
композитор – Ценко Минкин
звукорежисьор – Борис Чакъров
художник-постановчик – Владимир Шомов
монтаж – Нина Алтъпапмакова
продукция – „Арт 47” ЕООД
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център” и „Аудиовидео Орфей”

СЪСЕДСКИ НЕВОЛИ – 6 мин., Digital Cinema Package, 2016

сценаристи – Пламен Николов
режисьор – Пламен Николов
композитор – Били Мей
художник-постановчик – Пламен Николов
продукция – ЕТ „Ен Филм Продакшанс – Антония Николова”
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

20 РИТНИКА – 6 мин. 20 сек., Digital Cinema Package DCP, 2016
сценарист – Дилян Еленков
режисьор – Димитър Димитров-Animiter
композитор – Самуел Покро
звукорежисьор – Иван Андреев
монтаж - Димитър Димитров-Animiter
с участието на Леонид Йовчев
продукция – „Метаморфоза - Н” ЕООД
с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център”

 

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ