НАГРАДИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2011

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ'2011


БЛАГОДАРИМ НА НАШИЯ ГЕНЕРАЛЕН СПОНСОР

Благодарим на СЪОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

ИА "НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ ЦЕНТЪР" - 20-годишен ЮБИЛЕЙ

БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

НАЦИОНАЛЕН ДВОРЕЦ НА КУЛТУРАТА - 30-годишен ЮБИЛЕЙ

АРТ ФЕСТ

       

БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ

представляваща за първи път от 2010 година

цялата кинематографична общност:

Съюз на българските филмови дейци, Българска асоциация на кинорежисьорите,

Асоциация на българските оператори, Сдружение на филмовите и телевизионните режисьори, Българска асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи, 

Българска асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков"

Асоциация на филмовите продуценти, Асоциация на българските независими продуценти,

Асоциация на българските филмови продуценти, Асоциация "Академика 21"

присъди на

ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ

Вижте Официалната церемония на:

http://bnt.bg/bg/sport/view/53596/bylgarskata_filmova_akademija_razdade_godishnite_si_nagradi

25 МАЙ 2011, В НДК - КИНО "ЛЮМИЕР", 18.30 ЧАСА

В РАМКИТЕ НА САЛОНА НА ИЗКУСТВАТА 2011

най-авторитетните в цял свят награди

наградите от творци на творци

за постижения в българското кино през 2010

като продължение на културната традиция

на Съюза на българските филмови дейци от 1975 година

За Наградите на ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ за 2010 година се състезаваха:

16 игрални, 30 документални и научнопопулярни и 7 анимационни филма,

имали публичен показ у нас през периода 01.01.2010 – 31.12.2010


Наградата за цялостно творчество

ГЕОРГИ МИШЕВ

кинодраматург


НАГРАДАТА "ЕВРОБЕТ" ЗА БЪЛГАРСКО ИЗКУСТВО

Компанията ЕВРОБЕТ, организатор на игри на късмета,

която традиционно подпомага българската култура,

учреди ежегодна Награда "ЕВРОБЕТ" за българско изкуство,

която за първи път се присъжда на ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ’ 2011.

Самата награда е творение на именития скулптор доц. д-р Евгени Велев,

съчетал в една пластика символиката на съвкупност от значими духовни ценности.

Решението за нея е на независимо жури в състав:

доц. Татяна Буруджиева, преподавател в Софийския университет „Св. Кл. Охридски",

кинорежисьорът Чавдар Гагов, писателката Силвия Томова и

управителят на ЕВРОБЕТ Олга Тодорова.

Целта на Наградата „ЕВРОБЕТ" е да открои и да насърчи съвременен български творец,

да му даде кураж да отстоява своя почерк, в което и да било от изкуствата.

ИВАЙЛО ХРИСТОВ

Сценарист и режисьор на "Стъпки в пясъка"


НАЙ-ДОБЪР ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ПОДСЛОН"

Сценаристи: Разван Радулеску, Мелиса де Рааф, Драгомир Шолев

Режисьор: Драгомир Шолев

Продуцент: КЛАС ФИЛМ, копродуценти БНТ, Ню Бояна, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

„ЛОВ НА ДРЕБНИ ХИЩНИЦИ”, режисьор Цветодар Марков

„СТЪПКИ В ПЯСЪКА”, режисьор Ивайло Христов


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

„КМЕТЪТ”

Сценарист: Адела Пеева

Режисьори: Адела Пеева и Антоний Дончев

Продуцент: АДЕЛА МЕДИЯ, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Министерство на културата, Столична община, Гьоте институт - България

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

„ИВАН ГЕОРГИЕВ – РЕМБРАНДА”, режисьор Анна Петкова

„ИЗГУБЕНИ В ЗАТВОРЕНАТА ЛИНИЯ”, режисьор Константин Занков


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

„ДОРОГА”

Сценарист:Сотир Гелев

Режисьори: Сотир Гелев и Алекс Филипов

Продуцент: ГЕКОН филмово студио - Пенко Гелев,

с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

„ИЗВЪНСНЕЖНИ”, режисьор Марина Русинова

„КОГАТО БЯХМЕ ГРЕШНИЦИ”, режисьор Владимир Шомов


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

„СВЕТОТО СЕМЕЙСТВО”

Сценарист и режисьор:Красимир Крумов

Продуцент:БНТ и ФС "ВРЕМЕ"

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

„АВАРИЙНО КАЦАНЕ”, режисьори Петър Вълчанов и Кристина Грозева

„КЛИНИКА НА ТРЕТИЯ ЕТАЖ”, режисьор Николай Акимов


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН

ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

„АПОСТОЛ КАРАМИТЕВ”

Сценарист и режисьор:Момчил Карамитев

Продуцент: НАЙТМЕАР ПИКЧЪРС, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

„БЕТОННИ ФАРАОНИ”, режисьор Йордан Тодоров

„ХОТЕЛ „РАЙ”, режисьор София Тзавелла


НАГРАДИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МАЙСТОРСТВО

ОТ СЕКЦИИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

Режисьор на игрален филм – Драгомир Шолев за „Подслон”

другите номинации: Виктор Чучков-син за „TILT” и

Ивайло Христов за „Стъпки в пясъка”

Режисьор на документален филм - Анна Петкова за „Иван Георгиев – Рембранда”

другите номинации: Адела Пеева и Антоний Дончев за „Кметът” и

Костадин Бонев за „Класификация на спомени”

Режисьор на анимационен филм - Сотир Гелев и Алекс Филипов за „Дорога”

другите номинации: Владимир Шомов  за ”Когато още бяхме грешници” и

Марина Русинова  за ”Извънснежни” ex aequo с Явор Калъчев за ”Светулки”

Сценарий – Красимир Крумов за "Светото семейство"

другите номинации:

Разван Радулеску, Мелиса де Рааф и Драгомир Шолев за ”Подслон” и

Ивайло Христов  за ”Стъпки в пясъка” ex aequo с

Христиан Ночев за ”Лов на дребни хищници”

Филмова музика -

Божидар Петков за ”Зад кадър”, “Още нещо за любовта” и “Стъклената река” ex aequo с Константин Цеков за ”Мисия Лондон”

другите номинации: Петя Диманова  за ”Стъпки в пясъка”

Оператор на игрален филм – Рали Ралчев за „TILT” и „Зад кадър”

другите номинации: Антон Бакарски за „Лов на дребни хищници”

и Крум Родригес за „Подслон”

 

Оператор на документален филм - Константин Занков за

"Иван Георгиев-Рембранда” и “Класификация на спомени”

другите номинации: Антон Бакарски за ”Русенската кървава сватба”

и Георги Николов за ”Изгубени в затворената линия”

Главна женска роля – Светлана Янчева в ”Светото семейство”

другите номинации: Радина Кърджилова в ”TILT” и

Касиел Ноа Ашер  в ”Зад кадър” и в “Цахес”

Главна мъжка роля – Мариан Вълев в ”Лов на дребни хищници”

другите номинации: Георги Стайков в ”TILT” и Иван Бърнев в ”Стъпки в пясъка”

Поддържаща женска роля - Яна Титова в ”Лов на дребни хищници” и

в “Стъпки в пясъка”

другите номинации: Невена Мандаджиева в ”Стъклената река” и

Гергана Кофраджиева в "Лов на дребни хищници” ex aequo с

Мария Статулова в "Още нещо за любовта”

Поддържаща мъжка роля - Ованес Торосян в ”TILT”

другите номинации: Деян Донков  в ”Стъпки в пясъка”и Александър Сано в ”TILT”  ex aequo с Велко Кънев в ”Стъпки в пясъка”

 

Филмова сценография - Ванина Гелева за ”TILT” и  “Подслон”

другите номинации: Владимир Лекарски за ”Още нещо за любовта” и

Петър Горанов за ”Ако някой те обича” ex aequo с Росица Бакева за

”Мисия Лондон”

 

Художник по костюми – Марта Миронска за ”Цахес” и “Още нещо за любовта”

другите номинации: Боряна Семерджиева за “Ако някой те обича”, ”Зад кадър” и “Стъклената река” и Ванина Гелева за ”Подслон” ex aequo с Елена Стоянова

за ”TILT”

 

Филмов монтаж - Кеворк Асланян за ”Подслон” и “Стъпки в пясъка”

другите номинации: Йорданка Бъчварова за ”Роднини” и Мария Ханджиева за ”Николай Майсторов. Сътворение”, “Юлия” и “Стъклената река”

Звукорежисьор – Светлозар Георгиев за ”Стъпки в пясъка” и “Мисия Лондон”

другите номинации: Валентин Кирилов за ”Ако някой те обича” и

Александър Симеонов за ”Още нещо за любовта” и “Светото семейство” ex aequo с Иван Андреев за “Станка се прибира вкъщи”

Книга - Филмова теория и критика -

Вера Найденова за „Съвременният киносвят.  Критически етюди”

другите номинации:

Гергана Дончева  за „Образът на Балканите в балкански и западни филми: стратегии за представяне” и Невена Тошева за „Докато паметта ми е жива...”

Оперативна филмова критика - Иво Драганов

другите номинации: Геновева Димитрова и Калинка Стойновска


НАГРАДИТЕ ЗА РЕЖИСЬОРСКИ ДЕБЮТ

В игралното кино - Цветодар Марков за ”Лов на дребни хищници”

другите номинации: Виктор Чучков-син за ”TILT” и

Драгомир Шолев за ”Подслон”

В документалното кино - Йордан Тодоров за ”Бетонни фараони”

ex aequo с Мария Аверина за ”Късен дом”

другите номинации: Момчил Карамитев за ”Апостол Карамитев” и

Никола Бошнаков за ”Джеки, Джони и Чарли не са имена на кучета”

В анимационното кино - няма дебют през 2010 година


16-ТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ – ПЪЛНОМЕТРАЖНИ И НОВЕЛИ,

ВКЛЮЧИТЕЛНО ТЕЛЕВИЗИОННИ - В КОНКУРСА

1. АВАРИЙНО КАЦАНЕ - 60 мин., тв филм, Digital Beta, 2010

  • сценаристи – Мария Станкова, Васил Барков

  • режисьори – Петър Вълчанов (дебют), Кристина Грозева,        

  • оператор – Александър Станишев

  • композитор – Христо Намлиев

  • звукорежисьор – Юри Хинов

  • художник-постановчици – Ванина Гелева, Виктор Андреев

  • художник по костюми – Михаела Гаванозова

  • монтаж – Бойка Попова, Петър Вълчанов

  • в ролите – Тодор Танчев, Стефан Денолюбов, Христофор Недков, Илка Зафирова, Иванка Братоева, Ани Вълчанова, Димитър Мартинов, Петко Каменов

  • продуцент – БНТ, МАДЖИК МАУНД – Васил Барков

2. АКО НЯКОЙ ТЕ ОБИЧА... - 101 мин., кино филм, 35 мм, 2010

  • сценарист – Киран Коларов

  • режисьор – Киран Коларов

  • оператор – Емил Христов

  • композитор – Кирил Дончев 

  • звукорежисьор – Валентин Кирилов

  • художник-постановчик – Петър Горанов

  • художник по костюми – Боряна Семерджиева

  • монтаж – Светлана Кирилова

  • в ролите – Фани Коларов, Деян Донков, Стоянка Мутафова, Мария Каварджикова, Николай Урумов, Йосиф Сърчаджиев, Михаил Мутафов

  • продуцент – КОЛАР - Киран Коларов, ГАЛА ФИЛМ – Галина Тонева, Кирил Кирилов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

3. ЕДИН МЪЖ ИЗВЪН ГРАДА - 30 мин., кино филм, 16 мм, 2010

  • сценарист – Ники Илиев

  • режисьор – Ники Илиев

  • оператор – Григор Кумитски

  • композитор – Димитър Величков /Шмидт/

  • звукорежисьор – Йоанна Паспаланова /Йоко/

  • художник по костюми – Саня Борисова

  • монтаж – Александър Етимов

  • в ролите – Саня Борисова, Любомир Ковачев, Жулиета Колева, Адриана Канчева, Мариана Миланова, Илияна Коджабашева,Лина Гагова, Геновева Крумова, Валентин Гошев, Васил Грънчаров, Ники Илиев, Юлиян Ковалевски, Станислав Дойнов

  • продуцент – MVM International – Михаил Менкаджиев, ЕВРО ДИАЛОГ – Ники Илиев

4. ЗАД КАДЪР - 103 мин., кино филм, 35 мм, 2010

  • сценаристи – Христо Тотев, Светослав Овчаров

  • режисьор – Светослав Овчаров

  • оператор – Рали Ралчев

  • композитор – Божидар Петков

  • звукорежисьори – Валерия Попова, Ивайло Нацев

  • художник-постановчици –  Георги Тодоров-Жози, Боряна Семерджиева, Росица Бакева

  • художник по костюми – Боряна Семерджиева

  • монтаж – Нина Алтъпармакова, Светослав Овчаров

  • в ролите – Касиел Ноа Ашер, Иван Бърнев, Гергана Плетньова, Цветана Манева, Койна Русева, Красимир Доков, Валентин Ганев, Стефан Мавродиев

  • продуцент – ГАЛА ФИЛМ - Галина Тонева, Кирил Кирилов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ и МЕДИЯ, копродуценти ОМЕГА ФИЛМС /България/, БНТ, НЮ БОЯНА ФИЛМ

5. КЛИНИКА НА ТРЕТИЯ ЕТАЖ - 12 серии по 27 мин., тв ситком, ІІ сезон, видео, 2010

  • сценаристи –  Николай Акимов, Александър Шпатов, Иван Атанасов, Людмил Станев 

  • режисьор – Николай Акимов

  • оператор – Иван Тонев

  • композитори – Васил Пармаков, Христо Илиевски

  • звукорежисьори – Борис Драганов, Юри Цолов

  • художник-постановчик – Росица Бакева

  • художник по костюми – Боряна Семерджиева

  • монтаж – Огнян Иванов

  • в ролите – Стефания Колева, Рени Врангова, Христо Мутафчиев, Александър Косев, Силвия Лулчева, Анета Сотирова, Диана Цолевска, Стефан Денолюбов

  • продуцент – БНТ

6. ЛОВ НА ДРЕБНИ ХИЩНИЦИ - 95 мин., кино филм, HD, 2010

  • сценарист – Христиан Ночев

  • режисьор – Цветодар Марков (дебют)

  • оператор – Антон Бакарски

  • композитор – “Остава”, Валерия Попова, Силвия Гълъбова

  • звукорежисьори – Цветан Кадийски, Иван Андреев

  • художник по костюми – Мария Младенова

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • в ролите – Силвия Петкова, Мариан Вълев, Владимир Георгиев, Яна Титова, Людмила Сланева, Гергана Кофраджиева, Бойко Кръстанов, Христо Шопов, Стефан Мавродиев, Емил Емилов

  • продуцент – АНДИ ФИЛМ – Цветодар Марков, КАМЕРА - Росен Цанков, Димитър Гочев, Димитър Митовски, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 7. МИСИЯ ЛОНДОН - 107 мин., кино филм, 35 мм, 2010

  • сценаристи – Алек Попов, Деляна Манева, Димитър Митовски

  • режисьор – Димитър Митовски (дебют)

  • оператор – Ненад Бороевич

  • композитор – Константин Цеков

  • звукорежисьор – Светлозар Георгиев

  • художник-постановчик – Роси Бакева

  • художник по костюми – Мина Кайе

  • монтаж – Марко Глусак

  • в ролите – Ернестина Шинова, Ана Пападополу, Юлиян Вергов, Алън Форд, Томас Арана, Любомир Нейков, Орлин Горанов, Карла Рахал, Розмари Лийч, Ралф Уилям, Джон Браун

  • продуцент – СИА EAД(BG), MATRIX FILM(HU), DREAM FACTORY(MK), CHIMNEY POT(SW), FILM I VAST(SW), FIDELITY FILMS(UK

8. ОЩЕ НЕЩО ЗА ЛЮБОВТА - 90 мин., кино филм, HD, 2010

  • сценарист – Георги Данаилов

  • режисьор – Магдалена Ралчева (дебют)

  • оператор – Александър Лазаров

  • композитор – Божидар Петков

  • звукорежисьор – Александър Симеонов

  • художник-постановчик – Владимир Лекарски

  • художник по костюми – Марта Миронска

  • монтаж – Мария Ханджиева

  • в ролите – Сепиде Барджасте, Калин Врачански, Симеон Лютаков, Мария Статулова, Йосиф Шамли, Велко Кънев, Димо Алексиев, Богомил Атанасов

  • продуцент – ФС “ВРЕМЕ”, НЮАНС ФИЛМ, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

9. ПОДСЛОН - 88 мин., кино филм, 35 мм, 2010

  • сценаристи – Разван Радулеску, Мелиса де Рааф, Драгомир Шолев

  • режисьор – Драгомир Шолев (дебют)

  • оператор – Крум Родригес

  • композитор – Васил Гюров

  • звукорежисьор – Петко Манчев

  • художник-постановчик – Ванина Гелева

  • художник по костюми – Ванина Гелева

  • монтаж – Кеворк Асланян

  • в ролите – Янина Кашева, Силвия Герина, Ирена Христоскова, Цветан Даскалов, Калоян Сирийски

  • продуцент – КЛАС ФИЛМ – Росица Вълканова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродуценти – БНТ, НЮ БОЯНА ФИЛМ

10. СВЕТОТО СЕМЕЙСТВО - 88 мин., тв филм, Digital Betacam, 2010

  • сценарист – Красимир Крумов

  • режисьор – Красимир Крумов

  • оператор – Емил Христов

  • композитор – Георги Арнаудов

  • звукорежисьор – Александър Симеонов

  • художник-постановчик – Ирина Стойчева

  • художник по костюми – Боряна Семерджиева

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • в ролите – Светлана Янчева, Йорданка Стефанова, Стефани Дойчинова, Емил Котев, Богомил Атанасов, Светослав Добрев, Румен Трайков

  • продуцент – БНТ, ФС “ВРЕМЕ”

11. СТАНКА СЕ ПРИБИРА В КЪЩИ - 15 мин., кино филм, HD/трансфер, на 35 мм, 2010

  • сценарист – Раду Жуде

  • режисьор – Майя Виткова

  • оператор – Крум Родригес

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • художник-постановчик – Майя Виткова

  • художник по костюми – Майя Виткова

  • монтаж – Владимир Андонов, Майя Виткова, Тома Вашаров

  • в ролите – Рени Йончева, Васил Димитров, Йордан Биков, Чавдар Симеонов, Михаил Боевски

  • продуцент – ВИКТОРИЯ ФИЛМС – Майя Виткова, със съдействието на НФК, ИА НФЦ /35 мм копия/

12. СТЪКЛЕНАТА РЕКА - 95 мин., кино филм, 35 мм., 2010

  • сценаристи – Емил Андреев, Красимир Крумов

  • режисьор – Станимир Трифонов

  • оператор – Емил Христов

  • композитор – Божидар Петков

  • звукорежисьор – Валентин Кирилов

  • художник-постановчик – Боряна Семерджиева

  • художник по костюми – Боряна Семерджиева

  • монтаж – Мария Ханджиева

  • в ролите – Наталия Дончева, Стефан Вълдобрев, Иван Ласкин, Лидия Инджова, Невена Мандаджиева, Захари Бахаров

  • продуцент – ФС “ВРЕМЕ”, БНТ, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

13. СТЪПКИ В ПЯСЪКА...- 89 мин., кино филм, 35 мм, 2010

  • сценарист – Ивайло Христов

  • режисьор – Ивайло Христов

  • оператор – Емил Христов

  • композитор – Петя Диманова

  • звукорежисьор – Светлозар Георгиев

  • художник-постановчик – Владо Шишков

  • художник по костюми – Мира Каланова

  • монтаж – Кеворк Асланян

  • в ролите – Иван Бърнев, Яна Титова, Карла Рахал, Пламена Гетова, Деян Донков, Асен Блатечки, Велко Кънев,  Милко Йовчев, Васил Михайлов

  • продуцент – ПРО ФИЛМ – Асен Владимиров, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродуцент НЮ БОЯНА ФИЛМ

14. TILT - 94 мин., кино филм, RED ONE 4k camera с финално копие на 35 мм, 2010-2011

  • сценаристи – Виктор Чучков-син, Борислав Чучков

  • режисьор – Виктор Чучков-син (дебют) 

  • оператор – Рали Ралчев

  • композитор – Виктор Чучков

  • звукорежисьор – Александър Бъчваров

  • художник-постановчик – Ванина Гелева

  • художник по костюми – Елена Стоянова

  • монтаж – Костадин “Фози” Костадинов, Зорица Коцева

  • в ролите – Радина Кърджилова, Явор Бахаров, Георги Стайков, Жорета Николова, Ованес Торосян, Ивайло Драгиев, Александър Сано, Филип Аврамов

  • продуцент – ЧУЧКОВ БРАДЪРС – Борислав Чучков, БНТ, Остлих Филмпродукцион /Германия/, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, МДМ (Германия), Евроимаж, Столична община, МЕДИА

15. ТОПЪЛ НОЕМВРИ - 12 мин., кино филм, CANON H.264, 2009

  • сценарист – Валентин Гошев (по разкази на Стефан Кисьов)

  • режисьор – Валентин Гошев

  • оператор – Димитър Костов

  • композитор – Димитър Величков-Шмидт

  • звукорежисьор – Димитър Виличков-Шмидт

  • художник-постановчик – Десислава Андонова

  • художник по костюми – Десислава Андонова

  • монтаж – Александър Етимов

  • в ролите – Мира Бояджиева, Елена Атанасова, Иван Юруков, Филип Трифонов, Любо Поптодоров

  • продуцент – НАТФИЗ

16. ЦАХЕС – 133 мин., кино филм, DCP, 2010

  • сценарист – Христо Ганев

  • режисьор – Анри Кулев

  • оператор – Светла Ганева

  • композитор – Стефан Димитров

  • звукорежисьор – Борис Траянов

  • художник-постановчик – Анастас Янакиев

  • художник по костюми – Марта Миронска

  • монтаж – Анни Стоянова

  • в ролите – Касиел Ноа Ашер, Виолета Марковска, Стоян Алексиев, Захари Бахаров, Мая Новоселска, Ивайло Христов, Пламен Димитров, Любомир Петкашев, Емил Котев

  • продуцент  – КУЛЕВ ФИЛМ ПРОДУКЦИЯ – Анри Кулев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродуцент - КАМЕРА


30-ТЕ ДОКУМЕНТАЛНИ И НАУЧНОПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ

В КОНКУРСА

 1. АПОСТОЛ КАРАМИТЕВ - 59 мин., тв филм, DVC, 2009

  • сценарист – Момчил Карамитев

  • режисьор – Момчил Карамитев (дебют)

  • оператор – Момчил Карамитев

  • композитор – Роберт Ла Кар

  • звукорежисьор – Александър Симеонов

  • художник-постановчик – Габриела Ди Саверио 

  • художник по костюми – Габриела Ди Саверио

  • монтаж – Кен Питърс, Георги Лазаров, Нина Алтъпармакова

  • в ролите: Маргарита Дупаринова, Апостол Карамитев, Стефка Кацарска, Гинка Станчева, Доротея Тончева, Георги Черкелов, Коста Цонев, Димитър Беремски, Стефан Димитров, Георги Калоянчев

  • продуцент - НАЙТМЕАР ПИКЧЪРС ЕООД – Момчил Карамитев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

2. АХИЛЕСОВАТА ПЕТА - 54 мин., кино филм, DVC PRO, 2010

  • сценарист – Станислава Калчева

  • режисьор – Станислава Калчева

  • оператор – Иван Тонев

  • муз. оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Благомир Алексиев

  • художник-постановчик – Айсидора Зайднер

  • художник по костюми – Айсидора Зайднер

  • монтаж – Огнян Димов

  • продуцент – КОРУНД Х – Христо Христов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

3. БЕЗСРЕБЪРНИЦИ - 58 мин., кино филм, DVC PRO, 2010

  • сценарист – Евгения Атанасова-Тенева

  • режисьор –  Росен Елезов

  • оператор – Цветан Недков

  • композитор – Константин Цеков

  • звукорежисьор – Ивайло Янев

  • монтаж – Павел Павлов

  • продуцент –  ВАИК - Валерий Костов, с финансовата  подкрепа на ИА НФЦ

4. БЕТОННИ ФАРАОНИ - 47 мин., тв филм, НD, 2010,

  • продуцент -  АГИТПРОП – Мартичка Божилова, НВО България

  • сценарист – Йордан Тодоров

  • режисьор – Йордан Тодоров (дебют)

  • оператори – Борис Мисирков, Георги Богданов 

  • звукорежисьор – Момчил Божков

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • продуцент -  АГИТПРОП – Мартичка Божилова, НВО България

5. БРАТЯТА, ВЛЮБЕНИ В БЪЛГАРИЯ - 47 мин., тв филм, HD, 2010

  • сценаристи – Мариета Ангелова, Елена Димитрова

  • режисьор – Анастас Джидров

  • оператор – Славчо Димитров

  • муз. оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Цветелина Цветкова      

  • монтаж – Мирослав Гайдошик

  • продуцент – ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ-СОФИЯ, с финансовата подкрепа на Столична община

6. В ЛОЖАТА НА ТРОТОАРА – 26 мин., тв филм, HD видео, 2010

  • сценарист – Деян Енев

  • режисьор – Максим Генчев

  • оператор – Николай Генчев

  • монтаж – Максим Генчев

  • продуцент – gMAX – Десислава Ковачева, с финансовото съдействие на Столична община

7. ГОСПОДИН ГЛАДСТОН И БЪЛГАРИТЕ - 57 мин., кино филм, НDV, 2010

  • сценарист –  Румен Генов

  • режисьор – Михаил Мелтев

  • оператор – Цветан Недков

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • монтаж – Димитър Лучев

  • продуцент – ДВЕ И ПОЛОВИНА – Пенко Русев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

8. ДЖЕКИ, ДЖОНИ И ЧАРЛИ НЕ СА ИМЕНА НА КУЧЕТА - 50 мин., кино филм, HDV, 2010

  • сценарист – Никола Бошнаков

  • режисьор – Никола Бошнаков (дебют)

  • оператори – Цветан Драгнев, Никола Апостолов

  • муз. оформление – Джони Пенков, Никола Бошнаков

  • звукорежисьор – Добри Христосков

  • монтаж – Бидон Филм

  • продуцент – МЕТА БМ-4 – Боно Бонев, с финансовата подкрепа на  ИА НФЦ

9. ДОБРИ ВОЙНИКОВ – РЕВОЛЮЦИОНЕРЪТ НА ДУХА - 30 мин., тв филм, видеокасета DVCAM, 2009

  • сценарист – проф. д-р Кина Вачкова

  • режисьор – Здравка Русева (дебют)

  • оператор – Даниел Малев

  • музика – произведения на Добри Войников в изпълнение на камерен квартет с ръководител Хачо Мисакян и обработка на Михаил Биков

  • монтаж – Борис Колев

  • в главната мъжка роля – Цветан Николов

  • продуцент – ТРИМА-М, с финансовата подкрепа на НЧ “Добри Войников” и  Община Шумен 

10. ЖИВАТА ВЕЧНОСТ - 30 мин., тв филм, HD, 2010

  • сценарист – Елена Димитрова

  • режисьор – Анастас Джидров

  • оператор – Славчо Димитров

  • муз. оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Цветелина Цветкова

  • монтаж – Мирослав Гайдошик

  • продуцент – ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ-СОФИЯ

11. ИВАН ГЕОРГИЕВ-РЕМБРАНДА - 91 мин., кино филм, видео, 2010

  • сценаристи – Анна Петкова, Юлия Станкова

  • режисьор – Анна Петкова

  • оператор – Константин Занков

  • композитор – Ценко Минкин

  • звукорежисьор – Джони Пенков

  • монтаж – Анета Панова, Теодора Вапшек

  • продуцент – ГАЛА ФИЛМ – Галина Тонева, Кирил Кирилов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

12. ИЗГУБЕНИ В ЗАТВОРЕНАТА ЛИНИЯ -  56 мин., кино филм, HD VIDEO, 2010

  • сценарист – Константин Занков

  • режисьор – Константин Занков

  • оператор – Георги Николов

  • композитор – Николай Иванов-ОМ

  • звукорежисьор – Благомир Алексиев

  • монтаж – Юлиан Минков

  • продуцент – МЕДЖИК ШОП – Георги Николов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

13. КАРТАЛИ 2010 - 53 мин. и 11 сек., тв филм, DV, 2010

  • сценарист – Катерина Зарева

  • режисьор – Красимир Симеонов

  • оператори – Добрин Керестелиев, Ярослав Ячев

  • композитор – Иван Динев

  • монтаж – Камен Колев

  • продуцент – СВИДАС, с финансовата подкрепа на Българска фондация за биоразнообразие

14. КЛАСИФИКАЦИЯ НА СПОМЕНИ - 82 мин., кино филм, НD-cam, 2010

  • сценарист – Влади Киров

  • режисьор – Костадин Бонев

  • оператор – Константин Занков

  • композитор – Николай Иванов

  • звукорежисьор – Валентин Кирилов

  • монтаж – Юлиян Минков

  • продуцент – ТРИВИУМ ФИЛМС – Костадин Бонев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

15. КМЕТЪТ - 56 мин., кино филм, Betacam SP, 2010

  • сценарист – Адела Пеева

  • режисьори – Адела Пеева, Антоний Дончев

  • оператор – Жоро Неделков

  • композитор – Борис Карадимчев

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • художник-постановчик – Георги Тодоров

  • монтаж – Диана Захариева, Ралица Стоянова

  • в главната мъжка роля – Валентин Танев

  • в поддържащи мъжки роли – Захари Бахаров, Иван Юруков

  • продуцент – АДЕЛА МЕДИЯ – Адела Пеева, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, Министерство на културата, Столична община, Гьоте институт - България

16. КОКИЧЕ В БЛАТОТО - 27 мин., тв филм, видео, 2010

  • сценарист – Ралица Димитрова

  • режисьор – Ралица Димитрова

  • оператор – Пламен Герасимов

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • монтаж – Бойка Попова

  • продуцент – БНТ

17. КЪЛНА СЕ - АЗ БИХ ПОВТОРИЛ ВСИЧКО ОТНАЧАЛО - 27 мин., тв филм, видео, 2010

  • сценарист – Йордан Йорданов

  • режисьор – Йордан Йорданов

  • оператор – Христо Тотев

  • звукорежисьори – Мариана Вълканова, Климент Филев

  • монтаж – Татяна Богданова

  • продуцент – БНТ

18. КЪСЕН ДОМ - 29 мин., тв филм, HD, 2010

  • сценарист – Мария Аверина

  • режисьор – Мария Аверина (дебют)

  • оператор – Ивайло Дончев

  • композитор – Филип С. Филипов 

  • монтаж – А Bros Production

  • продуцент – АГИТПРОП – Мартичка Божилова, НВО България

19. ЛИЧЕН РАЗГОВОР - 47 мин., тв филм, HDV, 2010

  • сценарист – Георги Тошев

  • режисьор – Станислав Тодоров - Роги

  • оператор – Росен Даскалов - Тичъра

  • звукорежисьор – Алексей Цветанов

  • монтаж – Явор Веселинов

  • продуцент – ShortCut Productions – Румяна Цанчева, с финансовата подкрепа на bTV и Столична община

20. НИКОЛАЙ МАЙСТОРОВ. СЪТВОРЕНИЕ - 54 мин., кино филм, HD, 2010

  • сценарист – Юри Жиров

  • режисьор – Юри Жиров

  • оператор – Георги Ангелов

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • монтаж – Мария Ханджиева

  • продуцент  – ФС “ВРЕМЕ”, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

21. NO COMMENT (БЕЗ ДУМИ) - 52 мин., кино филм, HD-video, 2010

  • сценарист – Анна Цолова

  • режисьор – Любомир Халачев

  • оператор – Емил Пенев

  • муз.  оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Момчил Божков

  • монтаж  - Донка Иванова

  • продуцент – КАДИАК ФИЛМ – Любомир Халачев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

22. НОЩ НАД ГРАДА - 44 мин., кино филм, НD, 2009

  • сценарист – Ирена Даскалова

  • режисьор – Ирена Даскалова (дебют)

  • оператор – Росен Даскалов-Тичъра

  • композитор – Васил Гюров

  • звукорежисьор – Симеон Воев

  • монтаж – Ирена Даскалова, Димитър Каракашев

  • продуцент – ТИЧ.Ко – Ирена Даскалова, с финансовата подкрепа на Столична община

23. ОТЕЦ ИВАН И НЕГОВИТЕ ДЕЦА - 60 мин., кино филм, Betacam SP, 2010

  • сценарист – Христо Илиев

  • режисьор – Георги Стоев-Джеки

  • оператор – Пламен Гелинов

  • муз. оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Джони Пенков

  • монтаж – Стефан Бояджиев

  • продуцент – ГЕОРГИ СТОЕВ-ДЖЕКИ, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

24. ПЪТЯТ ПРЕД НАС - 95 мин., кино филм, Sony HD, 2010

  • сценарист – Стефан Иванов

  • режисьор – Стефан Иванов

  • оператори – Стефан Иванов, Гео Иванов

  • звукорежисьори – Клод Богран, Франсин Поарие

  • монтаж – Ани Жан

  • продуцент - LES FILMS DE L’ISLE /Канада/, БЪРЪ ФИЛМ, СОФИЛМ – Ян Бойд, Изабел Кутюр, Патрик Сандрен, Георги Балкански, Владимир Андреев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

25. РОДНИНИ - 78 мин., кино филм, видео, 2009

  • сценаристи – Нери Терзиева, Иглика Трифонова

  • режисьор – Иглика Трифонова

  • оператор – Рали Ралчев

  • звукорежисьор – Валентин Кирилов

  • монтаж – Йорданка Бъчварова

  • продуцент – ГАЛА ФИЛМ – Галина Тонева, Кирил Кирилов, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

26. РУСЕНСКАТА КЪРВАВА СВАТБА - 56 мин., кино филм, Digital Betacam, 2010

  • сценарист – Тони Николов

  • режисьор – Стефан Командарев

  • оператор – Антон Бакарски

  • муз. оформление – Мариана Вълканова

  • звукорежисьор – Благомир Алексиев

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • продуцент – АРГО ФИЛМ – Стефан Командарев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродуценти – ФИЛММЕЙКЪР, АРС СТУДИО, БУЛФИЛМ

27. ТИХИЯТ КРАДЕЦ - 28 мин. и 40 сек., кино филм, DVC pro, 2010

  • сценарист – Златимир Коларов

  • режисьор – Валентина Фиданова

  • оператор – Иван Узунов

  • звукорежисьор – Мариана Вълканова

  • художник-постановчик – Здравко Маринов

  • художник по костюми – Галина Генчева

  • монтаж – ЕТ “Гергана Илиева – Балканите”

  • в главната женска роля – Мая Кисьова

  • в поддържаща женска роля – Белла Цонева

  • в поддържаща мъжка роля – Стефан Илиев

  • продуцент – МЛН ООД

28. ХОТЕЛ “РАЙ” - 54 мин., тв филм, HD, 2010

  • сценарист – София Тзавелла

  • режисьор –  София Тзавелла

  • оператори – Борис Мисирков, Георги Богданов

  • звукорежисьор – Момчил Божков

  • монтаж – Нина Алтъпармакова

  • продуцент – АГИТПРОП – Мартичка Божилова, НВО България

29. ЧОВЕКЪТ И ОБРАЗЪТ МУ - 27 мин., тв филм, DVC pro, 2010

  • сценарист – Станислава Калчева

  • режисьор – Станислава Калчева

  • оператор – Иван Тонев

  • муз. оформление – Благомир Алексиев

  • звукорежисьор– Георги Цветков

  • монтаж – Огнян Иванов

  • продуцент – БНТ, АРС – Иван Тонев

30. ЮЛИЯ - 27 мин., кино филм, HD, 2010

  • сценарист – Стефан Джамбазов

  • режисьор – Стефан Джамбазов

  • оператор – Цветан Недков

  • звукорежисьор – Иван Андреев

  • монтаж – Мария Ханджиева

  • продуцент – ФС “ВРЕМЕ”, с финансовата подкрепа на Столична община


7-ТЕ АНИМАЦИОННИ ФИЛМА В КОНКУРСА

1. ДОРОГА - 12 мин., кино филм, HDTV, 2009

  • сценарист – Сотир Гелев

  • режисьори – Сотир Гелев, Алекс Филипов

  • оператор –  Сотир Гелев

  • композитор – Румен Бояджиев-син                               

  • звукорежисьор – Светлозар Георгиев

  • художник-постановчици – Пенко Гелев, Сотир Гелев

  • художник на типажите – Пенко Гелев

  • монтаж – Юлия Накова

  • продуцент – ГЕКОН филмово студио – Пенко Гелев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

2. ИЗВЪНСНЕЖНИ - 7 мин., кино филм, DVD, Betacam SP, 2010

  • сценарист – Марина Русинова

  • режисьор – Марина Русинова

  • композитор – Глен Милър

  • звукорежисьор – Биляна Иванова

  • художник-постановчик – Стоян Дуков

  • аниматори – Любомир Христов, Марина Русинова

  • монтаж – Марина Русинова

  • продуцент – МАРИНА ФИЛМ – Марина Русинова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

3. КОГАТО ОЩЕ БЯХМЕ ГРЕШНИЦИ - 3 мин. и 42 сек.; кино филм, Betacam SP, 2010

  • сценарист – Владимир Шомов

  • режисьор – Владимир Шомов

  • муз. оформление – Владимир Шомов

  • аниматор – Владимир Шомов

  • монтаж – Владимир Шомов

  • продуцент – СПЕКТЪР 92 – Васил Мареков, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

4. КОШУТА - 3 мин. и 2 сек., кино филм, DVD, 2010

  • сценарист – по детска песничка – текст Кирил Янев

  • режисьори – Юри Секулов, Евгения Иванова, Надежда Славова

  • композитор – Кирил Янев

  • художник-постановчици – Юри Секулов, Евгения Иванова, Надежда Славова

  • монтаж – Юри Секулов, Александър Размов

  • продуцент – БНР, АНИМА АРТ ООД

5. 15 МАЙМУНИ - 2 мин. и 58 сек.; кино филм, DVD, 2010

  • сценарист – по детска песничка – текст Моника Стоянова

  • режисьори – Николай Димитров, Надежда Славова

  • композитор – Моника Стоянова

  • художник-постановчици – Николай Димитров, Надежда Славова

  • монтаж – Александър Размов

  • продуцент – АНИМА АРТ ООД

6. СВЕТУЛКИ - 5 мин. и 45 сек., кино и тв филм – дигитален, 2010

  • сценарист – Никифор Русков

  • режисьор –  Явор Калъчев

  • композитор – Владимир Джамбазов

  • звукорежисьор – Владимир Джамбазов

  • художник-декори – Никифор Русков

  • художник на типажи – Явор Калъчев

  • монтаж – Антонио Илиев

  • продуцент – АНИМА ФИЛМ – Явор Калъчев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

7. ШАРО И ПЪРВИЯТ СНЯГ - 1 мин. и 48 сек., кино филм, DVD, 2010

  • сценарист – по детска песничка – текст Цветан Ангелов

  • режисьори – Юри Секулов, Евгения Иванова, Надежда Славова

  • композитор - Александър Райчев

  • художник-постановчици –  Юри Секулов, Евгения Иванова, Надежда Славова

  • монтаж – Юри Секулов, Александър Размов

  • продуцент – БНР, АНИМА АРТ ООД

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ