НАГРАДИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2012

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ'2012


БЛАГОДАРИМ НА НАШИЯ ГЕНЕРАЛЕН СПОНСОР

Благодарим на СЪОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

ИА "НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ ЦЕНТЪР"

БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

НАЦИОНАЛЕН ДВОРЕЦ НА КУЛТУРАТА

АРТ ФЕСТ

       

БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ

представляваща за първи път от 2010 година

цялата кинематографична общност:

Съюз на българските филмови дейци, Българска асоциация на кинорежисьорите,

Асоциация на българските оператори, Сдружение на филмовите и телевизионните режисьори, Българска асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи, 

Българска асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков"

Асоциация на филмовите продуценти, Асоциация на българските независими продуценти,

Асоциация на българските филмови продуценти, Асоциация "Академика 21"

присъди на

ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ

излъчвана директно по Канал 1 на БНТ

Вижте Официалната церемония на:

 http://bnt.bg/bg/news/view/76951/ave_e_naj_dobrijat_igralen_film_za_2011_g_spored_bylgarskata_filmova_akademija

Сценарист и режисьор: Христиан Ночев

Водещи: Параскева Джукелова и Камен Воденичаров

С участието на Трио "Ad Libitum" в състав:

Евгения Ночева - цигулка, Георги Даскалов - виолончело, Злателина Коларова - пиано

28 МАЙ 2012, В НДК - КИНО "ЛЮМИЕР", 18.30 ЧАСА

В РАМКИТЕ НА САЛОНА НА ИЗКУСТВАТА 2012

най-авторитетните в цял свят награди

наградите от творци на творци

за постижения в българското кино през 2011

като продължение на културната традиция

на Съюза на българските филмови дейци от 1975 година

За Наградите на ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ за 2011 година се състезаваха:

16 игрални, 14 документални и научнопопулярни и 5 анимационни филма,

имали публичен показ у нас през периода 01.01.2011 – 31.12.2011


Наградата за цялостно творчество

НЕВЕНА ТОШЕВА

кинодокументалист


НАЙ-ДОБЪР ИГРАЛЕН ФИЛМ

"АВЕ"

Сценаристи: Константин Божанов и Арнолд Баркъс

Режисьор: Константин Божанов

Продуцент: ЕЛЕМЕНТИ ООД, КАМЕРА ООД, КЕЙ БИ ФИЛМС, GEOFFROY GRISON,

с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродукция с БНТ

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"КЕЦОВЕ", режисьори Валери Йорданов и Иван Владимиров

"LOVE.NET", режисьор Илиян Джевелеков


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"ВЛЯВО ОТ ПЪТЯ ЛОНДОН-КАЛКУТА"

Сценарист:Влади Киров

Режисьор:Михаил Мелтев

Продуцент: ДВЕ И ПОЛОВИНА – Пенко Русев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"ГОРЯНИ", режисьор Атанас Киряков

"МОМЧЕТО, КОЕТО БЕШЕ ЦАР", режисьор Андрей Паунов


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

"КОШМАРЪТ"

Сценаристи: Иван Кулеков и Николай Тодоров

Режисьор:Николай Тодоров

Продуцент:КЛУБ НО - Николай Тодоров, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"Жомео и Рулиета", режисьор Стоян Дуков

"MERCI", режисьор Господин Неделчев-Дидо


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

"КОРАВИ СТАРЧЕТА"

Сценарист: Симон Шварц

Режисьори: Пламен Масларов и Ивайло Пенчев

Продуцент: БНТ, УРБАН МЕДИЯ ЕООД

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"N 1", режисьор Атанас Христосков

"ПОД ПРИКРИТИЕ", режисьори Димитър Митовски, Виктор Божинов и Димитър Гочев


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН

ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"ТАТКО СНИМА МРЪСНИ ФИЛМИ"

Сценарист:Йордан Тодоров

Режисьор: Йордан Тодоров

Продуцент: АГИТПРОП – Мартичка Божилова, копродукция с FILMTANK, ZDF/ARTE

ДРУГИТЕ НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

"АВТОПОРТРЕТ С МАСКА", режисьор Атанас Киряков

"НАШАТА СТОКА Е НАЙ-ГОЛЯМАТА РЕКЛАМА!", режисьор Ралица Димитрова


НАГРАДИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МАЙСТОРСТВО

ОТ СЕКЦИИТЕ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

Режисьор на игрален филм – Илиян Джевелеков за „LOVE.NET”

другите номинации: Камен Калев за "Островът"; Константин Божанов за "Аве"

 

Режисьор на документален филм - Андрей Паунов за "Момчето, което беше цар"

другите номинации: Анна Горанова за "Иван Радоев - поетът стреля в сърцето си";

Михаил Мелтев за "Вляво от пътя Лондон-Калкута"

Режисьор на анимационен филм - Николай Тодоров за "Кошмарът"

другите номинации: Господин Неделчев-Дидо за "Merci"; Стоян Дуков за "Жомео и Рулиета"

Сценарий – Влади Киров за "Вляво от пътя Лондон-Калкута"

другите номинации: Илиян Джевелеков, Матей Константинов и Нели Димитрова за „LOVE.NET”;

Симон Шварц за "Корави старчета"

Филмова музика - Кирил Добрев за "Кецове"

другите номинации: Ex aequo: Борис Чангъров за "N 1" и Петко Манчев за „LOVE.NET”;

Ex aequo: Кирил Дончев за "Английският съсед" и Кирил Илиевски за "Корави старчета"

Оператор на игрален филм – Емил Христов за "LOVE.NET"

другите номинации: Антон Бакарски за "Втори дубъл" и "Под прикритие"

Ивайло Пенчев за "Корави старчета"

 

Оператор на документален филм - Емил Пенев за "Вляво от пътя Лондон - Калкута"

другите номинации: Борис Мисирков и Георги Богданов за "Момчето, което беше цар";

Димитър Митов за "Автопортрет с маска" и "Горяни"

Главна женска роля – Ваня Цветкова в "Седем часа разлика"

другите номинации:Лилия Маравиля в „LOVE.NET” и Милена Николова в "Лора от сутрин до вечер"

 

Главна мъжка роля – Ованес Торосян в "Аве"

другите номинации: Ex aequo: Иван Джамбазов в "Корави старчета", Михаил Билалов

в "Под прикритие" и Симеон Лютаков в "Седем часа разлика";

Филип Аврамов в "Кецове", "N 1" и "Домашен арест"

Поддържаща женска роля - Бойка Велкова в "Островът"

другите номинации: Ex aequo: Иванка Шекерова в "Корави старчета", Илка Зафирова в "Стъклен дом" и Цветана Манева в "Под прикритие"

 Ex aequo: Лилия Маравиля в "Под прикритие" и Наталия Каракулева в "Корави старчета"

 

Поддържаща мъжка роля - Пенко Господинов в "Седем часа разлика"

другите номинации: Мариан Вълев в "Кецове"; Ex aequo: Ненчо Илчев в "Столичани в повече"

и Юрий Ангелов в "Седем часа разлика"

  

Филмова сценография - Георги Димитров за "Домашен арест" и "LOVE.NET"

другите номинации: Кольо Карамфилов за "Аве", Мария Койчева за "N 1"

Художник по костюми – Виржиния Додова за "N 1"

другите номинации: Боряна Семерджиева за "Корави старчета";

Кристина Томова и Силвия Владимирова за „LOVE.NET”

 

Филмов монтаж - Александра Фучанска за „Love.Net”

други номинации: няма

Звукорежисьор –Момчил Божков за "Островът" и "Момчето, което беше цар"

другите номинации: Иван Андреев за "Вляво от пътя Лондон - Калкута";

Юри Хинов за "Корави старчета"

Книга - филмова теория и критика - Геновева Димитрова за "Въртележки на абсурда. Руското игрално кино 1991-2011"

другите номинации: Иво Драганов за "Особености на телевизионния мениджмънт";

Петя Александрова за "Изгубени в гледането. Бариери пред аудиовизуалните медии"

Оперативна филмова критика - Боряна Матеева

другите номинации: Божидар Манов; Геновева Димитрова


НАГРАДИТЕ ЗА РЕЖИСЬОРСКИ ДЕБЮТ

В игралното кино - Константин Божанов за "Аве"

другите номинации: Атанас Христосков за "N 1"

Димитър Коцев-Шошо за "Лора от сутрин до вечер"

В документалното кино - Филип Трифонов за "Водна паша"

други номинации: няма

В анимационното кино: Радостина Нейкова за "Пътуване"

други номинации: няма


16-ТЕ ИГРАЛНИ ФИЛМИ – ПЪЛНОМЕТРАЖНИ И НОВЕЛИ,

ВКЛЮЧИТЕЛНО ТЕЛЕВИЗИОННИ - В КОНКУРСА

1. АВЕкино филм, 86 мин., 2K HD, 2011

  • сценаристи - Константин Божанов, Арнолд Баркъс

  • режисьор - Константин Божанов (дебют)

  • оператори - Ненад Бороевич, Радослав Гочев

  • композитор - Том Пол

  • звукорежисьори - Момчил Божков, Том Пол

  • художник-постановчик - Кольо Карамфилов

  • художник по костюми - Марина Янева

  • монтаж - Стела Георгиева

  • в  ролите - Анжела Недялкова, Ованес Торосян, Светлана Янчева, Елена Райнова, Йорданка Стефанова, Бойка Велкова, Мария Петрова, Катинка Недялкова, Диана Цолевска, Милена Кашканова, Силвия Митовска, Надежда Иванова, Мартин Брамбах, Николай Урумов, Бруно Ес, Красимир Доков, Йосиф Сърчаджиев, Никола Додов, Николай Карамфилов, Божидар Златков, Евгений Михайлов, Иван Юруков, Самуил Ганев, Георги Рангелов, Чавдар Ангелов, Боян Радев

  • продуцент - ЕЛЕМЕНТИ ООД, КАМЕРА ООД, КЕЙ БИ ФИЛМС, GEOFFROY GRISON, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродукция с БНТ

2. АНГЛИЙСКИЯТ СЪСЕД – тв филм (сериал) - представени 2 от 4 епизода, по 54 мин., DVC PRO 50, 2011

  • сценарист - Михаил Вешим

  • режисьор - Дочо Боджаков

  • оператор - Иван Варимезов

  • композитор - Кирил Дончев

  • звукорежисьор - Александър Симеонов

  • художник-постановчик -  Мирослав Маринов

  • художник по костюми -  Вирджиния Додова

  • монтаж -  Бойка Попова

  • в ролите -  Татяна Лолова, Лесли Грантъм, Румен Угрински, Ирен Кривошиева, Биляна Петринска, Слав Бойчев, Николай Урумов, Кръстьо Лафазанов, Красимир Доков

  • продуцент -  БНТ, Студия “Екран”, “Две и половина” – Пенко Русев

3. ВТОРИ ДУБЪЛ - кино филм, 27 мин., 16 мм, 2011

  • сценарист -  Господин Господинов

  • режисьор - Надежда Косева

  • оператор - Антон Бакарски

  • композитор -  Валерия Попова

  • звукорежисьори - Андреас Хилдебранд, Момчил Божков

  • художник-постановчик -  Виктор Андреев

  • художник по костюми -  Елена Зайкова Грекова

  • монтаж -  Нина Алтъпармакова

  • в ролите -  Светла Цоцоркова, Стефан А. Щерев, Мария Статулова, Йосиф Шамли, Велко Кънев, Димо Алексиев, Богомил Атанасов

  • продуцент - АРТ ФЕСТ, КОИН ФИЛМ – Стефан Китанов, Херберт Шверинг, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, ФОНДАЦИЯ РОБЪРТ БОШ, ФИЛМОВ ФОНД НОРДРЕЙН-ВЕСТФАЛЕН, копродукция с БНТ

4. ДОМАШЕН АРЕСТ - тв филм (сериал) - представени 2 от 18 епизода, по 24 мин., XDCAM, 2011

  • сценаристи -  Нели Димитрова, Тео Чепилов, Николета Бочева

  • режисьор -  Петър Вълчанов

  • оператор -  Григор Кумитски

  • звукорежисьор  -  Нестор Йорданов

  • художник-постановчик -  Георги Димитров

  • художник по костюми - Грета Великова

  • монтаж -  Николай Пенчев

  • в ролите -  Мая Бежанска, Стефани Дойчинова, Филип Аврамов, Иван Панев, Велизар Величков, Албена Михова

  • продуцент -  bTV МЕДИА ГРУП ЕАД

5. КЕЦОВЕ - кино филм, 111 мин., 35 мм, 2011

  • сценарист -  Валери Йорданов

  • режисьори -  Валери Йорданов (дебют), Иван Владимиров (дебют)  

  • оператор -  Рали Ралчев

  • композитор -  Кирил Добрев

  • звукорежисьор -  Валентин Кирилов

  • художник-постановчик  -  Сабина Христова

  • художник по костюми -  Кристина Томова

  • монтаж -  Светлана Кирилова

  • в ролите -  Ина Николова, Иван Бърнев, Филип Аврамов, Васил Драганов, Иво Аръков, Яна Титова, Мариян Вълев

  • продуцент -  ГАЛА ФИЛМ ООД – Галина Тонева, Кирил Кирилов, с финансовата подкрепа от МЕДИА, ИА НФЦ, СОФИЛМ, БНТ

6. КОРАВИ СТАРЧЕТА – тв филм, 86 мин., DIGITAL BETACAM, 2011

  • сценарист - Симон Шварц

  • режисьори -  Пламен Масларов, Ивайло Пенчев

  • оператор -  Ивайло Пенчев

  • композитор -  Кирил Илиевски

  • звукорежисьор -  Юри Хинов

  • художник-постановчик -  Мирослав Маринов

  • художник по костюми -  Боряна Семерджиева

  • монтаж -  Стефан Бояджиев

  • в ролите -  Надя Конакчиева, Васил Банов, Иван Джамбазов, Стефан Бобадов, Иван Самоклиев, Владимир Бонев, Никола Чиприянов, Никола Пашов, Иванка Шекерова, Наталия Каракулева, Елена Райнова, Богдан Казанджиев, Цветомир Иванов, Даниел Рашев, Димо Димов

  • продуцент -  БНТ, УРБАН МЕДИЯ ЕООД

 7.  LOVE.NETкино филм, 109 мин., 35 мм, 2011, 109 мин.

  • сценаристи -  Нели Димитрова, Матей Константинов, Илиян Джевелеков

  • режисьор -  Илиян Джевелеков (дебют)

  • оператор -  Емил Христов

  • композитор -  Петко Манчев

  • звукорежисьор -  Петко Манчев

  • художник-постановчик -  Георги Димитров

  • художници по костюми -  Силвия Владимирова, Кристина Томова

  • монтаж - Александра Фучанска

  • в ролите - Лилия Маравиля, Койна Русева, Диана Добрева, Христо Шопов, Захари Бахаров, Диляна Попова, Лора Чешмеджиева, Джон Лоутън, Тео Аврамов

  • продуцент -  МИРАМАР ФИЛМ – Матей Константинов, Илиян Джевелеков, Георги Димитров, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродукция с НОВА ТЕЛЕВИЗИЯ, ЗУУМ МЕДИА

8. ЛОРА ОТ СУТРИН ДО ВЕЧЕР – кино филм, 93 мин., дигитална технология (CANON 7D), 2011

  • сценарист – Димитър Коцев - Шошо

  • режисьор – Димитър Коцев – Шошо (дебют)

  • оператор – Владимир Михайлов

  • композитори  – Милена Николова, Виктор Стоянов и др.

  • звукорежисьор – Петко Манчев

  • художник-постановчик – Никола Тороманов

  • художници по костюми – Радина Гъдева, Кристина Томова

  • монтаж – Зорица Коцева

  • в ролите – Милена Николова, Христо Петков, Димо Алексиев, Георги Петров, Ива Гочева, Антонина Ковачева, Юлиан Ковалевски, Коста Биков

  • продуцент – СПОТЛАЙТ, копродукция с ПЕТРА АДВЕРТАЙЗИНГ, ЯНТРА ФИЛМС, МИСТЕР МЕДИА, СИНЕВИЖЪН, с финансова подкрепа за развитие на сценария от МЕДИА

9. МАЛЪК - ГОЛЯМ - кино филм, 90 мин., CANON 5D, CANON 7D, RED ONE, iPHONE 4 /формат FULL HD/, 2011

  • сценарист -  Ясен Григоров

  • режисьор -  Ясен Григоров

  • оператори -  Темелко Темелков, Красимир Андонов, Момчил Александров

  • музика -  Група Х, Melekh, Past Redemption, Sisters of Radomir, Дует Дворжак, Ангел Маринов, Гергана и Румен Маказчиеви, Jasmine whale, 17 ХІІ, Борис Ковачев, Развигор Попов

  • звукорежисьор -  Емил Илиев

  • художник-постановчик - Ясен Григоров

  • художници по костюми - Антоанета Кастовая, Ясен Григоров

  • монтаж -  Грег Г. Клер

  • в ролите - Деси Слава, Борис Ковачев, Калин Христов, Йордан Кочев, Светослав Славейков

  • продуцент -  THE FLYING AGENCY, MAKUTU MEDIA

10. № 1 – тв филм, 1.75 мин., JDV, 2011

  • сценаристи - Явор Михайлов, Атанас Христосков

  • режисьор - Атанас Христосков (дебют)              

  • оператор - Стефан Куцаров

  • композитор - Борис Чангъров

  • звукорежисьор - Юри Хинов

  • художник-постановчик - Мария Койчева

  • художник по костюми - Вирджиния Додова

  • монтаж - Атанас Христосков, Таня Богданова

  • в ролите - Филип Аврамов, Ивайло Захариев, Милена Аврамова, Николай Станоев, Ивайло Драгиев, Константин Станчев

  • продуцент - БНТ, “ИНКОМС ПРОДЖЕКТ” ЕООД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

11. ОПЕРАЦИЯ “ШМЕНТИ КАПЕЛИ” - кино филм, 118 мин., RED ONE, 2011

  • сценарист - Владислав Карамфилов-Въргала

  • режисьори - Владислав Карамфилов-Въргала (дебют), Иван Митов (дебют)

  • оператор - Кирил Вълчанов

  • композитори - Антон Чапов, Пламен Миронов

  • звукорежисьор - Михаил Дичев

  • художник-постановчик - Ангел Манов-Ачо

  • художник по костюми - Ани Владимирова

  • монтаж - Валентин Вълчев, Нина Алтъпармакова

  • в ролите - Росица Литова, Владислав Карамфилов-Въргала, Христо Шопов, Захари Бахаров, Хари Аничкин, Константин Славчев-Коцето, Джеки Стоев, Джони Пенков, Кирил Ефремов, Стефан Щереф, Китодар Тодоров, Малин Кръстев, Август Попов  

  • продуцент - СИ ЕНД АР ПРОДАКШЪН

12. ОСТРОВЪТ - кино филм, 109 мин., 35 мм, 2011

  • сценарист - Камен Калев

  • режисьор - Камен Калев

  • оператор - Юлиан Атанасов

  • композитор - Жан Пол Уол

  • звукорежисьор - Момчил Божков

  • художник-постановчик - Себастиан Оргамбиде

  • художник по костюми - Станислава Янакиева

  • монтаж - Оса Мозберг, Микел Нилсен, Камен Калев

  • в ролите - Летисия Каста, Туре Линдхард, Бойка Велкова, Руси Чанев, Михаил Мутафов, Алехандро Ходоровски

  • продуцент - УОТЪРФРОНТ ФИЛМ, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, ЕВРОИМАЖ, копродукция с АРТ ЕТЪРНАЛ ЕООД, ЧИМНИ ПОТ, ФИЛМ И ВАСТ, БНТ

13. ПОД ПРИКРИТИЕ - тв филм (сериал) - представени 2 от 12 епизода, по 60 мин., дигитален, 2011

  • сценаристи - Теодора Василева, Георги Иванов, Ваня Николова, Йордан Банков (сезон 1), Александър Спасов, Александър Чобанов, Емил Андреев, Ваня Николова, Йордан Банков (сезон 2)

  • режисьори - Димитър Митовски, Виктор Божинов, Димитър Гочев

  • оператори - Антон Бакарски, Радослав Гочев, Ненад Бороевич

  • звукорежисьори - Николай Урумов (сезон 1), Светлозар Георгиев (сезон 2)

  • художник-постановчици - Анна Боянова (сезон 1), Самуил Ганев (сезон 2)

  • художници по костюми - Мина Кайе (сезон 1), Ина Божидарова (сезон 2)

  • монтаж -  Нина Алтъпармакова

  • в ролите - Ирена Милянкова, Ивайло Захариев, Михаил Билалов, Захари Бахаров, Владимир Пенев, Мариан Вълев, Койна Русева, Лилия Маравиля, Милена Николова, Цветана Манева, Снежана Макавеева,Теодора Духовникова, Александър Сано /Среброто/, Деян Донков, Венцислав Янков, Петър Попйорданов, Станислав Яневски, Йосиф Шамли, Христо Мутафчиев, Любен Кънев, Георги Стайков

  • продуцент - БНТ, КАМЕРА ООД

14. СЕДЕМ ЧАСА РАЗЛИКА - тв филм (сериал) - представен 1 от 26 епизода, 88 мин., RED ONE CAMERA, 2011

  • сценаристи - Любен Дилов-син, Милена Фучеджиева, Димитър Христов, Елена Илиева

  • режисьори - Вито Бонев, Кирил Киров

  • оператор - Силвестър Йорданов

  • звукорежисьор - Илиян Илиев

  • художник-постановчици - Кирил Якимов, Сабина Христова

  • художник по костюми - Кремена Халваджиян

  • монтаж - Скрийн Брадърс

  • в ролите - Ваня Цветкова, Калин Сърменов, Симеон Лютаков, Малин Кръстев, Боряна Братоева, Александра Раева, Евелина Барисова, Мария Статулова, Юрий Ангелов, Пенко Господинов, Тони Минасян, Васил Банов, Тодор Дърлянов

  • продуцент - bTV МЕДИА ГРУП, ГЛОБАЛ ФИЛМС

15. СТОЛИЧАНИ В ПОВЕЧЕ - тв филм (сериал) - представен 1 от 23 епизода, 51 мин., дигитален, 2011

  • гл. сценаристи - Иван Спасов, Емил Марков

  • сценаристи Първи сезон - Христина Апостолова, Георги Стайков, Александър Факиров, Христо Раянов, Иван Ланджев, Рени Груева

  • сценаристи Втори сезон - Христина Апостолова, Александър Факиров, Христо Раянов, Иван Ланджев, Емо Спахийски,Теньо Гогов, Мария Йотова, Рени Груева, Генчо Генчев  

  • сценаристи Трети сезон - Христина Апостолова, Александър Факиров, Теньо Гогов, Христо Раянов, Мария Йотова, Рени Груева, Генчо Генчев, Мариана Събева, Естер Симеони

  • режисьори - Виктор Божинов, Александър Косев, Станислав Тодоров-Роги

  • оператори - Ненад Бороевич, Антон Огнянов, Иван Вацов

  • композитор - Васил Пармаков

  • звукорежисьор - Мариана Вълканова

  • художник-постановчици - Росица Бакева, Ваня Иванова

  • художници по костюми - Жасмина Стоичкова, Ирена Максимова

  • монтаж -  Чавдар Варийски

  • в ролите - Албена Павлова, Силвия Лулчева, Ева Тепавичарова, Виолета Марковска, Любомир Нейков, Кръстю Лафазанов, Руслан Мъйнов, Христо Гърбов, Иван Юруков, Стоянка Мутафова, Мина Маркова, Васил Драганов, Ненчо Илчев, Иван Панайотов

  • продуцент - bTV МЕДИА ГРУП ЕАД, ДРИЙМ ТИЙМ ПРАДАКШЪНС АД                        

16. СТЪКЛЕН ДОМ - тв филм (сериал) - представени 2 от 91 епизода, 47 мин., кинокамера ARRI D21 на твърд диск, 2010-2011

  • сценарист - Теодора Василева

  • режисьор - Димитър Гочев

  • оператор - Радослав Гочев

  • композитор -  Кирил Петрушев-Бъсти

  • звукорежисьор -  Кирил Петрушев-Бъсти

  • художник-постановчици -  Самуил Ганев, Мариана Янева

  • художник по костюми -  Огняна Чалбурова

  • монтаж - Руслан Грудев-Роко, Милен Козов

  • в ролите - Елена Петрова, Яна Маринова, Радина Кърджилова, Луиза Григорова, Стефка Янорова, Калин Врачански, Стефан Данаилов, Юлиан Вергов, Георги Кадурин, Асен Блатечки, Красимир Ранков, Башар Рахал, Бойко Кръстанов, Явор Бахаров, Илка Зафирова, Диляна Попова, Антоний Аргиров, Александър Кадиев

  • продуцент -  bTV МЕДИА ГРУП ЕАД


14-ТЕ ДОКУМЕНТАЛНИ И НАУЧНОПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ

В КОНКУРСА

1. АВТОПОРТРЕТ С МАСКА – тв филм, 27 мин., DVC PRO 50, 2011

  • сценарист - Юрий Дачев

  • режисьор - Атанас Киряков

  • оператор - Димитър Митов

  • звукорежисьори - Благомир Алексиев, Георги Цветков

  • монтаж - Огнян Иванов

  • продуцент – БНТ - Студия “Екран”, изп. прод. ARS Digital Studio - Иван Тонев

2. ВЛЯВО ОТ ПЪТЯ ЛОНДОН - КАЛКУТА - кино филм, 74 мин., HD, 2011

  • сценарист - Влади Киров

  • режисьор - Михаил Мелтев

  • оператор - Емил Пенев

  • звукорежисьор - Иван Андреев

  • монтаж -  Мария Ханджиева

  • продуцент - ДВЕ И ПОЛОВИНА – Пенко Русев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

3. ВОДНА ПАША - кино филм, 21 мин.,  mini DV, 2011

  • сценарист - Филип Трифонов

  • режисьор - Филип Трифонов (дебют)

  • оператор - Евстати Тодоров /Муци/

  • звукорежисьор - Ивайло Стефанов

  • монтаж - Румен Митов 

  • с участието на - Павел Койчев (скулптор), Джони Пенков, Георги Лозанов, Гиньо Ганев, Иван Цонев, Мирослав Михайлов и др.

  • продуцент - ИДЕАЛЪ – Мирослав Михайлов, с финансовата подкрепа на Мирослав Михайлов

4. ГОРЯНИ - кино филм, 110 мин., DVD, 2011

  • сценарист - Атанас Киряков

  • режисьор – Атанас Киряков

  • оператор - Димитър Митов

  • композитор - Теодоси Спасов

  • звукорежисьори - Благомир Алексиев, Георги Цветков

  • монтаж - Огнян Иванов

  • продуцент - АРТ 47 ЕООД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, копродукция с КАМЕРА и АРС ДИДЖИТАЛ СТУДИО

5. ДЪЛГИЯТ ПЪТ НА КРОКОДИЛА – кино филм, 50 мин., HD, 2011

  • сценарист - Марио Марков

  • режисьор - Панчо Цанков

  • оператор - Цветан Недков

  • монтаж - Ина Маркова

  • продуцент - ФИЛМОВА АГЕНЦИЯ СИНИС, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

6. ИВАН РАДОЕВ – ПОЕТЪТ СТРЕЛЯ В СЪРЦЕТО СИ – кино филм, 60 мин., DVC PRO, 2011

  • сценарист - Боян Папазов, по “Литературна анкета Иван Радоев” с автор Мария Гарева

  • режисьор - Анна Горанова

  • оператор - Георги Чолаков

  • музика - Шопен, Паганини, Шостакович

  • звукорежисьор - Борис Траянов

  • монтаж - Анна Горанова

  • продуцент - ГЕОПОЛИ – Георги Чолаков, Павлина Желева, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, ФОНД КУЛТУРА /МК/, БНТ

7. КОИ СА ТЕЗИ МАЙКИ – кино филм, 30 мин., FULL HD, 2011

  • сценаристи - Ирина Дайнова, Ирена Даскалова, Цвета Петкова

  • режисьор - Ирена Даскалова

  • оператор - Росен Даскалов - Тичър

  • композитори - Ясен Обретенов – Яшата, Веселин Зографов

  • звукорежисьор - Веселин Зографов

  • монтаж - Зорица Коцева, Ирена Даскалова

  • продуцент - ТИЧ. Ко – Ирена Даскалова, с финансовата подкрепа на ФОНДА НА ООН ЗА НАСЕЛЕНИЕ В БЪЛГАРИЯ

8. МОМЧЕТО, КОЕТО БЕШЕ ЦАР – кино филм, 90 мин., BETAСАМ SP, 2011

  • сценарист - Андрей Паунов

  • режисьор - Андрей Паунов

  • оператори - Борис Мисирков, Георги Богданов

  • композитор - Иво Паунов

  • звукорежисьор - Момчил Божков

  • монтаж - Светла Нейкова, Рене Фрьолке, Георги Богданов, Андрей Паунов

  • продуцент - АГИТПРОП – Мартичка Божилова, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ, ПРОГРАМА МЕДИА, копродукция със ZERO ONE FILM, BR в сътрудничество с CHANNEL 4, TSR, YLE

9. НАШ Е СВЕТЪТ – тв филм, 50 мин., BETACAM SP, 2011     

  • сценаристи - Диана Захариева, Господин Неделчев

  • режисьор - Господин Неделчев

  • оператор - Господин Неделчев

  • композитор - Борис Карадимчев

  • звукорежисьор - Диана Захариева

  • монтаж - Диана Захариева

  • продуцент - ДИДОФИЛМ – Господин Неделчев

10. НАШАТА СТОКА Е НАЙ-ГОЛЯМАТА РЕКЛАМА! – тв филм, 46 мин., DVCAM, 2011

  • сценарист - Иван Илчев

  • режисьор - Ралица Димитрова

  • оператор - Пламен Герасимов 

  • звукорежисьори - Александър Симеонов, Мариана Вълканова

  • художник-постановчик - Надежда Илиева

  • художник по костюми - Нели Пекарева

  • монтаж - Бойка Попова

  • с участието на - Стефка Янорова, Джони Пенков, Стоян Радев

  • продуцент - Б ПЛЮС ФИЛМ – Пламен Герасимов, с финансовата подкрепа на Програма “Култура” при Столична община

11. НЕБЕСНИЯТ ПОКРОВИТЕЛ НА БЪЛГАРИЯ – тв филм, 54 мин., HD, 2011

  • сценаристи - Аксиния Джурова, Владимир Игнатовски

  • режисьор - Иван Трайков

  • оператор - Цветан Недков

  • композитор - Алекс Нушев

  • звукорежисьор - Иван Андреев

  • монтаж - Мария Ханджиева, Тома Вашаров

  • продуцент - БНТ, изп. продуцент Филмова студия “ВРЕМЕ”

12. ТАТКО СНИМА МРЪСНИ ФИЛМИ – тв филм, 60 мин., BETACAM SP, 2011

  • сценарист - Йордан Тодоров

  • режисьор - Йордан Тодоров

  • оператори - Борис Мисирков, Георги Богданов

  • звукорежисьор - Михаил Дичев

  • монтаж - Кеворк Асланян

  • продуцент - АГИТПРОП – Мартичка Божилова, копродукция с FILMTANK, ZDF/ARTE

13. ЧУДОТО НА ВКАМЕНЕНАТА СВАТБА – тв филм, 27 мин., Mini DV, 2011

  • сценарист - Елена Димитрова

  • режисьор - Румен Смилевски

  • оператор - Румен Смилевски

  • звукорежисьор - Цветелина Цветкова

  • монтаж - Орлин Бъкличаров

  • продуцент - ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ФИЛМ СЪРВИЗ-СОФИЯ, с финансовата подкрепа на ТТП-ЕООД

14. ЯПОНИЯ ДЕВЕТА ПО РИХТЕР – тв филм, 24 мин., DV, 2011

  • сценарист - Иван Кулеков

  • режисьор - Иван Кулеков

  • оператор - Иван Кулеков

  • звукорежисьор - Захари Занов

  • монтаж - Димитър Каракашев

  • продуцент - СЕДЕМ ОСМИ АД


5-ТЕ АНИМАЦИОННИ ФИЛМА В КОНКУРСА

1. ЖОМЕО И РУЛИЕТА – кино филм, 8.17 минути, BETACAM SP,  2011

  • сценарист - Стоян Дуков

  • режисьор - Стоян Дуков

  • оператор - Марина Русинова

  • звукорежисьор - Биляна Иванова

  • художник-постановчик - Стоян Дуков

  • монтаж -  Марина Русинова

  • продуцент - ТРИКСИ – Стоян Дуков, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

2. КЕРАТА – кино филм, 9.03 минути, HDTV 1920 х 1080, 2011

  • сценарист - Сотир Гелев

  • режисьори - Сотир Гелев, Алекс Филипов

  • оператор - Сотир Гелев             

  • композитор - Румен Бояджиев-син

  • звукорежисьор - Светлозар Георгиев

  • художник-постановчици - Сотир Гелев, Пенко Гелев

  • монтаж - Мария Николова, Юлия Накова, Светлана Кирилова 

  • продуцент - Анимационно студио ГЕКОН, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

3. КОШМАРЪТ – кино филм, 11 минути, дигитален, 2011

  • сценаристи - Иван Кулеков, Николай Тодоров

  • режисьор - Николай Тодоров

  • оператор - Николай Тодоров

  • композитор - Елена Тодорова

  • аранжимент - Александър Бръзицов

  • звукорежисьор - Борис Чакъров

  • художник-постановчик - Николай Тодоров

  • монтаж - Николай Тодоров, Петър Топалов 

  • продуцент - КЛУБ НО – Николай Тодоров, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

4. MERCI – кино филм, 7.50 минути, 2 D computer, 2011

  • сценаристи - Господин Неделчев, Правда Далекова

  • режисьор - Господин Неделчев

  • оператор -  Илия Данчев

  • композитор - Борис Карадимчев                               

  • монтаж - Диана Захариева

  • продуцент - ДИДОФИЛМ – Господин Неделчев, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

5. ПЪТУВАНЕ – кино филм, 8 минути, 35 мм, 2011

  • сценаристи - Радостина Нейкова, Владислав Будинов

  • режисьори -  Радостина Нейкова (дебют), Владислав Будинов

  • оператори - Николай Лазаров, Симеон Киров

  • композитор - Петко Манчев

  • звукорежисьор - Петко Манчев

  • художник-постановчици - Радостина Нейкова, Владислав Будинов

  • монтаж - Нина Алтъпармакова

  • гл. женска роля - Мими Йорданова

  • гл. мъжка роля - Пенко Господинов

  • продуцент - АУДИОВИДЕО “ОРФЕЙ” ЕАД, с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ