НОСИТЕЛИ НА НАГРАДИТЕ НА СБФД 1975 - 2002

НАГРАДИ НА СБФД ЗА ПЕРИОДА 1975 - 2002

2000-2002

Награда за цялостно творчество  - ТОДОР ДИНОВ

Награда за най-добър игрален филм - “ЕМИГРАНТИ” на режисьорите Ивайло Христов и Людмил Тодоров, в лицето на продуцента “Пастор ЕТ-Митко Тодоров”

Награда за най-добър документален филм - “РОДЕНИ С ВЕКА” на режисьорката Елдора Трайкова, в лицето на продуцента “Профилм”ЕООД

Награда за най-добър анимационен филм - “ЛУНАТА СЪС СИНИТЕ ОЧИ”  на режисьора Пенчо Кунчев,  в лицето на продуцента “Бояна филм”ЕАД

Награда за режисура в игралното кино – ИВАН ПАВЛОВ за ”Съдбата като плъх”

Награда за режисура в документалното и научно-популярно кино - ЕЛДОРА ТРАЙКОВА за ”Родени с века” и “Диагноза”

 

Награда за сценарий - ДИМИТЪР ПЕТКОВ за ”Опашката на дявола”

Награда за операторска работа в игралното кино - ХРИСТО БАКАЛОВ за ”Опашката на дявола”

Награда за операторска работа в документалното и научно-популярното кино – ИВАН ВАРИМЕЗОВ за ”Името на моя вятър”, “Гена - гласът на арената” и др.

Награда за мъжка роля – ДЕЯН ДОНКОВ за “Емигранти”

Награда за женска роля - СВЕТЛАНА ЯНЧЕВА за “Подгряване на вчерашния обяд”, “Писмо до Америка”, “Съдбата като плъх”, “Последно кино”

Награда за сценография - ГЕОРГИ ТОДОРОВ  за ”Хайка за вълци”, “Подгряване на вчерашния обяд”, “Последно кино”, “Рапсодия в бяло”

Награда за художник по костюми - МАРТА МИРОНСКА за ”Хайка за вълци”

Награда за музика - БОЖИДАР ПЕТКОВ за ”Хайка за вълци”, “Лист отбрулен”, “Съдбата като плъх”, “Наблюдателят” и др.

Награда за звукорежисура - АЛЕКСАНДЪР СИМЕОНОВ за ”Опашката на дявола”, “Пансион за кучета”, “Ярост”, “Игра на топчета”

Награда за филмов монтаж - ЙОРДАНКА БЪЧВАРОВА за ”Писмо до Америка”

Награда за анимация - СВЕТЛИНА ПЕТРОВА  за “Паяче вечерно”, и “Тя”

Награда за филмова теория - АЛЕКСАНДЪР ЯНАКИЕВ  за “Българското кино - енциклопедия”

Награда за критика - АНТОНИЯ КОВАЧЕВА

1998-1999

Награда за цялостно творчество - НЕВЕНА КОКАНОВА и КОСТА ЦОНЕВ

Награда за най-добър игрален филм – "СЛЕД КРАЯ НА СВЕТА", режисьор ИВАН НИЧЕВ  

Награда за най-добър документален филм – "ТЪРПЕНИЕТО НА КАМЪКА", режисьор КОНСТАНТИН БОНЕВ

Награда за режисура в игралното кино - ИВАН НИЧЕВ за “След края на света”

Награда за режисура в късометражното кино – НИКОЛАЙ ВОЛЕВ за “Бърза помощ”

Награда за операторска работа в игралното кино – ГЕОРГИ НИКОЛОВ за “След края на света”

Награда за операторска работа в късометражното кино – КОНСТАНТИН ЗАНКОВ “1934-та”, “Търпението на камъка” и “Копнеж по нови неща”

Награда за сценарий – ВЛАДИ КИРОВ за “1934-та”, “Атентатът” и “Копнеж по нови неща”

Награда за мъжка роля – ВАСИЛ МИХАЙЛОВ за “След края на света”

Награда за музика - СТЕФАН ДИМИТРОВ за “След края на света”

Награда за монтаж - ТЕОДОРА ВЕПШЕК за “Вагнер”

1996-1997

Награда за най-добър игрален филм – "ЗАКЪСНЯЛО ПЪЛНОЛУНИЕ", режисьор ЕДУАРД ЗАХАРИЕВ (посмъртно)

Награда за режисура - ЕДУАРД ЗАХАРИЕВ за "Закъсняло пълнолуние", игрално кино; КОСТАДИН БОНЕВ за "Под облак", късометражно кино

Награда за сценарий - ИЛИЯ КОСТОВ за "Трака-трак"

Награда за операторска работа - ХРИСТО ТОТЕВ за "Суламит", игрално кино; КОНСТАНТИН ЗАНКОВ за "Под облак", късометражно кино

Награда за мъжка роля - ИЦХАК ФИНЦИ за "Закъсняло пълнолуние" и "Всичко от нула"

Награда за женска роля - МАРИЯ СТАТУЛОВА за "Трака-трак"

Награда за сценография - АНАСТАС ЯНАКИЕВ за "Разговор с птици" и "Черната лястовица"

Награда за художник по костюми - АЙСИДОРА ЗАЙДНЕР за "Мускетарят с маратонките" и "Вуйчото"

Награда за музика - АНТОНИ ДОНЧЕВ за "Приятелите на Емилия"

Награда за звук - ГЕОРГИ КАЗАНДЖИЕВ и МИТКО СТЕФАНОВ

Награда за документално кино – "ЗА ХОРАТА И МЕЧКИТЕ", режисьор ЕЛДОРА ТРАЙКОВА

Награда за научно-популярно кино – "ЗАВРЪЩАНЕ", режисьор МИЛАН ОГНЯНОВ

Награда за монтаж - МАДЛЕН РАДИЧЕВА за "Дневникът на един луд"

Награда за анимация – ГЕОРГИ ДИМИТРОВ за “Синбад  мореплавателя”, ПРОЙКО ПРОЙКОВ за цялостен принос

Награда за критика - БОЖИДАР МАНОВ за книгата "Теория на киноизображението"

Награда за критика - БОРЯНА МАТЕЕВА

1995 - НАГРАДИ ПО СЛУЧАЙ 100-ГОДИШНИНАТА НА КИНО - ЗА ЦЯЛОСТНО ТВОРЧЕСТВО И ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРИНОС В БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА КУЛТУРА

РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ, режисьор

ВАЛЕРИ ПЕТРОВ, сценарист

ДИМО КОЛАРОВ, оператор

МИТКО ЩЕРЕВ, композитор

МАРИЯ ИВАНОВА, художник

ЛЮДМИЛА МАХАЛНИШКА, звукорежисьор

НЕВЕНА КОКАНОВА, актриса

АПОСТОЛ КАРАМИТЕВ (посмъртно), актьор

ДОНЬО ДОНЕВ, режисьор на анимационно кино

ТОДОР АНДРЕЙКОВ, критик

БЛАГА МАЛЕВА, монтаж

НИКОЛА ЧОНКОВ, принос в българското кино

1994-1995

Награда за най-добър игрален филм – "ГРАНИЦА", режисьори ИЛИЯН СИМЕОНОВ и ХРИСТИЯН НОЧЕВ

Награда за режисура - ИВАН НИЧЕВ за "Любовни сънища"

Награда за сценарий - КОНСТАНТИН ПАВЛОВ за "Нещо във въздуха"

Награда за операторско майсторство - ВЕНЕЦ ДИМИТРОВ за "Ла донна е мобиле"

Награда за сценография - ГЕОРГИ ТОДОРОВ за "Търкалящи се камъни"

Награда за музика - ТЕОДОСИЙ СПАСОВ за "Граница"

Награда за мъжка роля - ПЕТЪР ПОПЙОРДАНОВ за "Граница"

Награда за женска роля - КАТЯ ПАСКАЛЕВА за "Търкалящи се камъни" и "Забраненият плод"

Награда за звук - ЛЮДМИЛА МАХАЛНИШКА за "Нещо във въздуха" и "Ла донна е мобиле”

Награда за документално кино -  "ДУМ СПИРО СПЕРО", режисьор ХРИСТО ХРИСТОВ

Награда за анимационно кино – "ШОК", режисьор ЗЛАТИН РАДЕВ

Награда за критика - ТОДОР АНДРЕЙКОВ за книгите "История на киното", “Комичното на екрана", "Сто и една комедии от световното кино"

Награда за монтаж - ВЕНЦЕСЛАВА КАРАНЕШЕВА за "Козият рог"

1990-1993

Награда за цялостно творчество - РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ

Награда за най-добър игрален филм – "ТИ,  КОЙТО СИ НА НЕБЕТО", режисьор ДОЧО БОДЖАКОВ

Награда за режисура - РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ за “Немирната птица любов”

Награда за операторско майсторство – АТАНАС ТАСЕВ               

Награда за сценография - МАРИЯ ИВАНОВА

Награда за музика - ГЕОРГИ ГЕНКОВ

Награда за мъжка роля - ГЕОРГИ КАЛОЯНЧЕВ за "Бай Ганьо тръгна по Европа"

Награда за женска роля - ЕЛИ СКОРЧЕВА за "Мадам Бовари от Сливен"

Награда за звук - ЛЮДМИЛА МАХАЛНИШКА

Награда за документално кино - "НЕОНОВИ ПРИКАЗКИ", режисьор ЕЛДОРА ТРАЙКОВА

Награда за анимационно кино – "КОНСЕРВФИЛМ", режисьор ЗЛАТИН РУСЕВ

Награда за монтаж - АНА ПИПЕВА

1989

Награда за най-добър игрален филм – "МАРГАРИТ И МАРГАРИТА", режисьор НИКОЛАЙ ВОЛЕВ

Награда за режисура - КРАСИМИР КРУМОВ за "Екзитус"

Награда за сценарий - КОНСТАНТИН ПАВЛОВ за "Селцето"

Награда за операторско майсторство - ЕМИЛ ХРИСТОВ за "Аз, графинята"

Награда за сценография - МАРИЯ ИВАНОВА за "Без драскотина” и "Адио, Рио"

Награда за музика - КИРИЛ ДОНЧЕВ за "Без драскотина"

Награда за мъжка роля - ПЕТЪР ПОПЙОРДАНОВ

Награда за женска роля - СВЕТЛАНА ЯНЧЕВА

Награда за звук - ГЕОРГИ КРЪСТЕВ (посмъртно)

Награда за дебют - "ЕКЗИТУС", режисьор КРАСИМИР КРУМОВ, "АЗ, ГРАФИНЯТА", ржисьор ПЕТЪР ПОПЗЛАТЕВ

Награда за документално кино – "ДИШАЙ", в лицето на целия екип

Награда за научно-популярно кино – "АМЕБАТА", режисьор ГЕОРГИ СТОЕВ

Награда за анимационно кино – "ДЪГАТА", режисьор РУМЕН ПЕТКОВ

Награда за критика - ТОДОР АНДРЕЙКОВ, ВЕРА НАЙДЕНОВА

Награда за монтаж - КРИСТИНА ВАЗОВА за "Селцето" и "Завръщане"

Награда за художник по костюми - ЕЛЕНА ДЕМЯКОВА за "Карнавалът"

1988

Голямата награда “Златна камера” - ДОНЬО ДОНЕВ за значителен принос в българското анимационно кино

Специални награди – ЛЮБОМИР ШАРЛАНДЖИЕВ (посмъртно) и БОРИСЛАВ ПУНЧЕВ за "Прокурорът"; ХРИСТО ГАНЕВ, БИНКА ЖЕЛЯЗКОВА и БОГОМИЛ СИМЕОНОВ за "Животът си тече тихо”; НИКОЛА ТИХОЛОВ, ИРИНА АКТАШЕВА,ХРИСТО ПИСКОВ за "Понеделник сутрин"

Награда за режисура - ЛЮДМИЛ СТАЙКОВ за "Време разделно"

Награда за сценарий - ВАСИЛ АКЬОВ (посмъртно) за цялостно творчество

Награда за сценарий - ВЛАДО ДАВЕРОВ за "Вчера"

Награда за операторско майсторство - ДИМО КОЛАРОВ за "Понеделник сутрин"

Награда за музика - ГЕОРГИ ГЕНКОВ за "Време разделно"

Награда за женска роля - ПЕПА НИКОЛОВА за "Понеделник сутрин"

Награда за документално кино - "СЕЛСКА ВОЙНА", режисьор ИВАН МЛАДЕНОВ; "ТОЙ НЕ ЗАГИНА НА ВОЙНА", сценарист ПЕТКО ГОРАНОВ

Награда за научно-популярно кино - "ВЪЗПРИЯТИЕО", оператор ЕМИЛ ТОПУЗОВ

Награда за анимационно кино - "АНИМАТО", режисьор ПЕНЧО БОГДАНОВ, "ВЪЛЧА СЮИТА", аниматор ЕМИЛ БАРУХОВ

Награда за монтаж - МАДЛЕН ДЯКОВА

1987

Голямата награда “Златна камера” - ХРИСТО ГАНЕВ за цялостно творчество

Награда за операторско майсторство - ЦВЕТАН ЧОБАНСКИ за "Копнежи по белия път"

Награда за сценография - МАРИЯ ИВАНОВА за "Мечтатели"

Награда за музика - КИРИЛ ДОНЧЕВ за "Петък вечер"

Награда за мъжка роля - ИВАН ИВАНОВ за "Мечтатели"

Награда за женска роля - ЕМИЛИЯ РАДЕВА за "Дом за нашите деца"

Награда за звук - ИВАН ВЕНЦЕСЛАВОВ

Награда за документално кино - "БЛАГОПОЛУЧЕН ИЗХОД", режисьор ВАСИЛ ЖИВКОВ; "ДОМ N 8", режисьор НИКОЛАЙ ВОЛЕВ; "РАВНОСМЕТКА", сценаристи ДИМИТЪР ДЕРЕЛИЕВ и АСЕН ВЛАДИМИРОВ

Награда за операторско майсторство -  ХРИСТО Ц. КОВАЧЕВ за "Заседанието се открива"

Награда за научно-популярно кино – "РАЗКАЗИ ЗА МОРЕТО", оператор СТЕФАН ТОДОРОВ

Награда за анимационно кино - "ВДЪН ПРОГЛЕДНИЯ МРАК", режисьор НИКОЛАЙ ТОДОРОВ; "ВЕСЕЛЯКЪТ", анимация ЦЕНКА КУЮМДЖИЕВА

Награда за детско кино - "13-та ГОДЕНИЦА НА ПРИНЦА", режисьор ИВАНКА ГРЪБЧЕВА

1986

Голямата награда “Златна камера” - ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ - ГЕЦ за цялостен принос в българското кино

Награда за режисура - НИКОЛАЙ ВОЛЕВ за "Да обичаш на инат", РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ за "Закъде пътувате"

Награда за сценарий - ХАИМ ОЛИВЕР (посмъртно) за "Ешелоните"

Награда за операторско майсторство - ВИКТОР ЧИЧОВ за "Те надделяха" и "Степни хора"

Награда за музика - МИТКО ЩЕРЕВ за "Вик за помощ" и "Скъпа моя, скъпи мой"

Награда за мъжка роля - ВЕЛКО КЪНЕВ за "Да обичаш на инат"

Награда за дебют - "ДУШАТА", режисьор ОЛЕГ КОВАЧЕВ

Награда за документално кино - "ТРИ", режисьорИСКРА ЙОСИФОВ; "ВСЕКИ ДЕН ОТ ЖИВОТА", режисьор ЮРИ ЖИРОВ

Награда за научно-популярно кино - "Укротяване на лавината" и "Моите кончета”, режисьор КОЙО РАДНЕВ

Награда за анимационно кино - ЗДЕНКА ДОЙЧЕВА за цялостно творчество и принос в детското анимационно кино

Награда за детско кино - "Васко да Гама от село Рупча", режисьор МИТКО ПЕТРОВ, сценаристи БРАТЯ МОРМАРЕВИ

Награда за монтаж - АНИ РАДИЧЕВА

Награда за голям зрителски успех - РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ за "Закъде пътувате" (и за оригинален поглед в претворяване на съвременната тема)

1985

Голямата награда “Златна камера” - ЮЛИЙ СТОЯНОВ за значителен принос в българското документално кино

Награда за режисура - БОРИСЛАВ ШАРАЛИЕВ за "Борис I"

Награда за сценарий - АНЖЕЛ ВАГЕНЩАЙН за "Борис I"

Награда за операторско майсторство - ВЕНЕЦ ДИМИТРОВ за "Борис I”

Награда за сценография - МАРИЯ ИВАНОВА за "Борис І”

Награда за мъжка роля - НИКОЛАЙ БИНЕВ за "Нощем с белите коне"

Награда за женска роля - КАТЯ ПАСКАЛЕВА за "Памет"

Награда за звук - МЕТОДИ ЩЕРЕВ

Награда за документално кино - "За Нешка Робева и нейните момичета", режисьор ГЕОРГИ ДЮЛГЕРОВ; "ГЕН", режисьор ПАВЕЛ ВАСЕВ

Награда за научно-популярно кино - "Птици-присмехулници", режисьор КОНСТАНТИН ГРИГОРИЕВ; "Да бъде или да не бъде", режисьор БОГДАН РУЙЧЕВ

Награда за анимационно кино - "Приказка за пътя", режисьор АНРИ КУЛЕВ

Награда за критика - ИВАЙЛО ЗНЕПОЛСКИ за книгата "Филмът в полето на културата"

Награда за критика - АЛБЕРТ КОЕН (посмъртно)

Награда за детско кино - "Търси се съпруг за мама", режисьор МАРИАНА ЕВСТАТИЕВА

1984

Голямата награда “Златна камера” - ВАЛЕРИ ПЕТРОВ за цялостно творчество

Награда за режисура - БОРИСЛАВ ПУНЧЕВ за "Спасението", ХРИСТО ХРИСТОВ за "Събеседник по желание",  ИВАНКА ГРЪБЧЕВА за "В името на народа"

Награда за сценарий - СВОБОДА БЪЧВАРОВА за "Не знам, не чух, не видях" и "Опасен чар"

Награда за операторско майсторство - РАДОСЛАВ СПАСОВ за "Дело 205/1913"

Награда за сценография - ПЕТКО БОНЧЕВ за "Спасението"

Награда за музика - КИРИЛ ДОНЧЕВ за "Дело 205/1913", "Откога те чакам" и "Стената"

Награда за мъжка роля - КОСТА ЦОНЕВ за "Спасението", ГЕОРГИ КАЛОЯНЧЕВ за “Откога те чакам"

Награда за звук - ЖЕНИ ПАРЛАПАНОВА

Награда за дебют - АННА ПЕТКОВА за "Откога те чакам", ЕМИЛ ЦАНЕВ за "Стената"

Награда за документално кино - "Тетевенска 24", режисьор МАЛИНА ПЕТРОВА; "Айнщайн", режисьор ВАСИЛ ШОПОВ

Награда за научно-популярно кино - "Цветове капани", режисьор ЛЮБЕН ЦОЛОВ

Награда за анимационно кино - "Пеещи каубои", режисьор  ПРОЙКО ПРОЙКОВ

Награда за критика - АЛБЕРТ КОЕН за книгата "Отблясъци от екрана", НЕДА СТАНИМИРОВА за книгата "Български кинорежисьори”

Награда за критика - ЕМИЛ ПЕТРОВ

Награда за монтаж - ДАНКА  НАЙДЕНОВА

1983

Голямата награда “Златна камера” - ПАВЕЛ ВЕЖИНОВ за значителен принос в българското кино

Награда за режисура - ЛЮДМИЛ КИРКОВ за "Равновесие"

Награда за операторско майсторство - ПЛАМЕН СОМОВ за "Орисия"

Награда за музика - СИМЕОН ПИРОНКОВ

Награда за мъжка роля - ПЕТЪР СЛАБАКОВ за "Златната река"

Награда за женска роля - ИРЕН КРИВОШИЕВА за "Хотел Централ"

Награда за документално кино - "Национален конкурс" и "Достойно есть", режисьор АНДРЕЙ АЛТЪПАРМАКОВ, сценарист ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА

Награда за научно-популярно кино - "Акрополът", режисьор ЖЕЗКО ДАВИДОВ и оператор ХРИСТО ИВАНОВ

Награда за анимационно кино - ПЕНЧО БОГДАНОВ за цялостно творчество

Награда за критика - КРАСИМИРА ГЕРЧЕВА за книгата "Феноменът българска анимация"

Награда за критика - ТОДОР АНДРЕЙКОВ

Награда за монтаж - ЖЕНИ РАДЕВА

1982

Голямата награда “Златна камера” - ХРИСТО КОВАЧЕВ за значителен принос в българското кино

Награда за режисура - БОРИСЛАВ ШАРАЛИЕВ за "Ударът"

Награда за сценарий - ДРАГОМИР АСЕНОВ за "Най-тежкият грях"

Награда за операторско майсторство - ВИКТОР ЧИЧОВ за "Бяла магия"

Награда за сценография - КОСТАДИН РУСАКОВ за "Предупреждението" и "24 часа дъжд"

Награда за музика – Борис КАРАДИМЧЕВ за "Оркестър без име" и "Куче в чекмедже"

Награда за мъжка роля - ПЕТЪР ГЮРОВ за "Предупреждението", СТЕФАН МАВРОДИЕВ за "24 часа дъжд" и "Среща на силите"

Награда за женска роля - КУНКА БАЕВА за"Бяла магия"

Награда за звук - МИХАИЛ КАРИДОВ за цялостна дейност

Награда за дебют - АЛЕКСАНДЪР ТОМОВ за сценария на "Елегия”

Награда за документално кино - "Към биографията на Димитров", режисьор ЮЛИЙ СТОЯНОВ

Награда за научно-популярно кино - "Племето на твърдокрилите", режисьор КОНСТАНТИН ГРИГОРИЕВ

Награда за анимационно кино - РАДКА БЪЧВАРОВА за цялостно творчество

Награда за критика - ВЛАДИМИР ИГНАТОВСКИ за книгата "Филмовото десетилетие"

Награда за критика - ЯКО МОЛХОВ

Награда за детско кино - "Куче в чекмедже", режисьор ДИМИТЪР ПЕТРОВ и сценарист РАДА МОСКОВА

Награда за монтаж - ВЕНЦЕСЛАВА КАРАНЕШЕВА

Награда за голям зрителски успех - НИКОЛА РУДАРОВ и ВЛАДИМИР ГАНЕВ за "Комбина"

1981

Голямата награда “Златна камера” - ЗАХАРИ ЖАНДОВ за значителен принос в българското кино

Награда за режисура - ЛЮДМИЛ СТАЙКОВ за "Хан Аспарух", ГЕОРГИ ДЮЛГЕРОВ за "Мера според мера", ЗАКО ХЕСКИЯ за "Йо-хо-хо"

Награда за сценарий - ВАЛЕРИ ПЕТРОВ за "Йо-хо-хо"

Награда за операторско майсторство - БОРИС ЯНАКИЕВ за "Хан Аспарух"

Награда за сценография - АТАНАС ВЕЛЯНОВ за "Търновската царица"

Награда за музика - КИРИЛ ДОНЧЕВ за "Йо-хо-хо"

Награда за мъжка роля - ВАСИЛ МИХАЙЛОВ за "Капитан Петко войвода" и "Хан Аспарух"

Награда за женска роля - ПЛАМЕНА ГЕТОВА за "Дом за нежни души"

Награда за звук - КУЗМАН ШОПОВ за цялостна дейност, ЛЮДМИЛА МАХАЛНИШКА за ''Хан Аспарух"

Награда за дебют - СТОЙКО ПЕЕВ, актьор,  за "Хан Аспарух"

Награда за документално кино - "Човек от народа", режисьор ХРИСТО КОВАЧЕВ

Награда за научно-популярно кино - "Интеркосмос" и "България 1300", режисьор ДИМИТЪР КИТАНОВ (посмъртно)

Награда за анимационно кино - "Вундеркинд", режисьор ИВАН ВЕСЕЛИНОВ

Награда за критика - ЕМИЛ ПЕТРОВ за книгата "Подемът"

Награда за критика - ИСКРА ДИМИТРОВА, ГРИГОР ЧЕРНЕВ

Награда за монтаж - БЛАГА МАЛЕВА

Награда за художник по костюми - МАРИЯ СОТИРОВА за "Мера според мера"

1980

Голямата награда "Златна камера" - ЛЮБОМИР ШАРЛАНДЖИЕВ за значителен принос в българското кино

Награда за режисура - ЛЮДМИЛ СТАЙКОВ за "Илюзия"

Награда за сценарий - КОНСТАНТИН ПАВЛОВ за "Илюзия"

Награда за операторско майсторство - ПЛАМЕН ВАГЕНЩАЙН за "Голямото нощно къпане"

Награда за сценография - МАРИ-ТЕРЕЗ ГОСПОДИНОВА за "Голямото нощно къпане"

Награда за музика - ГЕОРГИ ГЕНКОВ за принос в развитието на филмовата музика

Награда за мъжка роля - ГРИГОР ВАЧКОВ (посмъртно), РУСИ ЧАНЕВ за "Илюзия" и "Кръвта остава"

Награда за женска роля - ЛЕДА ТАСЕВА за "Прозорецът"

Награда за звук - ГЕОРГИ КРЪСТЕВ за цялостна дейност

Награда за дебют - "Двойникът”, режисьор НИКОЛАЙ ВОЛЕВ

Награда за документално кино – "Временно" и “Тъпанът е голяма музика", режисьор НИКОЛА КОВАЧЕВ, "Разкази за морето" и "3а хората и рибите", режисьор АВРАМ ИГНАТОВ

Награда за научно-популярно кино - "Спомени за Йордан Йовков", режисьор ЯНУШ ВАЗОВ,  "1253 за 1 ден", режисьор ПАНЧО ЦАНКОВ

Награда за анимационно кино - "Пасторал", режисьор СЛАВ БАКАЛОВ

Награда за критика - ИВАЙЛО ЗНЕПОЛСКИ за книгата "Кинематографичният процес"

Награда за критика - ЛИЛЯНА ЧЕРНОКОЛЕВА

Награда за монтаж - АНА МАНОЛОВА - ПИПЕВА

1979

Голямата награда «Златна камера» - РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ за значителен принос в българското кино

Награда за режисура - ЗАКО ХЕСКИЯ за "Сами сред вълци"

Награда за сценарий - БОЯН ПАПАЗОВ за "Всичко е любов"

Награда за операторско майсторство - АТАНАС ТАСЕВ за "Бариерата"

Награда за сценография - ГЕОРГИ ТОДОРОВ за "Лачените обувки на незнайния воин"

Награда за музика - КИРИЛ ЦИБУЛКА за "Бариерата"

Награда за мъжка роля - БОРИС ЛУКАНОВ за "Сами сред вълци"

Награда за женска роля - ВАНЯ ЦВЕТКОВА за "Бариерата"

Награда звук - МИТХЕН АНДРЕЕВ за цялостно творчество

Награда за дебют - ЕЛИ СКОРЧЕВА, актриса, за "Адаптация" и ИВАН ИВАНОВ, актьор,  за "Всичко е любов"

Награда за документално кино - "Хосе Санча", режисьори ОСКАР КРИСТАНОВ и ПАВЕЛ ВАСЕВ

Награда за научно-популярно кино - "По-силни от вълните”, режисьор КОНСТАНТИН КОСТОВ

Награда за анимационно кино - ДОНЬО ДОНЕВ за цялостно творчество

Награда за детско кино - "Войната на таралежите", режисьор ИВАНКА ГРЪБЧЕВА и БРАТЯ МОРМАРЕВИ

Награда за монтаж - КАТЯ ВАСИЛЕВА за цялостно творчество

1978

Голямата награда “Златна камера” - БОРИСЛАВ ШАРАЛИЕВ за значителен принос българското кино

Награда за режисура - ГЕОРГИ СТОЯНОВ за "Пантелей"

Награда за операторско майсторство - ЕМИЛ ВАГЕНЩАЙН за "Чуй петела"

Награда за сценография - МАРИЯ ИВАНОВА за "Юлия Вревска”

Награда за документално кино - "Учители", режисьор НЕВЕНА ТОШЕВА

Награда за научно-популярно кино - "Черни дупки в космоса", режисьор КОНСТАНТИН ОБРЕШКОВ

Награда за анимационно кино - "Февруари", режисьор СТОЯН ДУКОВ

Награда за кинокомедия - “Топло", режисьор ВЛАДИМИР ЯНЧЕВ

Награда за монтаж - ЕЛЕНА ДИМИТРОВА (значителен принос)

1977

Голямата награда “Златна камера” - МАРГАРИТ НИКОЛОВ, НИКОЛАЙ ХРИСТОЗОВ за значителен принос в българското кино

Награда за режисура – БИНКА ЖЕЛЯЗКОВА за "Басейнът" и ГЕОРГИ ДЮЛГЕРОВ за "Авантаж"

Награда за операторско майсторство - РАДОСЛАВ СПАСОВ за "Авантаж" и "Мъжки времена"

Награда за мъжка роля - КОСТА ЦОНЕВ за "Година от понеделници" и "Басейнът"

Награда за документално кино - "Агрономи", режисьор ХРИСТО КОВАЧЕВ

Награда за анимационно кино - "Хипотеза", режисьор АНРИ КУЛЕВ

1976

Голямата награда “Златна камера” - НЕВЕНА КОКАНОВА за значителен принос в българското кино

Награда за режисура - ЛЮДМИЛ СТАЙКОВ за "Допълнение към Закона за защита на държавата"

Награда за сценарий - АНЖЕЛ ВАГЕНЩАЙН - за "Допълнение към Закона за защита на държавата"

Награда за операторско майсторство - ВЕНЕЦ ДИМИТРОВ  за "Циклопът"

Награда за сценография - СТЕФАН САВОВ за "Бой последен"

Награда за дебют - СТОЯН СТОЕВ, АНТОНИЙ ГЕНОВ, РАДКО ДИШЛИЕВ, актьори,  за "Апостолите”

Награда за документално кино - "Захарий Стоянов”, режисьор ЮЛИЙ СТОЯНОВ

Награда за критика - АЛБЕРТ КОЕН за книгата "Глас от тъмната зала"

1975

Голямата награда “Златна камера” - ТОДОР ДИНОВ за значителен принос в българското кино

Награда за режисура - ВЪЛО РАДЕВ за "Осъдени души" и РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ за "Следователят и гората"

Награда за сценарий - ГЕОРГИ МИШЕВ за "Вилна зона"

Награда за документално кино - "Учителят" и "София на бъдещето", режисьор НЕВЕНА ТОШЕВА з

Награда за научно-популярно кино - "Стрели над водата", режисьор КОНСТАНТИН ГРИГОРИЕВ и оператор ЦВЕТАНА НАЙДЕНОВА

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ