НАГРАДИ НА СБФД ЗА ПЕРИОДА 2006 - 2007

НАГРАДИ НА СБФД ЗА ПЕРИОДА 2006 - 2007


Благодарим на

НАШИТЕ СПОНСОРИ

МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА, "NU BOYANA FILM STUDIOS", "КАМЕРА" ЕООД,

"COCA COLA България", "ЕУРАТЕК" ООД; ВЕРИГА СЛАДКАРНИЦИ "НЕДЕЛЯ", ЕТ "БОЛИД - Н. ЗАХАРИЕВ", "БРАВО" ООД; "АСПАЗИЯ-92" ООД, КООПЕРАЦИЯ "ХРИСТО НИКОВ"

АННА МАРИЯ СТУДИО


По традиция годишните награди на Съюза на българските филмови дейци

са най-престижното и значително събитие

за творците на българското кино от 1975 година насам.

Наградите на СБФД за 2006 - 2007 бяха раздадени на официална церемония на 27 февруари 2008 в Дома на киното


Наградата за цялостно творчество се присъди

на Бинка Желязкова


Всички творчески гилдии номинираха по 3 филма за наградите за:

 Най-добър игрален

Най-добър документален или научнопопулярен

Най-добър анимационен филм

които  се гласуваха тайно от Общото събрание на СБФД на 27 февруари 2008


НАЙ-ДОБЪР ИГРАЛЕН ФИЛМ

"ПАЗАЧЪТ НА МЪРТВИТЕ"

Сценарист и режисьор Илиян Симеонов

Продуценти "Камера" ЕООД и "Едком" АД

ДРУГИТЕ ДВЕ НОМИНАЦИИТЕ ОТ ВСИЧКИ ГИЛДИИ

"МАЙМУНИ ПРЕЗ ЗИМАТА" на Милена Андонова

"ШИВАЧКИ" на Людмил Тодоров


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

"РАЗВОД ПО АЛБАНСКИ"

Сценарист и режисьор Адела Пеева

Продуцент "Адела медия"

ДРУГИТЕ ДВЕ НОМИНАЦИИТЕ ОТ ВСИЧКИ ГИЛДИИ

"ПО ОСОБЕНО ЖЕСТОК НАЧИН" на Росен Елезов

"ПРОБЛЕМЪТ С КОМАРИТЕ И ДРУГИ ИСТОРИИ" на Андрей Паунов


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

"ПАРЦАЛЪТ"

Сценарист Христо Ганев; режисьор и художник Анри Кулев

Продуцент "Кулев филм"

ДРУГИТЕ ДВЕ НОМИНАЦИИТЕ ОТ ВСИЧКИ ГИЛДИИ

"А + Е"на Цветомира Николова

"ЗИРО" на Слав Бакалов


НАГРАДИТЕ ПО ПРОФЕСИИ, ПРИСЪДЕНИ С ТАЙНО ГЛАСУВАНЕ ОТ ГИЛДИИТЕ

Режисьор на игрален филм – Людмил Тодоров за "Шивачки"

Режисьор на документален филм - Адела Пеева за "Развод по албански"

Режисьор на анимационен филм – Цветомира Николова за "А + Е"

Литературен сценарий – Людмил Тодоров за "Шивачки"

Филмова музика - Антони Дончев за "Шивачки"

Оператор на игрален филм – Светла Ганева-Кулева за "Малки разговори"

Оператор на документален филм - Жоро Неделков за "Развод по албански"

Най-добра женска роля – Светлана Янчева в "Разследване"

Най-добра мъжка роля – Юри Ангелов в "Малки разговори"

Най-добра поддържаща женска роля - Стефка Янорова във "Валсове и танга от село Бела вода"

Най-добра поддържаща мъжка роля - Валентин Танев в "Маймуни през зимата" и "Малки разговори"

Филмова сценография - Анастас Янакиев за "Малки разговори" и "Разследване"

Художник по костюми – Марта Миронска за "Врабците през октомври"

Филмов монтаж - Светлана Кирилова за "Пазачът на мъртвите"

Звукорежисьор – Александър Симеонов за "Нощ и ден" и "Моето мъничко нищо"

Музикално оформление - Марияна Вълканова за "Летете с Росинант" и "Летящите хора на Жоел"

Филмова теория - Светла Иванова (посмъртно) за книгата "Ръжда и злато" ex equo

с Андроника Мартонова за книгата "Йероглифът на киното"

Оперативна филмова критика - Ингеборг Братоева


НАГРАДИТЕ ЗА ДЕБЮТ

В игралното кино - на Милена Андонова за "Маймуни през зимата"

В документалното кино - на Теди Москов за "Преводачката на чернобели филми"

В анимационното кино - през 2006 - 2007 няма дебют в анимацията


В конкурса участваха 77 филма:

28 игрални - 18 пълнометражни и 10 новели; 38 документални; 11 анимационни,

създадени с подкрепата на БНТ, на ИА НФЦ и на частни продуценти,

и с публичен показ между 1 януари 2006 и 31 декември 2007.

Сред тях - 13 дебюта в игралното и 6 дебюта в документалното кино

По реда на заявките:

ИГРАЛНИ ФИЛМИ – ПЪЛНОМЕТРАЖНИ И НОВЕЛИ,

ВКЛЮЧИТЕЛНО ТЕЛЕВИЗИОННИ

(подаденият от БНТ списък от телевизионни филми не включваше всички заглавия,

отговарящи на регламента, поради което той бе допълнен с филми, за които СБФД успя да се информира)

1.)  "А.Т.М." (дебют) - 20 мин., видео HD, 2007

–         сценаристи Димитър Коцев, Борислав Чучков, Виктор Чучков

–         режисьор Виктор Чучков

–         оператор Крум Родригес

–         композитор Виктор Чучков

–         художник по костюми Станислава Янакиева

–         звукорежисьор  Красимир Сапунджиев, Владислав Бояджиев

–          монтаж Гергана Златанова, Виктор Чучков

–         продуцент Борислав Чучков

–         в ролите: Атанас Атанасов, Емануела Шкодрева, Цветан Алексиев, Жанет Иванова, Богдан Казанджиев, Йоанна Темелкова

2.) "BAKLAVA"(дебют) - 106 мин., HDV

–         сценарист и режисьор Алексо Петров

–         оператор Алексо Петров, Ивайло Дончев

–         монтаж Алексо Петров

 -      продуценти Алексо Петров, Пенко Русев       

-       в ролите: Николай Янчев, Христо Хероун

–      3.) "БУНТЪТ НА L" - 35 мм, 106 мин., 2006

–         сценарист режисьор и продуцент Киран Коларов

–         оператор Красимир Костов

–         художник-постановчик Георги Тодоров

–         звукорежисьори Валентин Кирилов и Румен Бояджиев

–         музика Модест Мусоргски

–         монтаж Таня Симеонова

-      продуценти "Колар филм", с подкрепата на ИА "НФЦ"

–         в ролите: Део, Фани Коларова, Дичо Христов-Дичо, Христо Гърбов, Димитър Рачков, Валентин Танев, Крикор Азарян, Стела Стоянова, Васил Димитров, Нели Топалова

4.) "ВАКАНЦИЯТА НА ЛИЛИ"- 6 х 54 мин. Digital Beta, 2007; киновариант – 90 мин.

-       съсценаристи Марко Стойчев, Кънчо Стойчев

-           режисьор Иванка Гръбчева

-           оператор Александър Лазаров

-           художник-постановчик и художник по костюми Стефка Данчева

-           композитор Митко Щерев

-           звукорежисьор Ивайло Янев

-           монтаж Клавдия Камбурова

-           продуцент БНТ

-           в ролите: Калина Стойчева, Ясен Атанасов, Марияна Жикич, Роберт Янакиев, Велко Кънев, Павел Поппандов, Стефан Мавродиев, Стоянка Мутафова, Атанас Атанасов, Десислава Стойчева 

5.) "ВАЛСОВЕ И ТАНГА ОТ СЕЛО БЕЛА ВОДА" (дебют) - 30 мин., 2007

–         сценарист, режисьор и монтаж Иван Владимиров

–         оператор Георги Челебиев

–         композитор Николай Маджаров

–         звукорежисьор Александър Симеонов

–         художник-постановчик Виктор Андреев

–         художник по костюми Сандра Клинчева

–         продуценти Светла Цоцоркова и Надежда Косева, с подкрепата на НФЦ и Бояна Филм.

-           в ролите: Димитър Овчаров, Стефка Янорова, Цветан Алексиев, Пепа Николова,, Йордан Биков, Александра Сърчаджиева

6.) "ВРАБЦИТЕ ПРЕЗ ОКТОМВРИ" -  117 мин., 2006

–         сценарист Станислав Стратиев

–         режисьор  Анри Кулев

–         оператор Светла Ганева

–         художник-постановчик Анастас Янакиев

–         художник по костюми Марта Миронска

–         композитор Любомир Денев

–         звукорежисьор Борис Траянов

–         монтаж Ани Стоянова

–         продуценти БНТ, "Кулев филм", с подкрепата на ИА НФЦ

–         в ролите: Петър Попйорданов, Наум Шопов, Иван Иванов, Валентин Танев, Цветан Алексиев, Деян Донков, Любомир Петкашев, Мая Новоселска, Стефка Янорова, Линда Русева, Любен Чаталов, Малин Кръстев, Йорданка  Любенова

7.) "ВРЕМЕ ЗА ЖЕНИ" - 93 мин., 35 мм, 2006

-           сценарист и режисьор Илия Костов

-           оператор Ярослав Ячев

-           композитор Стефан Димитров

-           художник  Лъчезар Иванов

-           звукорежисьор Борис Драганов

-           монтаж Татяна Богданова

-           продуценти Христо Христов, Илия Костов

-           в ролите: Аня Пенчева, Параскева Джукелова, Катерина Евро, Биляна Петринска, Стефан Попов, Любен Чаталов, Робърт Янакиев, Тончо Токмакчиев,  Никола Рударов, Миодраг Иванов, Васа Ганчева, Нелина, Виолета Гиндева

8.) "ЕТАЖ 2" (дебют) -  28 мин, видео HD, 2007

–         сценаристи Борислав Чучков и Чавдар Живков

–         режисьор Чавдар Живков

–         оператор Росен Даскалов

–         музика Георги Велев, Ивайло Миленков, Бен Моно

–         звукорежисьори  Владислав Бояджиев, Симеон Пешев

–         монтаж Гергана Златанова, Юлиана Робова

–         продуценти Борислав и Виктор Чучкови

–         в ролите: Кристина Стефанова, Богдан Казанджиев, Петьо Петков, Иван Стоев, Антония Богданова и други.

9.) "КАЖИ ЗДРАВЕЙ НА ТАТКО" (дебют)  - 87 мин, Betacam SP, 2007

–         сценарист Бойко Илиев

–         режисьор Ники Илиев

–         оператор Славчо Димитров

–         композитор Мишо Шишков

–         художник Илиян Урумов

–         монтаж Марио Марков, Даниела Георгиева

–         звукорежисьор  Дани Милев

–         продуцент Бойко Илиев, продуцентска къща Евро диалог и Театър инверсия

–         в ролите: Симона Попова Ники Илиев, Елена Кънева, Ирина Първанова-Раши, Светломир Радев

10.) "КАРТИНГ" - 20 мин., видео HD, 2007

–         сценарист и режисьор Любомир Младенов

–         оператор Георги Челебиев

–         звукорежисьор  Красимир Сапунджиев,Владислав Бояджиев

–         монтаж Любомир Младенов

–         продуценти Борислав Чучков, Надежда Косева, Радо Блажев

–         в ролите: Иван Бърнев, Маргита Гошева, Христо Петков, Мария Каварджикова, Любомир Младенов, Мирослав Модев, Цветан Алексиев

11.) "КРАТКА ИСТОРИЯ"/ "Обещанието" (дебют) - 52 мин., DVC PRO, 2007

–         сценарист Васил Барков

–         режисьор Петър Мечков

–         оператор Мартин Димитров

–         композитор Атанас Косев

–         звукорежисьор Юри Хинов

–         сценография и костюми Борис Нешев

–         монтаж Татяна Богданова

–         продуцент Васил Барков

–         в ролите: Наум Шопов, Теодор Спасов, Валентин Спасов, Павел Поппандов

12.) "ПРИЯТЕЛИТЕ МЕ НАРИЧАТ ЧИЧО" -  88 мин., 2006

–         сценарист и режисьор  Ивайло Христов

–         оператор Емил Христов

–         композитор Теодосий Спасов

–         художник по костюми Марина Додова

–         звукорежисьор Климент Филев

–         монтаж Ивайло Христов, Иван Владимиров, Таня Богданова

–         продуцент БНТ

–         в ролите: Васил Михайлов, Велко Кънев, Богдан Глишев, Петър Кьосев, Георги Новаков, Бойка Велкова, Наум Шопов, Антоанета Добрева

13.) "ЛЕТЕТЕ С РОСИНАНТ" - 84 мин. 2007

–         сценаристи Светослав Овчаров, Джеки Стоев

–         режисьор Джеки Стоев

–         оператор Пламен Гелинов

–         композитор Горан Брегович

–         звукорежисьор Борислав Траянов

–         музикално оформлени и съавтор на саунд дизайн Мариана Вълканова

–         художник-постановчик Пролет Велкова

–         художник по костюми Елена Демякова

–         монтажисти Красимира Величкова, Нина Алтъпармакова

–         изп. продуценти Диана Дамянова, Александър Методиев

–         продукция Д&Д агенция, "Радиовижън плюс", с финансовата подкрепа на НФЦ, БНТ, Евроимаж,

–         в ролите: Ицко Финци, Кръстю Лафазанов, Стефания Колева, Жанет Иванова, Дидо Мачев, Татяна Лолова, Мая Новоселска, Георги Мамалев, Васил Денев, Астор, Симеон Щерев-Банана, Даниела Ефремова

14.) "МАЙМУНИ ПРЕЗ ЗИМАТА" (дебют) - 35 мм, 111 мин., 2006

–         сценаристи Мария Станкова, Милена Андонова

–         режисьор Милена Андонова

–         оператор Рали Ралчев,

–         художник-постановчик Георги Тодоров

–         художник по  костюми Елена Стоянова

–         музика Константин Цеков

–         монтаж Петър Попзлатев

–         продуцент Невена Андонова

–         в ролите: Диана Добрева,Бонка Илиева- Бони, Ангелина Славова, Филип Трифонов, Стефан Мавродиев, Сава Лолов, Валентин Танев, Асен Блатечки

15.) "МАЛКИ РАЗГОВОРИ" -  90 мин, 35 мм, 2007

-           сценарист Владимир Ганев

-           режисьор Владимир Краев

-           оператор Светла Ганева

-           художник-постановчик Анастас Янакиев

-           художник по костюми Ана Луканова

-           композитор Божидар Петков

-           звукорежисьор Иван Андреев

-           монтаж Мария Ханджиева

-           продуценти Иван Павлов /"Акт Пик"/, Владимир Ганев /"Каданс"/

-           в ролите: Йоана Буковска, Ивайло Христов, Диана Добрева, Ицхак Финци, Валентин Танев, Иван Стоев, Катя Чукова, Биляна Казакова

16.) "МОЕТО МЪНИЧКО НИЩО" - 35 мм, 101 мин., 2007

–         сценарист Боян Папазов

–         режисьор Дочо Боджаков

–         оператор Иван Варимезов

–         композитор  Кирил Дончев

–         сценография Константин Джидров

–         звукорежисьор  Александър Симеонов

–         монтаж Бойка Попова

–         продуцент "Корунд-Х" ЕООД-Христо Христов

–         в ролите: Йоана Буковска, Николай Урумов, Койна Русева, Антоний Аргиров, Малин Кръстев, Стоян Радев, ЛиЛана

17.) "МЪЖ ЗА МИЛИОНИ" (дебют) - 80 мин., 2006

–         сценарист Кольо Петков, Любомир Халачев

–         режисьор Любомир Халачев

–         оператор Мартин Димитров

–         музика Митко Щерев

–         звукорежисьори Борис Траянов, Екатерина Иванова 

–         художник-постановчик  Борис Нешев

–         художник по костюми Елена Демякова

–         монтаж Светлана Кирилова

–         продуцент БНТ

–         в ролите: Любен Чаталов, Ина Попова, Пламена Гетова, Ангел Георгиев, Антон Радичев и др.

18.) "НОЩ И ДЕН"  - 114 мин., Долби Кодак, 2006

–         сценарист и  режисьор Красимир Крумов

–         оператор Емил Христов

–         художник-постановчик  Диляна Първанова

–         художник по костюми Боряна Семерджиева

–         композитор Георги Арнаудов

–         звукорежисьор Александър Симеонов

–         монтаж Нина Алтъпармакова

–         продуценти "Елемент Филм" – Методий Петриков, НФЦ, "Камера" ЕООД – Димитър Гочев

–         в ролите : Кристиян Симеонов, Радена Вълканова, Димитър Мартинов, Петър Слабаков, Румен Трайков, Николай Урумов, Иван Бърнев и др.

19.) "ОБЪРНАТА ЕЛХА" - 127 мин., 35 мм, 2006

-           сценаристи и режисьори Иван Черкелов и Васил Живков

-           оператор Рали Ралчев

-           художник-постановчик Ванина Гелева

-           художник по костюми Дориана Кебеджиева

-           звукорежисьори Александър Бъчваров и Себастиан Шмидт

-           монтаж Гергана Златанова

-           продуценти "КЛАС Филм"– България, Filmkombinat, БНТ, НФЦ, Mitteldeutsche

-           в ролите: Александра Василева, Стоян Стоянов, Антон Радичев, Слава Дойчева, Георги Черкелов, Драгомир Шолев, Тихомир Жиков, Красимир Доков

20.) "ПАЗАЧЪТ НА МЪРТВИТЕ" - 105 мин., 35 мм, 2007

–         сценарист и режисьор Илиян Симеонов

–         оператор Димитър Гочев

–         композитор Теодосий Спасов

–         звукорежисьор Светлозар Георгиев

–         художник-постановчик  Кольо Карамфилов

–         художник по костюми Дориана Кебеджиева

–         монтаж Светлана Кирилова, Илиян Симеонов

–         продуцент "Камера" ЕООД – Димитър Гочев и "Едком" АД, с подкрепата на БНТ и НФЦ

–         в ролите: Владимир Георгиев, Самуел Финци, Ицхак Финци, Диана Добрева, Николай Урумов, Малин Кръстев, Людмила Митева, Валентин Танев, Люба Алексиева

21.) "ШИВАЧКИ" -  87 мин., 35 мм., 2007

–         сценарист и режисьор Людмил Тодоров

–         оператор Емил Христов

–         композитор Антони Дончев

–         звукорежисьор  Светлозар Георгиев

–         художник- постановчик Георги Тодоров

–         художник по костюми Боряна Семерджиева

–         монтаж Нина Алтъпармакова

–         продуценти Владимир Шишков, Брайко Брайков, Петя Брайкова, с подкрепата на НФЦ и БНТ

–         в ролите: Александра Сърчаджиева, Елен Колева, Виолета Марковска, Филип Аврамов, Асен Блатечки, Юлиян Вергов, Гергана Стоянова, Нона Йотова, Йоана Буковска и др.

22.) "ПИКНИК С ПТИЦИ" (дебют) -  18 мин., DVD

–         сценарист и режисьор Владимир Андонов

–         оператор Георги Георгиев

–         композитор Иван Иванов

–         звукорежисьори Валери Мацанов, Деян Дончев

–         пост звук Цветелина Цветкова и Мариана Вълканова

–         художник Мира Янкова, Юлиан Начев

–         монтаж и продуцент Владимир Андонов

–         в ролите: Ясен Босев, Ивайло Рогозинов, Георги Маринов, Ани Вълчева, Борис Ценков, Милен Драганов и др.

23.) "СУФЛЕ Д`АМОРЕ" - 54 мин., 2006

–         сценарист Илиян Симеонов

–         режисьор Пламен  Панев

–         оператор Иван Варимезов

–         художник-постановчик Брайко Брайков

–         художник по костюми Павлина Коцева

–         композитор Петко Манчев

–         звукорежисьор Александър Симеонов

–         монтаж Бойка Попова, Силвия Радкова

–      продуцент БНТ

–      в ролите:Димитър Рачков, Ирини Жамбонас, Антоанета Добрева-Нети, Дони  

24.) "ПЪТЯТ КЪМ ВЪРХА" (дебют) -  DVC PRO, 54 мин., 2007

      сценарист Златимир Коларов

–         режисьор Валентина Фиданова-Коларова

–         оператор Венец Димитров

–         звукорежисьор  Валентин Кирилов

–         музикално оформление Мариана Вълканова

–         художник Здравко Маринов

–         монтаж Валентина Фиданова-Коларова, Таня Богданова

–         продуцент БНТ

–         в ролите: Бистра Тупарева, Йоан Карамфилов, Вълчо Камарашев

25.) "РАЗСЛЕДВАНЕ" -  105 мин., 35 мм, 2006

-           сценарист и режисьор Иглика Трифонова

-           оператор Рали Ралчев

-           композитор Хан Отен

-           художник-постановчик Анастас Янакиев

-           художник по костюми Елена Стоянова

-           звукорежисьор Барт Йиелсен

-           монтаж Йорданка Бъчварова

-           продуценти "КЛАС Филм "и БНТ - България, Phanta Vision - Холандия, и Flying Moon - Германия, БНТ

-           в ролите: – Светлана Янчева, Красимир Доков, Деян Донков, Христо

Гърбов, Климент Денчев, Таня Шахова, Лабина Митевска, Емилия Радева          

26.) "САМОТНИ СЪРЦА" (дебют)  -  54 мин., DVC PRO

–         сценарист и режисьор Валентин Гошев

–         оператор Ненад Бороевич

–         художник-постановчик Георги Тодоров

–         художник по костюми Кристина Николаева

–         звукорежисьор Валентин Кирилов

–         музикално оформление Румен Бояджиев-младши

–         монтаж Юлиан Минков

–         продуцент БНТ

–         в ролите: Христо Гърбов, Светлана Янчева, Филип Трифонов, Весела

Казакова, Биляна Казакова, Невена Мандаджиева и др.

27.) "ЦЪРКВА ЗА ВЪЛЦИ" (дебют ) -  тв сериал – 12 х 54 мин., 2007

–         сценаристи Петър Анастасов, Николай Недялков, Николай Ламбрев

–         режисьор Николай Ламбрев

–         оператор Николай Лазаров

–         художници Соня Калчева, Розина Макавеева 

–         художник по костюми Чайка Петрушева

–         композитор Кирил Дончев

–         звукорежисьор Ивайло Янев

–         монтаж Мария Ханджиева

–         продуцент БНТ

–         в ролите: – Атанас Атанасов, Меглена Караламбова, Васил Михайлов, Албена Георгиева, Бойка Велкова, Анастасия Ингилизова, Христо Мутафчиев, Стефан Попов, Вълчо Камарашев, Михаил Мутафов, Мария Статулова, и др.

28.) "34" – (дебют) - 20 мин., DV HD, 2007

–         сценарист и режисьор Любомир Младенов

–         оператор Георги Челебиев

–         музика Калин Николов

–         звукозапис Симеон Пешев, Владислав Бояджиев

–         монтаж Гергана Златанова, Любомир Младенов

–         продуцент Борислав Чучков

–         в ролите: Цветан Алексиев, Маргита Гошева, Христо Петков, Чавдар Живков, Петър Генков, Мария Пенчева, Димитър Марков, Елина Алексиева, Ирмена Чичикова и др.


ДОКУМЕНТАЛНИ И НАУЧНОПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ

1.) "ПОЛОЖИТЕЛНИ ЕМОЦИИ" – 54 мин., Beta SP, 2007

–         сценарист и продуцент Асен Владимиров

–         режисьор Елдора Трайкова

–         оператор Емил Христов

–         композитор Божидар Петков

–         звукорежисьор Юри Цолов и Цветелина Цветкова

–         монтаж Стефан Бояджиев

–         продуцент "ПроФилм". с подкрепата на НФЦ.

2.) "ПОСЛЕДНИЯТ ВЪЗРОЖДЕНЕЦ" - 27 мин., DVD,  2007

–         сценарист и режисьор Красимир Симеонов

–         оператор Ярослав Ячев

–         звукорежисура и монтаж Иван Динев

–         продуцентска къща "Свидас"

3.) "ДАЛ БОГ ДОЛ" - 59 мин., Betacam SP

–         сценарист и режисьор Пенка Монова

–         оператор Владислав Ковачев

–         музика Тодор Ковачев

–         звукорежисьор  Снежана Андреева

–         монтаж Огнян Иванов

–         продуцент "ЕЛФ" - Влади Ковачев, "ARS DIGITAL Studio"  и ИА НФЦ

4.) "ПИСМО ДО СИНА МИ"  -  (дебют) 17,45 мин. DVD

–         сценарист Владимир Андонов и Таня Иванова

–         режисьор оператор, монтаж Владимир Андонов

–         музикално оформление , звуков монтаж  - Владимир Андонов

–          продуцент Владимир Андонов, Нов български университет

–         в ролите: Таня Иванова, Евфросини Андреади и др.

5.) "ПРОБЛЕМЪТ С КОМАРИТЕ И ДРУГИ ИСТОРИИ" - 100 мин, 35 мм, 2007

-           сценаристи Лилия Топузова и Андрей Паунов

-           режисьор Андрей Паунов

-           оператори Борис Мисирков и Георги Богданов

-           звукорежисьор Момчил Божков

-           монтаж Андрей Паунов и Орлин Руевски

-           продуцент Мартичка Божилова, с подкрепата на НФЦ 

6.) "РАЗВОД ПО АЛБАНСКИ" - 66 мин., Digital Betacam Pal, 2007

–         сценарист и режисьор Адела Пеева

–         оператор Жоро Неделков

–         музика Фатос Керими

–         звукорежисьори Ивайло Янев, Михал Пруски

–         звук постпродукция Валерия Попова, Цветелина Цветкова, Мариана Вълканова

–         монтаж Жельо Желев, Диана Захариева

–         продуцент Адела медия

7.) "Бинка. Да разкажеш приказка за мълчанието"- (дебют) 54 мин., mini DV, 2006

–         сценарист и режисьор Елка Николова

–         оператори Ваньо Георгиев и Христо Бакалов

–         музика Румен Бояджиев –син , Румен Бояджиев

–         монтаж Светослав Владимиров,

–          продуцент Станимир Трифонов, с подкрепата на НФЦ

8.) "Крайна точка неизвестна" - 54 мин., mini DV, 2007

–         сценарист Георги Друмев

–         режисьор Иван Трайков

–         оператор Ваньо Георгиев

–         композитор Алекс Нушев

–         монтаж Светослав Владимиров

–         продуцент Станимир Трифонов, с подкрепата на НФЦ

9.) "Джамалари" - 24 мин., mini DV, 2006

–         сценарист и режисьор Иван Трайков

–         оператор Ваньо Георгиев

–         музикално оформление Иван Андреев

–         монтаж Светослав Владимиров

–         продуцент Станимир Трифонов

10.) "Чонгара – завръщане към корените" - 70 мин, DVD, 2006

–         сценарист, авторски стихове Тоня Борисова

–         режисьор и оператор Александър Борисов

–         монтаж звукорежисура и постпродукция  Александър Борисов

–         продуцент Фондация "Сълзица за Вас"

11.) "Странджа – огнена и вечна" - 27 мин, DVD,2007

–         сценарист и авторски стихове Тоня Борисова

–         режисьор, оператор, звукорежисьор, монтаж, постпродукция Александър Борисов

–         продуцент Фондация "Сълзица за Вас"

12.) "Паметта на нацията" - 27.50 мин., DVS PRO, 2007

–         сценарист и режисьор Петко Горанов

–         оператор Ангел Димитров

–         звукорежисьор и монтаж Пламен Тенев

–         музикално оформление Мариана Вълканова

–         продуцент Изпълнителна агенция "Военни клубове и информация"

13.) "Деца на птици" - 27 мин. DVS PRO, 2007

–         сценарист и режисьор Петко Горанов

–         оператор Ангел Димитров

–         звукорежисьор  Емилия Аракчийска

–         музикално оформление Мариана Вълканова

–         монтаж Стефка Чипева

–         продуцент Изпълнителна агенция "Военни клубове и информация"

14.) "Летящите хора на Жоел" - 52 мин., Digital , 2007

–         сценарист и режисьор Атанас Киряков

–         оператор Димитър Митов

–         музикално оформление Мариана Вълканова

–         монтаж ARS Digital Studio

–         продуцент "ЗОКО Филмс"

15.) "И в рая има ад" - Digital, 90мин., 2007

–         сценарист и режисьор Атанас Киряков

–         оператор Антон Бакарски

–         композитор Теодосий Спасов

–         музикално оформление Мариана Вълканова

–         монтаж Красимир Воденичарски

–         продуцент Пенко Русев

16.) "Пътят на Левски" - 28 мин., 2007

–         сценарист Даниела Лазарова

–         режисьор Юлия Кънчева

–         оператор Емил Пенев

–         музикално оформление Мариана Вълканова

–         монтаж Светослав Владимиров

–         продуцент Инициативен комитет с председател нотариус Дешка Рачевец

17.) "Оръжие: милосърдие" - 54 мин., mini DV, 2006

-           сценарист Гриша Трифонов

-           режисьор Снежана Стойчева

-           оператор  Светла Нейкова

-           музикално оформление Мариана Вълканова

-           монтаж Светла Нейкова

-           продуцент  Снежана Стойчева

18.) "Искаш ли да си говорим" – 54 мин., DVC PRO

–         сценаристи Ина Бранева, Силвия Пешева

–         режисьор Силвия Пешева

–         оператор Емил Пенев

–         композитор Весела Казакова

–         звукорежисьор Борис Траянов

–         монтаж Донка Иванова

19.) "Как Колумб стигна до България?" - (дебют) 54 мин., DVC PRO

–         сценарист Димитър Стоянович

–         режисьор Китодар Тодоров

–         оператор Стефан Куцаров

–         художник-постановчик Момчил Тасев

–         художник по  костюми Ивелина Минева

–         звукорежисьор  Петър Йосифов

–         монтаж Владислав Петров

–         аниматор Иван Стоянович

-       продуцент БНТ

20.) "Приказка без край"  - (дебют) 54 мин., DVC PRO, 2007

-           сценаристи Катя Петрова, Димитър Стоянович

-           режисьор Катя Петрова

-           оператор Николай Лазаров

-           художник-постановчик Ханна Шварц

-           художник по костюми Соня Деспотова

-           звукорежисьор Светлозар Георгиев

-           музикално оформление Мариана Вълканова

-           монтаж Юлиян Минков, Нина Алтъпармакова

-           продуцент БНТ

21.) "Миньори"  - 57 мин., DVD PRO,  2007

–         сценарист Пенчо  Бозаджиев

–         режисьор Андрей Алтъпармаков

–         оператор Христо Бозаджиев

–         звукорежисьор Валерия Попова

–         монтаж Нина Алтъпармакова

22.) "Ваш даскал Апостол" - Betacam SP, 54 мин.

–         сценаристи Огнян Гелинов и Вили Цанков

–         режисьор Огнян Гелинов

–         оператор Бойко Калев

–         музикално оформление Мариана Вълканова

–         монтаж Мария Ханджиева

–         продуцент БНТ

23.) "Неизвестното за световноизвестния" - 54 мин.

–         сценарист и режисьор Станислава Калчева

–         оператор Иван Тонев

–         звукорежисьор Благомир Алексиев

–         музикално оформление Мариана Вълканова

–         монтаж  Евгения Тасева

24.) "Зачеркнатият класик" - 48 мин., видео

–         сценарист Оскар Кристанов

–         режисьори Оскар Кристанов и Коста Биков

–         оператор Ярослав Ячев

–         звукорежисьор Петър Йосифов

–         музикално оформление Георги Пенков,

25.) "Пропуснат живот" - 27 мин., DV cam

-           сценаристи Георги Донков, Виктор Ангелоев

-           режисьори Виктор Ангелоев, Дамян Серкеджиев, Георги Донков,

-           оператор Александър Радоев

-           монтаж Донка Иванова

-           продуценти Продуцентска къща "Оптимус-2000" - Георги Донков, Фондация "Спасение" – Виктор Ангелоев

26.) "Частно разследване" - Betacam SP PAL ,78 мин., 2007

–         сценарист и режисьор Антоний Дончев

–         оператор Иван Тонев

–         музика и звук Благомир Алексиев

–         монтаж Мариета Чуковска

–         продуцент Благомир Алексиев - "ARS DIGITAL STUDIO"

27.) "Преводачката на чернобели филми" -  (дебют) Betacam SP, 56 мин.,2007

-           сценаристи Христо Димитров, Теди Москов

-           режисьор Теди Москов

-           оператор Христо Димитров-Хиндо

-           музика Антони Дончев

-           продуцент Иван Тонев - "ARS DIGITAL STUDIO"

28.) "Николай Майсторов-сподавен вик" - 30 мин., DVD, 2007

–         сценарист и режисьор Юри Жиров

–         оператор Емил Христов

–         звукорежисьор и музикално оформление Мариана Вълканова,

–         монтаж Бойка Василева

–         продуцент БНТ

29.) "Роден в робство" - 27 мин., Betacam SP

–         сценаристи Влади Киров, Бойко Бонев

–         режисьор Костадин Бонев

–         оператор Константин Занков

–         художник Георги Тодоров

–         звукорежисьор Цветелина Цветкова

–         монтаж Тома Вашаров

–         продуцент БНТ 

30.) "Вечните ловни полета" - 44 мин., НDV

–         сценарист Мария Атанасова

–         режисьор Дочо Боджаков

–         оператор Иван Варимезов

–         художник Деяна Бонева

–         звукорежисьор  Цветелина Цветкова

–         монтаж Борислав Милотинов 

31.) "Заговорникът дипломат" - 27 мин., 2006

–         сценарист Тодор Ташев

–         режисьор и оператор Иван Тонев

–         композитор Асен Аврамов

–         художник Кармен Боева

–         монтаж Огнян Иванов

–         звукорежисьор Благомир Алексиев

–         продуцент БНТ

32.) "Северната страна на слънчогледа" - 48 мин., 2006

–         сценарист и режисьор Иван Младенов

–         оператор Георги Николов

–         композитори Елица Тодорова и Стоян Янкулов

–         монтаж Антон Радославов

–         продуцент БНТ 

33.) "Духът и камъните" - 52 мин.

–         сценаристи Малина Петрова и Искра Йосифова

–         режисьор Малина Петрова

–         оператор Иво Пейчев

–         музика Божидар Петков

–         звукорежисьор Момчил Божков

–         монтаж Йорданка Бъчварова

–         продуцент Фондация "Утре", с подкрепата на НФЦ

34.) "Една жена, един мъж…" - 29 мин., 2006

–         сценарист Валентина Радинска

–         режисьор Галина Кралева

–         оператор Ивайло Кузов

–         звукорежисьор  Юри Хинов

–         музикално оформление Мариана Вълканова

–         монтаж Мария Ханджиева

–         продуцент БНТ

35.) "Дипломати" - 30 мин., DVC PRO, 2007

–         сценарист Светлозар Бахчеванов

–         режисьор Димитър Ризов

–         оператор Боян Манолов

–         звукорежисьор  Климент Филев

–         музикално оформление Димитър Герджиков

–         монтаж Стефка Чипева

–         продуцент БНТ

36.) "Modus Vivendi" - 96 мин, Beta SP, 2006

–         сценаристи Зорница София, Елена Друмева,Кристина Николова

–         режисьор Зорница София

–         оператор Кристина Николова

–         музика и звук Димитър Величков–Шмидт

–         монтаж Александър Етимов

–         продуценти Николай Киров и Зорница София

37.) "Душевно" - 54 мин.

     режисьор и продуцент Анри Кулев

-      сценарий Борис Христов

-      оператор Светла Ганева

38.) "По особено жесток начин" - 58 мин.

-           сценарист Владимир Ганев

-           режисьор Росен Елезов

-           оператор  Пламен Герасимов

-           композитор Константин Цеков

-           звукорежисьор Владимир Калоянов

-           музикален оформител Росен Елезов

-           монтаж Радосвета Петрова, Бойка Попова

-       продуцент "Б плюс Филм" ЕООД – Пламен Герасимов


АНИМАЦИОННИ ФИЛМИ

1.) "Часовник" - 2 мин., DVD, 2006

–         сценарист режисьор и аниматор Настимир Цачев

–         музика Петър Ступел

–         продуцент Настимир Цачев 

2.) "Пожар" - 3,30 мин., Betacam SP Pal, 2007

–         сценарист режисьор и оператор Биляна  Иванова

–         художник-аниматор Андрей Цветков

–         музика Александър Рибицов 

–         продуцент НФЦ и TF&P animation – Андрей Цветков

3.) "Парцалът" - 10 мин., 35 мм, 2007

–         сценарист Христо Ганев

–         режисьор и художник Анри Кулев

–         композитор Любомир Денев

–         аниматори Апостол Стоянов, Албена Ячева

–         продуцент "Кулев филм"

4.) "Вълкът и седемте козлета" – 5 х 4 мин.,3 х 5 мин., 1 х 8 мин.

–         сценарист Христина Христова

–         режисьор Владислав Томов

–         художник-постановчик Стела Дорин

–         композитор Александър Стефанов

–         звукорежисьор Виктор Горнаков

–         монтаж Иво Михайлов

–         продуцент Пламен Кираджиев

5.) "Лятото на Гъбелко" – 6 х 4 мин., 2007

–         сценарист Свилен Иванов

–         режисьор Даниел Чалъков

–         оператор Станислав Йовков

–         художник Калоян Начев

–         композитор МАГА

–         звукорежисьор Иван Иванов-Яко

–         продуцент БНТ

6.) "Зиро" -  8 мин., 35 мм, 2007

–         сценарист, режисьор и художник-постановчик  Слав Бакалов,

–         композитор Михаил Йосифов

–         звукорежисьор Валерия Попова 

–         музикален оформител Мариана Вълканова

–         аниматор Горан Кисьов

–         продуцент Андрей Алтъпармаков

7.) "Май" - 7 мин.

–         сценарист режисьор и дизайн Стоян Дуков

–         композитор Александър Рибицов

–         звукорежисьор  Росица Рупчина

–         постпродукция Марина Русинова

8.) "Хамлет от Холивуд" - 8 мин., 2007

–         сценарист и режисьор Драгомир Шолев

–         композитор Петко Манчев

–         монтаж Стефан Пантушев

–         продуцент "Зографик филм" ЕООД – Лъчезар Велинов 

9.) "А + Е " - 5,8 мин.

–         сценарист, режисьор и художник Цветомира Николова

–         оператор, звукорежисьор  и монтаж Наталия Гюрова

–         музика Румен Цонев

–         анимация – Анна Харалампиева, Борис Клисурски, Ценка Куюмджиева, Светлина Петрова, Катя Мънкова, Цвети Саркисян, Боряна Кръстева, Райна Ганчева

–         продуцент "ВизАр продукция"

10.) "Зелената шапчица" - 5 мин., 2007

–         сценарист и режисьор Владимир Шишков

–         композитор Стефан Москов

–         монтаж Красимир Воденичарски

–         аниматор Красимир Иванов

–         продуценти "Кросспойнт" ООД – Владимир Шишков,  Брайко Брайков

11.) "КРЪГОВРАТ" – 6 мин.

–         сценарист и продуцент  - Андрей Слабаков (А. С. филм)

–         режисьор и художник – Иван Цонов

–         музика Пламен Цветанов

–         аниматори – Емил Барухов, Антоанета Чердафилова, Диляна Кметова, Диляна Николова

–         звукорежисьор – Милан Георгиев, Владислав Бояджиев

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ