The FILM ACADEMY' 2012 awards for 2011

BULGARIAN FILM ACADEMY' 2012


THANKS TO

OUR GENERAL SPONSOR:

"EUROBET"

 

ORGANIZER OF "EUROCHANCE" AND "LOTTOMANIA"

THANKS TO OUR PARTNERS:

  NATIONAL FILM CENTRE  

BULGARIAN NATIONAL TELEVISION

NATIONAL PALACE OF CULTURE

ART FEST

 

       

OFFICIAL CEREMONY - 28th OF MAY 2012

See it:

 http://bnt.bg/bg/news/view/76951/ave_e_naj_dobrijat_igralen_film_za_2011_g_spored_bylgarskata_filmova_akademija

Script writer and director - Christian Nochev

Leading actors - Paraskeva Djukelova and Kamen Vodenicharov

Music - Trio Ad Libitum:

Evgenia Nocheva - violin, George Daskalov - cello, Zlatelina Kolarova - piano


THE BULGARIAN FILM ACADEMY 2012

representing from 2010

the whole film community:

Union of Bulgarian Film Makers,

Bulgarian Association of Film Directors,

 Association of Bulgarian Film Cameramen, Association of Film and TV directors,

Bulgarian Association of Film, TV and Radio Script Writers,

Bulgarian Association of Independent Cartoon Animation Artist, Association of Film Producers,

Association of Bulgarian Independent Producers, Association of Bulgarian Film Producers, Association "Academic 21"

awarded

the most prestigious prizes for film art achievements in 2011

continuing the cultural tradition established in 1975

by the Union of Bulgarian Film Makers

In the competition took part 16 features, 14 documentaries and 5 cartoons

publicly shown during the period 01.01.2011 – 31.12.2011


FOR Lifelong Achievement TO

NEVENA TOSHEVA

film director


BEST FEATURE FILM

"AVE"

Script writers: Konstantin Bojanov and Arnold Barkus

 Director – Konstantin Bojanov

Producer – ELEMENTS Ltd, Camera Ltd, KB Films, GEOFFROY GRISON


THE OTHER NOMINEES

“sneakerS", directors Valeri Yordanov and Ivan Vladimirov

"LOVE.NET", director Iliyan Djevelekov


BEST DOCUMENTARY

"on the left to the road London-Calcutta"

Script writer – Vladi Kirov

Director – Mihail Meltev

Producer - TWO AND A HALF – Penko Rusev


THE OTHER NOMINEES

"GORIANI"/ "mountaineers", director Atanas Kiriakov

"The Boy Who Was a King", director Andrey Paounov


 BEST ANIMATION

"THE NIGHTMARE"

Script writer – Ivan Kulekov and Nikolay Todorov 

Director Nikolay Todorov

Producer – Club NO - Nikolay Todorov



THE OTHER NOMINEES

"Jomeo and Ruliet”, director Stoyan Dukov

"MERCI", director Gospodin Nedelchev-Dido 


 BEST TV FEATURE FILM

“Tough Old Men”

Script writer – Simon Shvarts

Directors - Plamen Maslarov, Ivailo Penchev

Producers - Bulgarian National Television and URBAN Media 


THE OTHER NOMINEES

"N 1", director Atanas Hristoskov

 “UNDERCOVER", directors Dimitar Mitovski, Victor Bojinov, Dimitar Gochev 


BEST TV DOCUMENTARY

"DAD MADE DIRTY MOVIES"

Script writer and director - Jordan Todorov

Producer - AGITPROP – Martichka Bojilova, FILMTANK, ZDF/ARTE


THE OTHER NOMINEES

"SELF-PORTRAIT WITH A MASK", director Atanas Kiriakov

 "OUR MERCHANDISE IS THE BIGGEST ADVERTISEMENT", director Ralitsa Dimitrova


THE OTHER AWARDS

Best director of feature film

Iliyan Djevelekov for “LOVE.NET”

The other nominees: Kamen Kalev for “The Island” and Konstantin Bojanov for "Ave"

Best director of documentary

Andrey Paounov for "The Boy Who Was a King”

The other nominees:Anna Goranova for "Ivan Radoev – The Poet Shoots at His Heart" and 

Mihail Meltev for “On the Left to the Road London – Calcutta”

Best director of animation

Nicolaya Todorov for "The Nightmare"

The other nominees: Gospodin Nedelchev - Dido for "Merci" and

Stoyan Dukov for “Jomeo and Ruliet”

Best script

Vladi Kirov for "On the Left to the Road London - Calcutta"

The other nominees:

Iliyan Djevelekov, Matey Konstanstinov and Neli Dimitrova for "LOVE.NET",

and Simon Shvarts for “Tough Old Men”

Best film music

Kiril Dobrev for “Sneakers”

The other nominees:

Ex aequo: Boris Changurov for “N 1” and Petko Manchev for "LOVE.NET”

Ex aequo: Kiril Donchev for “The English Neighbour” and Kiril Ilievski for “Tough Old Men” 

Best cameramen, feature film

Emil Hristov for "LOVE. NET”

The other nominees: Anton Bakarski for "Take Two” and “Undercover”

and Ivailo Penchev for" Tough Old Men”

Best cameraman, documentary film

Emil Penev for "On the Left to the Road London - Calcutta"

The other nominees: Boris Misirkov and Georgi Bogdanov for „The Boy Who Was a King" and

Dimitar Mitov for "Goriani"/"Mountaineers" and “Self-Portrait with a Mask”

Best actress

Vanya Tsvetkova in "Seven Hours Difference"

The other nominees: Lilia Maravilia  in “LOVE.NET” and

Milena Nikolova  in “Laura From Morning till Night”

Best actor

Ovanes Torosian in "Ave"

The other nominees:

Ex aequo: Ivan Djambazov in “Tough Old Men”, Mihail Bilalov in “Undercover”

and Simeon Lutakov in “Seven Hours Difference”

 Philip Avramov in “Sneakers”, in  "N 1" and in  "House Arrest"

Best supporting actress

Boyka Velkova in "The Island” 

The other nominees:

Ex aequo: Ivanka Shekerova in "Tough Old Men”, Ilka Zafirova in “Glass House”

and Tsvetana Maneva in “Undercover”

Ex aequo: Lilia Maravilia  in “Undercover” and Natalia Karakuleva in "Tough Old Men”

Best supporting actor

Penko Gospodinov in "Seven Hours Difference"

The other nominees: Marian Valev in “Sneakers” and

Ex aequo: Nencho Ilchev in “Stolichani v poveche” and Yuryi Angelov in “Seven Hours Difference”

Best art direction

Georgy Dimitrov for “House Arrest” and “LOVE.NET”

The other nominees: Kolyo Karamfilov for “Ave” and Maria Koicheva for “N 1”

Best costume design

Virginia Dodova for “N 1” 

The other nominees: Boryana Semerdjieva for "Tough Old Men”;

Kristina Tomova and Silvia Vladimirova for “LOVE.NET”

Best editing

Aleksandra Fuchanska for "LOVE.NET”

No other nominee

Best sound

Momchil Bojkov for "The Island” and for “The Boy Who Was a King”

The other nominees: Ivan Andreev for “On the Left to the Road London – Calcutta”  

and Jury Hinov for "Tough Old Men”

Book on cinema

Genoveva Dimitrova for “Merry-go-rounds of the Absurd.

The Russian feature films 1991 - 2011”

The other nominees: Ivo Draganov for “Characteristics of the television management” and

Petya Aleksandrova for “Lost in the seeing films. The barriers in front of the audiovisual media”

Best film critic

Boryana Mateeva 

The other nominees: Bojidar Manov and  Genoveva Dimitrova


FIRST FILM AWARDS

Feature

Konstantin Bojanov for "Ave”

The other nominees: Atanas Hristoskov for “N 1” and

Dimitar Kotzev-Shosho for “Laura From Morning till Night”

Documentary

Filip Trifonov for “Water Pasture”

No other nominee

Animation

Radostina Neikova for “Trip”

No other nominee

 

BULGARIAN FILM ACADEMY AWARDS

BULGARIAN FILM ACADEMY

THE UNION OF BULGARIAN FILM MAKERS

 patented in 2009 the label FILM ACADEMY

WITH THE PARTNERS:

NATIONAL FILM CENTRE

BULGARIAN NATIONAL TELEVISION

FILMAUTOR

THEATER BULGARIAN ARMY

ART FEST

AMERICAN FOUNDATION FOR BULGARIA

 

NFClogo BNTlogo FILMAUTHOR logo
Teather.Armia AFB logo ARTFestLogo

UBFM - BULGARIAN FILM ACADEMY

represents from 2010

the whole film community on the ground of Agreement between:

Union of Bulgarian Film Makers

Bulgarian Association of Film Directors, Association of Bulgarian Film Cameramen,

Association of Film and TV directors, Bulgarian Association of Film, TV and Radio Script Writers,

Bulgarian Association of Independent Cartoon Animation Artist,

Association of Film Producers, Association of Bulgarian Independent Producers,

Association of Bulgarian Film Producers, Association "Academic 21"

thus continuing the cultural tradition established in 1975

by the Union of Bulgarian Film Makers

with the Annual awards

for achievements in film art for cinema and TV



The Award

for

Lifelong Achievement

Best Films

Best Professional achievements in cinema

bfa.awards

Author of the plastic art - Alexander Diakov

FILM ACADEMY' 2015 AWARDS

FOR BEST ACHIEVEMENTS IN FILM ART IN 2014

 

40 years JUBILEE of the Awards

_________________________________________

_______________________________________________

THE UNION OF BULGARIAN FILM MAKERS' AWARDS

     

The Statuettes awarded during the years from 1975 till 2008 for best achievements in features, documentaries and cartoons both for cinema and TV as well as for film theory and film criticism

 

bfa.awards.2    bfa.awards.3